Atopický ekzém u detí. Máte účinné rady, tipy ako ho riešiť?

vandas
16. júl 2007

maminky, mate osvedcene a ucinne "babske recepty" na exem u babatiek? rada by som sa vyhla hormonalnym mastiam...

zuzicka1982
11. jún 2012

Maminky prosim vas viete mi poradit za kolko dni by mohlo prist k zlepseniu ekzemu po vysadeni alergen.potravin? V sobotu som vysadila mlieko + mliecne vyrobky. Netvrdim ze maly ma ekzem z toho,ja len skusam co mu skodi a neviem kedy mozem cakat zmenu..

martinka1981
11. jún 2012

@zuzicka1982 do 14 dni by sa to malo ukazať. Nezabudni aj na skryte mlieko,to je v kolačoch,pečive,udeninach,keksoch,čokoladach atd.

xmalij
11. jún 2012

@luthien.k znam, asi stejny retezec, je to i ve Sterboholech...jenze tady mas jistotu, ze bud vidis co tam davaji nebo tusis kdyz to mas na taliri. To ty uni smesi ala zelenina, maso, fura koreni a sojovka, to uz je orisek... 😉.

zuzicka1982
11. jún 2012

@martinka1981 Dakujem za odpoved 🙂

martinka.pida
11. jún 2012

@lelask Jako bys psala o mně 😀. Nikdo z rodiny ještě nepochopil, proč jsem při kojo držela HA dietu, proč Verča teď nenemůže jíst mléčné výrobky, proč jí necpu párkama, piškotama, opltakama a podobnýma dětskýma "pochoutkama", proč jí nic nesladim, proč jí nedopřeju tohle a tohle, proč nejí, to co my a bla bla bla. A nejhorší je, když se jí zhorší ekzém, tak nechápou, proč jí nenamažu mastičkama od kožní, který by jí hned pomohly (kortikoidy). To se na mě sesype ze všech stran, jak jí ubližuju. Poslouchám to pořád dokola. Mi můžou všichni akorát tak trhnout. Vůbec se tím nezabývej. Víš, sama, že to, co děláš, je dobře 😉

katyxq
11. jún 2012

@lelask U nás to z manželovy strany taky doteď nepobrali, moje mamka v pohodě 😉, jak jedem na návštěvu, tak se ještě snad 3x ujišťuje, co můžu jíst 🙂.
Zato tchýně - první návštěva vepřové řízky (vajíčko naředěné mlékem) a bramborový salát (s jogurtem, ale prý ho tam byla jen trocha 😅), podruhé vývar sice slepičí, ale s masoxem, vepřové plátky taky, ještěže se ptám a dobře sleduju. Takže jsem slavnostně obědvala brambory opečené na oleji a vajíčko (aspoň že můžu to).
A malá je chudinka, nic jí nedopřeju, takže jí v pátek odpoledne, když tam s ní byl manžel na návštěvě, dali naškrabané syrové jablko - měla z toho zácpu a nadmutá byla hrozně, celou sobotu a půlku neděle brečela a po troškách to kakala, bez krve se to neobešlo ☹.

luccii
11. jún 2012

@martinka1981 kys.mlecnou neznam... byla namichana v lekarne s ci bez syndermana? bioderma mu sedi, to jsme zkusili, ale kdyz se mu to rozjede, tak mu taky nepomaha... proste hledam hydratacni mazadlo... a dermu doporucovala kozni...
@xmalij takze jahody mala snasi? rada bych je taky Tonikovi dala, az budou u nasich na zahradce, ale bojim se toho... jak dlouho mam cekat, zda to s nim neco udela? 3 dny staci? plati to pro vsechny potencialni alergeny?
@lelask neco podobneho stran diety kvuli kojeni naseho mladsiho prcka s AE jsem uz od maminky taky slysela ☹ ale mne to zas az tak hrozne neprijde a navic to delame pro sve deti! 🙂 tez drzim palce!

luccii
11. jún 2012

@katyxq chudinka mala, asi uz tchanovci davno zapomneli, jak je to se zavadenim prikrmu... ale jak to, ze manzel nezasahnul?
ja se snazim nedavat malemu (ted myslim toho starsiho, mimco ji vsechno zdrave) nezdrave veci, na ty ma casu dost, ale taky nekdy narazim u babicek, dedu a hlavne na navstevach a spolecnych setkanich na hristi apod.
takze to funguje tak, ze ja mu "nedopreju" temer nic (ze sladkosti jen vlastnorucne upecene a neprehanim to) a bonbon apod. muze v kolektivu, na navsteve, aby mu to nebylo moc lito (ale opet kontroluju mnozstvi)... babicky a dedy jsem pozadala, aby mu cokoladu, bonbony a susenky nedavali, ale ne vzdy to dodrzuji...

katyxq
11. jún 2012

@luccii Protože jak je manžel jinak inteligentní, tak co se týče jídla pro malou, tak je trotl, jemu to přišlo naprosto OK 😠 ☹, sakra, kdyby to jablko bylo aspoň povařené a ne syrové - ale už jsme si to s manželem vyříkali a byla jsem drsná, že když to nepůjde po dobrým, tak pak to holt bude po zlým. Příště s sebou dostane skleničku příkrmu a to bude to jediné, co jí budou moct dát.
Dřív se příkrmy zaváděly dost hrůzostrašně - např. ovocné šťávy pomalu od šestinedělí, krupicová kaše ve třech měsících, známe ty historky, jak děti jedly guláš s knedlíkem nebo slepici na paprice už v půl roce apod.

luccii
11. jún 2012

@katyxq hmm mas pravdu, ovocnou stavu jsem skutecne dostala uz jako 2mesicni... cokoladu v roce!
ja myslim, ze presna instrukce stran svaciny bude stacit 😉 ikdyz sklenicka je jistota, no 😉

katyxq
11. jún 2012

@luccii Instrukce nefungují (bohužel reálně ověřeno 😖), takže ač nejsem úplně smířená s jídlem ze skleniček, tak to bude v téhle situaci nejlepší řešení, ty dvě hodiny týdně o samotě nutně potřebuju, abych na mateřské úplně nezmagořila 😉. Takže jsem dneska koupila v DM malinkou skleničku dýně, to je jediná zelenina, kterou jsem zatím zkusili a zatím to dokonce vypadá, že prošla bez následků na zdraví 🙂.

zuzuzuzu7
11. jún 2012

akurat som nasla clanok o konopnom oleji- a celkom ma to zmiatlo-lebo som nad nim uvazovala-no ako som sa docitala nie je vhodne aby ho uzivali deti...hm ☹
http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceutika_vo_vy...

xmalij
11. jún 2012

@luccii
@ martinka1981
kys. mlecna neni v CR uplne bezna. Diky Martince jsem si sama zaridila namichami, svagrova je magistra, byla sama prekvapena z predpisu, protoze jak rika, tady je praxe ji davat jen do vodicky na bradavice. Takze mame a konecne jsme v chronicky fazi a mazeme...pripada mi hodne hodne podobna trojslozkove vitaminovce, skoro ta hydratuje lip, ale pouzivame to teprvr tyden. V kazdym pripade se to zlepsuje, takze hura 😉.
Jahody nam prosly uz loni, i rybiz, maliny, atd. ale nam se AE objevil jak nezvana navsteva v 8. mesici a po 2 uz byl pryc, takze jsme cele leto byli v klidu a nebala jsem se reakce. Pak zase dorazil az v 15. mes a valcime doposud. Zrovna na jahody si troufam napsat, ze by reakce mohla byt rychlejsi, spis koprivkou nebo drbanim, nez za 3 dny. Ale treba to Luthien vidi jinak.
Mala mela teda prvni den asi 4 pidi pupinky kolem pusy, jenze to jsem ji nachytala, ze mi oblizuje sprchac..resp. az po degustaci...vonela ji krasne pusa! Takze to nebyly jahody, ale Palmolive 😉.

luthien.k
11. jún 2012

@xmalij jojo, směsi se sójovkou určitě nebrat. Ještě se mi v těch rychláčích osvědčila ta jejich kachna bez omáčky s rýží. Ve Šmaku zase mají krůtí závitek(bez toho uvnitř, to vypadá dost podezřele), taktéž s rýží. Jinak jsem tam bohužel nic moc HA neobjevila. Samé kuře, samá sójovka, koření, pšenice...

luthien.k
11. jún 2012

@luccii u atopiků se má zavádět aspoň 4 dny, zkušenosti jsou takové, že některé děti reagují i až po týdnu (moje například, zkoušíme zrovna špaldu, vypadala nadějně, ale už bohužel nevypadá). Jahody jsou ale víc než alergeny silné hisaminoliberátory, obsahují hodně látek schopných vyvolat tvorbu histaminu, který zhoršuje situaci,

luthien.k
11. jún 2012

Já mám štěstí, že mám poradnu, protože když okolí vidí, že to má nějaký smysl a efekt, tak už nikdo nekafrá. Ale ani předtím jsem si nemohla stěžovat, prostě když jsem každému vysvětlila, že to a to když dítě nebo já sníme, tak mají takové a takové potíže, tak už komentáře nebyly. Včetně prababiček atd. Jsem za to ráda. Obdivuju všechny, co musí neustále s okolím bojovat.

luthien.k
11. jún 2012

@katyxq ty Tvoje story s rodinou, to je něco 😖

xmalij
11. jún 2012

u nas zabralo, kdyz jsem rekla, ze oni se pak trapit nad uknouranym bolavym ditetem nebudou, ze oni nad ni nebreci, kdyz se rozskrabe do krvavyho masa..tak to zabralo, ale prala jsem si na ten alergen prijit a rict je to ten a ten a proste pro nim to bude tabu...misto toho na me ze zacatku koukali jak na blazna, proc nesmi nic, co si to vymyslim? Doted jsou spis mylky typu, ze nevedi, ze to taky to ci ono obsahuje..ono toho neni malo, tak to na druhou stranu chapu. A pak je blby, kdyz babicky udelaji neco pro nas dospely a mala to vidi..takze ted vsechny ucim, at radsi nic neni, nebo at to aspon nevidi. A vozim svoje jidlo, vic variant svacinek a mlsani, abych se trefila a bylo to podobny tomu co se na navsteve podava. Nekdy to vsak uhlidat taky nejde... 😒.

katyxq
11. jún 2012

@luthien.k Sama nestíhám zírat 😖.

luccii
12. jún 2012

@xmalij
@luthien.k
diky za vysvetleni 🙂 a jakym emolientem promazavate vy?
na pupinky ted davam stridave masticku s rybim tukem a dehtem (aspon to tak smrdi) od zname kozarky a nekdy Holtovku... ale nemizi, na tvarich jsou porad, vypada chudacek jako pubertak s akne

a jeste pridavam svoji zkusenost s mistni (pry nejlepsi) kozarkou: predepsala mi masticku, nerekla, co v ni je, pospichala a ja se zapomnela zeptat, zeptala jsem se az na kontrole po tydnu a byly tam kortikoidy!!! 😖

luthien.k
12. jún 2012

@luccii já mám momentálne pro kluky Biodermu Atoderm PP Baume, měli jsme už Eucerin 12% Omega, kdysi i A-Derma Exomega (nevyhovala až tolik), také i Ledicerm mléko (je parfémované, ale Tobík snášel dobře), budu zkoušet i levnější varianty - Babylove senstive lotion.

luccii
12. jún 2012

@luthien.k a jak se projevovalo, ze vam A-Derma nevyhovovala?
je btw bezne, ze jedno dite je zdrave a druhe ma AE? nas trilety Vojtik s kuzi problem nema, tak jsem prekvapena, ze Tonik jo

xmalij
12. jún 2012

@luccii my meli od zname kozarky 😉 nejdriv A dermu, prestala ucinkovat, pak Excipial kids penu-prijemna, ale na stav jaky mala mela, tak neucinkovala...stejny zaklad, vytazek z ovsa a na radu Luthien Eucerin Omega 12%-zatim nejlepsi cim jsme kdy mazli, promasti, nedrazdi, proste akorat.
Mame ho cca od unora, takze premyslim co dal, jak psala Katka, ze by se mela kosmetika stridat, tak ja se toho celkem bojim, kdyz nejsme uplne jeste OK.
Predtim na radu detske vsechno mozne..des a hruza, od michanych masticek az po Excipial Hydrolotio...ten byl hodne blby, rudla pred ocima jak zarovka.

xmalij
12. jún 2012

nevite nekdo kde v Praze a okoli sehnat ovesny jogurt Ovisek nebo neco podobnyho?? Ryzovych a sojovych dezertu je tolika, ale...

zuzuzuzu7
12. jún 2012

@luthien.k minule som v lekarni zazrela tot: http://www.muller-pharma.cz/produkty/panthederm...
celkom fajn zlozenie a bez parfemov a parabenov-co myslis , Katka?

luccii
12. jún 2012

@xmalij koukam na ten Eucerin, stoji 539,- 250 ml, to je vazne dost...
muzu se zeptat i tebe, jak se pozna, ze emolient prestane fungovat? meli jsme vzorecky Biodermy Atoderm PP, Oilatum, A-Dermy, vse snasi, ale asi tezkoze vzorecku poznam, co je pro nej nej... to asi az po delsim pouzivani, ze jo?

xmalij
12. jún 2012

@luccii kupuju ho na parfums.cz za 380Kc. U nas to bylo dobou, pouzivala jsem ho blbec i v dobe, kdy byla mala OK, cca 9 mesicu. Pak se zhorsila, v pripade A dermy se nechtel ani moc vsakovat a hlavne se nelepsila. Nejde to dobre psat, ale proste jsem to poznala 🙂.
Zrovna vzorecky Eucerinu jsou casto v lekarnach k mani, pak taky na eucerin.cz, kdyz si napises, tak ti poslou. Ale trva jim to, tak mesic, takze kdyz obejdes par lekaren nebo zapojis okoli 😉 , tak to mas driv...vzorecek jsme meli na cca 2 mazani.

xmalij
12. jún 2012

@zuzuzuzu7 hmm, i ta cena je pekna..presne ty dva oleje (pupalkovy a brutnakovy) dlabeme na lzicce 😉.

lelask
12. jún 2012

Ahojte, dakujem za podporu, som "rada", ze nie som sama . Asi toho bolo na mna dost dva dni za sebou pocuvat aka som zla matka. Uz som rozmyslala, ze im poslem emaily s fotkami pred a po 😅 . Mna to proste nebavi stale dookola vysvetlovat, uraza ma, ze to neberu na vedomie, alebo ze to maju na haku. Ach jo. Nemozu pochopit preco vcera mohla banan a dnes zrazu nie- nechapu, ze obcas nieco pretestujem a sledujem, co sa deje. 😠
Stve ich, ze nemozu malej furt nieco postrkovat - cukriky a spol. Chudatku proste nic nedoprajem.

@xmalij tiez mi ide kabelku roztrhnut, co tam mam stravu na rozne prilezitosti 😀
Inak mala je strasne uvedomela, sama sa ma pyta, ci je tam psenica a mlieko ale blbe reci okolia ju vedia rozhodit.

Ja mam v chladnicke dve masticky a nejak to neviem rozlisit, ze ktora je kys. mliecna 😠 , som si to nenapisla, doniesol ich mm a cakala som, ze to tam bude napisane, tak som jej zacala striekat nozky Oxi sprayom od Zepteru a krasne sa to zaceluje, aj ju to trosku schladi. Aj ked to ma suche tak ju to nesvrbi, no ale nase polnocne budenie este stale funguje 😅 ale uz to nie je taky boj, streknem a spi dalej. Ale aj tak na nu celu noc polujem a poriadne nespim 😀
Mam pocit , ze Eucerin nam uz prestava zaberat.
No uvidim, ci som to zase nezakrikla 😕 , lebo uz to vyzera naozaj krasne.
Zmenila som aj trochu varenie ( pre alergikov) , poctivo varim podla knihy 😝, zmenila som oleje a nadherne sa rozpapala, uz ju nemusim nahanat s lyzickou po dome.

Dostat nejake nemliecne a nesojove jogurty aj na SK??

olusenka
13. jún 2012

Malému jsem dnes ráno objevila zhoršený ekzém (lehce červená místa s pupínky): na krku kolem dokola, zápěstí, kolem loktů, podpaží, pod koleny, na zádech úplně nahoře jeden flek... Provádím EET (vysazeno mléko a výrobky z něj, hovězí, vejce, drůbeží) zatím jedu 6.den.
Myslíte, že by to mohly být TŘEŠNĚ, které jím teď denně? Měla jsem i trošku ananasu a zkusila jsem předevčírem dvě jahody. Ananas jsem měla už dříve několikrát a žádné zhoršení, kterého bych si všimla. Myslíte tedy, že to jsou ty třešně? Samozřejmě vše jmenované okamžitě vysadím, ale zajímaly by mě Vaše zkušenosti. Díky moc.