Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

erni
20. mar 2013

@berryvajt to by ti mal vysvetlit neurolog 🙂 treba sa pytat

ninusiak86
21. mar 2013

Ahojte baby, je to super, že je tu niekto s neurologickou témou. Som vydesená na smrť. Mám nedonosenú dcérku, narodenú sekciu v 32. týždni kôli predčasnému odtoku plodovej vody. Sme v pohode, až na tie nekonečné neustále kontroly u všetkých odborníkov.
Pred dvomi mesiacmi nám neurológ ultrazvukom zistil širšie Subarachn. priestory FP bilat. Máme to už aj potvrdené CTčkom mozgu. Máme sa báť? Bude moja dcéra postihnutá? Vraj ju treba sledovať, čo to znamená? lucenek, bola by som ti nesmierne vďačná, keby si to skúsila rozlúsknuť, vdaka

rohacka
22. mar 2013

@ninusiak86 ahoj, ako nedonosenci sme mali to iste. Vraj to nedonosene deti bezne mavaju, ako mne tvrdila lekarka. My sice mame nasledky nedonosenosti (DMO), ale s rozsirenymi subarachn. priestormi to nesuviselo. Takze klud. Budete sledovani, oni si to ultrazvukom budu priebezne sledovat. Zda sa mi, ze vraj nie je dobre, ked nie su rozsirene rovnomerne, ze je jedna vacsia ako druha, ale zda sa, ze vy to nemate.

ninusiak86
22. mar 2013

@rohacka Ahoj, dakujem veľmi pekne za odpoved. Snad bude vsetko ok. Držím palce vám aj dcérke

marianka3
25. mar 2013

Ahojte baby! Potrebujem poradiť, v piatok sme boli s 5. mes. synom na USGmozgu, kde ma doki riadne vystrašil ☹ otázkou, či môj syn nezaostáva v psychomotorike, žiadne info. mi neposkytol iba mi povedal toľko, že sa máme vrátiť o 8 týždňov na kontrolu. V náleze je písané, komorový systém širší PK 8 mm, LK 10mm, LL: 41 mm, mierne asymetrický, záver: mierna ventrikulomegália. Vie mi niekto povedať aké sú normálne hodnoty rozmerov komorového systému? Nikde na internete som to nenašla. 😒 Ďakujem!

erni
27. mar 2013

@marianka3 ahoj, hlbka bočný komôr je cca 2- 3mm, ale tento vas rozmer je asi merany v priecnej rovine, ale aj tak ako pise dr.je sirší, II.komora priecne je do 8mm, subarachnoidealne prisetory do 4mm, ale neboj sa treba to odsledovat,aby nevznikol hydrocefalus,ono aj rastom hlavicky a lebky sa taketo veci mozu upravit 🙂 drzim palce

marianka3
27. mar 2013

@erni Ďakujem za info.! Snáď bude všetko v poriadku 🙂

pvio
25. júl 2013

Prosím co znamená AXIÁLNÍ HYPOTONIE S PRAVOSTRANNÝM HEMISYNDROMEM S KOORDINAČNÍ PORUCHOU 3.STUPNĚ? A jaká je možnost vzniku DMO? Děkuji za odpověd na email rosova.petruska@seznam.cz

alda28
21. nov 2013

@lucenek ahoj, chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Mám štvorročného synčeka,ktorému sme našli hrčku na hlavičke.Dali sme to vyšetriť nášmu neurológovi, boli sme už aj na CT vyšetrení.Prepíšem Vám celú lek.správu,nález.

Mozoček a mozgový parenchým bez ložísk.zmien, PC uhly bez patolog.útvaru.Vpravo temporo-fronto-parietálne prítomná arachnoidálna cysta veľkosti 49 x 34,5 x 70mm,denzitv likvoru 7 HU. Správa sa expanzívne, v tomto mieste sa os parietele vyklenuje a je stenšená na 1,2 mm (vľavo v rovnakej úrovni 3,8 mm).

Komorový systém symetrický, nerozšírený, tretia komora šírky 2,5 mm, stredové štruktúry bez presunu, vonkajšie subarachnoidálne priestory nerozšírené.

Skelet bázy a neurokránia inak bez patolog.zmien, interné akustické kanály nerozšírené, mastoidálna pneumatizácia vzdušná, nevýrazné slizničné zmeny v ľavej maxilárnej dutine, inak zobrazené časti PND vzdušné.

Záver:

Arachnoidálna cysta vpravo T-F-P s tlakovou uzuráciou a vyklenovaním priľahlej kosti.

Poprosila by som o radu nakoľko v náleze píšu, že je to expanzívne, a ak sa to ešte potvrdí na mag.rez., bol by vraj potrebný chirur.zákrok.Ak však sa nepotrvrí,že to rastie,nie je to pre neho aj tak nebezpečné? Môžem sa obávať nejakého záchvatu??? Ak o takýchto cystách niečo viete,prosím odpíšte mi.Ďakujem

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

erni
25. nov 2013

ahoj @alda28, lucenek sem myslim uz nechodi,ale k tej arachnoidealnej cyste len tolko,ze to byva pomerne casty vedlajsi a nahodny nalezm, u vas je komplikacia iba v tom ,ze cysta je vascia a utlaca okolite mozgove tkaniva a tlaci na prilahlu kost a uzuruje ju, ak by sa naozaj nezvacsovala tak to nie je potrebne riesit,ale ak by rastla tak by mohla sposobovat problem takze zakrok je tym padom opraveneny ....drzim palce 🙂

alda28
26. nov 2013

@erni Dakujem za odpoved.Uz mame potvrdene,ze cysta nie je expanzivna,teda, ze nerastie.Trocha ma to upokojilo, nakolko som sa operacie velmi bala. O rok ideme na magnet.rezonanciu,tak len dufam,ze mu naozaj nebude rast. No nechapem ako je mozne,ked nam doktor napisal,ze je to vrodene,ked sme od narodenia chodili na sono ku neurologovi mesiac,co mesiac. ?! ☹ A potom bol maly sledovany do troch rokov z dovodu,ze sa narodil predcasne.

marcela1702
5. dec 2013

Dobrý večer všetkým, vidím že nie som jediná, ktorá má problém s usg mozgu svojho bábätka. Ja by som potrebovala poradiť resp. vysvetliť čo znamená nasledovné: ešte by som podotkla, že synček má 3 a pol mesiaca, narodil sa v 37. týždni, čiže diagnóza, ktorej nerozumiem je: parenchym mozgu bez ložiskových zmien, postranné komory štíhle, symetrické, III. bpn., gyrifikácia primeraná, subararchnoideálne priestory v norme interhemisferálne priestrannejšie do 11,4 mm. Vôbec neviem čo najmä tá posledná veta znamená. Doktorka mi povedala, že je to normálne u detí do 1 roku a ku koncu podotkla, len aby sa nám nezrástla fontanela. Nestihla som sa vôbec opýtať čo čo znamená. Dodala , že máme prísť ešte na usg keď bude mať malý 6 mesiacov.
Ak niekto vie čo znamenajú vyššie uvedené vety bola by som rada keby mi ich vysvetlil.

erni
8. dec 2013

@marcela1702 ahoj, naozaj sa nemusis bat, tie interhemisferalne priestory su vlastne medzi obomi hemisferami mozgu,teda lavou a pravou....keby zrastla fontanela tak vlastne mozog nema kam rast ,lebo lebecne kosti ho nepustia, zvysoval by sa vnutrolebecny tlak a malo by to za nasledok rozne postihnutie mozgu,ale tym sa netrap urcite bude vsetko OK 😉 myslim ze 37 tyzden nie je ziadna tragedia..drzim palce

antana123
15. dec 2013

Ahoj holky 😊
mám dotaz dnes na utz ve 39tt bylo zjištěno že má mimčo rozšířené mozkové komory co to znamená je to nebezpečné?do teď bylo vše ok sem z toho v šoku

marcela1702
27. dec 2013

@erni ďakujem veľmi pekne, už sme boli u doktorky tak tá mi potvrdila, že to nie je nič, vlastne mi povedala to čo si mi napísala, ale ešte raz ďakujem 🙂)

janocka1
9. feb 2014

ahojte,
moje male mesacne dievcatko ma - vidlicovite vetvenie nad interglut.ryhou (ypsiloncekovite ukoncenie zadocka), mame od narodenia (diagnostikovala nam to lekarka este na prehlidke, ked bola po narodeni u nas doma),
mame ist k detskemu neurologovi,
viete povedat v com bude spocivat neurolog.vysetrenie, pripadne ake su prognozy pri takomto naleze? a co by to mohlo znamenat?
dakujem

majdik2
12. jún 2014

Lucenek prosím o vysvětlení ....doktorka mi nic neřekla jen tohle napsala do zprávy s tím,že mám přijít za dva měsíce a já mám logicky strach ....a padiatrička nevím jestli by mi to vysvětlila dostatečně...máme tenhle nález...a malému bude příští týden 7 měsíců při poslední kontrole před třemy týdny měl obvod hlavičky 45,5. Předem moc děkuju ...................................................................................................................Komorový systém jemný, uložen ve střední čáře.Třetí komora a čtvrtá komora bez dilatace. SA prostory frontálně rozšířeny na 8mm-norma 4mm a interhemisferální rýha šíře 4mm norma 8mm. Mozkové struktury bez patol. změn

gazulienka
18. jún 2014

Ahojte , mojej dcerke v porodnoci diagnostikovali lahko rozsirene frontalne rohy mozgovych komor . Teraz sme boli na kontrole v tretom mesiaci a je to bez zmeny a ze jej to tak ostane .Vydesilo ma to ,aj ked ma upokojovali ,ze to je v pohode a dolezite je to ,ze sa to nezvacsilo a ze tam nie je krv . No a ze sa mam ozvat na obvode ,iba ak by zaostavala vo vyvine ,keby neskor zacinala sediet a chodit .Mam velky strach o moje male dievcatko .Viete mi to niekto priblizit ? Alebo mate niekto podobnu skusenost ?

calin
30. jún 2014

tiez potrebujem par rad ... 😔

babatenko77
16. feb 2015

@erni ahoj,prosím ťa môžeš mi vysvetliť čo znamenajú strbinovite komory mozgu?synček bude mať 2 mesiace a máme ísť koli tomu na sono hlavičky. Strašne sa bojím

femmka1
3. jún 2015

@erni ahoj mohla by som ta poprosit o take blizsie vysvetlenie diagnozy mojho drobca, sme po tazkom septickom stave a dvojmesacnom pobyte na are v umelom spanku. Na USG mozgu znamky atrofie s maximom frontalne, rozsirene SAP, postranne komory hranicnej sirky, III. Komora mierne dilatovana, hyperechogennejsie plexy. Dakujem

nealko
30. dec 2015

Dobry den neviem ci to tu este funguje ale spytam sa....Mam pol rocneho synceka ktory sa narodil o 33tt boli sme na USG mozgu a. strastne ma vystrasili:( zaver napisala:asymetria postrannych komor v oblasti prednych rohov,front castpravej postrannej komory zuzena s nehomogennym okrajom.stp.subependym hemorh?inak nalez v norme kontrola o 2 mesiace mozete mi vysvetlit co to znamena?

janickadr
31. dec 2015

@nealko Ja ti to viem len prelozit, ale neviem to presne interpretovat, lebo nie som neurolog. Prava predna cast postrannej mozgovej komory je zuzena, pricom jej okraj je zmeneny a predpokladaju, ze v tomto mieste mohlo v minulosti dojst ku subependymalnemu krvacaniu do mozgu. Doslovne je tam napisane: stav po subependymalnom krvacani? Cize nevedia zatial, co presne tam je, preto chcu urobit kontrolu o 2 mesiace, aby vedeli, ci sa to meni, zmensuje, alebo co sa tam deje, resp.co sa tam asi mohlo diat.

nealko
31. dec 2015

@janickadr. Myslite ze to moze byt nieco vazne? Maly je sikovny pretaca sa vnima uz zacina aj lozit velmi sa bojim:(

janickadr
31. dec 2015

@nealko Ak je malý sikovny, tak si myslim, ze nie. 🙂

nealko
31. dec 2015

@janickadr. Nato ze je o dva mesiace skor narodeny tak je velmi sikovny,gaga hned ako oci otvori krasne sa pretaca uz mesiac,uz sa podopiera o laket chce uz expert sediet,vsetko papa krasne pribera,chyti si hracku a ide rovno do ust je to proste zive dietatko vsetky vysetrenia sme mame v poriadku plucne kardiologiu neurologiu len toto USG nas sokovalo

janickadr
31. dec 2015

@nealko Cim viac sa vysetruje, tym viac veci, najma nahodne, sa zisti, no castokrat to nic vazne neznamena. A kedze maly je sikovny a chodite aj na neurologiu a tam je vsetko v poriadku, tak ani tento nalez pravdepodobne nebude nic vazne znamenat. 🙂 Este sa vam k tomu vyjadria na neurologii, ale myslm, ze sa nemusite zbytocne stresovat. 🙂

nealko
31. dec 2015

@janickadr. Dakujem vam pekne aspon trosku ste ma upokojili ;) prajem vam stastny novy rok a este raz dakujem 🙂

janickadr
31. dec 2015

@nealko Dakujem, aj ja prajem celej rodinke vsetko dobre v novom roku, najma to zdravie, to je to najcennejsie, co mame.. 🙂

majattttt
18. jan 2016

Prosím o vysvetlenie aj ja: Bilat. hranične širšie F rohy BK do 5-6 mm v koronálnej protekcii. Čo ak sa to zväčší? a čím to mohlo byť zapríčenené?