Hnisavé očko u 3-ročného

17. máj 2023

Ahojte, v pondelok vecer sme si doma vsimli, ze syncek ma v pku hnis, hned rano utorok sme sli k doktorke, napisala mi opthalmogramykoin mastičku, davame ju teda druhy den, ale teda stale sa mu hnis robi, mate niekto skusenost? Po akej dobe tato mastička zabrala v takomto pripade? Ďakujem

elanor
17. máj 2023

To dala detska? Videl dieta ocny? Ak nie, pytala by som odborne vysetrenie. Asi bude treba ine do ocka, ale nech to zhodnoti ocny lekar

autor
17. máj 2023

@elanor ano, to dala pediatrička, očneho vobec nespominala

elanor
17. máj 2023

pytala by som sa ocnemu. My sme vzdy ked bol problem, boli u ocneho. Nas poslala detska sama hned k nemu.
Prvy krat mala oko podrazdene, cele cervene, dosala kvapky a masticku. Behom dna- dvoch max. bolo viditelne, ze sa stav lepsi.
Nedavno mali obe zapal, dostali kvapky. Jedna mala ozaj velmi, velmi zahnisane, tiez uz na druhy den bolo vidno velke zlepsenie. Celkovo si kvapkali tusim tyzden. Ale zlepsenie bolo vidno naozaj behom dna -dvoch.
Pokial sa u vas ani po 2 dnoch nic nedeje, nieje vidno zlepsenie ani o pol chlpa, pytala by som vymenny list k ocnemu, a isla k ocnemu, ako urgent. pripad, aby dieta vysetril este v ten den (vacsninou robia na objednavky, ale urgent. stavy ihned).

autor
17. máj 2023

@elanor a neviete ake kvapky vam dali? Lebo tato opthalmo framykoin je vraj atb masticka …. No napisem zajtra pediatricke

anavixy
17. máj 2023

Tak ja si teda nemyslim, ze s kazdym zahnisanym okom treba utekat k ocnemu lekarovi. Pediater je plne kompetentny to liecit. Ophtalmo framykoin je samozrejme atb mast, dokonca dvojkombinacia atb so sirokospektralnym zaberom. Kvapky sa davaju napr Vigamom, Uniflox, co su tiez atb kvapky.
Okrem toho si treba v lekarni kupit kvapky Ocuflash alebo Ophtalmo Septonex, to su len antisepticke kvapky. Najprv vzdy treba kvapnut antisepticke kvapky, vytriet hnis z oka smerom von a nasledne do cisteho oka aplikovat atb mast. ATB sa maju aplikovat aspon 4-5 dni a viackrat denne, ak sa po tejto dobe infekcia nevylieci, treba spravit ster a zvolit liecbu podla citlivosti. Teraz po dvoch dnoch nie je toho hnisu ani len menej?

autor
17. máj 2023

@anavixy on ho nemal uplne vela a hned sme to riesili, cize stale mam pocit ze ocka rovnako leskle a hnisu rovnako a davame viackrat denne ano

mikaela1
17. máj 2023

Aj moja ma raz za rok hnisavé ocko. Vzdy nam daju pamycon a na noc masticku. Za dva dni nema nic. Jej skor nafuka do očiek a preto jej zahnisa. Ma 4roky

autor
17. máj 2023

@mikaela1 tak uvidim zajtra rano, a pisem doktorke ked tak nanovo

anavixy
17. máj 2023

Skus skonzultovat s dr urcite 🙂

ema22270
17. máj 2023

Ako pisu vyssie, skusit aj ocuflash a vytierat ocka prevarenou vodou na tamponiku, vzdy novy tampon na kazde ocko. Pomoze aj harmancekovy caj a nim potierat.

autor
17. máj 2023

@ema22270 ďakujem, vyskušam 😇🙏

anavixy
17. máj 2023

Alebo aj caj z očianky 🙂

autor
17. máj 2023

@anavixy zajtra nabehnem do lekarne a idem po všetkom, lebo uz som taka z toto nesvoja ze dva dni a stale v kutikoch trochu hnisu

mamatroch
17. máj 2023

Podla popisu to moze byt zapal spojiviek, to je u deti caste, pozor je to i nakazlive v zmysle, ze sa to vie preniest napr. z jedneho oka do druheho dotykom rukami a pod.
Treba hlavne rano ci po zobudeni, kludne viackrat denne do teplej vody namocit vatu (ja pouzivam tamponiky na odlicovanie) a hnis vytriet smerom od nosa a ako bolo spomenute, na každej ocko cisty tampon. Potom ocne kvapky na precistenie ("umele slzy"
- volnopredajne, napr. occuflash). A cca. 5 min po tom ATB kvapky, zvycajne uniflox (pri vypadku sme davali tobrex), ten je ale na predpis. Zakazdym bolo do 2 dni po probleme, kvapkat sa ma tusim este par dni potom.

Ten zapal moze vzniknut aj z nadchy, treba dbat na hygienu nosa (spravne smrkanie: zapchat jednu dierku a druhou fuknut a potom vymenit), prip. ak zvlada, preplachy nosa fyziologickym roztokom a podla potreby i spray do nosa.

Zapal sa moze objavit i ked je napr. soplavy, utrie hlueny rukou a potom si chyti ocko... Rychlo sa to prenasa i v kolektivoch...

mamatroch
17. máj 2023

U ocneho sme s tym nikdy neboli, neviem odkial si, ale dostat sa napr. u nas v BA kraji k odbornikovi, je dost problem... A vytazovat ich pri takychto beznych veciach mi pride zbytocne (+ stres navyse pre dieta). Jasne, ak by nezabrala liecba, tak ok, ale u vas by som tie kvapky este skusila.

Nazory na harmancek sa roznia, je tam riziko alergie, ja som mala po nom brutalne suche oci este niekolko dni, cela koza okolo oka ma svrbela, som si dobre ze oci nevyskriabala...

saxana000
17. máj 2023

A vy ste ho normalne zohnali v lekarni?ja som bola naposledy vdacna aspon za tobradex lebo framykoin je dlho nezohnatelny..ale.mozno medzicasom dorazil

autor
17. máj 2023

@saxana000 ano, normoane v lekarni na predpis sme ho mali

autor
17. máj 2023

@mamatroch on uz mal asi tyzden soplik, cize je to dost mozne ze sa mu to aj takto prenieslo 😢 no dufam, ze to zaberie, ked nie tak vyskusame ine nieco

elmivelmi
17. máj 2023

uniflox ,tobradex ,ophalto je len desinfekcia ak ma sekret a tecie mu z ocko,je to uz bakterialna infekcia povatsine.Napis jej ze mast nezabera nech da uniflox kvapky

scorpionflower1
17. máj 2023

No my berieme prave kvapky do oka Uniflox, u nas sa to zacalo tiez zahnisanym ockom, potom druhym a nakoniec aj ochorela a mala teploty a zatekali jej sople, tak berieme celkove ATB Biseptol a Uniflox do oci aj do nosa. Vraj to je asi hemofil, zevraj je toho plna Bratislava aj moj maly sused mal uz 3x. Len mojej dcere kvapnut do oka, to je ako kvapnut do oka krokodilovi :D Ale lepsi sa to. Nam sa to polepsilo uz kvapkami Occuflash, ale pediatricka povedala, ze to nestaci, lebo ma tie oci stale zapalene, tak musime aj ten Uniflox. Nemyslim si, ze ti na to treba očnú, toto v klude zvladne aj pediater. Ak ti nezaberie ten Framykoin, tak zavolaj pediatricke.

elmivelmi
17. máj 2023

a inak zatial kup ocuflasch,je to volno predajne a tym mu kvapkaj oci 6 x denne ak toto nezaberie do 3-4dni potom uz len ten uniflox,tobradex alebo nieco podobne

scorpionflower1
17. máj 2023

@elmivelmi Uniflox su lokalne antibiotika, nie "dezinfekcia".

elmivelmi
17. máj 2023

@scorpionflower1 pisem ze mast co jej dala periatricka je desinfekcna-ophakto septonex.Uniflox su atb -suhlasim.

zuzuliatko18
17. máj 2023

Nás mal hnis v ociach oboch (zaniesol si to tam tým, že si rucickami do toho chodil). Dostal uniflox a ja som gazovymi stvorcami malými pravidelne umývala očká, prevarenou vodou a repikom. Za pár dní to prešlo.

pehavcek
17. máj 2023

Ja by som poradila trpezlivost.Aj antibiotikum potrebuje cas.Malo by sa uzivat aspon 5 dni.Ja by som po dvoch dnoch maste a kvapky nestriedala.Syn maval silne zapaly.A niekedy par dni trvalo kym lieky zabrali.Nie ke nic horsie ako nasadit antibiotikum a po dvoch dnoch ho stopnut.Tak sa pestuje rezistnecia a potom nemusi zaberat

anavixy
17. máj 2023

@elmivelmi ona ma ale mast ophtalmo framykoin a to je antibioticka mast tak ako aj obycajny framykoin 🙂 ophtalmo septonex je tiez mast ale ako pises, len dezinfekcna ako aj kvapky

taktotedanie
17. máj 2023

No takze zajtr zavolajte pediatricke nech vam predpise pamycon kvapky 5x denne, mast len na vecer
Ocuflash mozte,CAJ Z OCIANKY URCITE NIE!!!

anavixy
17. máj 2023

@taktotedanie konkretne ocianku nie alebo ziaden caj? Lebo aj harmancek sa spominal, tak ci je problem v caji alebo v rastline 😬

taktotedanie
18. máj 2023

@anavixy sice je v ocuflashi ocianka, avsak pri vyrobe kvapiek su vysoke standardy co sa tyka vyroby ( hygiena, testovanie, mnozsvo ocianky..) co v bejakych cajovych zmesiach nikdy nie je cista rastlina, nesterilne podmienky atd
Ziadne caje, vyluhy z rastlin atd by sa nemali uzivat na oci ocianka ci harmancek aj pre moznu alergiu
Naozaj ani detom ani dospelym
Videla som alergie na harmencek aj na ocianku u dospeleho ale aj u deti a bol to doslova brutal a dokonca malo dietatko az popaleniny kedze rodicia si mysleli, ze teplota je ok ale koza v okoli oci je extremne tenucka a u dietata toboz

andreatytler
18. máj 2023

Nas 3 rocny mal horucku, sople, potom kasel (klasicka chripka, alebo nadcha) a asi po 5 dnoch sa zobudil s mierne opuchnutym hornym vieckom a gulickami bieleho hnisu v kutikoch. Doktor povedal ze to je bezna reakcia na tieto agresivne virusy co koluju. Nedostal ziadne antibiotika, lebo to na virus nefunguje. Mal takto malo hnisu kazdy den v kutikoch asi tyzden a potom to preslo. O tyzden som mala nadchu ja a mala som to presne tak isto. Ten vyrus proste putuje z nosa, hrdla do oci, ale telo si s tym poradi. Nikdy v zivote pred tym som nemala pri nadche zapalene oci. Ak vravis ze to ma len malo hnisu, vobec by som to neriesila s lekarom a ani antibiotikami a pockala 2-3 dni. K doktorovi by som isla len ak sa to bude zhorsovat.