Bera vyšetrenie sluchu na Kramároch. Ako prebieha?

silvikam
14. dec 2009

Ahojte maminy, mám na Vás jednu otázočku, ktoré s tým máte skúsenosti. Mám 5 mesačného synčeka, ktorému v pôrodnici pri skríningu zistili nevýbavné otoakustické emisie. Potom sme to absolvovali asi 5x a stále nič. Mne sa všask malý javý, že počuje, reaguje na zvuky. Boli sme na Krmároch, kde nás objednali na apríl, že urobila vyšetrenie BERA v narkóze. Ak máte niektorá podobné skúsenosti, prosím napíšte ako to vyšetrenie prebieha a ako ste dopadli. Veľmi sa už teraz toho bojím a zvažujem, či tam vôbec ísť. ďakujem

maja36
5. mar 2010

Ahoj silvikam, mám 3 mesačnú dcérku a OAE nevýbavné 4x. Tiež mám pocit, že počuje. Neviem ako tvoj drobček, ale moja malá je dostˇuplakaná a mám tiež pocit, že ju ušká bolia. Na BERA vyšetrenie sme ešte neni ani objednaní, tiež o tom skoro nič neviem. Ak už máš viac inf. daj mi vedietˇprosím.

gabiso
14. apr 2010

Ahojte,maminy. Tak ja mám takúto skúsenosť. Môj malý tiež ako bábo emisie absolvoval 5x neúspešne,potom sme boli na vyšetrení BERA na Antolskej /tam detičky neuspávajú,ale robia to pri normálnom spánku/. Výsledky neboli najhoršie ale ani dobre/to mal 8 mesiacov/. Potom v deviatich mesiacoch mu dali drenážne trubičky /prevzdušnenie vnútorného ucha/. Teraz má 23 mesiacov,rurky už sú von a emisie stále nevybavné. Takže ideme znova na BERA vyšetrenie. Podľa mňa počuje,opakuje aj keď som za stenou a niečo poviem zopakuje,čiže počuť musí. Som strašne zvedavá ako to dopadne. Starší syn má 14 a má prevodovú poruchu sluchu. Trubičky už mal asi 6x,počul strašne zle,ale ako prišiel do puberty je to už lepšie.
Takže toľko moja skúsenosť.
Držím Vám palce aby bolo všetko dobré.

maca02
28. apr 2010

Ahojte. Nášmu mladšiemu synčekovi tiež v pôrodnici nenamerali emisie, potom sme boli asi 4x na opätovné meranie OAE, avšak stále nič. Medzitým mu viackrát namerali tekutinu v stredouší, dali nám na Kramároch termín na zavedenie trubičiek, ale keď sme prišli, tekutina tam nebola, tak nam urobili Beru, s výsledkom obojstrannej percepčnej poruchy sluchu stredného stupňa. Malý tiež reaguje, keď ho ohlásim, aj na zvuky, ale na tie tichšie, šepot nie.O pol roka ideme na kontrolné Bera vyšetrenie. Toľko naša skúsenosť.

adulenka
19. júl 2010

ahojte tak mi mame takuto skusenost,tiez mal stale nevybavne OAE,ked mal rok dali mu trubicky ,v novembri mu vyberali,na pravidelnym konrolach mal stale krivky C a niekedy B (tympanometria) ateraz mu znovu dali trubicky ale iba do jedneho uska praveho ale ked sme boli na kontrole tak tam ma stale krivky C v lavom jeden lekar mi hovori preco mu nedali aj do druheho uska trubicky a druhy opak tak uz neviem co mam robit,medzitym sme boli na bere a ta nam dopadla dobre na obe uska , na zvuky reaguje aj spravi co mu povieme ale vobec nerozprava iba asi dve slova ktore rozumieme a potom si len blaboce,

zuzana77
20. júl 2010

dievcata,
co obnasa to zavedenie drenaznych trubiciek? ako sa to robi a to trci z usiek von alebo ako to je?
dakujem

jankaslamka
12. jan 2012

Ahojte skusim sa opytat.. ked sa ide na toto vysetrenie (konretne Kramare) ..ako dlho sa ostava v nemocnici? je to pre deticky moc stresujuce? mozem tam s nou ostat?

mariannet
14. feb 2012

@jankaslamka Ahoj, neviem, ci ste uz absolvovali to BERA vysetrenie na Kramaroch? My ideme teraz v marci, mala bude mat v tom case o 4 dni rok......)Na jedno usko nam stale neprechadzaju emisie druhe ma uplne ok.....Povedali mi, ze 13 prideme, 14 spravia vysetrenie a 15 ideme domov....Ja tam samozrejem ostavam s nou, strava pre dieta ano, pre seba si musim zabezpecit.......budem rada ak sa ozves 🙂

jankaslamka
14. feb 2012

@mariannet Ahoj, este sme neboli..sme objednane na 5. marca ..ze mam prist rano okolo 9tej s komplet predoperacnymi vysetreniami..cize bude mat tesne pred 11mi mesiacmi..tak isto nam stale jedno usko vychadza nevybavne a druhe uplne v poriadku.. takze 5 pridem, 6 spravia vysetrenie a 7 ideme domov? fasa..my sme na 7 objednane na fibroskopiu..tak to tam len rano zbehnem z oddelenia asi este..a tiez tam chcem ostat s nou..a tak tu stravu pre mna nebude problem..ja prezijem aj na suchych rozkoch 🙂

mariannet
14. feb 2012

@jankaslamka jasne ani ja nemusim jest 🙂....len som zvedava ake tam bude vybavenie izby, ako ju okupem, ci mi pomixuju stravu- este nemame zubok ani jeden a inu mi nespapa.....vseobecne sa toho trosku bojim......mne povedali, ze jej do konecnika daju nejaky sirup nieco ako tabletka na spanie....ak to nezaberie tak nieco ze pripichavaju do zilky....ale ze to nie je ako klasicka anesteza- z toho mam najvacsi strach......tebe co o tom povedali? a co je to ta fibroskopia?.....inak ja by som bola najradsej keby nam toho 13.ho povedali ze ziadne vysetrenie netreba 🙂....ja inak nechapem preco jej to nevychadza, lebo obe uska ma pekne, aj krivky mame ackove......som zvedava.....

jankaslamka
14. feb 2012

@mariannet o jej stravu sa neboj..daju jej to ako si povies..my sme v novembri lezali na internom a uplne v pohode kazdy den som to skoro menila a vzdy mi vyhoveli..rozmixovali uplne do hladka a ak ti nebude vyhovovat ta mixovana strava mozes si poziadat o vyzivu a dostanes ju 🙂 .. no ja praveze neviem vobec nic o tom vysetreni..len moja obvodna mi hovoirla, ze to nie je uplne klasicka narkoza, ze nech sa nebojim...nas na to objednali ked sme lezali na internom lebo sme boli na tom usku nakolko jej to kontrolovali v porodnici naposledy a zas to nevyslo..a myslim ze tiez sme mali krivku A ..a aj sa mi zda ze na to usko reaguje aj ked mozno slabsie ale hlavne, co ma znepokojuje tak to, ze si ho stale chyta
ta fibroskopia je vysetrenie hrtana..robi sa kamerkou cez nostek ..my mame stridor, skomplikovany s refluxom a sposobuje nam to apnoicke pauzy..kvoli tomu sme boli vtedy v nemocnici

mariannet
14. feb 2012

@jankaslamka aha.....aj tak som ti moc nerozumela, ale drzim palce az to mate coskoro v poriadku 🙂.....a vies ze teraz ked si tak spatne pozriem, aj mne mala vacsinou prave to jedno usko stale chyta? alebo si don spara, potom si ho vzdy trosku poskriabe.....to si ma potesila, ze s tou stravou to tam tak bude....no uvidime....kazdopadne budem rada, ak das vediet, ako ste dopadli 🙂 my sme usko kontrolovali pravidelne asi kazde 2 mesiace....aj jej tam nabehli 1-2 kocky a dalej nic......

sissik
14. feb 2012

ahojte
mozem sa opytat, co vam povedali o dalsom postupe, ak zistia chybu sluchu iba na 1 usku? Lebo my mame nevybavne OAE iba na jednom. Pytala som sa, ci to budu riesit. A vraj ak je jedno usko OK, tak to na vyvoj reci postacuje a nijak sa to neriesi. Preto odmietam ASSR, ktore mi odporucaju. a pokial na usko pocuje dobre, nedame s manzelom suhlas s anestezou. A BERA vysetrenie vraj urobia aj v normalnom spanku, co som sa pytala. Idete teda na BERA alebo ASSR? Na dalsie meranie OAE ideme o mesiac a zaujima ma, ako postupuju😉

jankaslamka
9. mar 2012

@mariannet ahoj..tak máme beru za sebou...nakoniec nám robili assr..vysledok je ..normálny sluch.. Som strašne šťastná 🙂 4x to zopakovali lebo pri oae vyšetrení stale ukazovalo ľavé usko nevybavne..vraj je to len nejaká anomalia a nemám sa báť..určite naňho počuje na 100% ..troška sme si vytrpeli, ale našťastie so šťastným koncom...čo sa týka jedla ja som mala so sebou svoje alebo mi doniesli a mala dostala to čo som sestricke pri prijme nahlásila..takže max. spokojnosť..vyšetrenie nám robila prednostka Jakubikova..úžasná bola.....príjem prebiehal tak..že sme si išli po kartu dole ako sú ambulancie, potom na 3tie k doktorke závodnej s výsledkami predoperacnych..ona jej pozrela uška..išli sme na meranie kriviek do vedľajších dverí..späť k závodnej a potom dole na oddelenie, kde nás prijali na izbu..potom sme išli na anesteziologicke ..odtiaľ s papierom na oddelenie a este tam ju znova vysetrila doktorka čo mala práve službu..a už sme mali v ten deň pokoj..dalsi sa spravilo vyšetrenie a treti sme mali o 8 ráno prepustaciu spravu

jankaslamka
9. mar 2012

@sissik ahoj..my sme mali nevybavne iba jedno usko a po nespočetných kontrolách kedy stale vychádzalo nevybavne sme sa rozhodli pre BERU..chcela som vedieť kde je problém a inak sa to zistiť nedá...nakoniec nám spravili aj ASSR ..ale to sa rozhodli počas BERY nakoľko výsledok bol nejasný a pri BERE nezistiteľný...ak by sme išli na antolsku na BERU tak musíme prost znova aprejst touto procedurou...nie ďakujem..takto si to odzila raz a máme pokoj..ale jasné že nikdy nevieš 🙂 držím palce...aj nám povedali že nakoľko je to usko od narodenia nevybavne tak mozog si to vie kompenzovať a ona nemá pocit že nepočuje...ale podotýkam že to že jej vykazuje usko ako nevybavne neznamená že je hluché...boli ste na audiometrii? Tam sa merajú krivky stredného ucha..to bol druhy stupeň až potom sme išli na BERU

sissik
9. mar 2012

@jankaslamka dakujem za infosky. tympano robili, to bolo v poriadku.
beru robili tiez v premedikacii ked pises, ze potom zacali robit assr?
my mame ist znovu na oae a myslim, ze na usko pocuje. nechcem ju zbytocne nechat uspavat, hlavne, ak sa to potom nebude nijak riesit. to mozeme pockat na nirmalnu audiometriu kym dokaze spolupracovat 😔

jankaslamka
9. mar 2012

aj nám vyšla tympano v poriadku..ak máš pocit, že pocuje tak to neries...nám sa praveze zdalo že počuje menej na to ľavé usko ale ukazalo sa že nie a ona nás má len asi na haku 🙂) my sme boli na kramároch takže tam sa uspava aj na BERU...a hneď počas BERY prešli na ASSR ..máme to aj v prepustacej správe a aj m to tá pani profesorka povedala ked mi malú priniesli

sissik
9. mar 2012

@jankaslamka no ked je uz uspata, tak assr je presnejsie vysetrenie. mne ide o to uspatie. nechcem nechat zbytocne. od oktobra vkuse nadcha a virozy a narkozu jej na to nechcem hodit

jankaslamka
10. mar 2012

@sissik uplne chapem...ja som bola z toho riadne v strese

mariannet
20. mar 2012

@sissik
@jankaslamka aj my mame beru uz za sebou, ale s vysledkom, ze na to jedno usko nepocuje :(.....vsetko prebiehalo ako si pisala ty janka, akurat, ze ja som nas vypytala este v ten den ako nam to robili, takze sme tam boli len jednu noc, kedze mala potom bola uplne v poriadku....sissik aj ja som mala pocit, ze na obe uska uplne pocuje a vidis, mylila som sa....o polroka mame prist znova plus nam spravia aj ct, lebo nevie si pani prednostka vysvetlit, preco jej to nevyslo, kedze obe uska su krasne a rovnake......a este mi povedala, ze perspektivne sa uz riesi, aj ak je len jedno usko hluche a druhe uplne ok, hoci to jedno utiahne vsetko......toho uspatia sa nemusis bat, to nie je klasicka anesteza, povedali mi tak, zek ak by som ju ustipla tak sa zobudi.....skoro sa aj, ked jej davali tie sondy za usko 🙂......ale som rada, ze to uz mame za sebou hoci sa znova na to veru netesim.......ale bolo tam kopec inych deti, tak sa mala vyhrala 🙂

jankaslamka
21. mar 2012

@mariannet tak super, ze ste to zvladli, az na ten vysledok teda :( ale hadam to bude v poriadku a napravi sa to..a nezistili preco nepocuje? ved na co sa potom robi to vysetrenie..mne povedali ze ak zistia ze nepocuje tak sa zisti aj preco nepocuje, ze kde je chyba..ale to sa asi robi pri tom dalsom vysetreni

mariannet
21. mar 2012

@jankaslamka no nevedela mi povedat, ze nabuduce spravia aj CT, kde bude asi aj nieco vidiet a potom nam povie viac.....uvidime, ja z toho hlavu v smutku nemam, mala je inak uplne v poriadku 🙂

sissik
21. mar 2012

@mariannet @jankaslamka my sme dnes boli na premeranie OAE a zase nenamerali. Ale aj tympano nemala dobre, lebo ma trochu soplik. Ze ked je OAE nevybavne, tak to este neznamena, ze tam je porucha, ze moze byt aj nemusi(to som si precitala aj na nete). A ked je jedno usko dobre a na druhom sa zisti, ze nepocuje, tak sa to neriesi a na vyvin reci staci 1 usko. Reaguje pekne na zvuky, pozna svoje zvukove hracky a ked hracku schovam tak, ze ju nevidi a pustim zvuk, tak hlada, otaca sa, kde je hracka a ked jej ju ukazem, tak je vytesena. Aj si mrmle mmm, gggggg, ba, be, ma, me,Takze podla mna pocuje urcite. Aj ked len na 1 ucho, ale reaguje. Takze sme sa dohodli, ze ak sa mi bude zdat, ze rec sa jej nevyvija dobre, tak prideme na kontrolu ked bude mat 1 rok. A ked bude mat 5 a bude vediet spolupracovat pri audiometrii, tak sa potom urobi ta.
Keby to bol len taky sirupcek, tak potom nemusia deti ostavat na pozorovani v nemocnici😉 Navyse tu pisali, ze ked sirup nezaberie, tak sa picha nieco do zily. A to uz vobec nesuhlasime teraz 😔 Ale v pohode sme sa dohodli, fakt nebol ziadny problem 😉

lilke
22. mar 2012

sissik, aj my sme odmietali narkozu, a preto sme volili Antolsku, nie Kramare. Tam to robia v prirodzenom spanku, dokonca dcera sa aj zobudila, a kedze bola pokojna, pokracovali dalej. Na Antolskej jej to uz robili viackrat. Na Kramaroch raz. Na Kramaroch maju iny pristroj, ktory je citlivy na kazdy pohyb, preto narkoza. Vysledky na oboch pristrojoch nie su stopercentne, ale je to to najobjektivnejsie u deticiek, co teraz existuje. Jedno zdrave usko sice utiahne, ale ak by mala na druhom stratu, nacuvaci pristroj by jej pomohol "nastartovat ho", aby nezakrnul sluchovy nerv, a ako starsia za priestorove pocutie urcite bude povdacna.

mariannet
23. mar 2012

@sissik pisala som, ze teraz uz riesia aj ak je len 1 usko nepocujuce.....s tym ostavanim na pozorovani, no ja som sa priamo na to pytala a nechavaju si deti tam este ten 1 den kvoli poistovni....nas pustili este v ten den, kedze mala bola v pohode.....ano pripichavaju potom nieco do zilky, ale nas pripad to nebol a taketo male deti nemaju problem zaspat po tom sirupe. Zalezi to samozrejme na vas, ale mne sa tiez zda ze pocuje dobre na obe uska .....a vidis, zevraj na to jedno nie......

sissik
23. mar 2012

@lilke @mariannet tak to uz co je? jednej povedia, ze sa to neriesi, inej povedia, ze sa to riesi, tak to kde sme? ja toto nechapem. vyslovene mi v stredu povedali, ze ak je jedno nepocujuce, tak sa s tym nic nerobi 😠

lilke
23. mar 2012

Boli ste asi u dvoch lekarov. Co lekar, to nazor... A, navyse, lekari si vidia iba svoje diagnozy. Urcite vas neposlali za inymi odbornikmi. Pritom najdolezitejsie stadium pre vyvoj reci je do jedneho roka.

mariannet
23. mar 2012

@sissik
@lilke pravee usna u nas v ZA mi povedala ze sa neriesi, na Kramaroch pani profesorka /prednostka ze perspektivne sa riesi.......a ta nasa mi zase povedala, ze ak by sa aj dalo, ona by teraz do toho rizika radsej nesla, neviem co tym myslela, ale tak nabuduce mi hadam povie.....ale s jednym uskom by dietatko v pohode malo zvladnut vsetko, akurat mozu byt potom problemy v skole, ale to v pripade, ak by na zdrave usko dostalo dietatko napr. zapal stredneho ucha a na mesiac nepoculo.....ja si z toho ale stresy nerobim, mala sa nam vyvija dobre a to ze niekedy nepocuje ked na nu volam nebude nepocutim, ale nechcenim pocut 🙂

sissik
23. mar 2012

@mariannet mne v stredu na kramaroch povedali, ze sa to neriesi. tak ja uz neviem 😝 skusim si buduci tyzden obvolat tu antolsku.
a starsia ma obe usi OK a aj tak nepocuva, takze je to uplne jedno, ci ich maju ok alebo nie, aj tak nepocuju 😅

uterak
28. mar 2012

jarus ahojte máte niekto skúsenosť s tým.malý má tri a pol roka a menej rozpráva.poslali nás do Bratislavy na ASSR zdá sa im že na jedno uško slabšie počuje.bojím sa toho vyšetrenia 😢

uterak
28. mar 2012

jarus ahojte máte niekto skúsenosť s tým,malý má tri a pol roka a menej rozpráva.poslali nás do Bratislavy na ASSR zdá sa im že na jedno uško slabšie počuje.bojím sa toho vyšetrenia 😢