Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

reachell
2. jan 2011

Pozdravujem vsetky mamini a prajem vam vsetko dobre v novom roku dlho som sa tu neukazala lebo som uz hospitalizovana v nemocnici pri malej uz mesiac sa trapime s papanim s flase a celkom sa nam dari predychovat ale to prehltanie susta nam robi problem ako si potiahne z flase tak jej aj vyteka mliecko s pusiny ked nam daju do flase 70ml tak asi 10ml povypluva ale velmi sa snazi dnes nam robili ocne vysetrenie a doktorka povedala ze nema na jednom ocku este dorastene cievky tak o dva tyzdne znova kontrola v pondelok ak nam dopadne dobre krvny obraz tak by sme mohli ist domov vaha nam len pomali stupa mame 3020g papa moje materske mliecko a musime don pridavat bielkoviny aby pribrala vraj to budeme uzivat az kym nebude vazit 4,5kg tak sa ozvem az ked budeme doma zatial pa 😉

kikimaruska
2. jan 2011

@reachell jejda to už má malej krásnou váhu a i hezky vysokou dávku mlíčka 🙂 . Nás pustili se 40 ml mlíčka na 2045g. Tak at už jste brzy všichni doma 🙂

tanav
2. jan 2011

@jecidlo Gratulujem k uzavretiu manželstva. Prajem veľa lásky, porozumenia a hlavne veľa zdravia.

denisee
3. jan 2011

jecidlo: Moc gratuluji!!! A přeji, ať vám to spolu klape 😉
Mila: z holčiček jsou už takový velký slečny, krásný 🙂
My se vrátili včera od tchánovců, tak už budu online 😀

wlladka
4. jan 2011

Zdravím,
mohla bych se zeptat, jak to máte s očkováním u dětiček?
Synek se mi narodil předčasně. Očkování jsme neměli žádné, až v 1/2 roce jsme začali jezdit do FN Plzeň na očkování Synagisem. Zatím máme dvě dávky a teď v pátek jedeme na třetí. Celkem jich dostaneme 5.
Jelikož jsme dosáhli 5ti kil, bylo doporučeno začít i s běžným očkováním. Minulý týden tedy malý dostal Infanrix. Zároveň mu ale chtěli dát i Prevenar. To jsem je zabrzdila, že nechci, aby se zatěžoval tolika vakcínama najednou, tak že prý příště.
Jen mě zarazilo, že se mne ani nezeptali, zda jí chci a píchli by mu jí sami. Moc se mi to nelíbí. Je v tom nějakých 13 kmenů a říká se, že čím víc-tím hůř.
Můžete mi říct, jak jste očkovaly vy a jaké s tím máte zkušenosti?
Díky moc 😉

simicak
4. jan 2011

@wlladka my zijem teda v zahranici,v Anglii a tady se ockujou predcasne narozene deti stejne jako donosene deti. Takze jsme meli 4 vakciny naockovane a mala jeste nemela ani 5kg,mela korigovane 3 mesice,jak dostala posledni. Nikdy jsme s zadnym ockovanim nemeli problemy ani reakce a tak samo ani kamaradky z nedonosencu.

@jecidlo tak to obrovska gratulace a preji hodne lasky a trpelivosti do manzelstvi!!!! Jak dopadl doktor?????

wlladka
4. jan 2011

@simicak díky. Tady mi říkali, že očkovat můžeme po dosažení 5ti kil. Ale nechce se mi do něj rvát všechno, tak nevím. Korigovaný věk je u nás teď 4 měsíce a s očkováním začínáme.

kikimaruska
4. jan 2011

@wlladka Syn dosáhl 5 kg až někdy v 10 měsících...a v té době toho měl naočkováno už dost - Hexa, prevenar...Očkování bylo posunuté a vše vždycky nejdřív musela schválit neuroložka, zda povoluje již začít očkovat, nebo ne. Celkově to ale bylo posunuté a TBC se očkovala až loni na jaře, tedy skoro v 1,5 roce...Reakce neměl skoro žádné, ani na ty kombinované vakcíny, pouze zvýšená teplota, byl víc uplakanej....Synagis jsme dostávali první rok od podzimu do jara taktéž. O nějaké hranici 5kg na očkování jsem u nás neslyšela...

mila01
4. jan 2011

wlladka - u nás se s očkováním nedělala žádná věda - vše se posunulo o měsíc,takže místo ve 3 měsících jsme začínali ve 4,dostávala normální očkování jako ostatní - tu hexavakcínu a pak vše podle normálního očkovacího kalendáře.Jen TBC měla ve dvou letech po ukončení základního očkování.Akorát kde to šlo,kupovali jsme tu čištěnou vakcínu ( spalničky,zarděnky...).Také jsem nikde neslyšela o těch 5 kilech - dokonce ani nedocházelo ke konzultacím s neuroložkou. ( jo,jsme ve 28tt ).

Denise - díky,máš pravdu,holky už jsou straaaašně velký,někdy je mi až líto,jak to letí.Večer sedim v obýváku a místo na telku koukám na počítač,kde mi namátkou naskakujou jejich fotky a slzim,jak to utíká,kde jsou ty moje malinkatý prdelky. 😀 Koukám,že ti týdny pěkně naskakujou - jak je?Doufám,že je vše ok,nějak jsem nestihla vše dočíst. 😅 😕 Ale už se budu snažit pilně navštěvovat a číst.

kikimaruska
4. jan 2011

Oprava....TBC skoro ve 2,5 letech...mi ten rok někam utekl 😅 ...Dr.mi říkala, že pokud se TBC nestihne po porodu, očkuje se nejdříve ve 2 letech...po ukončení všech očkování-jak píše Mila.

kikimaruska
4. jan 2011

@mila01 jé, tebe jsem už taky dlouho neviděla...jo jo, letí to strašně...kde jsou doby, kdy se narodila mimi sorbonce a ječidlu...a jak už jsou velký 😀

saskah7
4. jan 2011

my sme tiez zatial okrem Synagisu ziadne ockovania nemali... a vlastne ani netusim, kedy budu... 😕 zeby tiez podla vahy?
chcem sa vas opytat, a akom veku vam zacali deticky spat v noci dlhsie.. myslim celu noc, cca 8-9 hodin?
mne sa totiz ostatnych par noci stalo, ze mi obaja prespali celu noc 😕 akoze vacsiemu sa to stalo uz aj predtym, ale ten mensi ma prekvapil teda... ked som bola nedavno na neonatologii a vazili ich, tak o mensom povedali, ze je pod normou a mala by som ho budit este stale aj v noci kazde 3 hodiny na papanie... ale ja sa cestne priznavam, ze som to nerobila (on sa aj tak zvykol budievat po 4-5 hodinach)... proste ja som tiez len clovek a uz niekolko mesiacov neviem, co je spat celu noc 🙄 , tak som si povedala, ze aby som mohla fungovat cez den pre vsetkych 5 deti, tak jednoducho to robit nebudem.. no ale teraz spava este dlhsie v noci, tak ma zaujima, kedy vase prespali celu noc...? inak, ale s tym priberanim... vcera sme boli vazit a pribral vraj celkom pekne podla obvodnej... nejakych 780g za mesiac ...

kikimaruska
4. jan 2011

@saskah7 tak delší dobu bez probuzení a nevyžadování mléka atp...tak spí asi od 2,5 roku..Přes 2 roky si vyžadoval v noci a brzy ráno ještě mléko...ted tak od listopadu spí tak 21-5 (6 hod), pak má mlíčko a spí ještě do 8 hod...Strašně dlouho nespal a často se budil, když byl mimi i tak do roka a půl. A ve věku Tvých dvojčátek snad nespal vubec, to jsem jen krmila, odsávala a jezdila celý dny s kočárkem... 😅 až to se mnou málem seklo a jela sem k babi, která mi pomohla pohlídat, abych se vyspala 😉

saskah7
4. jan 2011

@kikimaruska fuuu, tak teraz neviem, ci je to u nas v poriadku, ked tolko spia... 🙄
a kolko vam cca 6mesacni (4korigovanie) vypili za den mliecka? teda ak ste niekto mali umele a pamatate si to... existuju nejake tabulky na nete ohladom denneho mnozstva a nejake normy atd? nic som take nenasla, len ze 150ml na 1kg vahy na den... podla toho vsak sme veru pod normou... 😒

kikimaruska
4. jan 2011

@saskah7 jejda, já bych byla vděčná, kdybych měla takovou Růženku 🙂 , kamarádka měla klučíčka a ten spal spal, a ona ho snad i na buzení krmila, najedl se a spal...do jeho pul roku skoro ani nevěděla, že má miminko a koukala, když ten muj pusinku nezavřel...a kdybych ho nevozila v kočárku, tak by nespal vubec. Ažtak od 8 měsíců (nekorigovaně) začal lépe spinkat, že mi usl v kočárku za chvilku a já ho nechala spinkat venku...v kočárku a nemusela ho celou tu dobu vozit...(ne hojdat, ale vozit vozit...). S tím mlíčkem ted nevím, mám vše napsané v albumech co a jak, ale bude to závislé i na hmotnosti atp...a na tabulky jsem se pak ani nedívala. Dr.mi řekla, že se normální donošené děti nemohou srovnávat s donošenými, tak at na to ani nekoukám..Ze začátku po krmení mým MM se přejelo na Bebu Alprem pro nedonošenečky, nejdřív dokrm, postupně celé krmení, jelikož moje mléko bylo hladové .A je pravda, když jedna maminka mi řekla, malej vypije na jeden zátah 240 ml...a ten můj měl dávku na 120....Taky ale po propuštění pil 40 ml a jiné donošené mimi pije třeba 150 ml...takže to opravdu podle tabulek nejde. Dr.si ale prcky určitě hlídá jak má... 😉

simicak
4. jan 2011

@saskah7 jestli pribiraji mene,tak bud treba tak co druhy den,chapu ze s 5ti detma musis byt uplne vyrizena!!!!!! Kolik mliika netusim,ale my vzdycky pili max.polovinu z toho nez co mame. Ted ma vypit cca 600ml za den a vypije 150ml 🙄 a to jsem uplne stastna i za to malo.

@wlladka my mame 16 mesicu korigovane a 7,6kg,takze podle vahy se ockovat snad nemuze,prootoze my by jsme nebyli nikdy asi.

saskah7
4. jan 2011

@simicak a podla coho vies, ze ma teraz vypit 600ml?

jecidlo
4. jan 2011

saskah7: jajsem do pul roku jela striktne co tri hodiny, pak jsem je nechala at si to trochu natahnou ale vic jak 4 hodiny nedali a stejne jsem budila i druheho protoze jinak se vzbudil hned pote co jsme dokrmili a byla jsem taky vecne vzhuru, v noci se kojili, tudiz budili az do 13 mesicu, pak uz to bylo lepsi ale hrozne noci mivame i ted. Drzim palce at se z toho nezblaznis

a jinak slecny tehu potvrzeno, je tam JEDNO miminko srdicko bije, velikost presne odpovida akorat je v te druhe deloze, no tak uvidime jak se s tim popereme, pan doktor uz ted neco mumlal, ze by bylo dobre to pak odlezet v nemocnici, ale ja doufam, ze k tomu nedojde, protoze si neumim predstavit kde bych nechala deti, kdyby manzel pracoval. ale nebudeme malovat certa na zed, proste doufam, ze dalsi nedonosenec do diskuze nepribude.

zdravim vsechny a letim koupat deti

bera28
4. jan 2011

Ahoj holky,
tak jak jste vstoupily do nového roku??

@jecidlo, ty určitě krásně 🙂 Moc blahopřeji k sňatku a přeji do společného života jen štěstí, porozumění a pohodu.

Milo, ahooj 😉 To je dost, že se taky ukážeš🙂 Deniska má pravdu, holky jsou už úplné slečny.

@wlladka, co jsem tak zjistila, tak očkovací kalendář je odlišný doktor od doktora. Každpádně pokud dítě nemá žádný neurologický nález, tak není problém očkovat. U nás to bylo přesně dle korigovaného věku (váhu na to měli ještě dříve), první dostali Hexu a Prevenar společně, po tom měli mírně zvýšenou teplotu, tak další 3 dávku dostávali už samostatně vždy se 14denním rozestupem. Jedinou posouvanou vakcínu jsme měli Priorix Tetra, kdy mi pediatrička doporučila počkat do dvou let věku (nekorig.). Na ní reagovali oba horečkou, ale naštěstí nic dalšího, co bych neočekávala. Na přeočkoování jsme domluvené až po orce od první dávky. TBC už není povinné a co jsem konzultovala s kámoček-lékařem a výzkumníkem infekčních chorob, tak nemá vůbec žádný smysl očkovat po roku věku dítěte, že protilátky jsou poté úplně minimální. Takže toto očkování jsme nedali a ani dávat nebudeme. Navíc jsem jim ještě nechala dát meningokoka, ale to z toho důvodu, že vlastně již od 2 měsíců korig. trávíme celé léto mezi rizikovou skupinou (děti a studenti). Vím, že v některých perinatologických centrech (např. Motol) nedávají ani Hexu, ale Hib. A ještě předtím snad kontrolují imunitu dítěte. Já bych ale s očkováním nijak nešpekulovala (teda kromě živé vakcíny) a nechala bych to na doporučení Dr.

@saskah7, holka teda s 5 dětmi, klobouk dolů 😉 Co my jsme se s jídlem natrápili. Jestli mohu z vlastní zkušenosti doporučit, tak se neřiď nějakými doporučeními, kolik by měli vypít. Důležité je, že ti přibírají a dobrovolně jedí. Hlavní je, aby sis taky odpočinula, to dětem propěje určitě více, než větší dávka mléka 🙂 😉

bera28
4. jan 2011

juuu@jecidlo, to je paráda 😵 😵 😵 A to sis oddychla, že je jen jedno, co? 🙂 🙂 Rozumím ti.

mila01
4. jan 2011

Bera - ahóóój,jsem si řikala,že jsem ostuda a měla bych se tu ukázat. 😀 😉 Jojo,letí to,zrovna jsme přijeli z města - Andrejka měla tancování.Je to šílený,školka,škola,práce,kroužky a taťka pořád v trapu.Je toho na mě trošku moc.Jinak příští středu jedu zase do Motola - jsi říkala,že bydlíte někde nedaleko,viď?

Kikimaruška - no,jsem si říkala,že bych měla taky trochu vysadit a začít se zase trošku bavit a tak jsem zase zavítala tam,kde mi bylo dobře.Sice už jsou holky dost odrostlé,ale třeba tu ještě dokážeme někou pomoc.

Ječidlo - gratuluju ke kontrole a k tomu JEDNOMU.Budu držet palečky,ať je vše ok,já si myslim,že ta 40tka je tvoje. 😉

bera28
4. jan 2011

@mila01, je to by bylo super, kdybychom se mohly příští týden vidět. Ve středu navíc chodí svišti do školky, tak bychom mohly mít i klid🙂)
Bydlíme autem 5 minut od Motola. Hodím ti do IP adresu a budu ráda, kdyby to vyšlo.

kikimaruska
4. jan 2011

@bera28 No vidíš..já tenkrát na TBC právě pronesla, že sem zaslechla, že TBC již není nebo nebude povinné a ta sestra mě skoro sežrala, že to není pravda, že to povinné stále je (léto 2010) a že rozhodně ikdyby nebylo by nedoporučovala, aby se děti a kor předčasně narozené TBC neočkovali. Právě sem se ptala, když jsem četla tvoji reakci, že to již povinné není. Ten rok i rok před byly v našem kraji i docela záchyty TBC, roznesli to hlavně cikáni a pak jejich děti do školek atp. Já bych mu to teda dala stejně a i se chystám žloutenku, jeikož budu pracovat tam, kde se TBC i žloutenka bohužel občas oběví u těch uprchlíků, takže kdybych to donesla domů, aby to nechytnul, to není o co stát. 😝

kikimaruska
4. jan 2011

@jecidlo no krásné 😵 , gratuluju...

bera28
4. jan 2011

@kikimaruska, v létě 2010 to ještě povinné bylo, změna je od 11/2010:
http://www.ferovanemocnice.cz/aktuality/konec-p...

denisee
4. jan 2011

jecidlo: gratuluji ke kontrole 😉 moc ti přeju, aby tohle těhu proběhlo bez komplikací.

Já dnes také na KO, čípek se neotvírá, nezkracuje, zatím vše jak má, bříško občas tvrdne, ale není to nic hrozného. Ve čtvrtek mě čeká test na cukrovku, ten jsem u minulého těhu nestihla. Nějak si nedokážu vůbec představit, že bych měla za 3 týdny rodit jako u Vojty. Tohle těhu tak utíká, jak se nemám čas sledovat....

mila01: já na to ani nechci myslet, jak ty děti budou odrůstat, pořád si s mm říkáme, jak to letí. A nedovedu si představit, jak to všechno budu zvládat děti, práci domácnost 😒

dera
4. jan 2011

@wlladka
Ahoj, my sme sa očkovali v jednom roku na TBC. Odporučil nám to pneumológ. Všetky očkovania sme absolvovali bez problémov.Verím, že aj u Vás tomu bude tak. 😵 Celý postup a načasovanie bolo na lekároch a ako sama vidím tak to boli dobré rozhodnutia.
Pozdravujem Vás tu všetky... dlho som tu nebola, chodím do práce a malá do jasličiek 😀 ide to celkom .... ale zlaté časy skončili, chýbajú mi tie časy, keď som s dcérkou trávila celé dni..... ☹

kikimaruska
4. jan 2011

@bera28 aha, no vidíš, jsem pozadu. Tak to třeba pomůže dalším maminkám, co TBC dát nechtějí 😉

pehu
4. jan 2011

Ahoj, přeji v novém roce vše nej, nej a Ať všem děti rostou k radosti 🙂 .

@wlladka Očkování na základě váhy jsem neslyšela. Naše paní doktorka začala očkovat po rozhodnutí neurologa a také nám neonatologické centrum (Olomouc) doporučilo zkontrolovat buněčnou imunitu. Tu však naše zlatíčko ještě nemá úplně ok, ale pneumolog rozhodl očkovat. V současné době údajně neustále probíhají názory, kdy očkovat tyto děti a spíše se přiklání k názoru, že se nemá s očkováním otálet.
ˇPříští týden budeme mít korigovaně 3 měsíce a už jsme toho zvládli dost. V půl měsíci kor. jsme dostali synflorix v 1,5 měsíci synflorix a infanrix a tento týden to samé (2,5. měs.kor.). Do toho jsme ještě dostali 2x očkování synagis (1.měs. kor. a 2. měs. kor.). U naší paní doktorky teď dostává 2 očkovací vakcíny naráz, protože zde musí být dodržen časový odstup.Tím, že jezdíme na synagis, tak se to musí vše skloubit a jsme očkováni co 14 dní. V očkování plně důvěřuji naší paní doktorce.

saskah7 My taky hůře jíme. Krmení našeho zlatíčka trvá až hodinu. Musí mít vždy pauzu na vydýchání. Správně by měl jíst 90 ml na jednu dávku, ale pohybujeme se od 40 až po 90 ml podle jeho nálady. Teď jsem se s paní doktorkou domluvila, že ho nebudu budit. Člověk by si řekl, že když spí 7 hodin bude mít větší hlad, ale opět ho krmíme hodinu a jsme rádi, že do něho dostanem aspoň 60 ml.
Váhové přírůstky máme taky malé. Teď jsme měli 80 g za týden. Naši p. doktorce stačí 100g za týden, ale to se podaří jak kdy. Také volala lékařce přes stravu, ta doporučila dávat fortifikát do každé dávky jídla a pak i sondovat. To jsme s manželem i p. doktorkou zavrhli. I když mám pořád mléko, tak asi od 4. měsíce kor. začneme s příkrmy (kaše sinlac) a pak i nějaká zelenina.

zabka85
4. jan 2011

@wlladka Ahoj tak u nás čekaly taky na 5kg ale pak nás zvaly co 14dní a dávaly nám na střídačku prevenar a hexu.Tuberu nám očkovaly ted v listopadu což bylo malý korigovaně 1,1r. ted nám dají třetí prevenar prý by měl mít odstup a pak nějak spalničky...někteří dr. to dávají najednou ale právě kvůli zatěžování org. nám to dělili.
@jecidlo No nádhera gratuluju ke svatbě i jednomu mimískovi 😀
@saskah7 Množství kolik mají vypít jsem já četla na krabici od Nutrilonu, ale malá mi nikdy tolik nevypila.A nebudily mi jí ani v nemocnici.Ležela sem sní celou dobu a jak sem kojila pár dní v kuse tak sme najely na to až se sama vzbudí a fungovalo to.Pak i s umělou stravou to tak bylo.Celou noc mi začala spát asi kolem 4měsíců a asi po měsíci jí to přešlo tak nám dr. doporučila at najedem na kaše a zase spala celou noc.ale i ted se někdy budí z ruzných důvodů.... 😎

Jinak u nás dobrý jen nám rostou 4 zuby ☹ nahoře najednou tak se mi budí a je trochu uknouraná ale jinak to jde.