Deformovaný hrudník - vpáčený. Čo sa s tým dá robiť?

adda
27. mar 2007

Ahojte, maminky,
máte niektorá dieťa, ktoré má trochu vpáčený hrudník, čo sa s tým dá robiť, máte na to nejaké cviky?

zkjal
26. júl 2022

@mirkalivka koľko má váš syn rokov. Bola som s nim v februári tohto roku bola v Martine. Tam mu vymeral zvon. Ale nemali na zapožičanie. Jedine ze by som si ho kúpila. 600e jeden zvon. A ešte sa vás opýtam ako hlboko to mal syn. O operácii nám zatiaľ lekárka nepovedala., ze ešte by bolo zavčasu. Ze to sa robi až okolo 17 roku. Ďalšiu kontrolu nám dala až o rok.

sandri
26. júl 2022

@zkjal my sme na zvon cakali rok. Oplatilo sa. syn to teraz nosi takmer 2 roky - zacinal na priehlbine 1,6 cm, teraz ma 0,9 cm. Lekar nam povedal, ze lepsie ako 0,5 cm to nebude, takze si hovorim, ze pomaly sa blizime k cielu 🙂 Povodne to mal nosit 2 roky, ale kedze velmi rychlo rastie, je tu obava, ze sa mu to vrati, preto nam povedali, ze mu zvon nechaju dlhsie. Kolko presne zatial nepovedali.

mirkalivka
26. júl 2022

Syn bude mat 17, na operaciu sme cakali rok - aj koli Covidu odlozene operacie. Hlboke to mal 3,6 cm myslim. A ano, dovod prečo sa mu to tak zhoršilo bolo, ze rychlo narastol, cca 15 cm/rok a rok presedel za PC - počas covidu 🙈. Kym sportoval a hlavne plaval to mal v poriadku. A to bolo cca do 14 rokov.

zkjal
28. júl 2022

@sandri @mirkalivka tiež chodíte do Martina. Chodil plávať ale keď všetko zavreli tak len doma pri počítači. Uzavrel sa do seba. Tiež tak zrazu narastol. Teraz by som ho chcela prihlásiť na plavanie. Už sme sa doma aj za to po vadili. Hanbi sa. On to ma hlboké 2cm.

sonicka19983
28. júl 2022

Aj moju sestru v 6 rokoch operoval nebohý p.dr. Siman (Kramáre)...a mala pol roka/ rok v hrudníku vloženú pelotu ktorá jej hrudnu kosť posunula a napravila.... následne bola na vybratí a cvičiť začala až po zahojení rán... čiže by som tiež skúsila aj inde konzultovať.... má tiež jazvu ale držanie tela má ok...ale problémy s dýchaním máva sem tam...

mirkalivka
29. júl 2022

Ked bol mensi, pomahalo mu nafukovat balony, tym sa pluca roztahuju, dobre je aj potapanie, aj akukolveknšport, kde sa môže viac zadychat - futbal..beh.. Pointa je, aby sa mu rozpinali pluca. Skuste mozno este nieco taketo. M.

zkjal
18. aug 2022

@palko_vladka dobrý deň. Dostali ste kúpiť ten hrudnikovy zvon. Nám ho odporučili v Martine. Ak si ho chceme zakúpiť alebo počkať 1 až 1 apol. Pokiaľ prídeme na rad. Lenže už nemáme veľa času. Mame diagnózu rastového hormónu. Behom roka 15 cm. Ma zle držanie tela.

palko_vladka
24. aug 2022

@zkjal dobrý deň, kedy ste boli na kontrole? nás to čaka 2. 9. a som zvedavá ako sme postúpili v poradovníku za ten rok.môžem Vám napísať potom. My sme museli počkať na genetické testy /musel to podstúpiť pre vylučenie chorob spojivoveho tkaniva lebo tie su naviazane na ochorenie srdca a ciev a pri nich sa zvon nemôže aplikovať/ - - vylúčili mu 3 ktoré testovali takže sa tešíme. Výsledok nám prišiel po pol roku /na testoch sme boli na jeseň/. Teraz sa dozvieme čo dalej a budeme sa rozhodovať 🙂

palko_vladka
6. sep 2022

@zkjal Tak syn bol ten šťastlivec a zvon sme si v piatok odniesli domov 🙂 v poradovníku "preskočil" pár detí nakoľko podľa slov pani doktorky bol vhodnejší adept /deti ktoré by zvon ešte neztolerovali/. Čakali sme rok a 3 mesiace, vybavili si genetiku zatiaľ a teraz už len vytrvalo prikladať

sandri
6. sep 2022

@palko_vladka drzim palce. My sme za prvy rok nosenia dosiahli viditelne vysledky. Teraz velmi bojujeme s tym, ze mu zvon zacal v noci padat (uz po hodine mu padne) a tym padom ho nosi velmi kratko ☹

palko_vladka
6. sep 2022

@sandri môžem sa spýtať koľko má syn rokov? akú mal veľkú vpáčeninu v cm ak si pamätáte na začiatku? Taktiež na to ako ste začínali /po koľko minút/, či mu vznikala modrinka a podobne....kľudne aj do správy - budem veľmi vďačná nakoľko mám zmiešané pocity, nečakali sme že ho už dostaneme a snažíme sa nejako nastaviť jeho používanie, začleniť to do rutiny

palko_vladka
6. sep 2022

@sandri ....či mu vznikla modrinka a ak áno čo ste na ňu používali

sandri
6. sep 2022

@palko_vladka syn bude mat coskoro 9 rokov, nosi ho takmer 2 roky. Modrina mu nikdy nevznikla, max. mal to miesto cervene. Zacinali sme pozvolna cez den, najprv 20 min, potom sme kazdy den pridavali po 10 min, ked sme boli na 1 hod, pridavali sme po 30 min a ked sme boli na 3 hod. zacali sme davat na noc. Prvy rok s tym spaval 5-6 hod, kym mu to spadlo, teraz mu to pada uz po hodine ☹

sonelka
7. sep 2022

Ahojte, mám dcéru 12r. V pondelok /predvčerom/ sme boli na klinike ŠNOP v BA kvôli vpáčenému hrudníku. Predpísal dcére bandáž a rehabilitácie a odporučil nás k MUdr. Omaníkovi na Kramáre / hrudníková chirurgia/. Dali nám tam termín na marec 2023. V októbri ideme na kardio vyšetrenie. Boli sme aj na spirometrii, kvoli sťaženému dýchaniu - diagnóza - kombinovaná vantilačná porucha reštrikčno obštrukčná stredne ťažkého stupňa. Lahko sa zadýcha, nevládze športovať, ani behať. Tie termíny ma absolútne odrovnali, hlavne čo sa týka tej hrudníkovej chirurgii.
Čítam väčšinou, že vpáčené hrudníky majú chlapci... Je tu niekto aj s dcérkou, ako ja?

mmoni89
7. sep 2022

@sonelka je to hrozne s tym termínom. Ja čaká. K Dr. Omanikovi už rok. Dva krát sme museli rušiť lebo raz sme boli chorí a potom zas mal syn školu v prírode akurát. Vo februári už snáď to vide. Držím aj vám palce

palko_vladka
7. sep 2022

@sonelka nechcete skúsiť ten Martin? Dr. Omanik Vám asi vela nepovie ako to ze po aktívnom raste operovať... Do Martina sa objednávate online. My tam tiež cestujeme z BA, pracujú na hrudník ovej chir. iba piatky

sonelka
8. sep 2022

@mmoni89 Nič nenarobíme, len musíme čakať... a teda dúfam aj ja, že keď budeme mať ísť, nebudeme chorí alebo sa niečo nevyskytne. Držím palce aj ja vám

sonelka
8. sep 2022

@palko_vladka po prečítaných príspevkoch som na tým začala uvažovať ...

elenka.k
6. dec 2022

@sandri ahoj, môžem sa vás opýtať / som z toho popletená / píšete o vpáčenom hrudníku to je taký, čo má ako keby jamu, priehlbinu?
Alebo vpáčený - ako vydutý?

sandri
6. dec 2022

@elenka.k vpaceny je ten s jamou. Vyduty je vtaci hrudnik.

silesias
6. dec 2022

@elenka.k vpáčený je priehlbina, vydutý je vtáčí

elenka.k
6. dec 2022

@sandri
@silesias ďakujem za objasnenie, my tiež chodíme so synom,
Čo sme boli teraz pri ortopédov na kontrolu, som sa pýtala o Tom zvone, čo spomínate a on mi povedal/no najprv sa tváril, že o takom nič nevie / a potom mi povedal, že to je pre tých so vpačenym hrudníkom. A my tiež máme veľkú jamu na hrudi .. hm
V každom prípade sa objednávanie do toho Martina, sme raz mali termín, ale nám napísali, že sa máme preobjednať na inokedy, na piatok.
Tak teraz neviem. My cvičíme už druhý rok /syn má12r/ doktor nám povedal, že ak sa nezmení na druhý rok ide na operáciu.

sandri
6. dec 2022

@elenka.k je to stale pomerne nova metoda liecby, u nas zabrala perfektne. Ja si neviem pristup v Martine vynachvalit. V novembri sme boli na kontrole a dr. nam povedala, ze ak za nasledujucich 6 mesiacov prudko nenarastie, tak mu zvon odoberu, ze to uz ma velmi pekne (isli sme za 2 roky zo 16 mm hlbky priehlbiny na 9 mm). Tak si drzime palce 🙂

elenka.k
6. dec 2022

@sandri tá výborne, teším sa s vami, nech to vyjde do konca na super 👍 náš doktor sám sa priznal, že Marko je jeden prípad za 4roky dozadu /už to bolo vtedy pred 2r./ A tiež rehabilitačná spomenula nad úvahou iných dr.ako na ich vyjadrenie... Tak sa držte 😉✊

beata_k
6. dec 2022

@sandri Ten zvon len v Martine davaju? Vzdy sa v diskusii iba Martin spomina

elenka.k
6. dec 2022

@beata_k ja ti toto nenapíšem presne, o Tom čítal môj manžel myslím o Tom zvone, čo tu aj spomínajú kocky a preto sme sa zamerali na Martin

sandri
7. dec 2022

@beata_k ked sme sa pred 3 rokmi zacali o tuto liecbu zaujimat (rok sme nasledne cakali na zvon v poradovniku), tak bol len v Martine, nikde inde v SR. Teraz ho uz vraj davaju aj na Kramaroch, ale niekde tu v diskusii som citala, ze dr. Omanik (Kramare - BA) ho dava len ked je to uz zle, kym je to podla neho esteticke, tak ho nedava, co je uplne proti logike Martina, kde ho davaju co najskor, lebo vtedy vraj najlepsie zabera. Ale mozno uz v BA zmenili pristup, neviem. Ja ked som sa na zvon pytala v BA, tak ma dr. Omanik odbil, ze ved to vobec nema take strasne, ze su ovela horsie pripady. V Martine nas pochvalili, ze sme prisli zavcasu a zvon bude mat dobry ucinok (aj sa to potvrdilo). Takze odvtedy na Kramare viac nechodime.

beata_k
7. dec 2022

@elenka.k
@sandri ok, dakujem za info

palko_vladka
8. dec 2022

@sandri
@elenka.k ani my sme už viac k Dr.Omaníkovi nešli keď sme boli v Martine. Po 3 mesiacoch máme 2mm zlepšenie 🙂 syn intenzívne pláva a zväčšil sa mu aj hrudník podľa pani doktorky, narásol 3mm za 3 mesiace...
Ja martin odporúčam tiež veľmi

elenka.k
8. jan 2023

@sandri
@palko_vladka
Ahojte, môžem sa opýtať na meno dr. V Martine ku ktorému chodíte ?
Idem nás objednať a je tam ich toľko dr. Že neviem ku ktorému. Vďaka. Ešte sa chcem opýtať na ten výmenný lístok od terajšieho ortopeda / no vašho minulého, nemal s tým problém vám ho vystaviť? /