Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dusenie dieťaťa pri jedle

sellila
6. feb 2015

Milé mamičky, potrebujem vaše skúsenosti s jedením vašich detí. Môj problém je, že mám 11 mesačné dieťa a bojím sa mu dávať inú stravu ako mixovanú alebo nadrobno roztlačenú, pretože som zažila, ako sa kamarátke dusil syn s chlebom a teraz mám veľký strach mu čokoľvek dať. Dám mu piškótku a celý čas tŕpnem, aby sa nezačalo dusiť, už mu dávam aj stred z chlebíka, ale mám panický strach. Akú stravu dávate svojim deťom vy? Mixujete alebo len roztláčate lyžicou? Nedusia sa vám deti pri prehĺtaní? Ako by malo jesť 11 mesačné dieťa, čo mu už môžem dať pokojne do rúčky? Ďakujem za každú odpoveď a prosím o pochopenie, je to moje prvé dieťa 🙂

alexandra1104
6. feb 2015

@sellila nemozes sa stale bat... uz sa to stalo aj mne zabehol kus rozku malej az bola fialova chvilku som jej ho nedavala ale mala ho lubi ked sa to stane vyberes a ides dale....je to stresujuce...ale zvladnes to moja ma skoro dva roky auz ale nechce nic krajat vsetko si musi hryst sama takze sa to stane hlavne co treba prst do krku ho natiahne do vracania a je to vonku alebo otocit dole tvarou na ruku a buchnut po chrbatiku takym veciam sa nevyhnes uplne

gretocka
6. feb 2015

ahoj, no detatku sa stane ze sa zacne dusit jedlom ci bude mat 11 mesiacov alebo 11 rokov. Podstatne je byt pri nom ked je, aby si vedela vcas reagovat ale panicky strach nie je na mieste. Moja mamina to takto tragicky vnimala ked videla jest moje deti - svoje vnucata. Stale bola na pokraji slz, ze ona sa zacne dusit.... no niekedy stacilo, ze maly sam citil, ze mu nieco lezie do krku, spravil ksixtik akoby siel zvracat a tym si jedlo vratil naspat do pusy a uz bolo dobre.
Kludne moze papt chlebik, kukuricne chrumky nesolene, piskotku, banan, maksiu hrusku.... rizikove by mohlo byt tvrde jablko alebo surova mrkva a nevhodne su napr. oriesky a podobne drobne kuskovite veci.
Co sa tyka mixovania verzus pretlacania, mixovala som mozno prveho jeden a pol mesiaca teda max. do osmeho-deviateho. Potom som uz len roztlacala vidlickou na tanieriku.

gretocka
6. feb 2015

a ked sa stane ze sa zacne dusit, tak predklonit alebo polozit dole bruskom a pobuchat po chrbatiku. Nejak sa tie deticky musia naucit papat...

liebling98
6. feb 2015

@sellila hlavne kľud. Chápem, že si vystrašená, pri prvom synovi som aj ja bola. Tretí syn je asi tak starý, ako Tvoje dieťatko a zje všetko, čo sa mu dostane do rúk. Aj kôrku chleba, piškóty. Hlavne nech je posediačky a buď vždy pri ňom, keď papá. Ak by mu zabehlo, tak ho napne a v najhoršom niečo vygrcne. Ak by sa dusil, prehoď si ho cez ruku dole hlavou a pobúchaj trochu po chrbátiku.
Hlavne sa neboj a zvykaj ho postupne na tuhú stravu, nechceš mu predsa jedlo mixovať do 18 rokov.

gretocka
6. feb 2015

A este ma napadlo, ze u malinkych deticiek to riesime a potom akoby sme na to zabudali. Citala som u Dr. Dobiasa co je garant Krajiny zachrancov, ze raz dosli k vyjazdu mladej slecny ktora proste padla na zem a zomrela. Nikto nevedel co sa stalo, zachranari nic nezistili, az pri pitve sa zistilo, ze ona dobiehala na autobus a zabehla jej zuvacka tak, ze jej uplne zastavila dychanie, takze deti treba ucit aj v neskorsom veku ze s jedlom a hlavne so zuvackou sa nebeha....

ervenka
6. feb 2015

@sellila celkom dobre to @gretocka napisala. (moja mama smrt v ociach, ked drobec zuzlal korocku, a tu to mame tie makke chlebiky, ziadna tvrda korka ako z SVK chleba) Este by som dodala,ze trosku zalezi aj na tom kolko ma babo zubkov. Nasemu sa prvy zub objavil az ked mal 10m.- takze som mixovala, roztlacala este dost dlho...

sue
6. feb 2015

@sellila ja som nemixovala nikdy 🙂 len pučila vidličkou a žijeme 😀 ono ani nie je veľmi dobré fungovať len na riedkej a kašovitej strave, aby sa chrúst naučil aj hrýzť a žuvať 😉
AKo píšu kočky vyššie - musíš si ty veriť, že sa zachováš správne a pomôžeš dieťaťu, ak by mu zabehlo 😉 (ak by bolo veľmi zle, treba normálne zdvihnúť dole hlavou a z dieťatka to vypadne - nemám na svojom odskúšané, ale videla som naživo - cukrík tvrdý...)

katy1979
6. feb 2015

nauc sa ako reagovat ak taka situacia pride. Nemoze cely zivot jest mixovanu stravu. ja si uz presne nepamatam co nasi v tom veku zjedli. ale v roku ci makksie ovocie nakrajane na kusky ci hrozno boli schopní spapat. ci kusky uhorky a paradajky. chlebik cestovinky ci kusky masa tiez papali. Viem ze sa bojis takych mamin je viac ale postupne to zvladnete

sellila
autor
6. feb 2015

dakujem maminy....ste naozaj mile, ze ma viete pochopit....sama viem, ze to nie je normalne, aby som sa takto bala, preto som potrebovala vase reakcie... moje babo ma uz 8 zubkov a jednu stolicku...takze si myslim, ze by si to aj mohlo pohryzt, ako mu mam napriklad dat chlebik s platkom sunky, podelit na drobne kusky alebo mozem dat do rucky aj vacsie susto?

dejka77
6. feb 2015

Mojmu synovi bezne zabehne este aj ked sa napije. Chapem samozrejme, ze mas strach. Ak vies ako taketo situacie zvladnut, podat prvu pomoc ak by to bolo vazne tak sa nemas naozaj coho bat.

moni244
6. feb 2015

@sellila na drobné kúsky a môže si samé brať, mne moja odmietla mixované jedlo v 7 mesiacoch, odvtedy len popučené, aj rožok do ruky, aj kukuričné chrumky, vo veku tvojho dieťaťa už jedla nepopučené jedlo, len nakrájané a aj tyčinky už jedla, banán nepopučený, od 1,5 roka neošúpané jablko, čo moja mama doteraz nechápe, ako môže také malé dieťa jesť, ale proste ona mi to nechce ináč jesť, tak čo mám robiť, hlavne kľud 😉 nenechať dieťa behať pri jedle (čo bude postupne ťažké, hlavne von), nech sedí a pekne je, najlepšie v stoličke, to nebude vymýšľať

liebling98
6. feb 2015

Do ruky mu môžeš dať piškóty, rožok, kukuričné chrumky. Chlebík s maslom a šunkou zvyknem pokrájať na malé kúsky veľkosti jedného sústa a tie mu dávam do pusy. Ďalšie sústo dám až keď má prázdnu pusu.

lucy125
6. feb 2015

Moj maly papaval mixovane jedlo do 6mes. odvtedy len popučene vidličkou,zbožnoval aj hami zeleninovo-masove prikrmy a tam od 6.mes. kusy jak hrom a on to všetko pekne popapal,od 5.mes. chlebik a nikdy sa nedusil,ked sa začne dusit,pobuchaš po chrbatiku,max vyberieš z pusky,ked budeš mixovat tak ti kusky nezje ani v roku .

janikes
6. feb 2015

moj ma 13M a chlebik zje, ale inak musim mixovat, ak chcem aby jedol, ak tam najde co len viac ako 10% pretlaceneho vidlickou, tak to odmietne....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli