Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

luthien.k
11. máj 2012

@didulka85 to je otázka, zda dítě potřebuje vlastně UM nebo ne. To nekojené do půl roku zcela jistě ano, potom se na to názory různí, já nemám na toto názor vyhraněný, nicméně po roce věku můj mladší syn již žádné UM nedostává.

katyxq
11. máj 2012

@luthien.k Takže je to jen o vyváženém jídelníčku od roka výš? 😉 Já bych ráda dlouho kojila (klidně do dvou let), ale uvidíme, jak nám to půjde, jestli se savec nerozhodne odstavit dřív.
Ale ta reklamní masáž, UM do tří let a podobně 😀, to zblbne i doktory.

keziah
11. máj 2012

dievcata, co mate deticky alergicke na kravske mlieko, cim nahradzate maslo? syn ma uz takmer 4 roky, zvykol si na suchy chlieb, prip. suchy chlieb s lekvarom, pripadne cesnakovu hrianku s brav. mastou, ale rada by som mu obcas spravila aj nejaku pomazanku: brokolicovu, zltkovu- len neviem, s cim to zmiesat, aby sa mi to nedrobilo

janulazabka
11. máj 2012

@baklik modra-jednoznacne!ale urcit nie na mokvave typy ekzemov, iba na suchy a lahko naruzovely...vela krat sa nam stalo ze sa nam mala cela vysypala z nejakeho kremu..umyli sme, nechali chvilku tak a ked sa to nelepsio , tak sme pretreli modrou indulonou a do dalsieho dna bola cista...sranda..neviem si to vysvetlit,ale je to tak!

janulazabka
11. máj 2012

@baklik a na mokvave sa nam velmi osvdcil-no to uz bolo velmi davno;) Weleda dojcensky krem-ten to perfektne vysusil a nezostali vobec javzycky-nechtik je tiez velmi dobvry pri liecbe ekzemov-dobre ukludni reaktivnu kozicku!

didulka85
11. máj 2012

@keziah do brokolicovej nepotrebujes maslo, ja davam olej. U nas je na ranajky kopa zeleniny a pecivo. Obcas zje len tu zeleninu a peciva sa ani nedotkne. Chleba jej zvyknem pokvapkat nejakym olejom. Olivovy, lanovy, tekvicovy ma najradsej. Alebo velka vychytavka su u nas semenove natierky. Len neviem, ci nemate alergiu na semena. Teraz mam natierku zo 100% marhulovych jadierok.
Mam novy recept na natierku z brokolice. Naparis brokolicu, rozslahas, pridas olej, cesnak(nemusi byt). Mala by sa z toho urobit pena.
Na ranajky zvyknem robievat aj kase. Spaldova, psenova, ovsena, pohankova, ryzova... Samozrejme robim len s vodou a vmiesam lyzicku kvalitneho oleja.

veronika164
11. máj 2012

ani ho nedávam.

veronika164
11. máj 2012

@luthien.k ja mám len jedno dieťa, takže s mojím a s ďalšími štyroma u kámošiek. 😉

karolina969
11. máj 2012

Holky,nemáte některá zkušenost s pracím gelem z mýdlových ořechů z DM? Je to značka Yellow Blue. Píšou tam, že je vhodý pro alergiky a citlovou pokožku. Jen mě zaráží obsah levandule, toho se trošku bojím. My používáme od narození Persil sensitiv, teď se malý hodně osypal, tak zkusím změnu prášku, ale nevím čím nahradit. Lovela, Mimino, Batole....???

keziah
11. máj 2012

@karolina969 nad mydlovym slizom neuvazujes?

karolina969
11. máj 2012

@luthien.k Já chci dávat UM aspoň do 2-3 let kvůli vitamínům. Malý toho moc nesní, tak mám aspoň jistotu, že mu ty důležité nechybí. Je fakt, že teď jsme vyměnili za Reis drink, tak mám trošku strach..

karolina969
11. máj 2012

@keziah ten neznám. Kde seženu? A vypere i fleky?

veronika164
11. máj 2012

@katyxq drahá moja, nejdem sa tu s tebou hádať, odporúčanú literatúru veľmi dobre poznám, ďakujem za upozornenie. Stačí sa pozrieť okolo, všetko, čo jeme sú PLASTY!!! Ale tým, že vytvoríš dieťaťu sterilné prostredie nič nevyriešiš. Máš pravdu, diéta je cesta, ale nielen to, treba prizerať pitný režim a dodávanie prírodných olejov na čistenie a spriechodnenie lymfy v črievku dieťaťa. Uvoľní sa zápal a ekzém sa začne liečiť, nie odkladať na horšie časy. Lebo príčina problému je v hrubom čreve. Keďže atopický ekzém je výsostne individuálna záležitosť, v tvojom prípade by som pouvažovala nad tým, či nejde o záležitosť psychickú. Dieťa je úžasne vnímavá bytosť, ako špongia rodičovskej psychiky a konania. Nechcem ťa urážať, ale berieš to tu veľmi zostra, mám dokonca dojem, že ti už len chýba titul MUDr., ja som tu neprispela preto, aby sme si dokazovali jedna druhej, kto je múdrejší, ale fakt som chcela pomôcť. To, že á dieťa atopický ekzém ešte neznamená, že je alergický na mlieko... A len tak pre informáciu, poznám dieťa s diagnózou AE, po dvoch týždňoch liečby prírodnými prostriedkami sa pokojne hrá na piesku, bez následkov. Toto je nakoniec môj posledný príspevok do tohto fóra, ja si tu fakt nič nejdem dokazovať, aj ja mám dieťa a záleží mi na jeho zdraví a šťastí, preto kto chce seriózne info, som k dispo na súkromnej mailovej adrese 😉

veronika164
11. máj 2012

@didulka85 super, vyskúšam, díky moc!

luthien.k
11. máj 2012

@karolina969 ten je třeba vyrobit, recept si vygooglíš 😉

@veronika164 , tak nám prozraď, jaká je podle Tebe příčina a řešení atopického ekzému 😉 Já mám za sebou mnoho desítek stabilizovaných dětí (bez kozího mléka) podle postupu Bc. Ing. Věry Zíkové (což není nic tajného) a nic se mu zatím nevyrovnalo 😉

kaja73
11. máj 2012

@veronika164 tak my sme bezmliecnou dietou mali do tyzdna po ekzeme -uz je tomu takmer 20m m co ho nema a uz moze aj zakysane mliecne vyrobky jest-ale 10m mal prisne dietu.
Musel pit mlieko neocate-ani alergy care mu nezabral a nic mliecne ani v keksiku tych 10m nemal a zabralo to-ziadne kremy uz nepouzivame-len bezny na tvar a ruky.
Kym sme presli na tuto dietu mali sme uz vela odskusaneho a nic nezaberalo-dieta zabrala do tyzdna.
teraz sa sice stane ze na nieco zareaguje-napr na ELMEX pastu po 2 dnoch jej uzivania mal fliaciky na nohe-jej vysadenim do dalsich 2 dni zmizli-takze zas to bolo o vysadeni alergenu.

luthien.k
11. máj 2012

@veronika164 a, zrovna to čtu... Ono se to s tou metodou Věry Zíkové tak zcela nevylučuje, co píšeš, střeva jsou u atopika velmi důležitá, slizniční imunita hraje velkou roli právě v toleranci potravin (alergenů), nicméně tvdit, že vše, co jíme, jsou plasty, je poněkud přehnané. A i to čisté kozí mléko může být nevhodný dráždič.

didulka85
11. máj 2012

@karolina969 my pouzivame mydlove orechy od Yellow Blue. Pouzivam od nich vacsinu prostriedkov pre domacnost.
My sme mali ekzem (nevolali to atopicky ekzem) od prveho mesiaca a dalsie 2 mesiace sme skoro non-stop pouzivali kortikoidy. Potom som sa nahnevala a zacala zistovat pricinu. Zacala som prat v orechoch, komplet vsetky chemikalie do domacnosti som vyhodila a bolo po ekzeme.
Dalsi prisiel az ked sme zaviedli prikrm, ale to uz je o inom. 😉

Tie orechy ti flaky nevyperu. Jednoducho sa s nimi musis zmierit. 😀 K bielemu pradlu pridavam kyslik, tiez od Yellow Blue. Na organicke skvrny pouzivam mydlo od Sonnet. Ale biele, nie to zelene. Zelene je na figu.
Ak sa bojis levandule, predavaju aj praci gel bez levandule.

veronika164
11. máj 2012

ahoj, ani toto nie je tajné, použili sme jednoducho zelené potraviny, jačmeň a chlorellku. Metódu Věry Zíkové nepoznám, ale nezatracujem, môže byť rovnako dobrá, kuknem na to, dík. Kozie mlieko môže dráždiť len toho, ako sa tu spomínalo už vyššie, problémy s mliečnou bielkovinou, avšak u detí s nábehom na alergiu v dlhodobom prieskume vykazuje perfektné výsledky, dokonca jej vymiznutie. Pravdu povediac, ja som prestala to mlieko aj prevárať a výsledky sú neporovnateľne lepšie oproti tomu, čo to bolo prv. Bonusom je, že malý má super imunitu (i keď atopický ekzém je práve ukazovateľ zníženej imunity, čo potom znamená, že je na tom fakt dobre, lebo ekzém sa stráca), takmer nebýva chorý a antibiotiká sme doposiaľ nepotrebovali vôbec. čo ma teší a presvedčilo je skutočnosť, že sa mu to nevracia, necyklí sa.
K tým plastom asi toľko, čistá voda, ktorá prešla čističkou a bola uznaná za plne nezávadnú, vykazuje v sebe vysoké dávky analgetík, hormónov, antibiotík, to je seriózny výskum, nie môj výmysel. V 60. rokoch min. storočia sa robil výskum výskytu živín a obilninách a niekoľkých druhoch potravín, rovnaký výskum sa zopakoval prednedávnom a výsledky sú šokujúce, živiny klesli o neuveriteľných 80%! Potraviny dodávané v obchodoch sú také rýchlokvasky prihnojované kadečím, aby pekne vyzerali, aby sa dobre predávali a pod. Keď ideme do hĺbky, bola by si zhrozená, čo všetko jeme. 🙂

karolina969
11. máj 2012

@didulka85 Díky 🙂

luthien.k
11. máj 2012

@veronika164 ano, s těmi potravinami máš pravdu, že už nic není "čisté" a přirozené, ale to není ani bio ječmen (pozor na senzibilizaci pyly trav a obilí - to může s dlouhodobější konzumací zeleného ječmene souviset - to se taky málo ví a je to o tom, že co se konzumuje moc, tak to může vadit - proto tolika dětem vadí kravské mléko, vejce, pšenice, v přímořských státech ryby, v Japonsku rýže....) a bio chlorella. Vše roste v dlouhodobým způsobem kontaminované půdě a prší na to kontaminovaná voda... Jak jsem psala v IP, nezbývá nám, než z více zel vybrat to menší.
Jinak až budeš mít víc a dlouhodobých úspěchu se zelenými potravinami a nepasterovaným mlékem, určitě mě to bude zajímat 🙂

keziah
11. máj 2012

@karolina969 ako spominala luthien.k mydlovy sliz si vyrobis doma (z jadroveho mydla, sody na pranie a horucej vody), presny recept lahko vygooglis. ja periem v slize plienky, detske veci a svetle pradlo. sliz je bez vseliakych enzymov a zjasnovacov (preto je setrnejsi pre atopika ako bezny prasok) a teda nevyperie tak perfektne ako prasok (ale medzi nami, ani prasky neperu nejak extra, ci?) a nevybieli. Pokial chces mat pradlo oprate lepsie, mozes pridat perkarbonat sodny (na vybielenie) a na flaky napr. krv, jedlo sa odporuca premydlit zlcovym mydlom (v DM stoji cca 30 korun).

katyxq
11. máj 2012

@veronika164 Asi jsem byla ostřejší než jsem chtěla být, omlouvám se, jen prostě u malých dětí je nejčastějším alergenem je BKM a doporučit pak obecně kozí mlíko není nejšťastnější nápad.
K tomu znečištění prostředí (včetně pitné vody) vím možná až moc 😒 - vystudovala jsem chemii ŽP a analytiku, takové ženské hormony (z antikoncepce) čistírna ani úpravna vody neodstraní a v pitné vodě prostě jsou, to je fakt, ale člověk si musí vybrat menší zlo (kohoutkovou vodu, biopotraviny), když ideál neexistuje.

Jinak malá má furt rozhozená střeva od té třetí dávky hexy (začít s ní dle obvyklého schématu bylo blbé rozhodnutí), ale lepší se to pomalu, ale jistě, aspoň ekzém že se neobjevil 🙂.

jitkam6
11. máj 2012

@didulka85 Můžeš dávat nemléčné kaše,ty můžeš zamíchat bud vodou nebo mlékem co dáváte svým dětem. 😉

beruska113
11. máj 2012

Ahojte, nám včera kožná povedala, že Adamko 9mes. má atopický exem- alergén je jablko. že nemá 3mes. jest jablko a malo by to zmiznut. Exem ma len na líčkach. Má tu niekto s tým skusenost? Dakujem

baklik
11. máj 2012

@beruska113 a ako na to prisla kozna? robila mu krvne testy specialne na toto, lebo ste mali podozrenie, ze by to mohlo spustat jablko?

beruska113
11. máj 2012

@baklik brali mu krv z hlavičky a vraj najčastejšie spuštače u malych deti su jablko, mrkva a zemiak a ešte na niečo čo si nepamatám. A vyšla mu hranična na jablko. Kortikoidovy krem som mu davala asi týžden a mal z toho tváričku natahanu ako maska. Tak som tu kupila krem Aveene a je super. Občas ma den červenu bradu, o pár dni trošku líčka, niekedy ma špičku nosa. A to jedol aj jablka. Tak neviem či vyradit alebo nie. Ma aj reflux, tak mam dost problem čo mu dávat jesta výživa nam chýba, alebo jeblko s mrkvou surove.

baklik
11. máj 2012

@katyxq takze nedoporucujes na pripravu UM a detskej stravy pouzivat pitnu vodu z vodovodu? je teda skutocne lepsia ta dojcenska balena vo flasiach?

katyxq
11. máj 2012

@baklik Odpověď máš v IP, ať to tu neplevelím mimo téma 😉.

@beruska113 A odkdy má ekzém? Kojíš/kojilas a odkdy je případně na UM a jakém? Co vím, tak nejčastějšími alergeny u malých dětí jsou bílkovina kravského mléka, vejce, sója, pak pšenice, ryby a ořechy. A testy z krve na potravinové alergeny neoplývají zrovna spolehlivostí.

beruska113
11. máj 2012

@katyxq exem ma ani neviem ako dlho, ale take výrazne to mal pre 1,5mes, teda ked mal7,5mesiaca. On mal totži od narodenia niečo na tváričke- dojčenske akne, potom bradu od slin. Nie je kojeny vobec a asi od 3.mesiaca je na nutrilone s nutritonom, lebo ma reflux. No mne je tiež to jablko divne, lebo som mu ho normálne dávala a azlepšilo sa to.