Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

berryvajt
8. nov 2011

@lucadra ja som po pôrode nemyslela na deti,ako už narodené.Stále som ich cítila,ako sa mrvia v brušku.Jednoducho som nebola schopná myslieť.Až keď som ich videla prvýkrát 😢 .Je to niečo neuveriteľné.Ten strach,čo tam uvidím.Človek má nejaké predstavy ako bude vyzerať dieťa po narodení,na koho sa bude podobať a tak...a zrazu tam vidíš úplne niečo iné...vychudnuté malilinké telíčko,svoje dieťa.Najkrajšie na svete,aj keď sa nepodobá na to dieťa vo snoch,len aby prežilo...len aby prežilo aj ďalší deň a ďalší....už sa to nedá zastaviť..kolotoč sa rozbehne a musíme plávať a ísť životom,alebo osudom,čo nám nadelil...
Ja som okrem mm nikoho nechcela...takže je dobre,že ťa má.Detičkám držím palce,aby to zvládli,aby si nám doniesla dobré správičky.Najdôležitejšie je myslieť pozitívne.Aj ke´d je to ťažké.

argousek
8. nov 2011

@maya79 tak jsem to cítila přesně já 😖

lucadra
9. nov 2011

Ahojte dievčatá, tak kamoška je už doma. Vyzerá strašne zničene, to že býva sama jej teda neprospeje, ale aspoň že ma dvoch psíkov, také potešenie. Detičky sú na Kramároch, zajtra za nimi ide.
Chcela som sa vás opýtať, že ako je to vlastne s príspevkami? Ked nebude mať nárok na materskú, môže žiadať o rodičovský? A čo príspevok pri narodení a príplatok k príspevku? Čo ak začne poberať rodičovský a deťom sa náhodou niečo stane? Bude to musieť vrátiť? Ja viem, je hlúpe nad tým rozmýšlať, no predsa len. Človek nikdy nevie. A ten príplatok k príspevku, to sa žiada po 28 dnoch, lenže kto jej to potvrdí, ked to zvyčajne potvrdzuje pediater? V nemocnici jej to potom môžu potvrdiť alebo radšej nech o to žiada až o nejaké dva mesiace, ked deti bude mať doma? Ďakujem moc všetkým, ja len dúfam, že už vám len budem sprostredkuvať super informácie a už si potom budeme len písať ako deti rastú, sú zdravé a aké robia pokroky. pa zatial.
p.s. Nerozmýšlali ste nad tým, aby bola táto téma súkromná? Predsalen sa tu píšu sukromné dôverné infošky a bolo by dobré aby tu mali prístup iba tí, čo to prežívaju. Ved by nás našli a mohli by sa pridať potom, len nech to nečítajú všetci, čo chodia iba nakukávať. Čo hovoríte na to? Diky
@berryvajt
@argousek

lucadra
9. nov 2011

@maya79
@zzuzana82
@kijusqa Aj pre vás je tá sprava hore 😉

kijusqa
9. nov 2011

@lucadra A preco by nemala mat narok na matersku?Ked zacne poberat matersku alebo rodicovsky a s detmi sa nieco stane nemusi nic vratit ved to sa moze stat hocikomu ze aj po par dnoch alebo mesiacov dietatko zomrie a ta matka to samozrejme nevracia,no a ten pripatok k prispevku teraz neviem ako je to po novom,sak sa to kazdu chvilu meni ale ja som ho vybavovala presne pred rokom(vcera sme mali 1 rok)tak normalne do 28 dni aj ked bola Nelka este malilinka v inkubatore mi moja pediatricka potvrdila papier a to som odniesla na socialku,nikto nevedel ze je predcasna,prosto dozila sa 28 dni tak to bolo aj potvrdene aj ked ju pediatricka este nevidela,a v nemocnici jej to nebudu potvrdzovat,nemusi to ziadat neskor,normalka ked budu mat deti 28 dni tak si to da potvrdit pediatricke a rovno na socialku(a ja som potom do 3 tyzdnov dostala peniaze)...a sukromnu temu uz mame 🙂

lucadra
9. nov 2011

@kijusqa A mohla by som sa pridať do tej sukromnej temy? No ona si ešte pediatra nevybavila, musím jej povedať, nech sa ide aspon teda k nemu nahlasiť.

kijusqa
9. nov 2011

@lucadra o sukromnej ja nerozhodujem ale berryvajt tak neviem,ale pediatra nech si uz vybavi,sak povie aka je situacia a musi si potom ist pre papiere na urad prace a rodiny(ci ako sa to vola) a s nim pediatrovy,kazdy zaciatok je s tymito detmi tazky a je to vzdy na 50 % bud-alebo ale den za dnom sa to bude zlepsovat

lucadra
9. nov 2011

@kijusqa Ďakujem 😉

berryvajt
9. nov 2011

@lucadra ahoj.Kľudne sa môžeš pridať...samozrejme sa môžu pridať všetky maminy.Ja nerozhodujem.Iba som tú tému založila,takže ak viete o niekom,len nech mi pošle správu a pridám. 🙂

lucadra
9. nov 2011

@berryvajt Dakujem a aký je názov súkromnej témy?

maya79
9. nov 2011

ahoj, @lucadra, tak to opravdu nemá lehké. Jestli má přístup k internetu a chtěla by se zapojit, tak by jí to možná pomohlo. Také přitakávám, že nárok na mateřskou je ihned od data porodu - mě dali vyplnit papíry ještě v nemocnici. Jen nevím jak to chodí v SR, ale já byla OSVČ (měla jsem živnost) a tak jsem si vše musela vyřizovat sama se sociálkou a ta mě sjela, jak to, že jsem nenastoupila na mateřskou 6 týdnů před porodem 🙄. Tak doufám, že bude mít štěstí na příjemné a chápající úředníky.

haada
10. nov 2011

Caute, mam dcerku narodenu koncom juna, tt25+3, 750g. Tak ako asi pre kazdu z vas aj pre mna to bol hrozny sok.snazila som chytit hocicoho co by pomohlo a zacala hladat na nete. az tato diskusia mi ukazala ze nie som sama ktorej sa to stalo, ze nebojujeme sami 🙂 a tak som sa stala jednou z tych ktore citali vasu diskusiu napriek tomu ze neprispievali. pravdupovediac toto je moj uplne prvy prispevok do akejkolvek diskusie. tak ma trochu mrzi ze ste sa presunuli inam a nebudem moct sledovat najma vase pokroky, aj ked chapem ze verejne diskutovat o tak citlivej teme nie je lahke. Viem to podla seba tiez som to nedokazala, no len vdaka vam viem ze su tu nejake podunajske biskupice, ze byt tri a pol mesiaca v nemocnici nie je tragedia, ze vselico sa da zvladnut ale aj to ze nie kazdy boj sa podari vyhrat. Mala je este stale na JIS (pre nas je to velky pokrok) a verime ze dnes sme o dalsi den blizsie k tomu ze ju budeme mat doma. Tento postoj mam tusim tiez od niektorej z Vas. Drzte sa.

zzuzana82
11. nov 2011

@haada kludne sa pridaj k nam do sukromnej temy, mozno aj pre Teba bude lepsie ak sa podelis s nami o Tvoj pribeh. Vidim ze uz ste dlho v nemocnici a aj ste skoro narodeny,ale dufam ze sa Vam dari a napredujete pekne a zas o den blizise domov ( to som pisala ja 😀 mna tak utesoval priatel). Pridaj sa k nam, napis berryvajt,ona Ta prida. Drzim palce nech ste cim skor doma 😉

zzuzana82
11. nov 2011

@lucadra ohladom tej materskej, neveim velmo ako na sk bo ja som v UK, ale myslim ze ma narok na metrsku tak ako kazda ina mamicka, v tom nie je presa ziaden rozdiel ze sa jej deticky narodili skor. len ten prispevok, tam viem, ze je potrebne dozitie sa 28 dni , ale ja pevne dufam ze to bude minimalne 31025 dni 😉

an1ta
13. nov 2011

@lucadra narok na matersku ma dnom narodenia deti kedze sa narodili skor. K tomu prispevku a priplatku napr v NZ to potvrdili aj v nemocnici.

haada
13. nov 2011

@zzuzana82 hej v nemocnici sme uz dost dlho. ale vsetko je uz snad na dobrej ceste.a jedneho pekneho dna nam povedia kedy pojdeme domov. a to sa budeme tesit 😉
pisem berryvajt

saskah7
17. nov 2011

dnes maju vsetky nase deturence - bojovníci - sviatok 😵
Medzinarodny den predcasne narodenych deti 😉
BLAHOZELAM a prajem vsetkych drobcekom vela sil a zdravia a maminkam a rodicom samozrejme tiez 😉

molniak
21. nov 2011

Ahojte baby som tu nová a som rada že som sa sem dostala ja mám doma tiež jedno nedonoseniatko a vo februári už budeme mať 2 roky. Narodil sa v 28 týždni z váhou 520g a dĺžkou 27cm boli to teda strašné stresy ale sme tu a ja sa z neho strašne teším. Neviete mi poradit či sa nerobia v okolí Banskej Bystrice nejaké stretká? Ďakujem Oľga

zzuzana82
21. nov 2011

@molniak ahoj, ja som tiez zo zv 😉 ale momentalne som v Uk tak to asi stretko nevyjde, ale su tu nejake baby napr. adra22 je z kremnice, a pisala ze chodi do zv na kontroly, ale inak ti neporadim.
Ale Vy ste boli tiez riadne malicky, a ako sa Vam dari teraz?

adra22
21. nov 2011

@molniak jej ahoj my sme z Kremnice to je do Zvolena kúsok 🙂 a ináč o stretkách neviem nič.

saskah7
21. nov 2011

dievcata, vsade sa hovori o tom, ze hrozi, ze v nemocniciach nebudu ziadni lekari... neviete, ako su na tom Biskupice? ktore ste tam nedavno boli...? maly sa mi hrozne rozpiskal ☹ a v stredu ideme akurat na planovanu kontrolu a jak poznam primarku, bude si ho tam chciet nechat a ja tak strasne nechcem do nemocky... 😔 tak sa trochu nadejem, ze nam len zvysia davku sprejov na doma a budeme sa liecit doma... 😕

matita
21. nov 2011

@saskah7 neviem ti s tymi biskupicami poradit. ale dufam, ze to maly nebude mat tak zle. mne si tusim radila s tym singulairom. aj moj maly sa teraz nejak viac zadychava (tazko povedat, ci je to piskanie), ale my uz behame a stava sa to po namahe. u tvojeho chlapceka je to po cviceni, alebo aj v noci? no hlavne drzim palce. dufam, ze si to ti lekari este rozmyslia :(

molniak
21. nov 2011

@zzuzana82 ahoj no super maly je taký malý zázrak už začal aj behať a to som si myslela že začne neskôr som na neho pyšná 🙂

molniak
21. nov 2011

@adra22 ahoj no je to skoda clovek by si vymenil skúsenosti viem že v Prešove a v Ba niečo také majú škoda že tu nie

adra22
22. nov 2011

@molniak no veru možno aj niečo je ale ja o tom neviem nejak veľmi som to nezisťovala, tak neviem skúsim niečo pozisťovať. Ale myslím že asi nie. Veru bolo by to fajn si pokecať a vymeniť skúsenosti.

drtka
22. nov 2011

Baby neviete nemáte niektorá skúsenosť či majú naše nárok (hlavne my keď sme aj na kyslíku) nárok na ZŤP???

zzuzana82
22. nov 2011

@drtka skus napisat priamo saskah , ona mala maleho na kysliku ,nie? 😉 o nas vies 🙂 a ako sa Vam dari, ako doma?

saskah7
22. nov 2011

@drtka o tomto neviem... mari sa mi, ze mi nieco spominala raz sestricka v suvislosti s tou sanitkou, ze ako to chodi a nieco aj o ZTP, ale uz som to potom neriesila...
ja sa teraz hrozim zajtrajska v Biskupiciach ☹ maly tak hrozne dycha, ze je mi ho luto... nasadila som ventolin po 2 vstreky, ale od vcera to este akosi nezabera... a ja teraz neviem, ako to doma zariadit, aby som mohla ostat v nemocke... dufam, ze sa zlutuju a stane sa zazrak a my zostaneme doma 😒

alla6701
22. nov 2011

Čo sa týka ZŤP, dieťa sa posudzuje najskôr po dovršení 3. roku života, posudzuje sa aktuálny zdravotný stav v tom veku.