Hydronefróza a megaureter u 4 - mesačného chlapčeka

maybe888
3. aug 2018

Máte prosím niekto s tým skúsenosti? Už pred narodením nám zistili hydronefrózu, ale kedže sa to po narodení často zvykne samo upraviť, dúfali sme, že by sa to mohlo spontánne vrátiť do normálu. Malý má už 4 mesiace a nález stále pretrváva. Sme odoslaní na urológiu, ale tam majú ešte dva týždne dovolenku. Čo môžeme očakávať? Upravilo sa to niekomu samo aj vo vyššom veku dieťaťa? Ďakujem za všetky reakcie 🙂

lindusss2016
3. aug 2018

My mame tuto dg. Maly ma 6,5 m akurat lezime v nemocke so zapalom oblicky. V septembri sme objednani na kramare na vysetrenia a pravdepodobne sa mu bude rovno robit aj zakrok.

lindusss2016
3. aug 2018

@maybe888 a ja prave tiez neviem, co ocakavat, kedze je tam aj ten mocovod rozsireny, zatial, co poznam, mali len hydronefrozu

maybe888
autor
3. aug 2018

to ma veľmi mrzí, že ste v nemocke :( my zatiaľ príznaky zápalu nemáme, ale môžu prísť kedykoľvek. Ak sa môžem opýtať, doposiaľ ste o tejto dg. nevedeli? Alebo ste vedeli, ale sa to neriešilo?A zápal sa prejavil typicky teplotami?Vďaka

scorpio89
3. aug 2018

@maybe888 dobry den, moj syn mal hydronefrozu a megaureter, bol operovany v 3 mesiacoch, kludne mi napiste ip

lindusss2016
3. aug 2018

@maybe888 vieme od narodenia, zatial to len sledovali a objednali nas na tie kramare. Zapal sa prejavil teplotami, bol nekludny a aj vracal, teploty pokracovali celu noc a rano sme sli na pohotovost

maybe888
autor
3. aug 2018

@lindusss2016 a cystoureterografiu Vám nerobili? ešte Vás to len čaká zrejme, však. Ďakujem

lindusss2016
3. aug 2018

@maybe888 zatial sa mu robia len sona, pravidelne sa nosia rozne vzorky mocu, zber mocu, pri teplote hned zapalove testy. Ale v septembri ideme prvy den na cystografiu, druhy den v narkoze cystoskopiu a zaroven s nou mu urovia aj potrebny zakrok, ktory moze, ale nemusi pomoct, tak sa len modlim, aby sme sa vyhli klasickej operacii. Prave je s nami v nemocke chlapcek, ktory uz po operacii je, ale on mal len hydronefrozu 4.stupna

maybe888
autor
3. aug 2018

@lindusss2016 tak ďakujem pekne za info 🙂 držte sa aj s malým, nech Vám všetko dobre dopadne.V týchto horúčavách byť v nemocke určite nie je bohviečo. Ale zas, sú stokrát horšie veci ako táto dg. tak musíme myslieť pozitívne. Ja som veľmi zvedavá čo nás čaká, ale viacmenej chcem sa pripraviť na veci, na ktoré sa dá dopredu pripraviť.

lindusss2016
3. aug 2018

@maybe888 dakujeme. A kolko malemu namerali?

maybe888
autor
3. aug 2018

@lindusss2016 ureter vpravo 9 mm.

lindusss2016
3. aug 2018

@maybe888 joj tak to este mate maly, mi mame panvicku do 20 mm a ureter nad 20

zuchu85
3. aug 2018

My sme absolvovali cystoskopiu aj cystografiu na kramaroch ked mal 9 mesiacov, kludne mi napiste ss

lindusss2016
3. aug 2018

@zuchu85 mna by zaujimalo, ako to.tam.chodi, ci budem s malym.na izbe, lebo uz som pocula, ze nie

ivka185
3. aug 2018

@maybe888 Dobry vecer moja dcera mala hydronefrozu, cakali sme 9 mesiacov ci to neodide samo, ale len sa zmensilo a celkom sa to neupravilo,ale ona mala az 20mm,potom ju operovali, a vsetko je v poriadku ,chodili sme kazde pol roka, potom kazdy rok na kontrolu az do jej dvadsiatky, dnes ma 23 rokov a je uplne v poriadku a na kontroly uz nemusime.

ja1985
4. aug 2018

my sme boli s malym na operacii megauretra v aprili na Kramaroch...tiez mal zsitene este v tehotenstve, od narodenia sledovany a po vysetreniach na urologii...pytaj sa co potrebujes 🙂

lindusss2016
4. aug 2018

@ja1985 je odvtedy vsetko ok? Nema zapaly? Ako prebiehala operscia? O co tam vlastne islo?

kubkovamama
4. aug 2018

Ahoj,dcérka má tiež hydronefrozu,vľavo 19mm,plus lavy bedrový kĺb bol nevyvinuty,operaciu som odmietla a v podstate ma k tomu ani nejak neprehovarali,bude mať 2r a pekne sa to upravuje,chodíme na kontroly,stále jej ponukam piť aby sme predišli zápalom a cebion 10kv denne.Ked bola ako tvoj 4mes v zime,prvé nám dr.radila o jednu vrstvu oblecenia viac,pozor na prechladnutia,spotenie atď,veď to asi všetko vieš.5mes aj tak prechladla a skončili sme v nemocnici,takže jediné čo dávam pozor aby bola zdravá.Ono sa to vekom často upravi.

ja1985
4. aug 2018

@lindusss2016 my sme mali stastie ze on nemal nikdy ziadny zapal...teda keby mu sonom este v porodnici a vlastne ezte v tehu nezistili rozsirenu panvicku tak o nicom nevieme...od operacie je vaetko ok, tetaz sme boli na kontr po 3 mesiacoch, vysadili mu uz aj atb takze vyzera byt vsetko ok...
Operacia trvala asi 2 hodiny, v podstate odstrani rozsirenu cast mocovodu a kedze uz to mal velmi velmi velke museli domodelovat novu cast...po operacij musel 10 dni len lezat, mal dve hadicky...

katkapalo1
9. sep 2018

Nám hneď po narodení zistili hydronefróza rozšíreny močovod a čísla tam boli jedna strana asi 11mm druhá 10. Prvý krát nám robili sono a vyšetrenie ako 3mesacnym. Potom každého pol roka. Stále sa to lepsilo a upravovalo same len pri teplote som hneď niesla pediatricke moc ci nemá zápal. Ten nemal ani raz. Teraz budeme mať 3 roky a mala by to byt posledná kontrola keďže na predminulej boli normy už v poriadku. Same sa to upravilo. Chodíme na urol do BB super pani doktorka je tam.

maybe888
autor
12. sep 2018

@katkapalo1 Aj my sme objednaní do BB,stále čakáme,lebo termín máme až 26-teho. Je super čítať,že u Vás sa to obišlo bez zákroku a že stačili kontroly. Kiežby to tak bolo aj u nás. Nech sa Vám darí 🙂

shee11
12. sep 2018

@maybe888 Náš syn sa narodil s 3 .stupnom, teraz má 4 roky a je 1. stupen, v podstate sme sledovaní už iba v prípade problémov (zápalu, kt. sme doteraz nemali). Na megauterer mal podozrenie v 2 rokoch, ale vraj meranie skreslilo to, že mal plný močový mechúr. O mesiac na kontrolnom sone sa to nepotvrdilo. Asi sme z tých šťastejších, držte sa.

katkapalo1
12. sep 2018

@maybe888 aj nám keď dali prvé vyšetrenie o 3mes som myslela ze za ten čas sa zbláznim, na nete som čítala kadečo a vôbec mi to nerobilo dobre. Nevedela som poriadne diagnózu a hlavou my chodili zle predstavy. Ale pani Dr v BB je úžasná joj neviem si meno spomenúť. A ešte hlavne poradila že dieťatko ma veľa veľa piť aby tie močovody pracovali. Určite vám pomôže a bude dobre. Ja som mala veľký strach hlavne z toho ze v rodine mame s obličkami, sestre pri narodení jednu museli vziať ale teraz ma už cez 30rokou a nemá žiadne obmedzenia. Tak nech všetko dobre dopadne

tyanna
14. feb 2019

Dievcence ako ste dopadlo s detickami? my mame 4 mesiace a idu nam robit cystoskopiu s tym ze tam narezu ureterokelu ak sa bude dat :( ja som na pecienku mierne z toho

katkapalo1
14. feb 2019

@tyanna my sme boli teraz ako troj ročný na urológii. Nas už vyradili z evidencie hydronefróza zmizla same sa to upravilo všetko sa dostalo do normálu.. Našťastie sme ani zápal počas toho obdobia nemali dávali sme pozor aby neprechladol zo spodu tak prajeme nech sa aj vám po lepší

tyanna
14. feb 2019

@katkapalo1 fuuuuu tesim sa takymto prognozam , tesim sa velmi ze je uz dobre , no tak ja neviem my to asi iba operacne , zvacsilo sa to z 10 na 16 momentalne a mali sme aj zapal prvy :( takze je po nadeji ze by sme z toho vyrastli

katkapalo1
14. feb 2019

@tyanna jaj to ma mrzí ale je dobre ze to detickam sledujú od malička a vedia to podchytiť oveľa skôr ako kedysi. Niekedy sa fakt problém ukázal len keď prišiel nejaký zápal. Určite vám pomôžu len ten strach ja viem aj my sme mali keď nám zistili😒

siiisi
16. nov 2019

@katkapalo1 ahoj, megaureter sa Vam zlepsil? Moja dcerka ma dilataciu oblickovej panvicky a megaureter, teraz ideme na cystoskopiu ale bojim sa toho megaureteru (to by sme mali tiež riesit operaciou)

katkapalo1
17. nov 2019

@siiisi
@siiisi ahoj tak my sme boli naposledy pred takmer rokom na poslednej kontrole. Už si nepamätám aké mal tie hodnoty pretože nás vyradili z evidencie pri 3rocnej kontrole že to má v poriadku a netreba viac chodiť. Upravilo sa to samé chvalabohu co som rada nemali sme zatiaľ ani zápal žiadny. Ja som sa tiež pri každej kontrole veľmi bála ale zakaždým to bolo lepšie a lepšie tak prajem aj vám nech sa polepsi☺️