Dysortografia a premena jednotiek

pribinak
26. apr 2022

Poprosím, aby sa vyjadrovali k téme len ženy, ktoré majú deti s touto poruchou. Ostatne poprosím, aby si našli inú zaujímavú tému a želám im pekný večer

Mam kolegyňu ktorá má dcérku s touto poruchou učenia. Spolupráca rodič a učiteľ, je viac než žalostná. Ide o to, že dievča je v 4.roc. ZS. Na matematike preberajú premenu jednotiek

To je niečo, čo je pre toto dieťa úplne mimo jej vesmír.
Mala by ucitelka nejak upraviť učivo pre tuto dievčinku? Okrem dysortografie ma aj oslabené grafomotoricke chápanie a funkcie.

Ďakujeme za Vaše rady a skúsenosti

Pekný večer

terina25
26. apr 2022

@pribinak aj moj bol na 1.stupni jednotkar a teraz je to des a hroza. Aj napriek uceniu ma 4,5 . Preto aj to vybavovanie,vysetrenia pokladam za zbytocne,lebo niektori ucitelia to absolutne nerespektuju zial

pribinak
autor
26. apr 2022

@terina25 veď presne toto. Keby pani ucitelka trosku chcela a niečo upravila. Veď musí vidieť že toto dieťa nie je flákač, ja ju poznám, ona sa rada učí, ale že je to vec jej oslabení a ona nemá šancu

Škoda že niektorí ucitelia proste vidia len svoje

terina25
26. apr 2022

Len uvediem priklad. V sprave uvedene, neopravovat gramatiku. Syn dostal urobit projekt. Dosiel domov ,znamka 2. Pozriem na projekt,same cervene more poopravovane chyby. 2 dostal kvoli gram.chybam.a to bol projekt z obcianskej nauky.

terina25
26. apr 2022

@pribinak ja mam zo skoly uz nocnu moru. Doslova a do pismena ,ked sa mam so synom ucit ,tak ja placem,co uz nevladzem. No nikoho to nezaujima. Dnes domaca uloha fyzika. Prepisat poznamky, vypracovat pracovny list na stranu, urobit pokus, zapisat, vyfotit,poslat. A to je len 1 predmet. Kde su este dalsie. Ziadne take nema ,ze menej, zredukovane domace, menej prikladov v pisomke atd. Nic. Hoci to ma v sprave uvedene,davat menej uloh. A nic pravdy na tom. Robi vsetko ako ostatni. A o vyucbe online ani nevravim.

pribinak
autor
26. apr 2022

@terina25 smutne toto

pribinak
autor
26. apr 2022

@terina25 nejaká špeciálna pedagogicka na škole nepôsobí?

jelenka84
26. apr 2022

Môj má tiež dysortografiu, je tretiak takže to najhoršie nás ešte len čaká keď vás tak čítam. Je to na nervy, všade chyby, všetko mu dávam gumovat a prepisovať... Pritom nosí jednotky ovláda teóriu, vybrané slová, samohlasky, spoluhlásky atď len v momente ako začne písať ho vypne a ide si svoje... Jeho výhoda v škole je že diktáty píše doplňovacie, ináč som si nič iné nevšimla nakoľko domáce úlohy, osnovy a množstvo učiva má presne tie isté ako spolužiaci. Integráciu sme riešili rok a pol kvôli korone a okrem diktatov nevidím žiadne výhody ani pomôcky. Našťastie ma učiteľku ktorá na to berie ohľad, ale stačí že budúci rok budú mať inú a je nahraty. Naša tlačila na to aby sme riešili integráciu lebo videla že to písanie mu nejde a zbytocne bude mať päťky, ale doplnovacky mu nemohla dať kým to nemá na papieri aj keď vedela že by to pomohlo. Možno aj preto tá vaša dotyčná učiteľka nechce pristúpiť na kompromis, až by jej došla kontrola a nemá na papieri na to odôvodnenie mala by z toho problém prečo to dovolila, neviem len si myslím nám to takto vysvetľovali.

terina25
26. apr 2022

@pribinak ano. No ta sa ozve,len ked pise poznamku na syna...pocas korony sa neozvala vobec

terina25
26. apr 2022

@jelenka84 aj moj pise doplnovacky.a pocet chyb 30 🤷 este co som si vybojovala,ze moze pisat tlacenym pismom- velkym. Lebo vtedy pise krajsie a viem po nom precitat ,aj v skole . Lebo ani ucit sme sa nevedeli z rych poznamok vobec

kacena4
26. apr 2022

@pribinak nebud nedotkliva povedala som ze sa to musi naucit ci na 4 alebo 1 ale musi (alebo nemusi ale bude jej to chybat vo vyssich rocnikoch) redukciu uciva urcuje cpppap nie ucitelka v skole a uz vobec nie pri neintegtovanom dietati. ked pride kontrola ako vysvetli pisomky kde ma dieta ulavu bez dovodu? dysortografia nie je dovod na ulavu pri pocitani. to neschvali ani skolsky spec.pedagog. s tym nic nespravis. ani po novej rediagnostike ak tam nebude porucha matematickych schopnosti

terina25
26. apr 2022

@jelenka84 najhorsie je, ze sa trapi on,aj ja. A neviem mu to nijako ulahcit,vysvetlit..to je najhorsie. Ja sa s nim komplet vsetko ucim. A znamky?4,5. Akokeby sme sa vobec nic neucili.

benit
26. apr 2022

Rediagnostika v 4.rocniku znamena, ze to ma byt cerstve do patky. Pre 4.rocnik plati sprava z 2.rocnika. dieta ma mat vypracovany individualny plan kdd sa zohladnia odporucania z poradne. Infofmivany ma byt aj rodic. Ulavy by mali byt v mnozstve otazok v pisomkach, pridany cas.
Ja mam 6 integracov v triede, nikto nema dyskalkuliu, ale vplyv ich dg ma aj na citanie si zadani a porozumenie textu. Podla stupna zavaznosti s nimi aj pracujem a od toho sa odvijaju aj ulavy a tie su aj na matike.

pribinak
autor
26. apr 2022

@kacena4 prosím tá, ja nie som nedotkliva, dokonca, to ani nie je moje dieťa. Ale hneď v úvode som napísala, že má aj oslabenú grafomotoricku schopnosť a vnímanie priestoru. Treba citat s porozumením. Ďakujem

pribinak
autor
26. apr 2022

@benit nie, ma tam vyslovene napísané, že správa platí pre 2. a 3. roc., a v 4. Roc., je nutná rediagnostika
Ďakujeme

benit
26. apr 2022

@kacena4 my sme mali teraz inspekciu na integracov a normalne maju ulavy na pisomkach aj na matike, prirodovede, vlastivede a bolo to v pohode. Ved su to veci vyplyvajuce z dg. Pisem za 1.stupen. na druhom to bolo podobne. U nas z poradne nerozpisuju konkretne predmety.

janocka
26. apr 2022

@pribinak moj syn moze pouzivat na hodinach tieto pomocky
W https://www.infraslovakia.sk/product/akcie/bali...
Su tam aj premeny jednotiek. On to na pisomkach nepouzival, lebo ze by to bolo nefer voci spoluziakom, ale jeho ucitelka povedala, nech si to vytiahne aj na pisomku a pouziva. Obe knihy su velmi dobre spracovane

pribinak
autor
26. apr 2022

@janocka ona má napr na matiku povolenú kartičku so vzorcami, hoci v tejto oblasti nemá vôbec žiadny problém
Vzorce vie naspamät a vie ich aj adekvátne použiť. Kartičku nepoužíva

lusesita2
27. apr 2022

@pribinak a aké vzorce sa učia v 4.triede? Obvody?

pribinak
autor
27. apr 2022

@lusesita2 áno

kacena4
27. apr 2022

@pribinak ale grafomotorika v vnimanie priestoru nie je o jednotkach dlzky skor o geometrii. tam chapem ulavy

jelenka84
27. apr 2022

@terina25 ani mi nevrav, môj má okrem gramatiky aj dyslexiu a adhd a to učenie koľko krát mi rupnu nervy, snažím sa v kľude vysvetľovať ale občas by porazilo aj svätca... On sa tiež snaží, ale v kombinácii s jeho pozornosťou je to často na mašľu... Učíme sa viac než ostatní a niekedy to vôbec nevidno, zošity má hrozne škaredé stále opakujem musíš písať od kraja, začne od stredu, riadky preskakuje, vynechá stranu, píše ako kocúr. Ale snaží sa, nosí zatiaľ dobre známky ale má ich teda vydreté, v škole sa mu deti smejú príde mi nefér ako si ľudia myslia že tie dys a adhd sú vymyslené a pritom nevedia čo všetko za tým je a koľko driny pre dieťa aj rodičov...

terina25
27. apr 2022

@jelenka84 presne toto iste mam aj ja doma. Mam uz hrozny odpor k tomu uceniu. Ucim sa s nim a dojde domov s 5. Moj ma dysgrafiu, deslexiu, dyskalkuliu aj poruchu spravania, crty aspergera. Pozornost udrzi pri uceni hodinu a potom cirkus. Tak mu dam pauzu na oddych a potom zase cirkus ho dostat ku uceniu. Dohovaram, vysvetlujem ,ale tiez mi praskaju nervy. Najhorsie ze mi povie ze naco sa ma ucit,ze jemu je jedno ,ze prepadne.

terina25
27. apr 2022

@jelenka84 a s pisanim to iste mame. Zacne pisat od stredu riadka,alebo zase pise do okraja zosita. Popreskakuje strany,potom som z toho jelen,odkial co sa treba ucit. Neviem nic precitat po nom , poznamky napisane pol z toho co ma mat,lebo nestiha. Teraz je to trochu lepsie odkedy pisem tlacenym. Aspon precitam po nom.