Dieťa so zvláštnymi prejavmi nadšenia a radosti

jfkvetinka
16. dec 2015

Ahojte, chcela by som sa Vas spytat, ci mate niekto dieta, ktore ma take zvlastne prajavy, ked sa tesi, alebo je z niecoho uchvatene? moj syn asi od 7.mesiaca az doteraz, to uz ma 4,5 roka sa tak cudne prajavuje, ked sa tesi alebo sa mu nieco paci, toci rukami, ma pritom otvorene usta a taky cudny vyraz tvare a este prestupuje z nohy na nohu na mieste. Uz sme boli u neurologa, aj u psychologicky, ale nic mu nezistili, zevraj deti sa prejavuju rozne a snad z toho vyrastie. Ale vobec sa to nezlepsuje a on to vobec nevie ovladat. Robi to kdekolvek a ked ho na to upozornim, ked sme napr. v obchode alebo na ulici, tak prestane ale o chvilu ked je z niecoho nadseny, tak to robi znnovu. Doteraz som sa nestretla s nikym, kto by mal takyto problem. Vy nemate s tym skusenosti, alebo nepoznate niekoho kto ma take dieta? velmi by mi to pomohlo ak by som sa s niekym o tom mohla zdielat. vdaka

worker_falcon
17. dec 2015

no vy ste jej dali... autizmus, down, epilepsia, tourett... Hlavné, že nič z toho si nevšimol neurológ ani psychológ... sa spamätajte. Presne to zadávateľka potrebuje - vystrašiť čo najväčším počtom možných diagnóz...

penn
17. dec 2015

@jfkvetinka ja to celkom chapem. Urcite sa to jednoducho prilis vymyka, ked vas to tak zaujalo.
V tomto pripade by sa skor mali ozvat len tiz ktori maju podobnun skusenost, aby si mala trosku utechu.

Ti, co taku skusenost nemaju, zbytocne zranuju a utocia.

cecil36
17. dec 2015

@pamaja jej dieta ma 4,5 roka,myslis, ze by si nik na nom fyzicky Downa nevsimol? 😝

katka1981
17. dec 2015

Ludia, preco kritizujete mamicku? Ved mozno taketo prejavy prave u psychologa alebo neurologa to dieta nemalo. Pochybujem o tom, ze ked je dieta na vysetreni, tak sa tak velmi tesi, ze sa prejavi. Mne sa to spravanie tiez nezda uplne v poriadku, ale tiez som iba laik a na mamickinom mieste by som to tiez riesila a tiez sa pytala ostatnych mamiciek, ci sa s takym niecim nestretli. @jfkvetinka, ja som ako dieta kazdu vec ovoniavala, napr. som dostala nieco nove, tak hned som to vycuchavala ako pes. Samozrejme ze to bolo divne a moja mama sa pytala dr. ci je to normalne, ze casom ma to preslo, a teraz sa moja mama smeje na tom, ked vidi ako to robi obcas moja dcera. Ale priznam sa, ze aj teraz rada ovoniam ked nieco kupim, aku to ma vonu alebo pach, proste to robim asi zo zvedavosti. Este som ako dieta ked som sa tesila velmi stiskala ludi okolo krku, alebo som si spojila ruky ako ked sa modlis stiskla a tak som sa tesila, ze som mala uplne celu tvar cervenu, a navrete zily na krku, ze sa moja mama vzdy bala ze mi praskne nejaka cievka v hlave a stane sa ze ak mi nieco vyjde, co mu sa strasne tesim, ze to urobim aj dnes, ale len ked som sama. Pokojne mozno aj otvorim usta a zakricim si od radosti. Urcite pri tom mozem vyzerat ako sibnuta, ale robim to len ked som sama. A tvoje dieta si neuvedomuje, ze sa chova nevhodne, neziaduco, je celkom mozne, ze casom sa nauci, ze sa takto tesim moze len ked ho ini nevidia, ale mu to ostane. Mozno je naozaj v poriadku, len sa tak tesi 🙂 Ine deti sa mozno od radosti valaju po zemi a kopu nohami. On proste neriesi, ze ako to vyzera, alebo ci je to vhodne. Ak by si mala stale z toho zle pocity, tak casom skus ineho neurologa, aby si bola kludnejsia. (Neviem ci pozeras Moja mama vari lepsie ako tvoja. Vezmi si co robi Vilo ked vyhra s bratom. Ja by som hentaky prejav radosti na verejnosti nedokazala mat 🙂

natalym
17. dec 2015

@katka1981 Presne tak.

petkovadanuska23
17. dec 2015

@worker_falcon Tu su najlepsie pani doktorky vzdy 😀

jfkvetinka
autor
17. dec 2015

chcem Vas poprosit, ak nemate co k tomu napisat, resp. nemate s tym skusenosti, tak radsej nic nekomentujte a hlavne sa tu medzi sebou neurazajte a zdrzte sa akychkolvek komentarov. dakujem

jfkvetinka
autor
17. dec 2015

@penn dakujem, si mila, aspon niekto chape o com pisem.

worker_falcon
17. dec 2015

@jfkvetinka chápať tomu chápeme viacerí, ale to neznamená, že budeme živiť tvoje zbytočné obavy.

jabadaba
17. dec 2015

@jfkvetinka nerobila by som z tohto predcasne zavery postavene na obavach. Pokial si bola u odbornikov a dieta posudili ako zdrave, potom take je. Deti nie su emocne zrele, napor emocii zvladaju rozne, aj tak ,ze si dopomahaju fyzickymi barlickami - skackanim, mavanim ruk a spol. Odzneli tu rozne diagnozy, ako napr. aj autizmus. No to by si si hadam vsimla, pretoze autisticke dieta ma problem jednak citovo sa prejavovat, nie je mu to prijemne a za dalsie, ak je tvoje dieta v kolektive, uz by ti avizovali problem. To by sa totiz prejavilo pri dennej skolkarskej rutine. Padla tu diagnoza Down, nad tym som sa pousmiala, pretoze autorka tejto diagnozy asi ani z rychlika netusi o co ide. Takze toto vobec nemusis brat vazne. Turretov syndrom je zas uplne nieco ine - nutkava potreba vykriknut, natiahnut ruku ci pozit vulgarne slovo, len tak vystrelene zo seba...to asi tiez nie je pripad tvojho syna. Nuz, proste ma pretlak emocii v momente radosti a nadsenia, tak to spracuva po svojom. Moj mensi syn zas pri emocnom rozpolozeni "strikoval" rucickami. 😀 Tak strasne mi chcel cosi povedat, popisat ci vysvetlit, ze popri tom strikoval a strikoval prstekmi. Problem nema ziaden. Aj ja sa obcas este zabudnem a ked sa nadchynam tak hikam. Ale vzhladom na dospely vek to uz nahradzam skor expresivnejsim slovnikom. 😀 😀 😀 Takze klud, dieta nepeskuj nrvozne len preto, ze ste niekde v ochode, no a co, nech si kazdy trhne. Nie sme roboti, aby sme sa prejavovali podla navodu. Ono, za cudneho mozu mat podaktori aj dieta, ktore sa nehra s X manmi, ale basni o vesmire. Ako moj starsi syn, ktoreho pani ucitelka nevedela stravit, zdal sa jej cudny. Lebo vsak jej vnucik, ktoreho mala mimo ine vo svojej triede, sa hraval s tymito figurkami, tak asi udaval normu normalnosti..... 😝

jfkvetinka
autor
17. dec 2015

Dakujem za vase re,akcie, ja mu nechcem pripisovat ziadnu diagnozu, o tych ktore ste spominali, tie uz mam davno nastudovane a viem, ze nepatri ani do jednej z nich. skor su to obavy, ako nanho budu reagovat spoluziaci v skole, v skolke deti take veci neriesia, ale v skole ak sa to neupravi a nebude to vediet ovladat, tak sa asi stretne s nie velmi prijemnymi posmeskami. ja som len chcela vediet, ci niekto nema take dieta, zeby sme sa mohli o tom trochu pobavit, resp. ci sa takym detom neda nejako pomoct. tak asi tolko. a tym ktore si myslia, ze nejako nemam co robit a riesim blbosti a pripisujem mu choroby ktore nie su, tak to je uplna hlupost, je to moj najstarsi syn, okrem neho mam 2,5 rocneho a cakame tretie, starosti mam dost a nepotrebujem si vymyslat choroby pre svojho syna.

zuzana76
17. dec 2015

@jfkvetinka je podla mna uplne normalne,ze sa znepokojujes a tiez ta nikto nechce vystrasit.

@jabadaba
@worker_falcon ja som ale tiez pisala, ze kedze bola u neurológa a psychológa, tak by si asi nieco vsimli tiez, nikto ju tu nestrasi a autizmus moze byt aj atypicky , aj aspergerov syndrom je ista forma autizmu a da sa diagnostikovat casto az ovela neskor ako v 5-tich rokoch a kedze mame vsetci malo informacii a dieta sme vôbec nevideli, tak su to len dohady. A zase , kto si dnes moze povedat, ze je v uplnom poriadku ?

zuzana76
17. dec 2015

@jfkvetinka ja ta chapem, riesila som sice ine veci, ale tiez u neurológa

zuzana76
17. dec 2015

a zase ja verim aj na matersku intuiciu ohladne deti

jabadaba
17. dec 2015

@zuzana76 jasne, len som nechcela zbytocne predbiehat pokial zakladatelka uvadza, ze dietatko videli odbornici. 😉

mamka34
19. dec 2015

Môj syn začal tiež iba prejavmi pripomínajúcimi autizmus. Potom mu diagnostikovali ADHD, poruchy spánku a v šestnástich mu diagnostikovali bipolárku. ( po starom mánio-depresívnu psychózu)
V karte od neurológa v troch rokoch má EEG v poriadku a záznam, že dieťa je nadmerne inteligentné s veľkou predstavivosťou.

veronikazuko
19. dec 2015

@jfkvetinka ahoj..nas syn 3 rocny robi presne to iste co opisujes,presne ked je nadseny z niecoho....je autista...ale to asi nebude tcoj problem,ked nema ine symptomi

gaby21
19. dec 2015

@petkovadanuska23 Mamičky, ktoré tu opísali nejaké choroby, to popísali z vlastnej skusenosti, nie pre to že by boli doktorki, neviem načo toto vobec čítaš, ked jedine zosmiešnuješ hned od začiatku, ty si asi tá najdokonalejšia matka na koníku, ked hned vieš, že dieťatko je uplne v poriadku a mamička sa nudí na internete, podla mna prejavy ktoré opísla su zvláštne a chcela vedieť skusenosti iných mamičie a ty kedže žiadne nemáš, si premudrelo okomentovala niečo o čom nič nevieš, nabuduce nečítaj témy ku ktorým nemáš čo povedať, na tvoje zosmiešnovanie nie je nikto zvedavý 😉

pamaja
20. dec 2015

@jabadaba Bohuzial presne viem, co znamena diagnoza Dawnov syndrom. Vôbec netvrdím, že túto diagnúzu má aj diskutované dieťatko. Chcela som len povedať, že keď sa MAMINE NEZDA DIETATKO OK, tak to nerieši preto, lebo má veľa nedbytočného času... Určite to nie je obyčajné "tešenie sa". PRETO TO RIESI. Na prvom vyšetrení sa mohlo zdať všetko OK...

petkovadanuska23
21. dec 2015

@gaby21 Nehnevaj sa,ale ked pise matka ze dvaja doktori povedali ze je decko v poriadku tak asi v poriadku bude...Urcite ju tu nebudem stresovat ako poniektore ktore, pisu ze je autista, ma dawnov syndrom a podobne...To uz nie su podla teba prehnane reakcie?Mne sa zda prehnana reakcia to ked ani dieta nevidia a podla hned mu urcia diagnozu...Treba doverovat lekarom...Nejake rociky si odchodili do skoly...Potom maju lekari plne cakarne ludi...Som sestricka u pediatra, poznam mamicky ktore prisi s deckom lebo citali a nech ich posle k desiatim odbornikom...Lekari to nameju radi...Vzdy povedia nech matka necita sprostosti...

maryanna
28. dec 2015

@ooo aj ja by som poprosila link. My mame to iste:( su to nejake tiky ale neuro nevie co to je. Tiez ma to trapi

paris3
28. dec 2015

len taka poznamka.... napr. autizmus sa vela krat neda tak lahko diagnostikovat.... chlapec ma len 2,5 roka, to je este velmi skoro... u niektorych starsich deti to nie je jednoznacne, nie u takeho maleho dietata. navyse, su aj odbornici v radoch psychologov, ktori sa zaoberaju specificky autizmom a diagnostikou... zdaleka to nemusi byt tak, ze jeden psycholog na dieta pozrie na jednom sedeni a vie diagnozu potvrdit/ vyvratit.... toto nesmerujem konkretne zakladatelke diskusie, aby mi tu niekto nepisal, ze chcem dieta rovno onalepkovat diagnozou 😉

paris3
28. dec 2015

@petkovadanuska23 a akoze materinsky instinkt ti nic nehovori? podla teba je doveryhodnejsie, co povie lekar, ktory vidi dieta mozno 2x rocne, ako nazor matky, ktora svoje dieta pozna najlepsie?

mamutka
28. dec 2015

Existuju aj vysoko funkcni autisti, diagnostikovani napr.ako 6 rocni. Dovtedy si nijaky lekar nic nevsimol... takze nema cenu zit v predstave ze dve sedenia s dvomi lekarmi by museli nieco odhalit... nemuseli, ako tu padlo, u lekara sa dieta chova inak. Mamine drzim palce, nech je vsetko OK a su to len brutalne spontanne vybuchy radosti. Je od nej ako od matky uplne normalne, ze mysli na to, s cim sa moze dieta stretnut v skole, ak sa bude stale takto prejavovat. Cista radost je jedna vec a obavy z posmeskov uz vec uplne ina. A deti sa vedia vysmievat, aj rodicia, ze ano.... ved niekde sa to tie mile deticky naucit musia. Tak doma.... je tu x inych diskusii kde sa za zabavit a nejde tak o to, ci chce matka predist zranenej dusi buduceho prvaka ale o milion krat zopakovane odrhovacky o plienkach, byvani so svokrou, chudnuti a pod... nekonecna studnica opakujucich sa otazok, tam sa mudre posmesky hodia

kachita
28. dec 2015

Moj 2,5 rocny synovec ked sa tesi, skace a mava rukami.

jfkvetinka
autor
29. dec 2015

@maryanna mozes mi napisat do spravy. vdaka

jfkvetinka
autor
29. dec 2015

@veronikazuko, napises mi prosim do spravy, ake ma tvoj syn ine prejavy.

dai
29. dec 2015

@jfkvetinka ahoj... skus sa ho spytat co pritom citi, preco to robi etc. ... uz je dost velky, mozno to bude vediet vyjadrit inak ked bude vaecsi...
moj maly inak cely prvy rok vyvracal oci a moja svokra stale do mna hucala ze ma epilepticke zachvaty - totalne ma tym zblbla... potom to samozrejme odislo...
teraz zase ked sa tesi tak skace... a taky isty prejav mala moja malinka asi do 7mich rokov - teraz ma 8 a uz vie vyjadrit radost aj vdacnost aj slovami... ale keby ti ukazem video napr. z pod stromceka ako podskakuje a vyska , vyhadzuje rukami... ako , nemala taketo prejavy casto, ale ked uz tak vyzerala ako nenormalna🙂 ako som pisala teraz sa meni a uci tie emocie inak spracovat...

uzlinka1
14. feb 2016

Ano, taketo prejavy mozu suvisiet s autizmom, ale niekedy je to iba skratka spravanie dietata trosku odlisne. Ma tvoje dieta ocny kontakt? Dokaze s tebou komunikovat, vie ti odpovedat co robi, ci je stastne, alebo preco niektore veci robi? Natoc svoje dieta do mobilu, urob viacej videii a ukaz ich doktorke ci psychologicke. Napriklad moj skoro 4 rocny syn tiez ked sa tesi alebo je skratka stastny, trepoce rucickami a vyskakuje, ale inak ako moj 6 rocny syn s autizmom. Najskor som myslela ze aj on bude mat autizmus, ale skratka sa iba tak prejavuje a dokonca je dost hlucny a nedokaze byt ticho 🙂 Ale viac menej viem ze on je "v poriadku" 🙂 Este je otazka - chodi dieta do kolektivu? Je v skolke? Nakolko dieta ktore neprislo do styku s ostatnymi detmi si vie vytvorit urcite zlozvyky, ale ako sa dostane do kolektivu, tak sa postupne upravia.

nelinka2009
14. feb 2016

Aj dospeli maju niekedy zvlastne prejavy... Chuda male... Nesleduj ho tolko... Nasa ma 6 a stale za vsetko place a vyrastie z toho... Tes sa, ze mas krasne z zdrave dieta...