Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

yukki
10. okt 2011

@lubikan a tá hyperakitivita sa ako prejavuje? To je dobré, keď si takto jeho mozog dokáže oddýchnuť, vypnúť.... Ja to hneď vidím, keď malá poobede nespí je jak v tranze, ak sa jej podarí zaspať tak by zase ťahala aj dve hodiny poobede a potom sa s ňou dá vyjsť ako s človekom..

ani3012
10. okt 2011

baby a skúšali ste homeopata ? Bola som dnes u psychologičky,nie u školskej ale u detskej,čo sme k nej chodili ,než nastúpil do školy,tá povedala,že má ADHD zhoršené,že on nevydržal pokojne sedieť ani toľko,koľko pred dvoma rokmi.....dala mi číslo na jednu homeopatičku v BA,len sa chcem spýtať,že či náhodou neviete,koľko sa u nej platí ? Viem,že to nebude najlacnejšia záležitosť ale keď to má pomôcť...lebo momentálne je fakt strašný......

obrazek_nat
11. okt 2011

@lubikan ahoj, bud rada, že spi!!!!!!!!!! 😀 maš čas na regeneraci nervu! Syn ma v družině holku s ADHD a ta je chuděra tak utlumena lekami, že pravidelně spinka ma matračkach v odpolední družině. Muj nazor je, že tvuj syn je vyčerpany, vychrli energii a pak mu chybi, proto si lehne. A když spi - nezlobi! 😉

obrazek_nat
11. okt 2011

@ani3012 nam psychyatr doporučila činskou medicinu. Nevim jestli jste kdo zkoušeli test jazyka? Je to na tomhle odkaze: http://www.patentnimedicina.cz/ Zaslala jsem fotku jazyka a ten lekař to posoudi a něco doporuči. Už ze dvou zdroju nam to doporučovali, tak jsem to vyzkoušela a pak vyzkoušela i doporučene leky. 100 prašku stoji tady 300,- Kč, berou se 3 x denně po 2. Nemužu řict, že by se dostavil nějaky vysledek. Brali jsme to asi 2,5 měs, peněz to sežralo stejně jako nervu, protože Jirka už nadaval, že zase leky a hodně...Sama pro sebe jsem zkoušela něco na nervy (dle fotky a doporučeni) a řekla bych, že Novopasit mi pomohl vice a nestal takovy balik.

maznacik007
11. okt 2011

@ani3012 prosim ta kludne do Ip ku akej psychologicke chodite a ci ju odporucas... diky moc...

lubikan
11. okt 2011

@yukki
@obrazek_nat

no ta hyperaktivita ze je furt v pohybe..ale to poznate... 😉

no ja som rada,ze spi,uz ked idem zo skoly domov,si poviem,ze parada,pojde spat...no ale niektory ludia to nepochopia,ked to vidi MM,co chodi az vecer domov,mi povie,ze ho davam spat,aby som mala pokoj od neho..ale ved by ma zozral zaziva 😀

yukki
11. okt 2011

@lubikan vieš čo? Ty sa len tíško teš že sa malý dokáže sám skľudniť a vôbec to nerieš, že spí. 😉

obrazek_nat
13. okt 2011

@yukki ahoj, tak jsme včera byli u psycholožky a ptala jsem se na možnost mit asistentku. Bylo mně řečeno, že Jirka nema žadne dys (zaplatpanbuh!) a tim padem jeho chovani by mohla běžně zvladat učitelka ve třidě, když tam ted mame jen 16 děti. Předepsala nam za zkoušku (jako pokusnym kralikum) lek Concerta. Divala jsem se na netu co to je zač. Tak ty vedlejši učinky mě nepotěšily 😢 , ale mělo by to byt lepši a 1 prašek ma fungovat cely den. O to jsou horši ty možne vedlejši učinky a ještě nam doporučila at zkusim Kinezi. Vyhrabala jsem na netu, že to je něco jako ovlivňovani energie, ale nevim nevim 😖 Nevěřim na to.... A 1 sezeni pry vychazi na 250 kč (10 eur)...

yukki
13. okt 2011

@obrazek_nat tú kineziologiu...svojho času som aj ja bola ochotná sa chytiť aj toho riešenia, ale údajne na to musí byť veľmi dobrý odborník, aby nespôsobil väčšie škody ako úžitky...a to neviem, kde hľadať. Ja som to chcela aj pre to, čo si malá nesie v podvedomí....z raného detstva, a popričom to ADHD je len "ďalšia nepríjemnosť". Skúsim sa ešte o to trochu pozaujímať. Ja dávam malej Saccharum 30ch od Boironu...no a to magnézium...Kamarátka si veľmi pochvaľuje Buronil-u vás to dostať je, u nás nie a aj tak im to predpisuje a dáva im potom vzorky...doktorka...

lejja
13. okt 2011

@obrazek_nat ahoj,tak concertu bral aj moj Matus.Z liekov,ktore bral si myslim,ze ten jediny mu pomahal sa viac sustredit.Ale kedze mu to zhorsilo ocne tiky,tak to prestal brat.

lejja
13. okt 2011

Dnes isiel po 2tyzdnoch do skoly,tak uvidime co nas poobede caka.

obrazek_nat
13. okt 2011

@lejja prosim Tě a jak se to projevovalo? (ty tiky myslim?) Měli jste i jine vedlejši učinky? Doktorka mě varovala jen, že by se mohl zhoršit spanek, pry ten lek učinkuje až 15h . A bral Matuš i ještě něco dalšiho zaroven s tou Concertou? Děkuji

obrazek_nat
13. okt 2011

@yukki ja jsem pozorovala, že Jirkovo chovani hodně se zhoršilo jak ve 4 letech měl mononukleozu..denně odběry krve, nemocnice skoro 14 dni, tam začal šileně se vztekat...a celkově ten vztek a brek začal po rozvodu 😢 doktorka tvrdi, že to je pro něho kamen urazu.... Uvažuji o tom, že na tu prvni schuzku zajdu a udělam na tu kinezi vlastni nazor a uvidime. Děkuji všem za přispěvky, aspoň necitim se v tom sama! 🙂

lejja
13. okt 2011

@obrazek_nat tie tiky mal uz predtym.Prejavuje sa to tak,ze zacne akoby zmurkat s ocami.Nevie to ovladat,ked to zacne a moze to prist hocikedy.Staci,aby bol viac nervozny,ale niekedy aj ked sa nic nedeje.Neurologicka nam povedala,ze je epilepsia,ze aj tej je viac druhov.Ine lieky nebral spolu s concertou.Ked vsetky tie lieky maju tolko vedlajsich ucinkov,ze...Teraz sme bez liekov a dufam,ze sa nebudeme musiet k liekom vratit.

vanessm
13. okt 2011

Nečítalasom všetky príspevky, ale nedá mi zareagovať. Virapen vo svojej knihe presne opisuje, aký je to podvod tie letáky o adhd, znovu je to len biznis pre farmaceutické spoločnosti. Veď tam podľa hcarakteristík spadá možno tretina detí. Niektoré deti sú proste živšie. Kamarátka má hyperaktívne dieťa, keď mal 3 roky tak mu neurológ chcel predpisovať všeliaké lieky, ona to vydržala a povedala, že ho nebude dopovať liekmi a ničiť zdravie, lebo to sú len oblbováky, ktoré neliečia, teraz už bude mať 6 rokov a proste z toho vyrástol ( nie úplne, sem tam chytí ešte šábes, ale tá frekvencia je možno raz za čas) Ale chodila s ním na biofeedback a to mu vraj veľmi pomohlo, prepláca to aj niektorá poisťovňa.

yukki
13. okt 2011

@obrazek_nat no, choď veru, ja som zvedaavá, nech to počujem z prvej ruky čo jak.
skúsim ešte pozháňať aj ja niekoho, ale...kus sa toho bojím, u nás tá minulosť je ešte o trochu pohnutejšia...ale ekď ti to odporúča psychológ-ja by som šla.

obrazek_nat
13. okt 2011

@lejja Ted už chapu proč se mě doktorka ptala jestli se ta nervozita u něj nějak projevuje mimo ten vztek. To co popisuješ Jirka nema. Nemusime mit všechno 🙂 Ty vedlejši učinky pravě mě hodně odrazovaly už i od Ritalinu a tohle je větši pecka. Zitra to začneme brat. Naše učitelka po tydnu maroděni si trochu oddechla a zatim žadna poznamka, Jirka hodně boduje ve čteni a to hodně vyvažuje to jeho neustale vrtěni a pokřikovani. Pravě nechapu, ale jak se naštve doma, tak sedi naštvany v pokoji a čte a hodně nahlas, at to slyšim 😝 nevim co tim dokazuje, ale jen at čte! To jen prospěje.

obrazek_nat
13. okt 2011

@vanessm take jsem byla proti lekum,ale ve škole se to neda když syn ma vybuchy emoci a ruši tim celou třidu, museli by ho vyhodit. Zastavam nazor, že živějši ditě je jen živějši a tomu stači par krat na zadek a je klid, ale bohužel u nas to neni jen o tom, že je živějši... ☹ a myslim si, že se mnou budou souhlasit ti, ditě kterych nevyrostlo z toho chovani....

lejja
13. okt 2011

@obrazek_nat tak to bud rada,ze chce citat.Moj je dyslektik,dysgrafik.Neznasa citanie,lebo mu to trva strasne dlho a vela chyb.Nechapem len to,ze este v skolke poznal vsetky pismena,mal precitany cely slabikar(bral ho dcere)a cital si knihy.Prvy rocnik bolo este citanie za 1,ale ako pribudli dlhsie clanky tak sa to zacalo.Staci,ze vidi,ze je to dlhy clanok a uz je plac.

yukki
13. okt 2011

Ja som skúsila kúpiť LOGICO PRIMO-viete ako to vyzerá? princíp?...akože na to sústredenie trochu-veď čiste teoreticky by to moje dieťa o ktorom si asi len namýšľam že je ADHD malo ísť od septembra do školy tak aspoň také tie úlohy pre 4ročné deti reku nech potrénuje, pozornosť, koncentráciu... takto vyzerá hranie s LOGICOM:
pre normálne deti je to skvelé ale Kika....kokso to jak v kreslenej rozprávke, jej normálne vidno ako dnu v hlave sa zadrú závity aj by to chcela urobiť a nejde a nejde...ani také jednoduchoviny ako 4+ roky...pritom to nevyžaduje žiadne mimoriadne schopnosti od tých detí LEN!!!len....sústredenie, pozornosť. Ona prstom ešte ukáže, čo s čím by malo ísť, ale to musí a) sedieť na stoličke a byť prisunutá k stolu
b) na tom stole nesmie byť nič, ani tie voloviny čo držia obrus c)najlepšie keby tam nebola ani Markétka, čo je u nás ťažké d)ticho.....atď ...
ale farba gombíka a farba ukazovateľa na obrázku...a jej fyzický presun-tak pri tomto Kika končí, normálne končí. Zoberie tie farebné bazmeky a pozasúva ich bárskde, a to už vidno, že jej preplo...a s mojou pomocou no to je tiež jak...keď už teda vie, čo k čomu, tak ešte jej pripomenúť že nie prvý gombík z kraja, ale práve takej farby aká je pri danom obrázku (čím ona sklopí pohľad na gombík v ruke a stratí prehľad pri ktorom obrázku sme čosi chceli....takže zas vybafne farbu pri hociktorom obrážku a už sa s ňou hrnie vertikálne do tej uličky a zabočí hocikde a kuká na to jak Kasparov na šachovnicu a už vidíš že je v ri.i. Popritom sa bije do hlavy rukami, vyludzuje neuveriteľne hlasné neľudské zvuky, hádže sa na stoličke, padá z nej, snaží sa nahnúť cez stôl a udrieť sestru, zaháňa sa na mňa, brnká si po ústach...
Ale tak bude to dobré pre ňu, na sústredenie, je to presne to čo potrebuje ale...ešte kus asi musí tá sústava dozrieť, no.....
Tak ale možno je len rozmaznaná....nezvládnutá....diagnózou ospravedlňujem vlastnú neschopnosť....niektoré deti sú proste živšie. 😉

lejja
13. okt 2011

@yukki ja na niektore prispevky ani nereagujem.Je tazke sa rozpravat s niekym kto nema take dieta.

obrazek_nat
13. okt 2011

@lejja takhle Jirka nesnaši matiku jako vy čteni, jak vidi hodně přikladu - scena! Sčitani ještě jde,ale odečitani -děs!!! Ja mu ted vždy pulku přikryji papirem a že muže udělat zatim jen pul, on se sklidni, napočita, tak vysvětluji, že to bylo rychly a tak, a tak se ho snažim navest aby dopočital zbytek...co si budu namlouvat, někdy to jde, ale někdy přašti sešitem, že jsem mu zadala pulku a je to! tak pomalu valčime.

yukki
13. okt 2011

@lejja je. My sme zatiaľ bez liekov-nerátam to homeopatikum, to tiež nedaávam furt, ale nemôžem tvrdiť, že NIKDY! ja svojmu dieťaťu lieky nedám-všetko bude jasné až s nástupom do školy. čo ak jej jej porucha pozornosti, správania a emócií nedovolí sa nič naučiť? Zapadnúť do kolektívu? Ak jej bude hroziť preradenie do špeciálky a nie kôli zníženému intelektu ale práve kôli neschopnosti sa sústrediť? Ak začne byť nebezpečná v dôsledku tých porúch sebe či spolužiakom? Vtedy jednoducho k tým liekom pristúpim rovnako ako človek, ktorý si musí pichať inzulín-tak musí, ktorý musí brať kortikoidy pri astme-musí......

lejja
13. okt 2011

@yukki presne tak to je.Ja ako rodic chcem len to najlepsie pre svoje dieta.Nikto neda,len tak lieky dietatu,ked vie ake su vazne vedlajsie ucinky,ale co ked niet inej cesty,tak skusa aj takuto pomoc.

lejja
13. okt 2011

@obrazek_nat len to citanie je potrebne v kazdom predmete.Napr.v matematike co sa tyka scitania,odcitania,nasob.a delenia patri medzi najlepsich v triede,ale slovne ulohy uz si musi precitat a kym dojde na koniec uz zabudne ako uloha zacinala.Ostatne predmety mu musim aj ja vela krat precitat,lebo to by sme ani nestihali precitat a nie sa este naucit.

maznacik007
13. okt 2011

@vanessm ADHD ako porucha je normalna choroba a znamena ze u dietata su na mozgu zmeny.... a to sa bohuzial len trpezlivostou odstranit neda..... samozrejme ze je ine ze pokial to deti nemaju preukazane a len matky si myslia ze su hyperaktivne alebo to povedala len detska doktorka bez vyjadrenia neurologa a klin. psychologa... tak ano take dieta z toho vyrastie a tomu veru staci ta bozska trpezlivost a pevne urcenie hranic...
ale su aj deti kde to prosto nestaci lebo oni to v tej hlavicke maju poprepajane inak... a nemozu za to a ani ich rodicia....
biofeedback nie je zasa zazracne cosi a su aj deti s ADHD ktorym sa neodporuca.... je prosto kontraindikovany...

ja tiez nie som za to aby sa predpisovali lieky len tak sup sem sup tam... ale pokial je tam opodstatnenie tak tie lieky na to su.... aby umoznili mozgu fungovat a tomu dietatu viest plnohodnotny zivot....

my sme na tom podobne ako yukki nas ma gro problemov so sustredenim... ak to dokaze tak je velmi inteligentny... ale problemom je prave ten velky rozptyl pozornosti... vysoka vzrusivost ... a akoby si ten mozog jeho nevedel oddychnut... a toto neni o mne ... nevravim ze som matka roka... ale trpezlivost mi zatial nechyba...

vanessm
13. okt 2011

@obrazek_nat Nechcem sa dotknúť nikoho, viem, že adhd existuje,len som chcela poukázať na to, že v letákoch o adhd sú uverejnené správanie x množstva detí a že sa farmaceutické spoločnosti snažia nanútiť ľuďom fakt, že ich deti majú adhd, aj keď to tak nieje. Netvrdím, že máte len živé deti. Prajem Vám veľa síl a trpezlivosti pri výchove .

ani3012
13. okt 2011

som čítala príspevok od 25 ročného chlapa v jednej diskusii:
***************************************
Nemyslite si, ze vojenska disciplina a presviedcanie decka, ze je kreten a ze sa z neho uz zblaznite lebo zas nevyniesol smeti a riad nie je umyty ked ste prisli domov - nemyslite si ze to vam nejak pomoze. Ziadna SILA tu nepomoze. Ano, disciplina samozrejme. Ale nie natlak, nie buzeracia, nie vtlacanie vlastnjych postupov. Pre rodicov je podstatne /myslim si/ v prvom rade pochopit, co sa takemu decku, cloveku v hlave odohrava. Viete co ?

Predstavte si vzdusny vir/vyr (pardon :D nepamatam sa ). A v tom tornade su tisicky papierov a na kazdom je jedna myslienka, veta a predstavte si, ze sa tie papiere snazite rozdriedit a spracovat, popripade vykonat co je na nich. Vsade fuka silny vietor, niekto po Vas huci ze treba hento hentak spravit a tlak zacina stupat. Problem je vobec zachytit jeden z tych papierov/myslienok, nieto este viac.

Neviem ako to spravne robit, len viem, ze vyssie uvedeny system nefunguje, to viem naisto.
******************************************
to s tými papierikmi je pekný príklad.....

yukki
13. okt 2011

„Pociťujete niekedy bezmocnosť, vyčerpanie a zúfalstvo, keď sa bezúspešne snažíte prinútiť dieťa, aby sa sústredilo na úlohu? Tak cítite presne to, čo cíti dieťa nad úlohou!“
PhDr. Jiří Tyl
aj toto sa mi páči...ale ako to že ja už z toho mám vredy? Asi preto, že sa nehádžem pri tom o zem a nejačím-z nej to ide von, u mňa to ostáva v žalúdku.....

ani3012
14. okt 2011

ale viete čo ? Mne sa zdá,že tie naše decká si uvedomujú tú nálepku ADHD a náležite to aj využívajú....teda tí starší.....nemyslíte ? Mne Patrik už aj raz povedal: som sa taký narodil...(ako asi v tom zmysle,že sme si mohli už aj zvyknúť...)