Chorá návšteva

moon123
4. jan 2016

Ahojte chcela by som vediet ako to riesite vy...moj 7 mesacny je casto soplikovy a uz sme aj ATB dvakrat brali...jasne som sa vyjadrila ze uz ziadne navstevy ked je niektochory lebo hned soplime a ked zatecu kaslik a ten isty kolobeh...tento tyzden uz druhykrat tu bola kamaratka s frajerom ktory soplil, kychal a kaslal a este maleho aj nozkal !! Ked som sa ohradila ze stop si chory nebozkavat a chod dalej od neho hned sa urazili ze mi sibe a som hakliva nanho a ze mu choroba neuskodi bude odolnejsi :( a toto sa mi deje stale...vzdy ked niekto pride ho pozret je chory...to si nevedia tu navstevu odpustit kym nevyzdraveju?? Alebo som ja fakt nenormalna? Deje sa toto aj v inych rodinach??

mia18112
4. jan 2016

@moon123 Ano deje a pravidelne a som z toho vzdy vytočená do vývrtky !!!!!!

gita17
4. jan 2016

ludia su dementny, najradsej mam kolegov, co si mysia, ze su nenahraditelny, tak chodia do roboty chori a nakazia cely kolektiv

gajdosovci
4. jan 2016

je to normalne.... Moj maly bude mat 5 rokov a este teraz ked my ideme na navstevu k nejakym detom sa pytam, ci su zdravi....

mata1001
4. jan 2016

Fuuuu to som strasne neznasala.ked sa mi niekto nasackoval do domu chory!!!! Vzdy ked sa niekto hlasil ze pridu,tak moja prva otazka ze ci su zdravi...ja som nikdy nikam nesla chora,tak som ocakavala ze ano oni nepridu k nam.a bolo mi s prepacenim u riti,kto si co mysli o mne...ked mi nakazia dieta,ja sa o neho staram a k nemu vstavam...

evka_evka
4. jan 2016

@moon123 nuz rovno medzi dverami. Si chory? Dovidenia

katka1981
4. jan 2016

@moon123, ake pravidla si nastavite, take mate. Nasa do 3,5 roka sopel nepoznala, no ked k nam niekto chcel prist, narovinu som sa spytala ci su zdravi. Od narodenia nespavala, bola uplakane, nervozne , narocne babatko, proste hroza, my sme boli zniceni a keby este do toho ochorela, uz by nas trafilo. Kazdy to respektoval, nikdy nikto neprisiel chory, ajked uz je vacsia. nikto normalny chory na navstevu nejde. Ani ja by som nesla choroby roznasat. Ked som vedela, ze sa svokor ide dat zaockovat proti chripke, povedala som mu ze nech sa nehneva ale 2 tyzdne po ockovani aby k nam nechodil, lebo zarucene v tom case bol chory jak svina. Nemal s tym problem. Aj ked sa zle citil, zavolal, nech sa nehnevame, neciti sa dobre, nechce malu nakazit. Takze je to len na vas ako si to zariadite. Bude snad niekto cele noci pri tvojom chorom dietati? Alebo len ty? Myslim si ze tu nie je co riesit. Taktiez aj navstevy po narodeni dietata sme si planovali my.

rhiannon
4. jan 2016

Predpokladam,ze navsteva este nema deti. Inak by chapali..ja by som ich slusne poslala domov uz medzi dverami, resp. akonahle by som zistila, ze su chori...neskutocna drzost...ja chora nejdem ani na navstevu, kde deti nemaju.

tajka1986
4. jan 2016

@moon123 hned medzi dverami otocit a vybavene. Moze sa nasierat kolko chce,ked je raz chory nech sedi doma na riti alebo nech aspon ku mne nelezie. Ohrozuje svoje zdravie a nenacham aby vedome ohrozil aj moje dieta. V tomto som fakt nekompromisna. Ludia su fakt blbi niektori

moon123
autor
4. jan 2016

Baby ved ja si poviem ze nezelam si chorych..ale medzi dverami to neviem posudit ci je niekto chory...a ked uz u vas sedia a zrazu chrchel sa spusti...a nemas vreckovku mam sopel...ide ma roztrhat...ked nas prepustili z nemocnice po viroze v 5tt sme sa z toho este dlho dostavali a hned prva navsteva kamaratka s dcerou...zacala kaslat strasne a kamoska sa tvarila jemine co kasles ved ti nic nebolo doteraz :/

moon123
autor
4. jan 2016

Tie prebdene a preplakane noci len so soplikom ked chyti..a to clovek nehovori ake drahe su spreje pre najmensich do nosa a kolko sme ich uz vystriekali :/ a to vsetko len pre ludsku hlupost...kazdy vidi len sam seba strasna doba

jana_eyre
4. jan 2016

Pamatam si, ako sme raz u svokry riesili, ci moze prist jej dcera s chorym synom, ked sme tam boli my s malym babatkom.. Svokor mi nervozne brucal, ze co sa stane, keby prisli (oni byvaju par ulic od nich a su tam stale, zatial co my byvame dalej), tak som sa ho opytala, ci mu maleho donesiem na noc ked bude chory.. Potom stichol.. J

a osobne soplove navstevy uz neriesim, pretoze take nieco moje deti mozu nachytat kdekolvek, ale ked je niekde babatko, ocakavam, ze ludom dopne ze k nemu sa s chorobou nechodi.. Ja sa tiez nikde nesackujem ked je niekto u nas chory, este sa nikomu nic nestalo, ked sme navstevu prelozili na neskor..

Neznasam ludi, co nedokazu mysliet na okolie..

janinah
4. jan 2016

ani prah byneprekročil,ak by sa niekto chorý k nám trepal...je to na tebe,ty si matka,ty si chrániš dieťa,nik iný to za teba neurobí....

evittam
4. jan 2016

@jana_eyre Úplne súhlasím...Ale, ženy, zase toľko nepreháňajte - 7-mesačný už nie je nejaké "malé bábo" - to po prvé, a neviete čo "schytáte" v buse, vonku, v obchode, v detskom centre, v nákupnom centre a podobne......Čiže nejaký "soplík a kašlík" nič neznamená - vždy to bude o imunite dieťaťa a nejaký vážne chorý čo sa necíti extra dobre tak ku vám určite nepolezie.... 😉
Či nechodíte nikam, sedíte doma a dieťa máte v "skafandri"? 😝

moon123
autor
4. jan 2016

No u nas soplik trva dlhoo a je to boj s vysavacom a odsavackou..a zle papanie a spinkanie..mrzutost..a to "len" ten soplik..ked sa tomu mozem vyhnut tak sa vyhnem..a momentalne sme boli cele sviatky doma..mali sme zapalene hrdlo ale aj ked by nebol chory vyhli by sme sa preplnenym nakupnym centram..aj obchodom.len vychadzky v kociku a rovno.domov.

xevulax
4. jan 2016

@evittam tak ja mam teda deri vacsie ako 7 medacne starsia 3 rocna chodi do skolky a dvojicky 2 rocne mam doma, vyhybam sa chorym ludom kedze dvojicky v 3 mesiacoch mali vdaka rsv virusu zapal pluc, odvtedy kazde 2 mesiace sme na sntibiotikach, tekor mame od april 12 tyzdnov vkuse na antibiotikach co mali pliagy nakoniec im zistili cierny kasel (vsetkym trom!). Ja ich mam vzdy chore naraz (rozdiel 1-2 dni v zaciatku choroby), takze prada okolo 3 chorych deti skakat a navyse som vzdy s nimi chora aj ja. Takze v skafandri sa nedrzime, jasne ze clovek nachyta aj vonku hocico, ale zvysovat sancu na chorobu nebudem (zaujimave ze testy z imunity maju udajne dobre). ku nam chori jednoducho nesmu tak isto ked sme my chori nikam nechodime. Ja dokonca nejdem na navstevu kde maju deti, ked su moje chore a ja ok (aby som daco tak ci tak nepreniesla) . Navyse u nas ked by bola chora aj jedna tak to znamena sedenie doma na zadku pre vsetky kedze nemozem nechat dieta same doma a s dalsimi ist von. Teraz sme boli 1,5 mesiaca doma najskor mali atb vynimocne postupne a potom dostali este sj zapal hlasiviek, takze parada

jana_eyre
4. jan 2016

@evittam ja sa riadim zvacsa tym ci uz vie male smrkat.. Lebo babo moze byt uz vacsie, ale tahacky vysavacom neznasam, takze aj v pripade vacsieho baba by som sa vyhla chorej navsteve a centram, keby som to mohla korigovat.. Druha dcera sa naucila smrkat skoro, takze je to lahsie..

Ale odhliadnuc od toho, vacsinu chorob nachyta aj tak od starsieho brata a to ani nechodi do skolky 😅

tak asi preto tak neriesim sople, kasle tie su vlastne aj tak celu zimu.. A v neposlednom rade, myslim ze to berie inak zena s jednym dietatom a inak zena s viac detmi.. Aj ja som bola pri prvom ina ako teraz 🙂

marcelatt
4. jan 2016

nepustajte si v ziadnom pripade do bytu chorych ludi ak mate chorlave dieta resp co lahko ochorie !! a ak ani najblizsi nechapu ze o co vam ide, tak jednoducho povedzte ze ste " v karantene" a ze to nariadila lekarka - pomaha to 🙂

alaguema
4. jan 2016

@moon123 nie, nedeje. U nás sa ľudia vopred ohlásia a opýtajú, či môžu prísť.

sardinka335
4. jan 2016

Ako na jednej strane to chapem, ze ak niekto smrka, soplí a bolí ho hrdlo tak je na mieste aby si to preliečil....ale zase nejaky kašel, sopel...to uz ani neriešim...dcera si odkašle tak 3x za den ..teploty nema, sople jej neteču...takze do školy pojde. To zase taketo veci ja uz za choroby nepovazujem. Keby som pri 3 deťoch stresovala za kazdy smrk tak kde by sme došli - zvyšim cečko, nakrajam cibulu a uvidime čo sa z toho vykluje...deti musia chodiť do školy. Aj teraz sme boli na silvestrovskej chate a pár detí tam zakašlalo...to by som musela sedieťa len doma zavreta - ako nemali teploty ani nejako extra nechrchlali len občas zakašlali..tak samozrejme ak by som mala nejako extremne chore deti asi by som bola viac nerovznejšia. Ale klop, klop....nejako chorí nebývajú.
A čo sa tyka odsavania soplov ake boje? Ja chytím ruky, muž jednou rukou hlavu a druhou odsava....pre to dieťa je to ulava len si musí zvyknut. Dcera uz aj sama ide ,,na vysavač,, a to ma 7 rokov - nikdy to tak nevysmrka ako s vysavačom.

evittam
4. jan 2016

@xevulax Ako som napísala a aj to tak myslím-ak máš chorľavé deti tak je to o niečom inom - a čo iné môže byť "zlé" ak nie imunita?! Pozri, ak máš zlé skúsenosti a vieš, že tvoje dieťa ochorie veľmi ľahko a z čohokoľvek, tak je jasné, že sa tomu vyhýbaš a dávaš veľký pozor. Našťastie ja toto nepoznám. Dcérka nebola chorá ešte vôbec - až na kiahne, ktoré doniesol starší brat zo školy a na pár soplíkov. Starší to isté....

sasa1983
4. jan 2016

Ked k nam niekto kto pride a nezda sa mi,dostane rusku,nech si kazdy mysli,co chce,mne je jedno. Ked sa navsteve nepaci,tym myslim aj rodinu,dovidenia. Kazdopadne je rozdiel mat opatrenia pri 7mesacnom dietati a 3rocnom dietati napr. A je rozdiel ci si niekto zakasle,alebo furt smrka,chrchle. Ale ja sama si urcim co ano a co nie

sasa1983
4. jan 2016

@moon123 a este by som napisala,ze najlepsie je pri hociakom povode soplikov (bakterialny,virusovy,alergicky) zacat co najskor inhalovat kvalitnym inhalatorom co ma nosnu masku. Do toho investovat znamena ovela menej naslednych problemov spojenych s tym,ze mu to bude zanasat postupne horne a dolne dychacie cesty. Staci inhalovat NaCl,fyziolog..nutne sa da pouzit obycajna Vincentka.
.

luciferkax
4. jan 2016

Teraz to už pri vačších deťoch neriešim, ale tak do troch rokov, kým boli maličkí, som sa pri každej ohlásenej či neohlásenej návštevy informovala, či sú zdraví... uplne zdraví... ináč poviem nie a basta! je tomôj dom a moje dieťa :D ja som šéf :D

luciferkax
4. jan 2016

@sardinka335 len ono je to podla mna iné, ked máš velké deti, napr. aj moji sú vačší a neriešim, chodíme s nimi všade, chodia do kolektívu.. ale ked som maala chorlavé bábatko, tiež som sa bála každého zakašľania

sardinka335
4. jan 2016

@luciferkax a sak ja mam doma 6 mesačnu čo prave dobera atb...ved kedy je najlepšie ochoriet? Na Vianoce nie? Dcera 7 ročna trošku chrchlala a mala sople tak asi ,,posunula,, a ešte mam 9 ročneho syna takze mam ,,zmesku,, a čo narobím...snad uz bude klud. Zima je taka...sople, kašle... 🙂
Ked mala 2 mesiace tak sa našou rodinou prehnala ze fest viroza - začal grcať jeden a uz to išlo...muž, dcera a nakoniec ked som sa o všetkých postarala tak som zalahla aj ja a mala nič nechytila...a to je plne na UM...takze ťažko povedať.

luciferkax
4. jan 2016

@sardinka335 veru, pri deťoch sa tomu už akosi nevyhneš... no pri jednom sa ešte dá :D :D my sme si tak nakazili predčasniatko nechtiac mesiac po príchode domov, aj sa nakazilo a po mesiaci doma sme pakovali nazad do nemocnice, tak potom som sa veeeeeelmi dlho báala

luciferkax
4. jan 2016

@sardinka335 a u nás bola kritická jesen, terza musím zaklopať, držia sa, už mesiac 😀 😀

tomasko27
4. jan 2016

No mne sa stala taka vec.Sesternici sa nar babatko a asi tak po tyzdni co boli doma ze na 10 min ideme kuknut maleho.Dcera mi chodila do skolky a tak na navsteve sme boli taku pol hodku deti pohladkali babatko ale moc ich nezaujimal.Vecer nic a na druhhy den rano ked sa obliekala do skolky na chrbate dve vyrazky a prva vec co ma napadla kiahne a potom ze do prdele vsak vcera sme boli na navsteve.Ostala doma a do dvoch hodin bola obsipana vyrazkami a teraz ako zavolat tej mamine a povedat ze mame kiahne.Lebo mala uz dvoch starsich chlapcov a ty ich este nemali v tom case.Bolo mi to neskutocne blbe a zaludok som mala niekde v hrdle ked som jej volala a moc ma to mrzelo a este dva tyzdne som trpla ci to nedostanu.A vtedy som si povedala ze k tak malemu babatku uz nepojdem aj ked budeme zdravi alebo ked budeme troska chori nepojdeme nikam.Sranda bola nakoniec ta ze nedostali kiahne tie deti ale do dvoch tyzdnov som ich dostala ja ako 27r a ani syn ich nedostal.

jana_eyre
4. jan 2016

@tomasko27 take trocha podobne som zazila ja - moja dcera prave zaockovana v 3mesiacoch, prisla za nami sestra s dcerou.. obe zdrave /u nas v rodine si na to davaju vsetci pozor, lebo neter bola onkologicky pacient/ a na druhy den mi vola, ze ma vysoku teplotu, boli ju cele telo - ked sa vecer vratila od nas, tak sa jej prebudila chripka.. velmi ju to mrzelo, ja som sa sice bala, ze ci to nejako neskomplikuje ockovanie, ale nakoniec absolutne nic nechytila a vobec som sa na sestru nehnevala, ved ako to mohla vediet..

clovek naozaj nikdy nevie, kde moze dieta nieco chytit, este ani zdravy clovek nemusi vediet, ze je prenasacom nejakej choroby..

inak proti kiahnam su vraj male deti zvacsa prve mesiace zivota chranene, ak ich matka kiahne uz prekonala..
a btw - moje deti chytili kiahne od bratranca, v ten den bol este uplne v pohode az na druhy mi volala svagrina asi s takym istym pocitom v hrdle ako ty, ze maly sa vyhadzal.. ja som momentalne rada, ze sme to prekonali v takom nizsom veku a je to uz za nami.. 😀

tomasko27
4. jan 2016

@jana_eyre Hej zevraj babatka maju urcitu dobu este imunitu voci tomu ale no neda sa vzdy nato spolahnut.Ked sa mi nar syn tak jedna pani na izbe odchadzala skor ako ja a vola manzelovi aby prsiel po nu a on jej oznamil ze deti maju kiahne nmali asi dve deti doma.Ked odisla som sa pytala detskej sestricky ci by mohlo to babatko dostat tie kiahne a povedala ze by nemalo no zarucit sa to neda a ze keby im o tom povedala zeby si ju tam este par dni este nechali.