Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andraa
19. okt 2009

Jani2 já ani nevím kde a kolik mu toho střívka vzali. Budu to vědět až dnes, protože jedeme zase do Hradce a budeme mluvit s jeho ošetřujícím lékařem a ten příteli po telefonu slíbil, že nám od chirurga zjistí veškeré informace. Vím jen, že tu stomii má vyvedenou tak na úrovni pupíku, tak nevím. Ale děkuji, že jsi mi to tak hezky popsala a já se aspoň můžu toho doktora zeptat. Jinak už teď je hrozná představa, že kolem toho 4-5 měsíce půjde zase na operaci. Já už mám z toho ztrach teď. Chudáček, takový malinký a tolik problémů.
Fajn díky za povzbuzení. Vím, že jste všichni se mnou a taky jsem moc ráda, že vám to můžu všechno napsat, protože mě chápete. Taky mi to psaní moc pomáhá, protože jinak bych asi pořád řvala.

andraa
19. okt 2009

adajar díky moc, ale četla jsem si, že ty máš teď taky spoustu jiných trápení, třeba se spolubydlící. Doufám, že už šla dnes domů, jak jsi psala. Musela to být pěkná kráva, ale já bych se s ní nesrala a pěkně bych se do ní pustila. Jinak asi byla na hlavu a nebo si nic neprožila, protože i já jsem ve svém okolí zjistila, že moc lidí neví, co to je, když se narodí tak brzo miminko. Nedokáží to pochopit. A jestli ještě bude prudit, tak ji jednu flákni přes hubu a budeš mít klid.

bera28
19. okt 2009

Adajar, ty jooo, ještě 2 noci a jste doma! To už zvládneš, uvidíš 😉 Spolubydlicí je prostě kravka, s tím nic nenaděláš.
Maatkaa, teda já zírám, Lilinka už chodí, to je bomba!
Andra, tak asi nejvíc informací získáš od Jani2. Hlavně, že nejsou žádné pooperační komplikace. S poklesem váhy holt musíš počítat. Ale jak se zotaví, tak zase poletí šupem nahoru. To mi věř. Hele, moje holka měla nejmíň asi něco okolo 750g a z porodky šla 39+0 s váhou 3000g🙂 A jak koukám z posledního příspěvku, humor tě nepřešel, a to je dobře!! Přes ty všechny starosti musí člověk občas přijít na jiné myšlenky a i se zasmát 😉
Fajn, hlavně že jste už pod střechou. Ta Dr. je teda pako!

adajar
19. okt 2009

andraa no uz jde domu ted tak na ni kaslu. Ja jsem dost mekka takze jsem v klidu a hlavne tu mam zase jine maminky co jsou dost fajn a nevadi mi no. A hlavne myslenka ze uz jedu domu je uzasna. Jinak neboj my stihame myslet na tebe jasny na to si cas vzdycky udelam a vim cim prochazis a dokud jsme si tim neprosla nedokazala jsem pochopit.

bera no neuveritelns.

bera28
19. okt 2009

Holky, vy co jste z Prahy, sehnala jsem kamennou lékárnu, kde mají probiotické kapky za 330 Kč. Mě dneska naštvali tady u nás, už je zdražili na 670 Kč!! Takže tady máte link a můžete objednávat🙂
http://www.docsimon.cz/zbozi/probioticke-kapky-...

fajn
19. okt 2009

holky já když se Didka narodila a já jsem si u JIRsu vzala ty letáčky a četla to tam tak to vypadalo pomalu že se ani nemůže nic stát. A když jo tak je to normální a dr. dokážou spoustu věcí,,opravit". Teď s odstupem času si říkám že oni se stejně na těch našich drobcích učí a zkouší co se dá . Ale já jsem jim i přes to všechno vděčná že se pokusili Didku zachránit a povedlo se jim to zatím dobře mooooooooooc dobře.

Andraa s tím že když budeš o malém s někým mluvit kdo to nezažil tak tě vyslechne ale moc ti nerozumí. Mě i naše logopedička i pediatrička řekla že si to nedovedou představit co všechno prožívám a cítím. A už zase řvu ☹

ůiipplllllippik Didka říká že je to napsany Andrea 🙂 😀 😉

Když to tady čtu třeba s tím jídlem jak některy a řekla bych že všechny děti mají problém tak to dr. neví. Neurolog se mi třeba smál že krmíme na parapetu v okně ,ale se dívala jak sem tam někdo projede a měla za hodiny snězenej chleba. Pak jsem se na očním potkala s maminkou a jak jsme vykládali tak nějak došlo na jídlo a ona mi říkala že ji neur. řekl že jedna maminka krmí na okně ať to zkusí taky. No a ono to fungovalo ,tak jsem ji řekla že to jsme my a tak jsme se tomu smáli.

Adajar tak kdy teda jdete? Vidíš a neni to tak dávno co jsi mezi nás přišla a psalas že se nedočkáš a dočkala 😉 🙂 ,posílám Danielkovi hubana na cestu ať se mu doma daří

Jdu krmit dravou zvěř

klpk=poo=okpúppl----to je prej napsany...prodej lodičky 😀

il=éooo)

petrach
19. okt 2009

andraa ja o tom teda četla v ty knížce o nedonošenátkách,a je tam psano i o te stomii,že to nemá vubec vliv na další život dítete..proste se ten vyvod pak zruší..ja vím že se to lehce píše a vím jak ti je,jen chci abys vedela,že to ty detičky zvladnou bez nasledku 😉 Maxíček bude bojovníček.co bude,už je 🙂
skus si koupit tu knížku,je tam toho hodne popsano,určite ti to pomuže...
jinak máš nas a my te podržíme 😉

jani myslím že ses přidala v pravou chvíli mezi nás 😉 kdes doted byla 😀
fajn dobra dr,po začatku školního roku by ti ji nevzali,nejak nad tím moc nepřemyšlí
bera myslím že ty kapky by šli i poslat pplkem,ne? tam píšou že transport nad 15 stupnu jednorazove nevadí..
adajar pomuchluj za me Danyska 😉

andraa
19. okt 2009

petrach musím si tu knížku koupit, ale ještě jsem neměla čas zajít do města. Snad zítra. Určitě si ji koupím a všechno si přečtu. jinak máš pravdu, že se Jani přidala zrovna včas, aby mi poradila a hlavně mi předala potřebné informace. Je to moc fajn, vědět tyto věci.
fajn ty se myslím s malou nenudíš, jak vidím. Hlavně, když ví co píše. Malá dělá taky takové věci, chce otevřít word a píše samé bláboly.
beru kdybych se občas neosvobodila a něco sem tam neprohodila, tak bych už byla zavřená na psychyatrii. Musím prostě sem tam vypnout.

bera28
19. okt 2009

Fajn, to jsi napsala přesně. Myslím, že lékaři u nás dokážou fakt neuvěřitelné věci, ale prostě se ten předčasný porod na dětičkách podepíše právě v takových věcech, jako je odmítání jídla, zlobení, atd. Už se prostě u nich moc neřeší ta psychika. Si vzpomínám, že když jsme byli před víc jak rokem hospitalizovaní kvůli tomu jejich nejezení, tak jak postupně všechna vyšetření vycházela v pořádku, tak jsem se uklidňovala, ale pořád jsem dumala, čím to tedy je. A na dotaz, jestli to nemůže být psychické, mi doktoři svorně odpověděli, že u takto malých dětí v žádném případě. Hahaha!!! Další perla byla, když mi tvrdili, že ještě žádné dítě u nás dobrovolně hlady neumřelo, že si řeknou. No tak Anetka ve svých 4 měsících vydržela bez jídla 20 hodin. A pak jsem jí tedy musela nakrmit ve spánku. A to, že prostě odmítají cokoliv tekutého, tak to je taky jen z toho, že jim to prostě nějak vadí. O ničem jiném to není. Přeci jen, když si člověk uvědomí, jak dlouho byli sondovaní a i nějakou dobu zaintubovaní, brrrrr.
Petrach, máš pravdu, šly by poslat PPLkem. A tady v Praze si je ještě k tomu můžeme vyzvednout osobně🙂

mispuli
19. okt 2009

fajn.my zase mohli krmit jen při reklamách,to byla chvíle kdy byl v klidu a byl ochotnej otvírat pusu,už jsme měli i půl hodinku reklam nahraný,aby jed oběd 😀

určitě je to psychice,honzis ještě neskutečně dlouho nesnášel,když mu n++;ěkdo šahal na hlavu a čepice nesnáší do dneška

a k těm lidem,některejm to stejně nevysvětlíš,když se honzík narodil,tak byl 4 měsíce v nemocnici a já bez něj doma,lidi na mě koukali jakto,že si dovoluju bejt doma a nic nedělat,pak zase pořád koukali do kočáru,jestli je vidět,že je předčasně narozenej,zřejmě čekali nějakýho mimozemštana nebo něco takovýho,ted se to hodně vylepšilo,přece jen jsme na malým městě a spousta lidí mi říká,jak se vylepšil,co všechno už dokáže a pohledově na něm není nic vidět,to spíš ted budeme mít problém s dětma,protože ty si to neumí vysvětlit,jakto že si nehraje tak jako oni,jakto že mu nerozumí atd...

jani2
19. okt 2009

Petrach - tak já mám internet len pol roka, predtým som ho nemala a bola som hlavne na tie ťažké začiatky s Jankou sama (teda s manželom, to je tiež môj poklad, i keď niekedy ma vie naštvať 😉 ). Viem aké bolo ťažké len dochádzať za mojimi dievčatkami a doma som len sedela a sedela, nemala som chuť na žiadne návštevy, niekedy som si myslela, že si asi od žiaľu aj hlavu o stenu začnem búchať...bohužiaľ týmto obdobím si musíme prejsť 😔 . Posledné mesiace som túto témičku sem-tam čítavala, ale pridať ma donutil až malý Maxík, lebo mi veľmi pripomenul moju Janku a hlavne presne viem, čo andraa cíti.
Andraa - ako písala Petrach, deti nezvyknú mať z tohto následky....na Janke nie je skutočne teraz nič vidieť, papá a kaká krásne, iba ta jazvička mi pripomína zlé časy....a ako ty píšeš, ja som sa tiež hrozila operácie, keď jej stómiu uzavierali, tiež som si vravela, aké samé trápenia musí tak malé telíčko zvládať....keď sa to tak vezme, hneď na začiatku života mala 3 operácie (prišla do toho aj operácia očičiek -laserom).....ťažke je ťa teraz utešovať, ale ver, že bude lepšie a budeš (aj keĎ oneskorene) patriť medzi pyšné maminky krásneho bábätka.
...a ak by si mala ešte otázky, kľudne mi napíš, veľmi držím malému Maxíkovi prsty, aby sa z toho tak krásne dostal ako Janka! Máme anjelika Julinku, tak ju poprosíme aby dozrela aj na neho!
Fajn - pri čítaní tejto témičky som si zapamätala hlavne malú Didku, je úžasné že sa vyhrabala z takého nízkeho týždňa a je z nej taká šikulka.....a to je zásluha nielen lekárov ale aj rodičov! Ak by si niekedy mala čas, písni mi do IP čím ste si prešli...podľa mňa je Didka tiež taký malý zázračik ako Janka.

jani2
19. okt 2009

...a dievčatá, nemáte vy niekedy pocit, že ste tým svojim drobcom niečo dlžné? Ja mám totižto stále výčitky, že som Janku obrala o tie veľmi dôležité mesiace v brušku, je mi ľúto, že mala tak ťažký začiatok, stále si to dávam za vinu, aj keĎ za to samozrejme nemôžem! 😔 Ale stále ma to štve!

maatkka
19. okt 2009

Ahojte
andraa tak to su vcelku pozitivne spravy... ja to v ziadnom pripade nechcem zlahcovat lebo si viem predstavit ako asi by som to prezivala ja ale podla toho co pisu v tej knizke by nemali nastat ziadne komplikacie a Janinka je toho super prikladom. Viem ze sa bojis aj tej naslednej operacie... ale ja verim ze to najhorsie je uz za vami... Straaasne moc drzim palce aby ste si dnes vypoculi len dobre spravy a potom uz len lepsie a lepsie...
Fajn tak to sa im teda naozaj podarilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No a vobec ma neprekvapuje ze ta niekto dava za vzor inym mamam 😉
Adajar tesim sa ked nam budes pisat z domu...
Bera ja neviem ci Julia chodi 😀 Ja neviem co je to u z "chodenie"... Ona sa napriklad postavi pri jednej stolicke pusti sa a vrhne sa k druhej - pri tom spravi tak dva-tri-styri kroky ale keby bola ta stolicka trocha dalej tak ju hodi do strany alebo spadne na kolena alebo na zadok. Takisto ked ide ku mne - to su len take vypady na kratku vzdialenost pri ktorych ked zisti ze tam nedociahne tak prepleta nohami 😀

adajar
19. okt 2009

mispuil no u nas v baraku to lidi nevedia aani nevim jestli si toho vsimli ze jsem byla tehule takze jim reknem ze se narodil ted v rijnu a nebudu to resit.

Andraa klidne vypni ja mela pocit ze nesmim vypnout ze mi to nikdy nikdo neodpusti a pak serm byla dva dny uplne mimo psychicky.

Fajn na 90% je to streda kdy jdeme domu. ja ted na rychlo jeste dozajistuji veci co mam koupit a tak. Takze kdyby jste si na neco vzpomeli co vam chybelo doma reknete.

Jo a ja dala Danyskovi pusinku za vas.

mispuli
19. okt 2009

adajar já to taky neřešila,ale to víš malý město ☹ ☹ a samozřejmě občas tě ta bezmoc přepadne,ale to zná každá z nás

adajar
19. okt 2009

mispuli no neboj me uz prepadla nekolikrat a vcera me prepadla i hrdost nad vlastnim ditetem.

Holky je mozne ze se na me dneska Danysek cilene usmal?? Nejsem si jista bylo to kdyz jsme spolu mluvili pred jidlem. Tak se chci zeptat no.

jani2
19. okt 2009

Adajar - asi ťa sklamem, ale dieťatko sa začne cielene usmievať okolo 2 mesiaca. Keďže tvoj drobček je predčasniatko, bude aj nástup úsmevu o niečo neskoršie. Ale na druhú stranu, je to nádherné keĎ sa bábätko usmeje, však....

maatkka
19. okt 2009

Adajar Lili sa zacala vedome usmievat az niekedy okolo Vianoc - to mala uz skoro 4 mesiace... ale kazde dieta je ine... No aj ked sa neusmieva cielene na teba tvoju pritomnost a teba citi to je jasne 😉
Jani co sa tyka tych nezmyselnych vycitiek teraz je to uz ovela lepsie ale po Julinkynom narodeni to bola hroza - nikto mi nedokazal vysvetlit ze to nebola moja vina... Stale som len rozmyslala ci som nieco nemala spravit inac ci by sa to tak skoncilo aj keby som nieco spravila inac... hrozne som sa obvinovala... na druhej strane som bola rada ze som spravila vsetko preto aby moje tehu dobre dopadlo - zila som ako z nejakej prirucky pre tehotne - az sa mi vsetci smiali ze to prehanam - ale aspon som si potom nemala co vycitat. Aj ked v tych depkach si to nevysvetlis... este aj teraz ma to niekedy napadne... Uz nema cenu sa k tomu vracat radsej sa to snazim Julii vsetko vynahradit 🙂

petrach
19. okt 2009

jani je to fakt zazrak jak to Janinka zvládla,jak brzo vše dohnala..občas se nestíhám divit jak jsou ty prdolky desne šikovné,prubojnejší než ostatní detičky..
no ty stavy jak píšeš jsem mela taky,me desne pomohli tady holky,našla jsem je nahodou,pořad jusem brouzdala na netu,hledala neco o předčasne narozenych detech,byla jsem tím posedlá..

mispuli u nas jsme taky malé mesto,navíc moje tchyne od prvního dne každemu na potkání vykládala,jake mame malé miminko,nemyslela to zle,má tady drogerii a davala to jak bonus k nakupu 😠
jsme tu za exoty,každy nahlída,jestli pozná že je normální či co 😠 a ty řeči co vedou 😝
kolik stál náš pobyt v nemocnici a tak..na tohle se me ptali babky u mistního penzionu,kravky 😝
dokonce se me jednou v řade v masne zeptala paní jestli víme že bude normální,ztichla celí masna a čekali co řeknu..tak jsem už vybuchla a řekla že on jo,ale ona evidentne ne a že mi ten salám nestojí za ty blbé kecy 😠

jani2
19. okt 2009

Maatkka - asi máš pravdu, ale aj tak mi to niekedy vŕta v hlave. Teraz sa treba tešiť zo súčastnosti a na tú nepríjemnú minulosť zabudnúť 🙂

mispuli
19. okt 2009

petrach až takhle brutální to u nás není,spíš občas vidím ty potouchlý úsměvy ve smyslu hele učitelka a má tohle,ale jak pořád všechny říkáme,jsou to bojovníci a jsou sví,oni si totiž všichni myslí,že když je dítě předčasně narozený,tak musí bejt automaticky i mentálně zaostalý a ono to přitom vůbec není pravda,takže i když se nám někdy zdá,že to až moc pomalu,hlavně,že to jde a oni všem ještě ukážou 😉 😉

a se sebeobvinováním jsem přestala,přestože to občas zahlodá,jestli tedy za to můžu ne bo nemůžu,prostě se stalo a hlavně,že žijeme,VŠICHNI

merj
19. okt 2009

ahojte, tak jsem to tu v rychlosti procetla

Bera, diky za typ na kapky, nas rodinny rozpocet vdecny.

Jani, jste sikulkove.

Adajar, cetla jsem, ze vas odchod domu se blizi, to mam radost, tak se na blbou spolubydlici vykasli, mysli si neco o ... a raduj se z Danyska a teste se za tatkou domu, preci ti tohle nenechas zkazit. Po tom roce vidim, jak to rychle utika a jak se nic nevrati. A kazdeho zkazeneho okamziku bylo skoda. Jeste pred mesicem jsem si musela celou dobu, co byl maly vzhuru s nim aktivne hrat. A vcera jsem si uvedomila, ze cim dal tim vice pro nej budu jen "servisni organizace" 😉 . Byla jsem s nim v pokojicku, ale stacilo , kdyz jsem sedela na zemi a povidala jsem si s nim a on si celou dobu hral sam - stavel kostky, hazel mic, jezdil s autickem, prohlizel knizky.

Andraa, je super, ze i v takovych to chvilich, kdy vas nejblizsi ma trapeni, tak dokazes i prepnout. A s tim zhubnutim si nedelej starost, operace je pro telo zahul a urcite malemu ted budou davat i mensi davky, kdyz mu delali zasah na strivku. Preju at mas porad silu prepinat, ale at to hlavne nepotrebujes dlouho.

Holky, cim dal tim vice vidim vyhody velkomesta. Pro nase sousedy, kteri nas nejak zacali vsimat az, kdyz jsme vyjeli s kocarkem, je maly rocni. A proc nekomu vykladat, co ma maly za sebou. Pro okoli je mu jeden rok a tim je vse vyreseno. A i my ho bereme jako rocniho, proc se ted trapit, ze ma v rodnem liste o tri mesice vice. Trapeni jsme si uzili dost, ted je duvod se radovat.

fajn
19. okt 2009

teď dávám Didku čůrat a ona povídá ...taková pr..teda prcina
a já ji ...ty seš taky prcina
a ona ....ty seš stará prcina ☹ 😖 😢 😝 😀

no a to mám za to všechno

Bera ,Jaqni2 děkuju

asi jste to pochopily co jsem tím chtěla říct ono se to dost blbě píše ,někdy bysme se mohli sejít na skypu jestli to jde

petrach
19. okt 2009

fajn to by byl mejdan beze svetku 😀 tady se taky všechno at nemuže 😉
Dianka je faaakr perla 😀 píšeš si to????

adajar jsem se dočetla že když budete na UM a da ti mudra recept na to mlíko,tak budete doplacet jen čast te častky,zbytek doplatí pojištovna,hlavne se to píše na spešl mlíka..tak se poptej 😉

andraa myslím na vás..a držím pesti

andraa
19. okt 2009

díky že na nás myslíte, ale nemám žádné pozitivní zprávy. Zjistila jsem, že je na tom Maxík dost špatně a musí bojovat se zánětem v těle a protože mu vzali skoro téměř celé tenké střevo, tak bude zázrak, když pak doroste a budeme normálně žít. Zhroutil se mi celý svět. A to že umím přepnout se dnes asi nadobro změnilo. Jen brečím a když ne, tak sedím a hledím a jsem protivná i na svého přítele.

adajar
19. okt 2009

jani nezklamala jsi me to prislo divny proto jsem se ptala. 😉 😉

andraa je mi lito tahle zprava nevim co nato rict za slova utechy. Jen drzim palce at doktory presvedcite jako my ze nejste jen statistika a pravdepodobnost.

jani2
19. okt 2009

Andraa - ach jaj, tak to nie sú dobré správičky....prečo mu brali tak veľa? Janka mala 3 prederavenia, niečo zašili, niečo vyrezali....zápal mala tiež poriadny... mala vtedy tak vysoké CRP (ukazovateľ zápalu), že nám už ani len nádej na prežitie nedávali...ťažko ťa teraz utešovať ☹

andraa
20. okt 2009

Jani2 napsala jsem ti do IP adresy, aby jsem tady ostatní maminky nestresovala.Jsou to špatné zprávy a já nevím jak se s nima vyrovnat. A ani nevím, jestli mám ukončit laktaci nebo ne, protože i kdyby se uzdravil, tak je možné, že moje mléko nikdy nebude už potřebovat. Jak se dá taková beznaděj přežít????

fajn
20. okt 2009

Andraa já jsem tvůj příspěvek četla už večer,ale nevěděla jsem co psát. Nejhorší je že já to nevím ani teď,jak tě utěšit a povzbudit. Je mi to strašně líto a večer jsem se za Maxíka modlila a prosila svého otce ať se tam nahoře za něj přimluví a pomůže mu aby se uzdravil.
klidně se tady vypiš ono ti to fakt hodně pomůže. Kdybys chtěla někdy tak se můžem někde v Olomouci sejít a povykládat ráda bych přijela.

maatkka
20. okt 2009

Andraa som na tom presne ako fajn citala som to uz vecer aj ti nieco pisala ale nakoniec som to zmazala lebo neviem najst slova ktorymi by som ta utesila... len tu sedim a po lycach sa mi kotulaju slzy... neviem ti poradit. Moc moc na vas myslim 😢