Intolerancia laktózy, dokedy treba obmedzovať aj lepok?

maja22
19. mar 2008

Marek má intoleranciu laktózy a preto mi dr. radila obmedzovať lepok. Od ukončeného siedmeho mesiaca jedol každý deň v ovocnom príkrme jednu - dve sušienky od Hero - prebiotické s medom (čo už) - jediné, čo som našla, že neobsahujú mlieko, len srvátku... Už ochutnal aj klasické okrúhle piškótky, ale to asi len dvakrát... Teraz mu skúšam dávať raz za deň kúsok chlebíka - len tak medzi jedlami pochutiť si. Kaše mal doteraz len ryžové. Odkedy mu môžem dávať na večeru aj kaše obsahujúce obiloviny? A chlebík lebo rohlík natretý perlou? Mám pocit, že má dosť chudobný jedálniček. A za mesiac pribral len sto gramov. Väčšinou jedáva doobeda bezlaktózový nutrilon, ovocný príkrm so spomínanou sušienkou , na obed kaša zo zeleniny, mäska alebo žĺtka, popoludní opäť niečo ovocné, večer kaša a pred spaním opäť mliečko. Poradíte nejaké recepty? A čo s tým lepkom, je to nebezpečné? Dá sa z laktózovej intolerancie "vyrásť"?

maja22
autor
19. mar 2008

Ozaj, a ako je to s jogurtami? Niekde som čítala, že smotanové sú zdravšie, ako tie s dlhou životnosťou... Ale smotana asi obsahuje laktózu, že?

elise
19. mar 2008

majka laktóza je zložka ktorú obsahuje mlieko a mliečne výrobky ako sú aj masla asyry jogurty ja kupujem smotanový zvolenksý s vanilkou a ešte detské jogurty jogo jahodové predávajú ich po 4 kusy medzi detskými potravinami stoja síce okolo 80 sk ale neobsahujú laktozu ale dávala som ich malému až od 9 mesiaca. skúšala si pohánku alebo kukuricu - kašu. pohánku pridávam k mäsku alebo robím kasu.malý by už mohol papať aj šunčičku ja kupujem pre malho vždy osve tak dva tri plátky z tej drahej.

elise
19. mar 2008

majka lepok je zase zložka v obilovinách ako je napríklad pšenica takže by mal obmedziť pšeničné výrobky skús dávať grahamové a sleduj ako bude reagovať len tak žužlať rožtek 😉

maja22
autor
20. mar 2008

Marek ešte nemá zúbky, myslíš, že by tú šunku užužlal? Lukáško má tiež túto diagnózu?

elise
20. mar 2008

majka lukáško mal zúbky až od 10 mesiaca ale dasienkami dokáže žužlať ale musíš tu šunčičku dávať na drobné kusočky a dávať mu postupne do pusinky. zatial nemáme piť kravské mliečko (nič z toho)ale malo by sa to upraviť do 3 rokov a máme nasadenú dietu🙂) môžeš mu dať papať zemiakovú kašu to zemiačiky uvaríš do mäkka a pridáš umelé mliečko čo mu dávaš a zarobíš kažu, luky sa ide doslovať zatým potrhať🙂 varím na olivovom oleji ale mäsko udusím zo zelenikou a rozmixujem, skús pridať aj marekovii aj mrkvičku s cestovinkou predávajú bezlepkové bio. 😉

lusil2005
29. mar 2008

v sunke je lepok ☹ je tam totizto aj muka. a lepok nieje len v psenici ale aj v razi, ovse a jacmeni. takze ani grahamovy roztek nieje bezlepkovy... aj moja mala ma alergiu na kravske mlieko a aj na psenicu. a nevedia ci nahodou nie aj na lepok. lebo na ten konkretne jej testy nerobili. ale mna zaujima skor ina vec - mozem jest lepok ja ked je nanho mala nahodou alergicka??? prechadza do materskeho mlieka?

inac - ja to asi vyriesim tak ze budem piect bezlepkovy chlebik, je celkom dobry. sice trosku drahsi, ale zas krpec toho tolko nezpapa... aj tak ho teraz peciem pre seba kedze neviem ci lepok mozem alebo nie.

a to s jogurtami - takze moze dieta ktore je alergicke na bielkovinu kravskeho mlieka papat jogurty alebo nie? pytala som sa troch lekarok a kazda povedala nieco ine... 😖

kili
29. mar 2008

Adamkovi zistili intoleranciu laktózy a dali mu sojové mlieko, ale to jesť nechce, v nemocnici to ešte šlo, ale doma to bol boj a tak mu MM šupol Bebu ha a to už je lepšie, síce z jedením stále bojujeme, ale aspoň niečo je ochotný vypiť. Lenže na nutrilone.sk som sa dočítala o ha mlieku, že by sa nemal používaný pri liečbe alergie na bielkovinu kravského mlieka, tak neviem čo teraz. Je ešte niečo iné ako sojové mlieko? Sunar má kojeneckú výživu s nízkým obsahem laktózy a medzi nimi aj ha, tak neviem, či to by šlo.

lusil2005
29. mar 2008

kili nam predpisali po zisteni alergie nutrilon pepti. je urceny pre deti s alergiou na bielkovinu kravskeho mlieka. vraj mame narok na 10 baleni do 1 roka. a vraj ten nutrilon pepti je jedine UM co sa dava pri dokazanej alergii na kravske mlieko.

kili
29. mar 2008

my máme nutrilon soya. Do roka 10 balení a potom akože menej? lebo malí je stále čisto na mlieku a čo mám teraz akože robiť? koľko stojí a koľko sa dopláca? by sme ho skúsili.

lusil2005
29. mar 2008

kili stoji cca 300 korun ale mozeme vam jeden balik kludne posunut kedze ja este stale napriek odporucaniu imunologicky kojim. tie mlieka som vybrala skor pre istotu, ze ked prestanem kojit, vyuzijeme. takze skuste ci malemu zachuti a ci ho bude dobre znasat...
inac po predpise stoji nieco cez 100,-. a po roku neviem. povedali nam len ze musime priniest nejake potvrdenie z poistovne a predpisu nam dalsie.

kosicanka1
29. mar 2008

lusil, sunky su aj bezlepkove oznacene preskrtnutym klasom, na kindersunke od drugetu je napisane ze je bezlepkova, vhodna pre celiatikov

lusil2005
29. mar 2008

kosicanka hej hej. myslela som klasicke sunky 🙂

kili
29. mar 2008

lusil, to potvrdenie sme dostali aj na to soya, tam dr napísala, že potrebujeme 12 mesačne, takže to asi bude v pohode 🙂

kili
29. mar 2008

lusil, tak to by bolo super, keby si jedno posunula, aspoň by sme nemuseli naháňať dr a rovno skúsili a potom podľa toho, či mu bude chutiť.

kili
29. mar 2008

ináč, to je sila z tou zdravotnou poisťovňou, na nutrilon soya prispieva len 37,- a stojí vyše 250 😠

lusil2005
30. mar 2008

😕 no super. ale nechapem preco vam nepredpisali rovno ten pepti. aj ked - tazko povedat. nevyznam sa v tom 😖

kili
30. mar 2008

nám povedala, že ha nie je dobré a ešte k tomu má zlú chuť a to by nechcel, že soya je chuťovo lepšie, možno tým ha myslela to pepti a ja som to zle pochopila. Čítala som, že nie je moc dobré, ale keď mu viac chutí ha tak možno má nejaké podivné chute

lusil2005
30. mar 2008

ja som malej teraz kupila tuto kasu: http://www.docsimon.sk/tovar/nestle-sinlac-650-g
a tam je tiez napisane ze beba HA sa nema davat ako terapia na uz zistenu alergiu. inac - som bola na bezlepkovom nakupe... 1500,- v kely 😖

leishmania
30. mar 2008

lusil a skusalasi piect chlebik z pohankovej muky? mala ma celiakiu?

lusil2005
30. mar 2008

leish skusala 😀 prave ho jem. teda ten moj prvy pokus. nabuduce musim dat viac muky lebo cesto bolo moc riedke a akosi sa mi prepadol... ale inac je ok.
nevieme ci ma celiakiu ale je alergicka na vajcia mlieko a psenicu. a nevedia ci je alergicka aj na lepok lebo na ten jej testy nerobili. len na psenicu. takze nevedia ci je alergicka konkretne na psenicu alebo ci jej vadi ten lepok v nej. a kedze kojim tak aj ja som si nasadila drasticku dietu.

leishmania
30. mar 2008

fiha lusil tak ty si obetava mama 🙂 a budu jej robit testy na lepok?

lusil2005
30. mar 2008

leish asi az o pol roka 😖 ale tak dlho to asi nevydrzim. tipujem tak mesiac - dva. ale aj to bude uspech - kojit o dva mesiace dlhsie...

leishmania
30. mar 2008

a preco az za pol roka? ved to uz bude mat rok za 2 masiace...si ju planovala rok a pol kojit?

lusil2005
30. mar 2008

no, planovat som planovala. aj do dvoch rokov keby sa dalo. ale takto ked nemozem na 80% jedla ani len pozriet - neviem ako to vydrzim... myslim ze do toho roka by to bolo ok...

maja22
autor
30. mar 2008

kili, my máme na predpis bezlaktózový nutrilon - do roka prepláca polovicu poisťovňa, od roka si ho hradíme celý - vyše 250 Sk za krabicu - za mesiac spapá skoro 4 balenia...

maja22
autor
30. mar 2008

už som asi týždeň dávala malému grahamový rožok, a vyzerá v pohode, chutí mu... suchý, aj s trochou perly...

leishmania
30. mar 2008

maja ale grahamove pecivo obsahuje lepok,alebo malz lepok moze_

maja22
autor
30. mar 2008

ako rýchlo a akým spôsobom sa prejaví neznášanlivosť na lepok?

leishmania
30. mar 2008

celiakia sa najcastejsie zacne prejavovat okolo 9-24 mes.Hlavné príznaky pri tejto chorobe sú: hnačka, chudnutie, celková slabosť, nafukovanie, pocit tlaku v bruchu, zvýšená plynatosť čriev, zvýšené množstvo stolice. Deti mozu byt az podvýživené, s veľkým bruškom, je oneskorený rast, malé priberanie na váhe. Vzniká anémia (málokrvnosť), opuchy, výrazný deficit vitamínov (hlavne skupiny B), železa, kyseliny listovej. Je oneskorený pohlavný vývoj. ALe to len ked sa nelieci, teda ak nedodrzuju bezlepkovu dietu.

ma_se
30. mar 2009

MAJA22,pises,o alergii na LAKTOZU,ja som alergicka na ml.bielk.KAZEIN...
preto viem ake je to zlozite si najst jedla bez mlieka a potraviny,ktore neobsahuju mlieko ,alebo kde nie je pridane mlieko SUSENE ATD.
minule ma prekvapilo par veci....
VANILKA...moze obsahovat stopy mlieka...
MAK...to iste/zalezi od akeho vyrobcu ho kupis,to plati aj o VANILKE/
a prekvapena som zostala,ked som si precitala na obale CAJU-LESNA ZMES...ten obsahuje...SMOTANU...
takze treba asi vsetko citat pozorne... 😉