Biopsia tenkého čreva u dvojročného dieťaťa

marcelenka
24. feb 2017

Dobrý deň milé mamičky. Prosím o radu hlavne mamičky zo Žiliny a okolia, ktoré absolvovali toto vyšetrenie so svojím malým dieťaťom,kvôli podozreniu na celiakiu ( krvné testy vysoko pozitívne ). My sme objednaní do nemocnice na hospitalizáciu na dva dni. Len dcérka je dosť plačlivá a citlivá, vôbec netuším, ako to tam tie dva dni zvládneme a o samotnom zákroku ani nehovorím. Budú jej to robiť v celkovej narkóze, ale veľmi sa bojím, ako to celé dopadne. Preto, ak sa tu nájde nejaká mamička, čo to tiež absolvovala v žilinskej nemocnici, budem jej vďačná za každú informáciu. A taktiež aj za informáciu o detskom oddelení, ako to tam prebieha, čo si treba priniesť do nemocnice? Či budem sama s dieťaťom na izbe a podobne. A ešte možno jedna otázka....je skutočne nutná až dvojdňová hospitalizácia, alebo ste to niektorá, po dohode s lekármi, vyriešila za jeden deň. Ďakujem

melesmeles
24. feb 2017

a je nutna biopsia???
existuje test na celiakiu http://www.monsea.sk/p/celiatiktest/
pripadne na biorezonancii ti vedia povedat ci je dieta intolerantne na lepok a ine alergeny aj bez dvojdnoveho trapenia v nemocnici...

krasnanevesta
24. feb 2017

@melesmeles biopsia je nutna ziadny test nie je spolahlivy biorezonancia je blbost od zakladu. A ak ti potvrdia celiakiu bez biopsie ti nicnebude preplacat poistovna ako specialne potraviny a pod.

@marcelenka podla mna sa nemusis bat ze to budu robit v celkovej anesteze je dobre dietatko sa najskor utlmi cez masku podycha si anestetikum a nevie nic viac....teraz je trend ze dieta pri vysetreni nema citit bolest. Musis byt ty v pohode a bude aj dietatko. Bez biopsie nie je ziadny iny vysledok na 100percent.
Dvojdnova hospitalizacia je podla mna minimum po narkoze to nie je sranda treba aby ju lekari odsledovali.
Ostatne ti neviem poradit

stanulienkat
24. feb 2017

@melesmeles tie lekarenske testy su na dve veci, nie su 100% spolahlive. A biorezonancia-ako popisala @krasnanevesta

viera77
24. feb 2017

@melesmeles a ty mas s tym testom aj osobnu skusenost, ked ho tu takto presadzujes? vies ako funguje a ci zarucuje aj 100% istotu vysledku? a dalsia vec, jedno je celiakia a druhe je intolerancia lepku...su to 2 rozdielne diagnozy.

melesmeles
24. feb 2017

@viera77 viem co je intolerancia a aj celiakia. moje dieta ma intoleranciu na lepok, zistili sme to biorezonanciou (po vysadeni lepku zo stravy mu zmizol velmi nepekny ekzem). moja znama si testom zistila celiakiu. neviem ako su tie testy doverihodne, ale jej pomohol. evidentne nemas dobry den ked reagujes takto podrazdene...

viera77
24. feb 2017

@melesmeles nemam pocit, ze reagujem podrazdene, mam naopak vyborny den, ale ked myslis, ok...len netusim, preco spochybnujes biopsiu, ktora zarucene potvrdi alebo vyvrati celiakiu, kedze len s nou je aj napr.moznost predlzenia RD zo zdravotnych dovodov dietata a len s nou je moznost ziskania zakladnych bezlepkovych potravin na recept...pri krvnych testoch s vysokymi hodnotami protilatok som ani neuvazovala nad nejakym testom z lekarne. Dalo by sa to porovnat s tehotenskym testom, ktory mozno ukazuje tehotenstvo, ale to ti potvrdi alebo vyvrati jedine vysetrenie u gynekologa.

lukyazojka
24. feb 2017

@marcelenka Ahoj, ja som so synom absolvovala biopsiu tenkého aj hrubého čreva, keď mal necelé 2 roky. Boli sme ale v Martine na klinike detskej chirurgie pred 8 rokmi. Neviem ako to je v žilinskej nemocnici ale my sme tam boli tiež 2 dni, bola som s ním sama na takej presklenej izbe, okolo boli ovela menšie detičky..často plakali, stále tam svietilo svetlo.. Ale vydržali sme ...žiadnemu testu z lekárne by som neverila. Nám sa chvalabohu celiakia nepotvrdila. Večer pred operáciou mu dali premedikáciu aby sa kľudne vyspal , Ráno mu zaviedli na oddelení i.v. kanylu, dali premedikáciu a zobrali ho na sál.. za cca 1 hod . bol naspät. Zobudil sa ako anjelik, neplakal nič ho nebolelo, do večera len pil, na druhý deň mal aj obed kašovitý a potom nás pustili domov. Som zdravotník, neodišla by som po takomto zákroku domov s dieťatom ten istý deň.. a načo? Treba dieťa posledovať, veď sa mu vyštikáva kus sliznice z čreva, treba počkať kým sa mu rozbehne peristaltika čreva. Ďieťa je malé a po celkovej anestéze tiež bude lepšie aby bolo sledované v nemocnici To dáte..držíme palčeky nech to máte rýchlo za sebou s dobrým výsledkom.

angellinka
24. feb 2017

Mojmu synovi robili biopsiu,ked mal 1,5 roka.Krvne testy boli pozitivne.Robili nam to ambulantne,uspaty nebol,narkoza je velmi skodliva u tak maleho dietata,dostal do zily dormicum.Po zakroku sme tam este hodinu ostalo,kym sa uplne neprebral a isli domov,hned v aute jedol,bol hladny.
Biopsiu mozes ,a nemusis davat robit.Je to len na tebe,ci s akymi kolvek vysetreniami suhlasis.Ak nebudes mat biopsiu,nepriznaju ti penazny prispevok na stravovanie,na nic ine nie je biopsia.
Dietu predpokladam ze drzite tak ci tak.Vela stastia,

marcelenka
autor
24. feb 2017

Ďakujem všetkým za informácie. V podstate aj ja som celiatik, tak viem, že biopsia je naozaj nutná pre ďalší postup v budúcnosti. Ani mi nejde o ten príspevok, ako o to, že takmer všade ( škôlka, škola ) si vyžadujú potvrdenie od gastroenterológa a bez biopsie by to asi nebolo možné. Vedela som, že môže prísť situácia, že aj moje dieťa bude celiatik, len sme nečakali, že to bude tak skoro a budeme musieť podstúpiť zákrok u tak malého dieťaťa... Diétu ešte nedodržiavame, aby boli výsledky relevantné a v podstate ani nemusíme zatiaľ, lebo dcérke nič nie je, ak spapá rožok či cestoviny normálne. Len sa to prejavuje u nej tak, že mi prestáva papať. Inak je vitálna, stolica v poriadku, bolesti bruška žiadne. Tak uvidíme, ako nakoniec dopadneme.
Lukyazojka - ten Martin vyzerá super, no my už máme termín do Žiliny, tak to už nejdem zbytočne komplikovať. Keby som si ale ešte raz mohla vybrať a porozmýšľať trošku za pomoci internetu, určite by som zvolila Martin alebo BB. Tam sa to robí tiež len jeden deň a za pár hodín domov. Žiadne stresy pre dieťa..

melesmeles
24. feb 2017

@viera77 ja som biopsiu nespochybnila...skus si moj príspevok precitat este raz. netusim kde "vidis" spochybnovnie. prajem pekny vecer 😉

marcelenka
autor
25. feb 2017

@lukyazojka ahoj, viem, ze dva dni v nemocnici je v pohode, urcite to zvladneme, len mne proste nejde do hlavy ten system v nemocnici, ze jeden den o jedenastej rano prideme, a zakrok bude asi o osmej rano na druhy den. A potom ta v ten den aj pustia domov. A pritom uz vsetky vysetrenia budeme mat porobene. V nemocnici proste ten prvy den len budeme. Ale nejdem to hodnotit dopredu, uvidime....

lukyazojka
25. feb 2017

No niekedy je to aj o tom ze napr. poistovne takyto zakrok preplacaju nemocnici len v pripade hospitalizacie ktora bude dlhsia ako 24 hod.. alebo aj kvoli organizacii prace na odd., napr. deti by mali byt operovane prve rano, preto by asi nebolo vhodne aby ste prisli napr. rano 6.00 ked na to v nemocnici nieje cas a personal aby s vami spisali prijem a urobili vsetko potrebne na zakrok a hospitalizaciu.. a napr dieta musi byt nalacno rano.. toje dost stresujuce utekat rano z domu nalacno rychlo do nemocnice...moze byt zapcha, nejaka nehoda na ceste..vsetci vas budu cakat.. pridete neskoro.. a uz je problem.. moze v tom bytnapzaj vela dovodov preco to maju zauzivane ..hospitalizovat takto 2 dni.. kludne sa opytajte preco

petrikam
25. feb 2017

Ahoj, ja som bola so 4-ročnou dcérkou v Žiline minulý mesiac. Boli sme na izbe samé, takže to bolo v pohode. Zákrok robia hneď ráno o siedmej, od polnoci nesmie jesť ani piť - ale to asi vieš, keďže si to sama podstúpila 🙂 Celkovo to trvalo aj s prípravami a s prebúdzaním cca pol hodinky. Potom ich musia chvíľu odsledovať a ešte sa čaká na lekársku správu, takže odchod je až niekedy poobede. Jediné, čo by som ja osobne urobila inak, tak by som si tam zavolala pred nástupom, či by sme mohli prísť až poobede. My sme prišli pred obedom a potom je to zbytočne zdĺhavé - jednak sme museli dlho čakať na izbu - kým poprepúšťali pacientov, ale aj potom sa to zbytočne vlieklo. Predoperačné vyšetrenia sme si porobili vopred, takže v nemocnici už ju v ten prvý deň len detská lekárka pozrela, inak s nami nemali čo riešiť. Ale možno sa príjem robí vždy len doobeda, neviem, nezisťovala som.

marcelenka
autor
26. feb 2017

@petrikam Ďakujem za informáciu. Ja si tiež myslím, že tam s nami nebudú nič riešiť, len tam proste musíme byť. Staršie dieťa sa tam ešte prehrá, ale tá moja dvojročná...no, už vidím, že to bude problém. Všetkého sa bojí a ani nič nové nezje, všetko jej budem musieť doniesť aj na obed a večeru. Nebude to stresujúce len pre ňu, ale aj pre mňa. Ak by sa to dalo, tiež by som prišla najradšej až poobede alebo večer, len ja vôbec neviem, komu by som mohla zavolať, s kým sa dohodnúť. Nechcem, aby som zbytočne niekomu robila problémy, o to mi vážne nejde. Len nech sme tam čo najkratšie a na druhý deň domov. A ak Ťa sa smiem spýtať. Ako vyzerá tá izbička? Je tam aj WC, kúpeľňa. Nejaká rýchlovarná kanvica na uvarenie čajíka? Vďaka

viera77
26. feb 2017

My sme takto biopsiu neriesili, ziadny pobyt v nemocnici, celkova narkoza, predoperacne vysetrenia, atd....boli sme v gastroenterologickom centre, kde robia biopsiu s "oblbovacou" injekciou, nazov tej latky si uz ale nepamatam, platili sme za nu 15 eur....prespala som, teda skor nebola som pri vedomi pocas zakroku ani ja a ani moja vtedy 2,5 rocna dcerka, nic si nepametame, len to, ze sme sa prebrali po zakroku na izbe vedla ordinacie a asi po 1hod sme isli domov a normalne fungovali....zakrok trval 15 min.

petrikam
28. feb 2017

@marcelenka izbička bola taká akurát na 2 postele, stôl a 2 stolíky, takže taká maličká. WC a kúpelňa na chodbe. My sme ale boli na prízemí pri väčších deťoch, pôvodne sme mali ísť tuším na 3. poschodie, ale tam nemali voľnú izbu, oni sa snažili nás dať tak, aby sme boli na izbe samé, keďže to bolo akurát obdobie chrípok a podobných viróz a my sme z tohto hľadiska boli vlastne zdravé. Moja to v pohode na tej izbe vydržala, s 2-ročnou to budeš mať asi náročnejšie, zoberte si hračky, knižky a možno aj trošku von vás pustia sa poprechádzať, to už bude trošku teplejšie.

marcelenka
autor
8. mar 2017

@petrikam Ďakujem ešte raz za všetky informácie. My ideme dnes. Podarilo sa nám vybaviť, že môžeme prísť až ku večeru, tak hádam nebudú z toho nejaké problémy. Už aby sme to mali za sebou🙂

petrikam
8. mar 2017

@marcelenka tak držím palce, nech vám to tam už rýchlo ubehne 🙂

erikams
28. jan 2018

@viera77
mozem sa opytat,kde vam robili biopsiu caka to moju dcerku 4,5 rocnu bez narkozy ambulantne v Nr dakujem

viera77
29. jan 2018

@erikams Poliklinika (Stacionár) sv.Medarda na Špitálskej ul., dr.Gubáňová.

erikams
29. jan 2018

@viera77 toste boli hospitalizovane, lebo mi k nej tiez chodime, ale zevraj to bude robit ambulantne

viera77
29. jan 2018

@erikams nie, neboli sme hospitalizovane, presne ako pisem v starsom prispevku vyssie

erikams
29. jan 2018

ako to cele prebiehalo, podava sa ta ciastocna narkoza, injekcne -vlastne oblbovak? mne vlastne pani doktorka tvrdila,ze to robi v ambulancii a ukazala na tu jej postel, tak teraz neviem,ked pisete, ze ste sa prebrali vedla v druhej izbe?

erikams
29. jan 2018

@viera77 Vierka a ako to cele prebiehalo, podava sa ta ciastocna narkoza, injekcne -vlastne oblbovak? mne vlastne pani doktorka tvrdila,ze to robi v ambulancii a ukazala na tu jej postel, tak teraz neviem,ked pisete, ze ste sa prebrali vedla v druhej izbe?

erikams
29. jan 2018

@viera77 chcem sa este opytat na jednu vec, ten prispevok na dietu sa vybavuje na urade prace soc.veci a rod, berie sa tam aj prijem moj aj manzelov, ci pri detoch to neposudzuju?

viera77
29. jan 2018

@erikams Po zakroku sa napr. dospely pacient presuva do vedlajsej izby s viacerymi postelami, kde sa prebera, kedze v ambulancii prebiehaju postupne dalsie zakroky...teda kym nie je pacient uplne pri vedomi, tak sa zdrzuje v tej miestnosti. Po tej injekcii ani nie je hned mozne odist, je to taky mierny stav opilosti, doslova.
Dcerka to absolvovala pred par rokmi, postup bol vtedy rovnaky ako u dospelakov, ale mozno detska doktorka odtedy zmenila postup, naozaj neviem.
Ja tam chodim na hadicu kazdy rok a postup je u mna vzdy rovnaky.
A posudzuje sa celkovy prijem rodiny, myslim, ze by jeho vyska delena poctom clenov domacnosti nemala prekrocit 3-oj nasobok zivotneho minima na osobu....vybavovali sme to pred 3 okmi, ale malo by to stale takto platit.

miska845
4. apr 2019

@angellinka dobry den mozen sa opytat kde ste robili tento zakrok ambulantne

miska845
4. apr 2019

@viera77 dobry den mozem sq opytat kde sv akom centre ste boli

viera77
4. apr 2019

@miska845 Poliklinika (Stacionár) sv.Medarda na Špitálskej ul, Nitra, dr.Gubáňová.

angellinka
4. apr 2019

@miska845 ahoj, zákrok robili v NR v gastroent. Centre. Po zákroku ešte chvíľku mal spat, bol mimo... Ale o hodinu sme išli domov. Všetko ôk, v aute jedol.