Hrčka na krku

kubkomatko
25. jan 2014

Už asi týždeň pozorujem u dcérky hrčku na krku (tam kde mávajú chlapi "ohryzok"), je vo veľkosti fazuľky a ked sa jej dotkńem tak sa hýbe... Dcérka sa nesťažuje ani neplače , tak usudzujem že ju nebolí. Mali ste niektoré taký problém/neproblém?

janinah
25. jan 2014

môže to byť cysta,ukázala by som to na krčnom

cammille
25. jan 2014

@kubkomatko pravdepodobne uzlinka, pokial je pohybliva tak pravdepodobne je neskodna 🙂 aj moji ich maju niekolko, u deti je to bezne...ale pre istotu sa popytaj dr, nech mas istotu

kubkomatko
autor
25. jan 2014

@janinah ale by ju to asi bolelo či?

kubkomatko
autor
25. jan 2014

@cammille aj dr. mi teraz povedala že to môže byť uzlinka ale pre istotu aby sme sa prišli ukázať tak budeme múdrejší bud.týždeň

janinah
25. jan 2014

@kubkomatko cysta nebolí

cammille
25. jan 2014

@janinah cysta nebyva pohybliva ale prirastena k tkanivu, u deti je pohybliva hrcka na krku na 99,9% neskodna uzlinka...
@kubkomatko

janinah
25. jan 2014

@cammille uhol pohľadu,ako laik zhodnotí pohyblivosť si myslím

emka13
25. jan 2014

ahojky aj my máme uzlinku na krku už od pol roka od prekonania kiahní. zväčší sa jej stále keď býva chorá. treba to len sledovať aby sa nezväčšovala.

kubkomatko
autor
25. jan 2014

@emka13 môže sa jej urobiť aj ked nieje chorá (od septembra nebola)? alebo je to predzvesť že prekonáva nejaký zápal,chorobu?

kubkomatko
autor
25. jan 2014

@cammille tie uzlinky tvojim detičkách vidno alebo len zistíš podľa hmatu? Lebo našej to vidno ked zdvihne bradu dosť 😒

kubkomatko
autor
25. jan 2014

Mediálna krčná cysta
Pridané autorom DetskaORL v kategórii KRK

Je to vrodená vývinová chyba krku, prejavuje sa ako zdurenie uložené v strednej čiare alebo mierne na bok od strednej čiary krku vo výške medzi štítnou žľazou a jazylkou.

Ako vzniká mediálna krčná cysta

Počas embryonálneho vývoja je štítna žlaza spojená s koreňom jazyka kanálikom, ktorý sa nazýva ductus thyreoglossus. Tento sa pri vývoji štítnej žľazy uzavrie a zanikne. Niekedy sa ale stane, že časť kanálika nezanikne a dáva základ pre stenu cysty, táto môže byť umiestnená kdekoľvek v jeho priebehu, teda od štítnej žľazy až po koreň jazyka (foramen caecum). Uvažuje sa aj o hereditárnej etiológii, popísaný je dominantný aj recesívny typ dedičnosti.

Mediálna krčná cysta je najčastejšou vrodenou chybou tváre a krku. Rôzne typy pozostatkov ductus thyreoglossus sa nachádzajú až u 7% ľudí. Dutina cysty sa postupne napĺňa viskóznou tekutinou, ktorá sa v nej hromadí a cysta sa pomaly zväčšuje, je nebolestivá. U väčšiny detí sa objaví do 10. roku života, najčastejšie po 2. roku, zriedkavo je ju vidno už u novorodencov. U 25-50% ľudí sa objaví až v dospelosti.

Ako vyzerá mediálna krčná cysta

Ductus thyreoglossus prechádza cez jazylku. Je to malá kosť, na ktorú sa upínajú krčné svaly. Mediálna krčná cysta býva najčastejšie umiestnená na nej, akoby leží na jazylke v jej strednej časti a je s ňou pevne spojená, preto sa javí, že je oproti spodine nepohyblivá. Niekedy býva umiestnená aj nad alebo pod jazylkou, alebo aj nižšie v strede krku, väčšinou ale nad štítnou žľazou. Má veľkosť 1-3cm, okrúhly tvar, pohmatovo je mäkká. Najlepšie ju je vidno pri záklone hlavy a keďže jazylka sa pri vyplazení jazyka a pri prehĺtaní hýbe zdola nahor a naspäť, spolu s ňou sa pohybuje aj cysta.

Neuzavretý kanálik môže vyúsťovať na krku ako fistula, ktorá môže byť kľudná, ale občas z nej môže vytekať hlienovitý obsah. Cysta vtedy obyčajne nie je viditeľná, lebo tekutina z kanálika odteká.

Občas sa stane, že sa cysta zapáli. Väčšinou sa to stane pri infekcii dýchacích ciest. Prejaví sa to zväčšením, začervenaním a bolesťou v oblasti cysty. Takýto zápal je vždy nutné preliečiť antibiotikami, ak cysta zhnisá, treba ju chirurgicky otvoriť a hnis z nej vypustiť. Po incízii alebo spontánnej perforácii (prasknutí) cysty na krku často zostane fistula.

Ako ju diagnostikujeme

Podľa typického klinického obrazu – zdurenie umiestnené v strednej čiare krku

Ultrasonografia (ultrazvukové vyšetrenie) krku – je vidno útvar vyplnený tekutinou, zároveň je nevyhnutné vyšetriť, či je u dieťaťa prítomná normálna štítna žľaza

V prípade nejasností CT krku

Histologicky je cysta vystlaná skvamóznym viacvrstvovým riasinkovým alebo prechodným epitelom obklopeným fibróznym tkanivom infiltrovaným bunkami tvoriacimi lymfatické tkanivo. Často sa v nej nachádzajú ostrovčeky ektopického tkaniva štítnej žľazy a hlienové bunky.

Diferenciálna diagnóza – čo ešte zvažujeme alebo útvary na krku pripomínajúce mediálnu krčnú cystu

Mediálnu krčnú cystu, ak je umiestnená nabok od strednej čiary, môže pripomínať aj laterálna krčná cysta, tiež zväčšená lymfatická uzlina, dermoidná cysta, hypertrofický lobus pyramidalis štítnej žľazy, teratóm, hamartóm, ateróm, hemangióm alebo malígne nádory štítnej žľazy.

Liečba mediálnej krčnej cysty

Definitívna liečba je chirurgická. O veku, v ktorom cystu operujeme, sa rozhodujeme po dohovore s rodičmi. Je možné operovať aj malé deti, ale keďže cysta rastie pomaly a väčšinou nespôsobuje žiadne ťažkosti okrem kozmetickej chyby, je možné operáciu odložiť aj do vyššieho veku. Predoperačne je vhodné scintigraficky vyšetriť štítnu žľazu. Aj keď agenéza (nevyvinutie) štítnej žľazy je pri tejto diagnóze extrémne zriedkavé, môže sa stať, že ektopické tkanivo štítnej žľazy, ktoré sa nachádza v cyste je jediné, ktoré dieťa má a ak je toto tkanivo hormonálne funkčné, cysta sa neodstraňuje.

Operácia sa robí v celkovej anestézii, cez malý rez na krku nad útvarom sa cysta vyberie. Keďže ductus thyreoglossus prechádza cez jazylku, aby sa zabránilo recidíve (znovuobjaveniu) cysty, je nevyhnutné s cystou odstrániť aj telo jazylky a zvyšok tkaniva kanálika.

Na jazylku sa upínajú svaly krku ale po šetrnom odstránení jej tela dieťa nemá žiadne problémy s pohyblivosťou krku ani s rozprávaním. Napriek tomu, že zásah do krčných tkanív je dosť veľký, bolesti po operácii sú mierne a ak je pooperačný priebeh bez komplikácií, dieťa môže ísť o 1-2 dni domov. Stehy z rany sa vyberajú po 10 dňoch, počas ktorých by malo dieťa dodržiavať kľudový režim. Ak je to možné a dieťaťu sa dá dohovoriť, malo by obmedziť prudké pohyby krkom, záklony a otáčania hlavy do krajných polôh. Ak dajú rodičia na ranu pozor, zakrývajú ju a chránia ju pred znečistením, do 10 dní je všetko zahojené ako má byť. Pri dobre prevedenej operácii by Vaše dieťa malo byť natrvalo vyliečené.

Komplikácie

Recidíva sa udáva 3 – 20%, vzniká v dôsledku nedokonalého odstránenia tkaniva ductus tyreoglossus a jazylky. Častejšie sa to stáva, ak sa cysta operuje po zápale, keď sa vytvoria zrasty s okolitými tkanivami. Pri recidíve je potrebná reoperácia s odstránením všetkých zvyškov tkaniva cysty a rozšírenou excíziou tela jazylky. Zriedkavo sa pri operácii poraní n.hypoglossus. Malígne zvrhnutie cysty je veľmi zriedkavé, udáva sa okolo 0,7%, väčšinou sa jedná o papilárny karcinóm, ktorý sa objavuje okolo 40.roku života a má dobrú prognózu

@emka13
@cammille
@janinah

cammille
26. jan 2014

@kubkomatko oni maju tu najvacsiu uzlinku naboku, takze ked zohne hlavu nabok, tak je to vidiet...tie mensie vidiet nie su...mne dr povedala ze uzliny mozu byt velkosti ceresne a nejde o nic vazne, ze je to nasledok nejakejo ochorenia-virozy, zapalu...a moze trvat dlho kym sa zmensia...a niekedy iz ostanu na cely zivot...ja mam tiez este z detstva zopar uzliniek na krku 😉

zuzka82
26. jan 2014

@kubkomatko ahojky...nas maly to mal , a potvrdila sa nam krcna pseudocysta...museli sme ju dat operacne.von v 5 tich rokoch...
operovali nas v priebehu troch tyzdnov dva krat celkovej anesteze, nakolko sa mu doteraz neviem z akej priciny vyyvoril absces, takze to trebalo este raz otvarat...
to nechcem nikoho strasit, ale aj take sa stava... 😢
silno drzim palce

kubkomatko
autor
26. jan 2014

@zuzka82 ďakujeme, no uvidíme v utorok čo nám poviem dokina, keby sa aj potvrdila tá krčná cysta, nedala by som ju teraz operovať, má totálne strach z doktorov...

kkatkaaa
28. jan 2014

@kubkomatko ahoj mi mame presne to co ti pises a presne na tom istom mieste, je to pohyblive a neboli....je to dermoidna cysta, nic vazne, len to rastie a spati to na krku, mi chodime do blavy na krcne s tym. teraz tam ideme 5.februara na kontrolu ale uz aj dohodnut termin operacie, lebo to musi ist von..tiez sa bojim lebo ked maly vidi lekarov tak chyta paniku a ked este viem co ho caka ☹ ale snad uz potom bude pokoj a lekarov neuvidime...drzim vam palce 🙂

kubkomatko
autor
28. jan 2014

@kkatkaaa a ako dlho to už máte? zväčšuje sa mu rýchlo? aké veľké to má?

kkatkaaa
29. jan 2014

@kubkomatko uz to mame skoro rok, najskor nam nevedeli tu v leviciach povedat co to je ale v blave hned vedeli nastastie...no da sa povedat ze zatial sa nam to nejak vyrazne nezvacsilo ba dokonca na jednej strane sa to kusok zmensilo ale len kusok..podla sona to ma 7mm x 4mm, ale ked zakloni hlavicku tak mu to dost vidiet

yvkay
5. mar 2014

@kubkomatko ja som pred niekolkymi dnami na dcerke spozorovala nalu hrcku na krku na boku,prosim ako ste dopadli? Dufam ze ste v poriadku.

kubkomatko
autor
5. mar 2014

@yvkay máme krčnú cystu, zatiaľ chodíme mesačne na kontrolu k detskej, nikde nás zatiaľ s tým neposlala, uvidíme budúci mesiac, lebo sa vyjadrila, že nám povie ako to budeme dalej riešiť... Zatiaľ mi nechcela nič prezradiť 😖

yvkay
7. mar 2014

@kubkomatko Ja som to na malinkej spozorovala iba teraz,par dni pred tym sme podli v poradni a bola zaockovana co sa ockuje v 15 ich mesiacioch veku dietatka.mozem sa opytat to sa moze aj nejako vstrebat alebo co to je ta krcna cysta.Dakujem.

yvkay
7. mar 2014

@kubkomatko uz som si precitala vyssie.

kubkomatko
autor
8. mar 2014

@yvkay pre pokoj srdiečka by som s malinkou zašla ku dr. nech sa na ňu pozre, možno je to len uzlinka.. držím palce

kubkomatko
autor
1. apr 2014

no žienky, takže v piatok ideme do Ružomberka za krčným dr., tak sa rozhodla naša detská dr. Bojííím ale verím že to bude to čo nám povedali tu v trstenej. Držte nám palce 🤐

jankastubka
20. nov 2015

Baby co mali vase deti tieto hrcky, ako ste dopadli? My sme pohmatom nasli dcerke na krku dve, skor na bokoch. Su pohyblive a vo velkosti hrasku. V pondelok asi pojdem za dr. Len vidim, ze niektorych odbili doktori, ze su to len uzlinky. Na jednej strane super, ze to nie je nic vazne. Na druhej strane ako to vedia, len tak povedat, bez ziadnych dalsich vysetreni? Ked je to uvedene ako jeden z hlavnych priznakov rakoviny.
Mam velky strach.

renca_a
14. júl 2016

@kubkomatko prosím ako ste dopadli s tou hrčkou.....môj malý (3,5 roka) to má pravdepodobne tiež...... už asi 3 týždne a nemizne to...... zajtra ideme k doktorke, mala by nám nasadiť antibiotiká a potom sa uvidí....len sa obávam, že pravdepodobne sa to bude musieť tiež operačne odstrániť.....

kubkomatko
autor
15. júl 2016

@jankastubka ahoj, ako ste opali s tými hrčkami,

kubkomatko
autor
15. júl 2016

@renca_a ahoj, no mali sme meiálnu krčnú cystu... pre rokom a pol to malej ostránili , a pekne sa jej aj ranka zahojila, takmer vôbec jej to nevino, iba ke zovihne brau, je tam náznak rezu. ale že fakt minimálne.

kubkomatko
autor
15. júl 2016

@renca_a a a pokiaľ je to tá menovaná cysta, atb to nezmizne, jeine operačne, my sme čakali o 3 rokov kým mala malá, lebo tu v trstenej nám to nechceli robiť skôr, kvôli anesteziologom...

jankastubka
15. júl 2016

@kubkomatko no nedopadli sme nijak. Doktor prehmatal a zhodnotil ze su to len uzlinky a je to normalne. Ma to tam stale tak ma to stale znepokojuje. Nerobil nam ziadne testy ani nic.

kubkomatko
autor
15. júl 2016

@jankastubka ja by som aspon nástojila na sone, nám to aj poľa toho zistili.a pokiaľ jej to nemizne ani teraz, ešte viac by som za tým išla, nech zistia na 100 perc.