Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

adajar
11. nov 2010

@argousek Adámkovi vše nejlepší ten čas strašně letí.

mafynka
11. nov 2010

@adajar idem lezat zajtra, lebo dnes na rizikovom nerobia,,,tak mi doki nakazal,,,bojim sa velmi,,,brusko ma boli pri kazdom pohybe,ked sa otacam na posteli,,ale maly stale kopka

simicak
11. nov 2010

mafynka,zkus se nenechat vystresovat doktorama!! Nevim jak se zasiva,ale jedna maminka co lezela se mnou na pokoji,tak byla na hodne cm otevrena od 20tt. a vydrzela az do konce. Ale celou dobu lezele s nohama nahore,nesmela vubec vstavat. Drzim palecky,at vydrzite jeste chvilicku. Hlavne fakt vubec nechod,jinak mimi tlaci vic a budes se vic otvirat. A kdyz porodis tak porodis. 😉 Deti jsou velci bojovnici. Moc moc budem drzet palecky!!!!!!!
Ja zacala krvacet z placenty,dostala kontrakce a porodila,takze se mnou nic nedelali,takze nevim nic o zasivani. Mala se narodila prirozene. Pak jsme byli 2mesice v nemocnici. Ale myslim,ze urcite te umrtvi aspon dole pri zasivani,takze to bolet nebude,pokud te neuspi uplne 😉

simicak
11. nov 2010

mafynka,podloz se tak,ze budes lezet jak by hlavou dolu a maly bude tlacit vvic na zebra nez na spodek a moc se nepretacej a nehybej

mafynka
11. nov 2010

@simicak dakujem,,skusala som to vcera sa tak podlozit,,,ale stale som mala tvrde brucho az kym som si nelahla normalne

adajar
11. nov 2010

@mafynka coze?? To te nevzali na porodni sal nebo tak??? A kontrakce mas nebo ne???

adajar
11. nov 2010

@mafynka tak podloz postel.

maatkka
11. nov 2010

Ahojte baby vy ste toho teda "nakecaliii" 😀 Ja ze len poprajem Adamkovi k narodeninam a nakoniec som sa tu zasedela a citam a musim aj reagovat 😉
Takze Adamkovi vseeeetucko najlepsie vela vela vela vsetkeho dobreho... moooc zdravicka stastia lasky... pokrokov kamaratov darcekov... a krasnu oslavu!!! Argousek tebe by som k narodeninam tvojho synceka 😉 priala aby si poniektori ludia lepsie uvedomovali co vypustaju z ust... Viem ze ta take reci isto musia mrziet 😔 ale ty predsa najlepsie vies ake robite pokroky... Ja ta tak strasne obdivujem (uz som ti to pisala niekolko krat) - to co ty pre Adamka vsetko robis... co ste vsetko uz vyskusali... som si ista ze len vdaka tebe je taky sikovny - je to tvoja zasluha!!! Si perfektna mamina (si moj vzor 😉 ) a mas super rodinku!!! 😵 😵 😵
Ja teda musim este k tomu napisat... mna by teda nikdy v zivote (ani keby som sama nemala predcasniatko) ani nenapadlo rozsirovat taketo reci... no a kedze som este aj (z jasnych dovodov) na predcasne narodene deti dost citliva - pride mi to fakt (neviem najst to spravne slovo proste) hrozne!!! Ved oni si zasluzia taky velky obdiv a uznanie za to co dokazali!!! Skoda ze si to ti ludia absolutne neuvedomuju... vlastne vacsinou ani netusia o com hovoria.

Simi Dysney musel byt super 🙂 a pekne fotecky 😵 zlatucka ukazkova rodinka 😵

Bera 😀 😀 😀 tak to bola inak pohotova odpoved ze Anetka fnukala lebo mala slipky 😀 😀 😀

Kikimaruska tak aj ja zelam nech je drobec po vikende fit... ved uz si to snad vybral na riadne dlho dopredu...

Mafynka ani nevies ako velmi ti prajem aby ste vydrzali 2v1 co najdlhsie... kazdy dalsi den je super a pre drobca takyyy dolezity!!! Tie prognozy sa tazko odhaduju lebo je to u kazdeho babatka inak... aj ked je "pravidlom" ze cim vyssi tyzden tym su prognozy lepsie... ale ani to ti nikto na 100% nezaruci a niekedy maju vacsie deticky vaznejsie problemy ako skor narodene... Hlavne ze sa o tvojom probleme vie - budu si ta strazit. Hlavne sa veeeeeeeeeelmi serti a davaj na seba pozor pocuvaj lekarov na slovo aby sa nic nezanedbalo!!! 😉

Tinuska teba som si nechala na koniec... ale moooc casto na vas myslim. Tak isto by ma velmi zaujimalo co na vas hovoria lekari??? Este vam nenavrhli tie kupele? Podla mna by to mohlo Alexovi velmi pomoct... A este beriete cerebrolysin? cvicite?


mafynka
11. nov 2010

@adajar ked ja neviem,,ako niekedy v priebehu dna ma zaboli brusko,,taky krc dostanem a potom to prejde,,,hlavne ked dlhsie lezim a vstanem na zachod,,stvrdne mi brusko a dostanem krc

maatkka
11. nov 2010

Denisee a ty s malym plavas? Ci je v bazene s ockom? Vlastne plavanie je vhodne pre tehulky 😉

A este som chcela napisat ze dnes ma Julia korigovane 2 roky 😵 😵 😵 Teda podla predpokladaneho terminu porodu - ten sme mali 11.11.

adajar
11. nov 2010

@mafynka pokud to neni pravidelny tak to jde, ale púokud to bude pravidelny okamzite volej sanitu a do porodnice.

adajar
11. nov 2010

@maatkka je to je super. Tak gratulujem

simicak
11. nov 2010

mafynka,pokud ti to brisko ztvrdne treba 15x za den,tak volej nemocnici,tak jsem to mela ja. Pokud 4x za den nebo fakt malaicko,tak to je dobre. A rekni chlapovi nebo nekomu,at ti podlozi postel knizkama,je to hodne dulezite. Drzim moc palecky a neboj,doksi te pohlidaji a kdyby to bylo uplne silene vazzne,tak by te nepustili domu 😉

argousek
11. nov 2010

@mafynka mně doktoři u Štěpána na rizikovým těhotenství, když jsem se začala otvírat, radili ležet na boku, aby malej netlačil na porodní cesty. Jinak jsem dostala infůze gynipralu a magnézka a absolutní klid a podařilo se nám to zastavit a donosila jsem dokonce. Začala jsem se otvírat ve 24. týdnu 😉 Tak vydrž 😉 Jinak o šití tady kdysi psala janina a myslím, že říkala, že to dělali v narkóze Zkus jí napsat do IP janina77.

Jinak holky moc děkujeme za přání, všechno jsem vyřídila Adámkovi 😉
Jinak já myslím,že vím komu jsme trnem v oku. Je to taková zamindrákovaná holka, já jí říkám puchejř, protože ona se nikdy nesměje ☹ Neví asi co by si na nás našla, tak klesla takhle hluboko. My jsme se s manželem navíc oba dostali do toho zastupitelstva a je to tady některým lidem trnem v oku. Ale co házím to za hlavu, mi může ......

bera28
11. nov 2010

@argousek, díky za info. Tak to tam asi v dohledné době vyrazíme, máme to kousek.

@mafynka, kdyby to bylo tak hrozné, jak ti doktor říká, tak by si tě snad nechali v nemocnici, ne? 😕 😕 Nebo by ti aspoň nařídili naprostý klidový režim. A co se týká šití, tak to se dělá pouze v případě, že nejsou kontrakce!! Taky mi šití plánovali, ale protože jsem měla kontrakce celých 6 týdnů, tak mi vysvětlili, že by to dopadlo blbě, protože by se tím děloha ještě víc podráždila a zcela jistě bych potratila. Držím palce, ať donosíš prcka co nejdéle. Dej vědět, jak pokračujete.

Maatkaa, tak Julince také vše nej ke druhým 2. narozkám 😵 😵

Kiki, a kdy vyrážíte na první návštěvu jeskyně?? Napiš pak své dojmy. Jo a těch prvních 14 dní choďtě fakt intenzivně, pak už stačí udržovačka 1x týdně.

mafynka
11. nov 2010

@bera28 este vas pootravujem,, ako zistim,ze su to kontrakcie??....ako pred mesiacom sme boli v nemke,,to som bola v 23tt krcok skrateny na 27mm,,hovorili mi,ze potratim,,,davali mi len magnezko,ale vobec mi nehovorili,ze mam len lezat, bo aj navstevy chodili, a na izbu ich nechceli pustit,,,no po tyzdni ma pustili domov,,bez pn,,takze som musela chodit do roboty,,no nastastie len na hodinku denne,,,ale cestovanie busom,,cakanie na bus,,no chodila som strasne pomaly, ale slo to,,isla som na kontrolu, doki vravel,ze sa to zlepsilo,,zasa mi nedal pn,, tak som chodila do roboty,,pomaly mi uz ale zacalo robit problemy, to cakanie na bus,,,chodenie,,a aj sedenie,,,ani nie tak pri chodeni ako skor ked som si nasledne lahla a po case sa postavila, tak desne krce,,ked vstavam z postele, vzdy mi stvrdne brusko,, a neviem sa ani pohnut,,uplne mi tak nim prejdu krce, ze ani krok nespravim,,no posledne dva tri dni aj v noci,ked sa pretacam, tak mam pocit akokeby som kamene mala v bruchu,,alebo akokeby ma niekto nonstop kopal do vnutornosti take strpnute to citim,,,polohu si na spanie neviem uz ziadnu najst,,,len sa prehadzujem...no od vcera, neviem ci z nervov,alebo co, ale brusko ma boli stale,,,a ja neviem,co su to tie kontrakcie, ako to budem vediet???,,,prepacte, viem,ze sem nepatrim, ale uz o jedno babo som prisla a mam velky strach,ze pridem aj o mojho maleho,,doki ma vcera tak vystrasil,ze mozem porodit, ze neviem na koho sa mam obratit,,,a kto nieco podobne nepreziva a neprezil, vsetci ma len utesuju, ze to dobojujeme do konca, ze sa urcite nemoze narodit,,,,ale ja potrebujem trochu reality,,,vediet co ma caka,,,naco byt pripravena ak by sme naozaj museli na svet,, ak ma zasiju, ako dlho sa vlastne lezi v nemocnici? ci to az dokonca? je to vobec mozne zasit,ked je to uz take kratke?

adajar
11. nov 2010

@mafynka Chapu tvuj strach ja taky o prvniho kluka prisla. A druhej se narodil predcasne. A kontrakce byli bolestive oproti tvrdnuti bricha. A spis jako dole a nebo vystrelovali do zad. Bohuzel ti muzem rict jen vlastni zkusenosti, ale budes muset verit doktorum vis. Ale pokud to bricho bude tvrdnout tolik okamzite vyraz a nebo volej. A jeste dotaz nemas nahodou infekci ze te bricho boli porad??

bera28
11. nov 2010

@mafynka, promiň, ale toho tvého doktora bych nakopala do zadku 😠 😠 😠 Být tebou, tak si jednoznačně vydupu neschopenku nebo, pokud to vydržíš do víkendu, tak bych jela do nemocnice na pohotovost a už se odtamtud nehla. Sice už jsi opravdu v tt, kdy se mimčo zachraňuje, ale proč ho zbytečně hnát na svět, že? Každý den je dobrý!! Co se týká kontrakcí, tak to jsem se taky pořád v nemocnici ptala, jak poznám, že to nejsou jen pohyby, ale kontrakce a vysvětlili mi to tak, že kontrakce bolí (pohyby v tomto tt nebolí, teda pokud tě nekope do žeber🙂), a hlavně ti ztuhne celé břicho, úplně zkamení a stáhne se. A hlavně v nemocnici kontrakce měří, takže pokud jsem měla pochyby, jestli to jsou kontrakce nebo ne, tak mě šoupli na monitor a vždycky to, bohužel, kontrakce byly ☹ Jakmile by tě zašili, tak pak se zůstává v nemocnic tak 3 dny (teda tak tam aspoň zůstávaly holčiny, které se mnou ležely na pokoji) a pak doma na neschopence. Steh stříhali, tuším, po 36 tt.

mafynka
11. nov 2010

@adajar neviem,,vzdy mi doki pisal,ze bez zapalu,,nemala som nejake problemy,,

adajar
11. nov 2010

@bera28 no ja to chtela taky napsat stou neschopenkou.

@mafynka A to bricho te boli uz dlouho nebo az ted??

adajar
11. nov 2010

@mafynka u me steh nestihli ja prisla otevrena na 3cm a vak blan v porodnich cetach, ale jak rikam jeste 11 dni nas udrzeli. A nekdy to jde i delsi dobu udrzet.

saskah7
11. nov 2010

tak ja som tiez zhrozena z mafynkinho doktora... najprv povie, ze "potratite" a potom ju pusti normalne domov a necha ju chodit do prace... 🙄 🙄 🙄 😠
petraguerra, doma mam zatial len jedneho, teraz som volala aj ohladom druheho, ale zajtra mu chcu este dat aj transfuziu a kyslik je stale v stadiu vybavovania cez poistovnu, takze zrejme az buduci tyzden pojde domov... 😔

mafynka
11. nov 2010

@adajar no uz asi mesiac,, odkedy nas pustili z nemocnice

adajar
11. nov 2010

@saskah7 tak to uz je brzo a budes mit doma obe stesticka to je super.

maatkka
11. nov 2010

@mafynka ako pravdupovediac ja nechapem co robis doma??? ked som ja bola v nemocnici tak tam lezali baby s ovela mensimi problemami!!! tvoj dr. podla mna pekne riskuje... hlavne ked vie ze si uz o jedno babo prisla - vsak to by si mala mat automaticky uz akoby "rizikovejsie" tehu oproti "normalu"...
ja ti mozem po mojej skusenosti s predcasnym porodom napisat ze by som spravila asi COKOLVEK aby som porodila co najneskor... aby som svoje dieta usetrila od toho co si muselo zazit 😔
a ak raz budem znova tehotna nenecham sa nikdy ziadnym dr. odbit... a radsej budem prehanat ako nieco podcenovat... a radsej budem dr. sto krat otravovat zbytocne ako by som mala prist neskoro...
veeeeeeelmi ti drzim palce aby si do tejto temy ani nikdy nepatrila... veeeela stastia!!!

maatkka
11. nov 2010

a baby dakujem ku gratulaciam 😀 sme sa rozhodli ze sa ideme s mm a Lilu niekam najest a nieco jej kupit na "akozenarodeniny" 🙂 mm jej vcera uz sice kupil zlatu futbalku velky bublifuk a nejake oblecenie (si bola Lili vybrat kym som ja bola na plavarni) ale este jej chceme dokupit lego duplo dneska 🙂

adajar
11. nov 2010

@maatkka napsala jsi to hezky.

denisee
11. nov 2010

maatkka: na plavání chodím s V do kurzu, ještě máme asi 4 lekce dokonce a pak už končíme a bude chodit na plovárnu s tatínkem 🙂
A doktory už od doby co jsem předčasně porodila fakt nechápu a nevěřím jim. Bohužel i můj gynekolog se nějak změnil a je divnej pokaždý od něj odcházím tak nějak vystresovaná a skleslá. Těhotenství je stres od jedné kontroly ke druhé. Možná taky proto co vím, že se všechno může stát.
Mafynka: držím pěsti, ať jste s mimi v pořádku a vše dopadne co nejlépe.

simicak
11. nov 2010

mafynka,zmen doktora!!! To je normalni idiot,mela jsi byt na rizikovem,kdyz ti hrozil potrat. Kontrakce poznas tak,ze ti tvrdne bricho a mas pocit jako pri menstruaci,takovy jak by tlak. Pokud te boli bricho a tvrdne,normalne se hned sbal a jed na pohotovos,rekni ze mas kontrakce ( i kdyz jsi nesji jista,to jim nerikej) rekni ze je mas a ze ti hodne tvrdne bricho a pak nakolik jsi otevrena a proste te musi nekde prijmout!!!!
Me to taky zadupal dok.,kdyz me poslal s krvacenim domu,mozna bych malou donosila.
A co te ceka kdyz se maly narodi?? Zalezi na okolnostech,muzes rodit cisarem nebo i prirozene,pokud ty ani maly nebude v ohrozeni a po porodu maly bude lezet na neonatalogii a v inkubatoru,udelaji ultrazvuky ruzne,jestli je v poradku a pak vse zalezi. Mlicko budes odstrikavat a oni mu ho budou davat hadickou skrz nos do briska. A az maly bude mit peknou vahu a bude zdravy,tak pujdete domu 😉 Kdybys porodila ted,tak si ty 2mesice maly v nemocnici asi pobude.
Sance na preziti ve 27tt.jsou velike,ale fakt zalezi od pripadu. Jo a meli by ti pichnout injekci na ddovyvinuti plic miminka!!!! Jsou to steroidy,tak se nato urcite zeptej,me to pichly hned,i kdyz nevedeli,jeslti porodim,takze mala dychala. Injekce zabere do 24hod. Dostala jsem jednu rano a jednu vecer

kikimaruska
11. nov 2010

@argousek :také se připojujeme a maému všechno nejlepší k narozeninkám, hlavně hodně zdravíčka, štěstí a lásku 🙂

Jinak souhlasím s argouskem, že se tyto dětičky vyvýjí ve skocích. Ještě v prosinci 08 jsme chodili na RHB, že se malej nechtěl ani otočit na bok ani na bříško...a jakmile to uměl, tak se pak v březnu 09 k prvnímu postavil na 4 a do konce měsíce se rozlezl a pak stoupl a po narozeninách konečně sedl. Dál ale zase skoro pul roku se nechtěl vubec rozejít, jen se držel u nábytku a pak udělal první krůček do prostoru a šlo to pomalu, byl hrozně opatrný. A pak po Vánocích se už rozchodil sám. Já ho teda nenutila a neusnadnovala mu to chozením za ruku a on ani nechtěl...dlouho se bál 🙂

Jinak se taky divím, když je to tak vážné, že Mafynka už dávno v nemocnici neleží 😕 😕 😕 . Mě když zjistili komplikace, tak jen domu sbalit a hned ten den nastoupit...