Čo s akné v puberte?

petinka333
9. máj 2015

Prosím pomôžte ja už vážne neviem dcéru trápi akné to má ho všade na hrudí, chrbte na čele. Všade kde je to možné 😢 ja už neviem čo jej mám povedať trpí depresiami proste ju to trápi ani von nechce vychádzať. U kožnej sme bolí no bohužiaľ nepomohlo. Kozmetička taktiež nič moc. 😖 Prosím pomôžte mi. Budeme veľmi vďačné. Peťa

melesmeles
9. máj 2015

mozno by pomohla antikoncepcia...

hameeda
9. máj 2015

škoda že ste to dali ako otázku, lebo dcera ma tiež taký problém, nie až taký veľký depkami netrpí ale to je skôr o povahe a nie o akné, chcela som sa spýtať čo vám dala kožná, nám dala antibiotika na pleť a takú vodičku, zlepšilo sa nám to asi tako o 50 percent, teraz cez týždeň ideme na kontrolu, tak uvidíme čo bude ďalej

bonaqa2013
9. máj 2015

Ja som mala problémy tiež ako 15 ročná - bolo to dávno, a ja som si tvár umývala mydlom, natierala alpou, a v lete sa slnila. mne to pomohlo.

lilitela
9. máj 2015

Tak tymto som trpela vyse 20 rokov, a aj teraz sa mi obcas vyhodi, a na navsteve u koznej a pod. iba ze to je "obycajne" akne, a to prejde! Viem presne, ako sa citi tvoja dcera, mala som to nepekne. Zlepsenie nastalo pocas antikoncepcie ale tu ja neodporucam z inych dovodov. A existuju maste, ci kremy, volne dostupny bol Aknecolor, mierne pomahal, a dal sa pouzit ako make-up, ale farbi oblecenie. Potom existoval Skinoren (tusim), ten tiez celkom pomahal, myslim, ze bol na predpis a on trosku po aplikacii tak pichal. Celkovo neviem, ci tieto kremy su dobre, ci neposobia zle na koznu strukturu a pod. Snad uplne najlepsie sa mi prilepsilo, ked som kazdy den cvicila, cize som sa potila - podla mna to zrejme cistilo pory, uvolnovalo, "spina a tuky odchadzali prec prirodzene. Este existoval tusim Roaccutan?? ale ten som nikdy neuzivala, zrejme som nebola dost "vazny" pripad, a bol to liek na opatrne uzivanie, na predpis, ale udajne sa ludom velmi po nom prilepsuje. Zmente lekarku, taketo, co si mysleli, ze akne si treba pretrpiet, lebo je to taky vek, to su kraviny. Kolko mladych je v puberte a nema ziadne vazne akne, cize ide to aj bez neho.

malabiba
9. máj 2015

zmeňte kožnú lekárku - pri vážnom akné predpisujú lieky lokálne - RSB lieh, Duac gel na zápaly, Differine na vyhojenie, zinkovú masť....potrebné urobiť výter - môže byť premnožený zlatý stafylokok, výter testovať na rezistenciu na lieky, aby sa nepatlala zbytočne, to teenagerom nepridáva....niekedy podľa výsledkov predpíšu antibiotiká, ktoré sa ale musia brať dlhodobo, alebo v krajnom prípade lieky s retinoidmi, derivátmi vitamínu A - buď Acnenormyn, Roaccutanne - no sú to veľmi silné lieky s vedľajšími účinkami....je tu také fórum na MK o roaccutane - chodí tam mnoho puberiakov chlapcov i dievčat a vymieňajú si tam skúsenosti...prešli sme si tým, starší syn mal ťažké akné na rukách - vystriedali sme lekárov - ťažké lieky som odmietla, nakoniec mu zabralo užívať prípravok Superenzym (podobné Wobenzymu, ale účinnejšie) na čistenie tela od vnútorných škodlivých tukov, zinok tablety, B komplex, vyhýbať sa jedlám s chemicky spracovanými rastlinnými olejmi, vonkajšie RSB lieh a uhľové mydlo....výsledok cca po 6 mesiacoch, nové sa vôbec netvoria, teraz sa snažíme odstrániť fľaky, pomaličky sa vyhojujú, koža sa vymieňa každých 28 dní, pomáha ožarovanie laserom a biolampou....a ideme hneď 2 júna k moru, kde sa mu vždy pokožka výrazne zlepší....akné netreba podceňovať

petulawink
9. máj 2015

a co takto vyskusat aj bio lampu, je to sice draha zalezist, ale urcite by to nieco pomohlo

ivet1371
9. máj 2015

Umývať s čiernym čajom každy deň.dcere pomáha

iwesska
10. máj 2015

Hlavne nedovol aby uzivala lieky typu Roaccutane, je to strasne svinstvo. Ja mam 31r. a akne od puberty dodnes, zial mam to dedicne. Tiez mi kozna chcela nanutit ten Roaccutane a potom mi dala podpisat papier, ze beriem na vedomie, ze moze poskodit plodnost. Tak som jej papier vratila a odisla z ordinacie. Za to mi tie vyrazky nestali a to som ich mala naozaj vsade ako pises. Potom som sa koza dala nahovorit na antikoncepciu - to mi sice pomohlo, ale tak sa mi po roku uzivania zvysil cholesterol niekolkonasobne, ze mi hrozila tromboza. Dakujem neprosim 😝 Mne cely zivot na tie vyrazky nic nepomahalo, az tehotenstvo - v prvom som mala krasnu plet, po porode sa uz sem-tam vyhadzalo zo stresu cosi, ale bolo to asi o 50% lepsie ako predtym a po druhom porode je to asi o 80% lepsie ako predtym. Takze u mna to je hormonami. Moze to byt aj skryty Helicobacter v zaludku, nech sa da na to vysetrit. A zaklad - uplne zmenit stravu - v ziadnom pripade nepit mlieko - podporuje zapaly /ja hus som si davala denne mlieko a len to vo mne kyslo, ked som ho prestala pit prislo k zlepseniu/, ked tak jogurty, najlepsie bifi, nejest sladkosti - hlavne cokoladu, keksiky vobec. V dnesnej dobe sa da maskrtit aj zdravo. Vela ovocia ,zeleniny a hlavne ZASADITEJ STRAVY. Pozri si na nete pH potravin a skus zlozit jej jedalnicek hlavne z tychto jedal. Toto robi zazraky. Kysla stava zapaly len podporuje. A pit - vela vela vody, najlepsie s citronom, aby sa skodliviny vyplavili. Zial, kym je telo zanesene zvnutra, tak nepomozu zvonku ziadne maste. Za tych 15r. uz mam toho odskusaneho habadej. V puberte vela robia aj hormony, to sa tazko da ovplyvnit, ale aspon ta strava sa ovplyvnit da.

ynda
10. máj 2015

ono to môže byť kľudne alergia na niektorú zložku stravy... napr mne sa akné zhoršuje po konzumácií orechov.. skúste si pýtať vyšetrenie na potravinové alergie 😉