Časté RTG vyšetrenie. Je to normálne?

zuzlyk
19. dec 2008

ahojte, chcela by som sa spýtať na váš názor a čo mi odporúčate.
Malý už má druhýkrát za rok zápal plúc a zápaly stredného ucha už ani nerátam. Na rtg sme už boli približne 8-10x za 1,5 roka jeho života. (ja samozrejme s ním) Prevenar má už dobraný. Na alergológii sme už boli, je v poriadku. Momentálne má zase zápal plúc, ktorý sa mu nevyliečil po atb a ideme počas tejto 3 týždňovej liečby 3x na rtg.
Čo vy na to,je to normálne, išli by ste zase?

annag
19. dec 2008

zuzlyk, hlavne záleží od RTG - aký v danom zariadení majú, dnešné moderné majú oveľa menšie žiarenie než staré, len tých starých je na Slovensku asi väčšina, pokojne sa s rentgenológom poraď prípadne skús nájsť stredisko s moderným prístrojom

dydka
19. dec 2008

ahoj zuzlyk, ja tiež riešim tento problém, ale moja malá má za 1 rok svojho života už okolo 20 rtg a ešte ich aj určite bude...tiež sa mi to veľmi nepáči a neviem aké následky môže mať toľko snímkovania, ale my nemáme veľmi na výber....

tucniacik
21. dec 2008

zuzlyk, a nema vas maly plucne chlamydie ked ma tolo zapalov ucha a pluc???
k rtg - my sme tiez boli niekolko krat snimkovani kvoli klbom, ale tu volime mensie zlo - ci je lepsie na rtg neist a rizskovat ze sa tym nieco nevsimne, zanedba a budu nasledky, alebo ist, a riskovat ci mozno MOZNO tolko ziarenia nespusti niekedy v tele nieco nechcene...

zuzlyk
autor
22. dec 2008

annag, rozpravala som sa s rentgenologom a povedal, ze neexistuje ziadna norma, kolkokrat by malo byt dieta snimkovane, ani im to nijako neprikazuje zakon, ale on osobne svoje dieta do 10r. snimkoval len raz a viac by ho nedal, pretoze vie, ako to ziarenie posobi na kostnu dren.

inak citala som na nete, ze existuju rozne pristroje na rentgen, ktore dokazu tlmit to ionizacne ziarenie a vyuzivaju viac svetlo, ale u nas v meste sa frci este na tom starom sposobe, pomocou kovovych platni.

dydka, ak je malinka velmi chora, tak si asi nepomozete a budete to musiet fakt absolvovat, su aj nejake vitaminy a doplnky k strave, ktore pomahaju v tele rozkladat to ziarenie, ak to najdem, poslem ti to cez IP. Ja som sa rozhodla, ze maleho uz na rentgen nedam.

tucniacik, dobra poznamka, toto mi poradila aj kamoska lekarka, ze dat mu vysetrit krv intracelularne, ci nema chlamydie a ona spominala este nejake ine bakterie,vraj su aj lieky proti virusom,ale tie nedavaju pokial ozaj nemusia, lebo sice na jdenej strane pomozu,ale na druhej poskodia plno inych organov.

...podla mna velmi zalezi, ake su odstupy od jednotlivych oziareni a akym pristrojom sa to robi, samozrejme, vzdy je len na nas moznost volby.

annag
22. dec 2008

zuzlyk, veď práve, tiež mám také poznatky, pár mesiacov dozadu bol v časopise Žurnál článok o RTG a CT prístrojoch a vyznelo to pre pacienta na Slovensku strašne ☹

bambusko
22. dec 2008

zuzlyk, bola som v nemocnici s maminou, ktorej syn mal 11-mesacny uz 3x zapal pluc, bol 14 dni na infuziach atb, nemali ho ani kde pichnut, uplny horor. nakoniec sa zistilo, ze ma infekcne lozisko za uskom, ako je ta kost, aj ho kvoli tomu operovali a odsavali mu odtial tekutinu, odvtedy uz bol ok.

nasa starsia dcera mala niekolkokrat zapal pluc, skoncili sme aj na jiske, vtedy ju rentgenovali asi 7x za polroka 😔 u nas bol alergicky povod, liekmi na astmu sa to zlepsilo, tiez vybratim nosnych mandli, ale to uz mala 5 rokov. dnes uz je len sledovana. drzim palce 🙂

dydka
25. dec 2008

zuzlyk my rovnako ako tucnicik máme problémy s klbikmi a malá je aj po operácii nôžky, tak nemáme na výber a ak nájdeš niečo o tých vitamínoch tak ti budem veľmi vďačná