Hypotónia u bábätka

sss2023
20. sep 2023

Ahojte ...kto ma skusenost s hypotoniou u maleho babatka (2,3 mesačne). Ma slabe bruško, a tiež hlavičku nedrži skoro vôbec, a na brušku ma stale rozliate bruško a hlavu zakláňa. Ma 11 týždňov. Čo ste cvičili, poznate nejake iné cviky okrem Vojtovky? Malý mal aj zlomenu ruku a ja sa mu pri tych cvikoch bojim ťahat ruku do nejakych polôh lebo on ju proste nepusti a ja sa bojim mu s ňou tak silno narábať. Cvičili ate niekto niečo ine okrem Vojtovky s tak maličkym babatkom?

snehulak77
20. sep 2023

@sss2023 ahoj. A čo povedal neurológ? My sme cvičili Vojtovku, zozaciatku to boli v pohode cviky pre také bábätko. Už ste to aj skúšali? Chodíte k fyzio?

sss2023
autor
20. sep 2023

@snehulak77 neurologicka len povedala že ma hypotoniu a treba cvicit, tak sme isli k fyzio a cvicime. Ale bud pri tom vrieska ale to aj pol hodinu potom alebo neplace vobec a neurobi nic len kuka. Tak neviem co je lepsie. Aj ta fyzio, mam pocit ze dava len ako na páse všetkym tie iste cviky. (co som kecala s kamoskami s inymi problemami) Velmi nerozumiem Vojtovka ma dost prisne pravidla čo sa týka toho aby to mohol niekto vykonavat, kurz trva 2 roky milión podmienok a potom to može len tak rodič cvičiť doma po jednej ukážke. Bojim sa ze mu narobim viac skody. Vam to pomohlo? Mali ste tiez hypotoniu?

barbora0308
20. sep 2023

@sss2023 my sme tiez chodili na Vojtovku, doma sme ju ale cvicit nemuseli. Vojtovku s malym cvicila rehabilitacna sestra 2x do tyzdna. Doma som masirovala motylou masazou kazdy den a rovnako "cvicili" take lahke posilnovacie cviky (podporovanie v pretacani, plazeni, fit lopta a pod.). Teraz ma 15 mesiacov a uz beha jak diabol 😁.

snehulak77
20. sep 2023

@sss2023 áno, cvičili sme do cca 11 mesiacov, potom som ho už neudržala. Je to otras cvičenie, ale zase efekt má. Záleží v akom je stave. Zmenila by som fyzio na tvojom mieste. Neviem, či máš súkromnú ale my sme chodili do nemocnice na rehabky, pani išla na PN, čakacia doba na niekoho iného dlhá, tak som išla súkromné. 20eur jedna návšteva, cca každé tri týždne. A teda, bola som veľmi spokojná. Pani mi vysvetlila, poradila, pomohla, odcvicili sme si to tam a aj doma potom. Presne mi ukázala ako to má vyzerať, ako by to vyzeralo, keby to robím zle. Oni to študujú aj kvôli tomu, aby vedeli určiť aké cviky presne treba. Ale hľadala by som niekoho, kto to robí už dlhšie, že nabral aj tie praktické skúsenosti

ivangeline
20. sep 2023

6m vojtovku,potom som prestala...nechcela som ho tyrat. Videla som,ze je pomalsi a slabsi ale nebol mlandravy a svojim tempom robil pokroky.. V roku hodil. Neskor schody. V 18tich m uz nebol taky opatrny a zladil sa s ostatnymi detickami motoricky do 2r.

1234321
20. sep 2023

@sss2023 ahoj, mám synceka narodeného predčasne a takisto cvicime 4x denne Vojtovku. Neboj, sestricka, ktorá ti ukazuje cviky tak vie, čo robí. Vojtovka je však na dlho. Nečakaj, že po tyzdni uvidis zmeny. Zmeny uvidis možno po 3-4 mesiacoch najskôr. A práve to je to, že cviky sú rovnaké, možno malé zmeny ale základ musí byť ten istý. Keď budete najbližšie pri fyzio a ukáže vám cvik tak jej povedz, že si chceš vyskúšať pred ňou ako ti to ide, nech skontroluje. Lebo to cvičenie musí byť aktívne a správne. Dieťatko po stlačení “bodu” musí hneď reagovať. 🙂

1234321
20. sep 2023

a ešte doplním že synček vôbec neplače keď cvicime, naučili sme sa cvičiť hravou formou. Čiže sa teší na cviko😍😍😍

aurora33
20. sep 2023

@ivangeline vojtovka nie je týranie

ivangeline
20. sep 2023

@aurora33 Zabranujes dietatu robit nejaky pohyb len preto aby sa nahnevalo a tahalo sa tym smerom,potom pustis a ono ten pohyb spravi.... Tyranie. :D

aurora33
20. sep 2023

@ivangeline vidím, že tomu veľmi rozumieš. Tam vôbec nejde o zabranivanie pohybu či o hnev. Ak to takto berieš tak to nerob, ale aspoň tu nepis hlúposti, že je to tyranie.

ivangeline
20. sep 2023

@aurora33 mozes mi to kludne vysblvetlit ;)

kaktusik007
20. sep 2023

@sss2023 ano, babatka pri cviceni vojtovky vrieskaju. Ale nie preto, ze by ich nieco bolelo, ale preto ze sa rozculuju - cvicenim im totiz stlacas reflexne body a tou polohou im zaroven zabranujes v tom reflexnom pohybe - takze vrieskaju lebo chcu nieco spravit a nemozu. A ty tym posilujes urcite svaly.
Ak ma diagnostikovanu hypotoniu a mas cvicit vojtovku je vrcholne nezodpovedne to nerobit a cvicit cosi ine -- predsa len ide o cely psychomotoricky vyvin dietata -- tym cvicenim mu stimulujes v podstate aj synapsy v mozgu, co male dieta potrebuje. A teda ide o buducnost dietata. TVOJHO dietata.

ivangeline
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivangeline
20. sep 2023

@aurora33 katusik napisala to iste ;D

295anicka
20. sep 2023

@1234321 prosím ako sa dá vojtovka hravou formou? Ja sa s ním snažím rozprávať, chváliť, ale je to veľa plaču.

zuzuliatko18
20. sep 2023

My sme cvicili len dojčenskú gymnastiku, drobec doma pri tom vydržal, je fyzioterapeutky vždy plakal, keď s ním chcela cvičiť ona. Ale on to mal podelené, aj hypotoniu aj hypertoniu.

1234321
21. sep 2023

@295anicka od začiatku, od prvého cvičenia som synčekovi vysvetlila prečo je dôležité cvičiť a že hlavne je cvičenie pre to aby sme boli zdravi, spievala som mu, chválila som ho, usmievala na neho a hlavne po každom cviku som dala pauzu, vzala som ho na ruky, pomojkala, opäť pochvalila, dala som ho na bruško, urobila dvoj,troj minútovú masaz chrbta a pokračovali sme. Ale dôležité je ako k tomu pristupuje ty, musíš sa nastaviť, že chceš cvičiť tu Vojtovku lebo to dieťatku pomôže a musí z teba byť cítiť, že to robíš s láskou a pozitívne nastavená. Inak to nepojde.

295anicka
21. sep 2023

@1234321 ďakujem pekne 😀

sss2023
autor
21. sep 2023

@barbora0308 to je aka motylia masaž? 🙂

barbora0308
22. sep 2023

@sss2023 je to taka jemna a relaxacna masaz, ktora pomocou lahkych dotykov rozpusta bloky v tele babatka, ktore mohlo ziskat ako plod, uz pocas vnutromaternicoveho vyvoja. Casto sa odporuca pri predcasne narodenych detoch (ako bolo aj moje ☺️). Kludne napis spravu, mam knizku, ak chces pofotim ti masaz na partie tela, ktore su u vas problemove.

evivb
22. sep 2023

@sss2023 Ahoj, ja som s mojim cvicila prisne do 1. roku, ale nie vojtovku. Cvicili sme na overballe a formou hry aj 5x do dna. Nikdy mi neplakal (nemohol, kedze mal slabinovu herniu), akonahle zacal, cvicenie som hned skoncila. Po roku sa hypotonia stratila, ale jemnu diastazu ma. Nerobi ziadny problem, pretoze este dodnes mu dam nejake jednoduche cviky formou hry, kupili sme aj piklerovej triangel.
Vsetko robil nacas.

luciazahornadska
22. sep 2023

My sme cvičili vojtovku, ale museli sme skončiť - je to fajn metóda, no nie pre každé dieťa. Od 6 mesiacov cvičíme Bobath 🙂

sss2023
autor
23. sep 2023

@luciazahornadska ahoj a prečo ste museli skončiť?

terry658
23. sep 2023

@sss2023 odporúčam knihu masáže detí. Nám to veľmi pomohlo a tiež nasadiť pyridoxin 1/4

luciazahornadska
23. sep 2023

@sss2023 Malému sa spustila epilepsia a vojtovka mu zhoršovala stav. 🙂