Herpangína u najmenších

bobika492009
21. sep 2014

Ahojte tejto temy som tu našla dosť malinko... Prosím vás tie ktoré vaše detičky mali herpangínu ako to znášali ? Naozaj niesu potrebné antibiotika, ako mi to lekarka povedala? ... Moj malý ma 7 mesiacov, kojený . Asi dva dni malinko soplil, staršia dcera má nadchu a kašle tak som to pripisovala že ho nakazila. Aj zúbky mu idú... No od včera večera je nepokojný, strašne plače , v noci sa často budí, zaspí len na rukách aj to je riadny problem ho uspať . Teplota bola zvýšena 37,6 , no od rána teplota vobec neustupovala, sirup Panadol nezaberal , a maly mi doslova na rukach akoby omdlieval , len si mrnkal, plakal ☹ šla som preistotu na pohotovosť ,a tam že je to enterovirusová vezikularna faryngitída -herpangína... Teplota tam 38,7 ,v hrdle drobne biele pupienky (afty) a tie ho vraj bolia, aj hlava z toho može bolieť.. podaný čipok nurofen, a odporučanie veľa tekutín ... Ziadne antibiotika, nič.. Sledovať ho, ak vystupi teplota po 4 hodinách dat mu cipok, ak bude teplota pretrvavat a vyssia prist a daju infuzie... Toho sa bojim ... Kedže ma maly 7 mesiacov on mi neviem povedat čo mu je, čo chce, a podobne ... Až sa bojim ako bude tuto noc ☹ Prosím ako to zvládali vaše detičky , hlavne tie malinké ... ? Dakujem

83lenka83
21. sep 2014

Ahoj, moj malý to mal v cca 1,5 roku, bol ešte kojeny a to jediné mu na to pomohlo, nechcel nič tuhe jesť lebo ho tie afty boleli tak som bola rada, že má mlieko odomna, davala som len pripravok na znižovanie horucky, ziadne antibiotika mu na to nezaberu. davala som mu piť harmancekovy caj (stačí aj pretriet afty harmancekovym odvarom)za 3 dni mu to prešlo.

rybka13
21. sep 2014

moja mala mala slintavku, resp. vraj sa prvy krat takto prejavi herpes symplex, neviem ci hovorime o tom istom, ale plne usta tiez pluzgierikov a mala hrozne opuchnute dasna, zubky jej nebolo vidno, hrozne jej smrdelo s pusinky.. bolo mi z toho mizerne, teda asi hlavne jej... mala vtedy rok a pol a najprv mala 39 horucku 3 dni az potom sa to zjavilo... som prosila doktorku skoro na kolenach nech jej da antibiotika, lebo sa to vlieklo dobrych par dni... ale nedala vraj je to virus, ze to prejde... Najprv som jej davala taku hnusnu fialovu vodicku, az potom mi povedali, ze sa to uz nedava, tak som jej vytierala usta herpikom tusim ale aj to sa mi darilo malo...lebo ju to hrozne bolelo, uz ked som sa priblizila vatovou palickou, tak konec... a davala som jej na dudel gelik na zapalene dasna.. taky co sa dava ked idu zubky, tusim kamistad. Drzim palce, vydrz!

rybka13
21. sep 2014

Skus mu vytierat pusinku aj takymi vatovymi odlicovacimi tamponmi namocenymi v repiku alebo niecom dezinfekcom, ja som to robila ked zaspala, hoci sa zobudila a chvilu revala, ale inak sa nedalo... alebo aspon tou vatovou palickou mu prejdi troska ked zaspi po jazyku a dasienku ak sa da.... Moja mala ma odvtedy pravidelne aspon raz za pol roka riadny herpes na ustach, v auguste mala tri po sebe cely mesiac.. 😅

rybka13
21. sep 2014

aha, az teraz som si vsimla, ze to ma v hrdielku a nie v ustach, no tak nic 😔 😉 drzim palce aj tak...