Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

kazdovci
18. apr 2011

kocky, teraz trochu do veci, ale sama na sebe som spozorovala ze moj organizmus po tej 3 mesacnej bezmliecnej diete reaguje teraz horsie na mlieko. chvalabohu nie na mliecne vyrobky, ale ked vypijem ciste mlieko zaludok s tym ma co robit. asi idem prehodnotit moj nazor na kravske mlieko, doteraz som bola jeho zastankynou ale po tychto skusenostiach to s nim veru nebudeme prehanat u nas doma..aj ked starsi synator ho ma velmi rad, ale aj u neho som pozorovala ze ked ma sople tak ich zlikvidovanie ide ovela rychlejsie ked nepije mlieko...asi je fakt pre kravicky ako hovori moj "oblubenec" dr. Bukovsky 😀

modra1
18. apr 2011

@kazdovci súhlas, len to nepíš do inej diskusie či otázky, aby si nedopadla ako ja 😀 : niekoľko dní mi jedna iniciatívna zástankyňa mlieka nadávala cez IP, akože nič vulgárne, ale aj tak to bolo čudné.

desmodka
18. apr 2011

baby v stredu koncim s bkm (po 14 dnoch), ekzem zmizol (natierali sme len modoru niveou) iba ked sa jeduje tak vykukne trosku (flak sa mu spravi) ... no cim je podla vas idealne zacat??? dakujem

levander
18. apr 2011

holky jak se začal u dětiček projevovat AE? Já ho mám celý život a maličkému je ted 9 měsíceů, už jsem se radovala, že ho mít nebude a má už asi týden nějaký normální ekzemek, ale asi tři dny už má krupičku pod krčkem a začíná to v loketních jamkách 😔

luthien.k
18. apr 2011

@modra1, to fakt???

@kazdovci 😉 😀 Asi jako my všichni, co jsme přišli, že mléko může dělat pěknou neplechu..

@desmodka, ptáš se, jak BKM zavádět zpět? Připomeň mi - kojíš nebo jste na UM?

luthien.k
18. apr 2011

@levander, už jsme se někde potkaly, že? 🙂

Stalo se před vysypáním ekzému něco "zvláštního" - infekční nemoc, očkování, růst zubů, změna kosmetiky, změna pracího prášku, zavední něčeho nového do stravy - obzvlášť jde o mléčné výroby nebo vejce (i jen žloutek)...? Kojíte nebo jste na UM?

levander
18. apr 2011

@luthien.k ahojky, jojo, ted koukám, že jsi i tady:o)
Nepřijde mi nic závažného že by se změnilo, ano kojím, bebu do kaše dostává od mala HA. Z potravy také nic nového jen jsem přešla tak před necelým měsícem z kupovaní skleniček na vaření domácích obídků mrkev, špenát, brokolice, pastinák a brambory...jednou denně má hollandii, nevím jestli to nemůže být z jogurtů? Vajíčka ještě neměl vůbec, to čekám až po roce. Prášky jsme neměnili jen jsem začala mazat Biodermou na atop. ekzem. A začal brát již ten zminovaný zodac. Ten má od čtvrtka. áách jo:(

schilk22
18. apr 2011

@modra1 ...ja prave vim...pediatricka je hrozna...tu se chystam zmenit,probiotika davam,a s prikrmy cekam...zatim.pribira a nechci ho zas rozhodit.ja jen doufam ze kdyz reknu ze ho nechci naockovat..ze mi vyhovi.Zkusim ted to gastro...problem je doted jsme byli porad nemocni...ted je to jakz takz klep klep....to ze ho v nemocnici zrejme zalergizovali na mrkev mi doslo...pry mu to davali aby se mu ty streva uklidnili...a pak zkouseli asi 5 mlek, s tim ze zkusili i hypoallargeni z laktozou i z bkm...coz by ani me nenapadlo...ale do te doby jsme byla tak v soku ze jsem verila ze vi co delaji...ted uz...jedine za tim odbornikem...diky za vsechny reakce od vas...ja uz jsem tak preopatrnela...jinak na maleho uz davam, jen indulonu....zatim to neni hrozne...ale s jeho citlivosti...cekam uz cokoliv. jinak doktroku furt musim do neceho tlacit...ach jo....nechapu teda podle ceho tu diagnozu udelali v te nemocnici...volala jsem tam a rekli ze to je neprokazane...i bkm i laktoza....ale nesnasel i Allergy care....museli dat digestive....moc diky za veskere info co se tyka lekaru...ja jsem zatim na jizni moravwe ale brzy se stehujeme k Praze...takze jmena vitam...drzte nam palce...

anduca
18. apr 2011

Ahojte!
Poraďte mi, prosím Vás, ako testovať jačmeň, raž a pšenicu - aké výrobky kúpiť a kde! V malom meste v DM-ke som hľadala niečo také ako jačmenné vločky/krúpy, ale nenašla som. Ďakujem!

luthien.k
18. apr 2011

@levander, a jak přesně dlouho má ten ekzém? Jak dlouho je zavedený jogurt? Jestli to časově hraje - že ekzém začal do týdne po zavedení jogurtu, tak bych prubla jako první - jogurt vysadit - a místo Beby HA dělat nemléčnou kaši do Reis drinku (rýžového mléka) z DM drogerie. Samozřejmě ne dietě bez BKM bys byla i Ty (plus vejce z Tvého jídelníčku pryč), poslala bych do IP instrukce, jak na to (není to nic hrozného 😉) a takto bych to testovala 14 dní, jestli to bude mít vliv. Polovina atopiků v kojeneckém věku reaguje právě na bílkovinu kravského mléka a často i na vejce. Že jsi BKM jedla a nic se nedělo, nemusí ještě nic znamenat, i to HA mléko nemusí senzibilizovat hned, pokud vím... Jakmile ale byl přísun BKM častý a intenzivní, mohlo se to změnit a mohl začít na BKM reagovat. Nejlepší by tedy byl ten test.

luthien.k
18. apr 2011

@schilk22, ona se někdy (asi v 50% případů) alergie na BKM nedá zjistit jinak, než se se to testuje, jak jsem popsala v minulém příspěvku pro levander - testy nejsou spolehlivé, zvlášť u kojenců a navíc je tu asi polovina z dětiček, kterým to nevyjde z testů ne kvůli jejich spolehlivosti, ale kvůli tomu, že ta alergická reakce se neděje přes ty z krve zjistitelné protilátky. Takže když dávali různá mléka, než nějaké sedlo, to je v podstatě na podobném principu. Jestli i tak má reakci a nic jiného než mléko nedostává (jestli mu mrkev rozjela ekzém a je to víc jak 14 dní, co jí naposledy dostal, tak by ekzém měl být už pryč), je možné, že by potřeboval ještě speciálnější mléko, zcela naštěpené na aminokyseliny, a to Neocate. Ale dobrý alergolog i gastroenterolog by na toto měl přijít!

Jak přesně vypadá ten ekzém? Ona modrá indulona je dobrá na taková ta chronická, suchá stádia, ale nikoli na pupínkový, červený ekzém, ten je potřeba lehce vysušovat, tak napiš, jak to přesně vypadá, případně dej fotky a zkusili bychom na to i něco jiného.

amunet
18. apr 2011

@luthien.k po telefonate sme nakoniec isli dnes dr, mame locoid do vymiznutia 😕
pediatricka a moj alergolog kde som bola pre potvrdenie na mlieko, mi vraveli ze podla noveho je nevhodne podavanie mliek ha ze aj zbytocne 😕 😕 ale dali mi ha na predpis AC mi nechceli dat 🙄
kupila som a-dermu

luthien.k
18. apr 2011

@anduca, co se týče ječmene, tak ječné jsou ty obyčejné kroupy, co se dávají do zabijačkové polévky 🙂 To by měli (aspoň u nás) mít v každých potravinách 🙂 Co se týče pšenice, tak čistě pšeničná by měla být dětská krupička. Začala bych ale špaldovou kaší (zn. Nomina ji dělá instantní), pak kuskus (ten je z té tvrdé pšenice - durum) nebo těstoviny bezvaječné a nakonec čistou pšenici, tu nejagresivnější, tj. aestivum - krupička S žitem to bude horší, ale když budeš mít otestovanou pšenici a nebude reakce, tak můžeš zkusit klasický žitno-pšeničný chléb (pokud takový najdeš, u nás je to nejběžnější typ chleba) a tím otestovat žito (pokud by prcek nebyl schopen ho jíst přímo, dá se z něj třeba udělat polévka, když ho rozvaříš...).

luthien.k
18. apr 2011

@amunet, přístup mě nepřekvapuje 🙄

HA mléko je v tomto případě skutečně nanic, nějak nerozumím tomu, proč Ti ho napsali. To má smysl do zavední prvního mléčného příkrmu, což u vás již proběhlo v podobě Hami mléka, takže dávat dál HA mléko je opravdu naprosto zbytečné a pokud chceš udělat test, zda reaguje na BKM, tak HA mléko se nedá použít. Jestli to finančně není problém, tak si kup AC mléko sama, ublížit mu tím rozhodně nemůžeš a když k tomu budeš držet bezmléčnou dietu aspoň 14 dní, dalo by se z toho už něco vypozorovat. A jak psaly i holky, skutečně je to AC mléko překvapivě chutnější, než HA.

Locoid - když ho dáš, tak nepoznáme, zda na BKM reaguje nebo ne a když se nezjistí příčina, tak to Locoid sice zahojí, ale do týdne po jeho vynechání to má zpátky. Já bych ho nedávala, zkusila bych tu zinkovou mast nejprve, v těch záhybech bývá dobrý i Sudocrem. A-Derma super, tak ji nejdřív otestuj, jak jsem už psala 🙂

anduca
18. apr 2011

@luthien.k
vďaka!
špaldu sme vyskúšali pred 1,5 týždňom - ekzém sa zhoršil. plánujem to znova otestovať cez víkend (ak pokožka bude o.k.). tak najprv jačmeň - musím niekde nájsť (snáď mi @modra1 pomôže - ďakujem, lebo fakt som nikde nevidela). potom vyskúšame durum cestoviny, detskú krupicu (jasné! ...že ma to nenapadlo :D), pšeničné bezvaječné cestoviny (čistá pšenica?) a nakoniec chlieb. bude to dlhá cesta... 🙂

luthien.k
18. apr 2011

@anduca, mrkni sem, teď to ještě někde sehnat 🙂

http://www.mlynsturovo.sk/sortiment.htm

desmodka
18. apr 2011

@luthien.k kojim 🙂

modra1
18. apr 2011

@anduca www.probio.cz, výrobky sú v DM, v kauflande, v bio obchode, mali sme ražné vločky aj jačmenné vločky. Špaldu som testovala cez špaldové cestoviny (v tých istých obchodoch nájdeš, malá ich má veľmi rada, pšeničné jej veľmi nechutia).

martinka1981
18. apr 2011

Ahojte,
tak ako sme dopadli u lekarky? Dali mi Fenistil kvapky 3x7kv ,dalej kys.mliečnu na premastenie a ichtamol na ložiska na večer. Spomenula som jej aj mlieko Neocate a vraj až ked budeme mať potvrdenu ABKM z KRVI ,potom nam ho možu na gastre predpisať.
Vraj uvidime ako to bude dalej lebo oni najskor detom davaju na 3-4 tyzdne AC a ked sa to nelepši alebo zhorši potom robia testy. A teda ked nam nepomožu tieto maste tak nas pošle na kožne kde nam daju kortikoidy!!! Som si myslela no isto.
Ale včera aj dnes riešim s Věrkou naš problem a teda sme prišli na to že zhoršenie nastalo kvoli mojej vag.mykoze!!!!!! Že vidno že su tam plesne a mala može kledne reagovať aj o par dni neskor!!! Teda toto by som do suvisu nedavala ale našťastie som jej to napisala že človek nikdy nevie. A je to tak.
Dnes už sme na tom lepšie,ex.mame bledši,sem tam ružovo červenkasty ale oproti predchadz.dnom krasa.
Dala som jej na obed už Fenistil a teraz som ju namazala tou kys.mliečnou a reaguje dobre. Nič nezčervenalo. Tak som dnes prešťastnaaaaaaaaa 😵

luthien.k
18. apr 2011

@martinka1981, tak na takovou souvislost bych teda nepřišla!!!

To je pěkná blbost, s těmi testy jako nutnost pro předepsání Neocate!!!

luthien.k
18. apr 2011

@desmodka, takže test zavedení BKM přes MM:
První den si dej půl jogurtu, druhý den celý, třetí den jogurt a tvrdý sýr, čtvrtý den jogurt, tvrdý sýr a něco k tomu dalšího mléčného a pokud bude prcek pořád bez reakce, tak od pátého do sedmého dne se nacpávat BKM 🙂
Jinak zkreslit to může očkování, nemoc, kortikoidy, nějaký nový příkrm... Takže toho se vyvarovat 🙂

desmodka
18. apr 2011

@luthien.k super dakujem... snad to nebude tym BKM... dam vediet ako to prebieha... najviac sa uz tesim na cokoladu tu mozem cez ten piaty az siedmy den??? teda ak bude vsetko oki 😀

luthien.k
18. apr 2011

@desmodka, to by se to míchalo s tím kakaem, to můžeš otestovat hned potom 😉

anduca
18. apr 2011

@luthien.k
@modra1
ďakujem!

lelask
18. apr 2011

to by ma nenapadlo,ze aj na spaldu moze reagovat 😲 , predtym sme ale spaldu skoro vobec nemali ale teraz po vycisteni a naslednych reakciach to tak vyzera.
@luthien.k ak som to pochopila spravne,ze ak na nieco zareaguje, tak sa to cisti 2 tyzdne?
a kys. mliecna sa uz nehodi na drobne pupiaciky ci vysyp?Je mozne,ze aj to jej to zhorsuje? Dnes po okupani jej toho vykuklo viac .
@martinka1981 super,tesime sa. Aj nam kys. mliecna velmi pomohla.

modra1
18. apr 2011

@martinka1981 ak máš tieto problémy, mala by si na dlhší čas u seba vysadiť sladké, kvasinky to milujú. Inak, dosť často tieto mykózy spôsobuje HAK, neviem, či je to tvoj prípad. Dophilus má špeci probiotiká na tieto problémy.

modra1
18. apr 2011

@desmodka čoko môžeš 5-7. deň, ale len bielu.

desmodka
18. apr 2011

@modra1 biela mnaaaam, ja inu ani nejem, super sprava 😀 dakujem
@luthien.k ja som aj zabudla ze len bielu jem

modra1
18. apr 2011

@lelask špalda je obilnina, len nešľachtená. Takže môže byť alergická na obilniny. ALe radšej by som si to ešte raz overila. Tých 14 dní treba chápať opäť ako diétu, musíš potravinu aspoň na 2 týždne eliminovať (ideálne viac), aby telo na ňu trochu zabudlo a opatrným znovuzavedením zistíš, či reaguje.
Kys.mliečna je mastná, výborná na dohojenie ložísk, ktoré boli červené ale už vybledli a sú suché, premastí a lieči.

lelask
18. apr 2011

@modra1 dakujem,cakam tu ako cokl na odpoved 😀 .
Snazila som sa najst nieco niekde o kys. mliecnej ale nic nemoyem najst.
Mohlo jej to remastovanie aj opatovne rozdrazdit kozu? Takze teraz to musim zase vysusit napr. sudocremom? a potom suche zase natriet kys. mliecnou a potom prejst na nejaky obyc. krem?