Budúcnosť 5 ročného dieťaťa s tupozrakosťou

pepemommy
10. máj 2016

Mám 5 ročného syna, ktorý od 3 rokov nosí okuliare. Začalo to tak, že sme jedného dňa po neho prišli do školky a on škulil pravým okom. Už bol na dvoch operáciách kvôli škúleniu. Dnes na kontrole nám povedali, že je tupozraký , strašne zle vidí s tým okom a že celý život bude takto vidieť. Vraj máme prelepovať oko 5 minút denne čo sa mi zdá málo a cvičiť s okom (čo sme už robili jeden čas pre operáciou, ale len doma, lebo v škôlke nemohol mať oko prelepené, lebo zle videl, spadol na spolužiaka omylom atď.) Neviem sa zmieriť s tým, že bude tupozraký celý život. Určite urobím všetko preto, aby som mu nejak pomohla, aj keby ma nenávidel, keď to oko bude mať prelepené celý čas keď nebude v škôlke. Chcem sa len opýtať mamičiek ktoré sú tupozraké, ako sa žije s tupozrakosťou? On je hokejový maniak, chce hrať hokej. Bude môcť byť športovcom? A čo sa týka šoférovania? Nebude mať problém šoférovať, priestorovo vidieť?

mery34
26. jan 2017

@tyli a ma aj tupozrakost - skulenie? Zhorsenie zraku do dialky nie je na liecenie. Petka mala asi plusove dioptrie a nie minusky.

petka_3
26. jan 2017

@tyli Ahoj. Na liečení som bola pred 30 rokmi, takže to ti asi nepomôže. Neviem, či mám plus alebo mínus. Nevidela som dobre ani na televízor. Bežne som vrážala do stola, nábytku. Ale tupozrakosť to je u mňa určite.
Ak je to iná porucha oka, tak sa lieči inak.

tyli
26. jan 2017

@mery34
@petka_3 neviem presne co ma syn, sme objednani 7.2. na vysetrenie. Manzela som sa pytala co mal on a maju v rodine tupozrakost a on mal astygmatizmus. Po 20-tke si dal operovat oci, teraz okuliare nema. Ako som pisala, syn uz bol cca pred 4 rokmi na ocnom vysetreni a vysledky mak dobre. Oko som si nikdy nevsimla ze by mu utekalo. Ved sa dozviem po vysetreni viac.

petka_3
26. jan 2017

Však uvidíš. Myslím, že tupozrakosť nie je až taká častá ako ostatné. A tie sa dajú liečiť dlho.

guiseppinka
26. jan 2017

@mery34 ako zistili tupozrakost u takehi maleho dietata? Lebo ja ju mam tiez a preto sa trochu obavam ci ju nezdedila aj mala...

krajco
26. jan 2017

Aj moj manzel je od malicka tupouraky a nosi okuliare, v soferovani nie je ziaden problem a su sledovane aj nase deti nato u ocnej, so 4 schodime pravidelne a ze tej by sa to uz nemalo objavit, uvidime u druhej rocnej ci to nezdedi

mery34
26. jan 2017

@guiseppinka pozri sa na stranku 3. Mam tam fotku ked ma dcera asi rok, uplne vidno ako jej oko uteka smerom von.
@tyli aj ja som mala okuliare az od 9 rokov. V 9 rokoch som nevidela druhy riadok odspodu, v 18ke ledva horne dva. Tiez som si to potom dala operovat. Teraz mam trochu na soferovanie. Tupozrakost je viac obvykla pri plusovych dioptriach. Je mozne aj liecenie - dcera chodi do Reocentra. Robia tam podobne aktivity ako popisala petka. Ucia sa pouzivat aj to druhe slabsie oko, rozvoj priestoroveho videnia. Pri tupozrakosti to slabsie oko nepouzivaju.

tyli
26. jan 2017

@mery34 dakujem za info. Idem pozriet to centrum. Ja mam strach, pretoze on uz teraz neprecital 3riadok zhora. Ak sa mu takto zhorsil zrak na jedno oko za rok , mozno max dva roky z normalneho zraku, tak co bude do 18-tky?

mery34
27. jan 2017

@tyli ja ma tiez tie obavy. Moja dcera ma minus 7 na jednom oku, tiez sa obavam puberty. Kam jej to vyleti.

petka_3
27. jan 2017

Ak je tupozrakosť spôsobená problémom vytvárania žltej škvrny, tak v 10 rokoch sa to zastabilizuje natrvalo. Dovtedy sa s tým ale dá veľa spraviť cvičením. To bol môj prípad. Škoda, že rodičom nepovedali, že mám cvičiť. Trvali len na zaliepaní. A ako živé dieťa som okuliare viac nemala ako mala. Samozrejme každú chvíľu som mala monokel a hrču na nose, keď som sa s niekým zrazila, alebo mi niekto buchol nechtiac do okuliarov. 🙂

janiiik84
9. feb 2017

@mery34 Zdravim tie amblyz okuliare sa daju predpisat normalne u ocneho alebo len niekde specialne?

mery34
9. feb 2017

@janiiik84 my sme ich u doktorky Fischerovej vyskusali, napisala, ze nam sedia a na zaklade toho ich optika objednala - detska optika na Strecnianskej v Petrzalke.

elemik
25. jún 2017

Ako vám Amblyz okuliare fungujú? Máte niekto Amblyzky a živé dieťa?
My ich máme od minulého roku, účinok na oko super, problém je, že syn (5.5roku) je živý... takže 1. krát ich zničil po týždni (príliš roztiahol bočnice a prasklo sklíčko, na čo sa záruka nevzťahuje - skúšali sme neúspešne žiadať o výmenu sklíčka u výrobcu- nemení, museli sme kúpiť ďalšie), tie druhé vydržali bez úhony cca mesiac, od tej doby do dnes sme prasknuté obruby (samozrejme po nárazoch, pádoch, hodených loptičkách apod.) lepili mnohokrát... a dnes hľadáme peniaze na 3. brýle, pretože je poškodené okludujúce sklo... Keby sa dalo čakať na kvalitnejšiu verziu spracovania, aby vydržala aj živšie deti, tak si počkáme, ale čas nemáme.... Nápad je to výborný, MUDr. bola dosť prekvapená posunom po dvoch rokoch stagnácie (kde sme lepili a chodili na ortoptiku). A nosiť ich je treba, v krabičke sú k ničomu.... Takže pre kľudné dieťa úplne super, pre živé dieťa - asi sa psychicky zmieriť s tým, že investícia do dieťaťa sa postupne vyšplhá do ceny staršieho auta...

elemik
27. jún 2017

@guiseppinka pre miminká a batoľatá majú také špeciálne veľké karty s dierkou uprostred, ktorou ortoptik (ktorý je aj s kartou nejakú presnú vzdialenosť od mimča) kuká, či dieťa kukne na šrafovaný obrázok v šrafovanom poli, postupne mení karty tak, že to šrafovanie (šírka čiary) je užšie a užšie a v istý okamžik už dieťa nekukne na tú správnu stranu, kde je schovaný obrázok v poli- lebo ho už nevidí... (malého tak testovali od cca 9mesiacov - keď sme boli prvýkrát u MUDr.... až do doby, než začal komunikovať a mohlo sa prejsť na obrázky na tabuli/monitore)

mikska
15. okt 2021

@mery34 dobry den prosim vas kde sa daju okuliarky kupit dakujem

neillys
28. sep 2023

@bzukatko ahoj mas jedno alebo obe oci tupozrake? Vies mi popisat tvoje prejavy ako trucuje to oko?

ivetblahova
4. jan 2024

@elemik
@elemik ahoj prosim ta, chcem sa spytat, prosim, kde takto vysetruju deti? Mam dcerku 3r,tupozraku +21, a dr klasikcypristrojmi meria diopritu. Ziadne fuknosti oka. Neviem, mozno je to tym ze pri takej vysokej dioptriito nema zmysel. Ale urco by som skonzultovala aj ineho lekara, ak je dobry. Dakujem

janiiik84
4. jan 2024

@ivetblahova v Martine je špeciálne klinika Duhovka pre detskú tupozrakost. Za 60€ komplet vyšetrenie s kvapkami, meranie, čítanie .... Majú škôlku pre tupozrake deti, špecializujú sa na to.

marina7
4. jan 2024

Dobrý deň, má niekto na predaj ambyostimulátor na liečbu lenivého oka?

ivetblahova
5. jan 2024

@janiiik84 ano, uz som tam.volala pred 2 rokmi, aj dnes prave, ale neberu maju plno. Nasla som este nejaku kliniku v pp, tak mozno pojdeme tam skusit

janiiik84
5. jan 2024

@ivetblahova zaujímavé. Objednávkovy formulár na webe majú aktívny tak by človek povedal že berú.

ivetblahova
6. jan 2024

@janiiik84 ano to som videla tiez. Skusit mozem. Alezrejme odpisu ze maju plno