Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Intolerancia na mlieko a nepriberanie 20 mesačného syna

mates1904
9. júl 2012

Zdravim vsetkych,doma mame 20 mesacneho prcka.Zaciatkom roka mu bola zistena alergia na kravske mlieko,neskor uz len intolerancia. Priblizne 4 az 5 mesiacov uz nekonzumuje nic co by sa len troska priblizilo mlieku( ziadne syry,mliecne vyrobky,pecivo len na baze vody, dokonca ani salamy alebo sunky).
Avsak stale je problem s nepriberanim,uz pol roka sme na tej istej vahe : medzi 9,3 kg az 9,6kg.
V Humennom to nasa lekarka asi vzdala,snazime sa niekoho najst,kto by nam konecne poradil co s nasim prckom.Inac na nom nevidno ani naznak nejakej choroby,je to extremne zive a niekedy az hyperaktivne dietatko.

aduliak
9. júl 2012

a co teda papa? aky ma pre ukazku jedalnicek, rezim dna?

adelaine
9. júl 2012

@mates1904 ahoj 🙂
to mi nie je dost jasne, vas nesleduju aj niekde na gastroenterologii?
moj maly od 3 mes. trpi intoleranciou na laktozu, teraz ma 2 roky a musim povedat, ze s papanim problem nema,
kupujem mu vyrobky bez laktozy, jogurty, syr, papa vsetko...
Vam neporadili, co dalej?

mates1904
autor
9. júl 2012

@aduliak ,jedalnicek je dost obmedzeny. ranajky vacsinou rozky s maslom,popripade s dzemom,obedy: maso na stave,zemiaky,ryza,len je to stale dost podobne.a pomedzi to tlaci chrumky a tycinky-asi najoblubenejsie jedlo.

mates1904
autor
9. júl 2012

@adelaine boli sme aj na gastre,ale vsetko sa ukazalo v poriadku. Zacali sme uzivat Ribomunil ( pretoze vysledky z imuntiy mal dost rozhadzane),a pred tymto vikendom sme mali skusit pridavat do jedla Nutrilon digestive,samozrejme hned sa prejavili ucinky a stolice boli v piatok 3,sobota 3x a vcera 5x,takze sme to hned vysadili.

adelaine
9. júl 2012

@mates1904 ten Nutrilon Digestive nepoznam, my sme boli na dojcenskom bezlaktozovom mlieku od nestle Al110...
ale tomu vasmu Nutrilon zrejme mu nesedi, ked tak zareagoval....
ale nechapem, ked na gastre boli spokojni, ze je vsetko v poriadku, preco vam nekazali do jedalnika zaradit aj "mliecne" teda bezlaktozove vyrobky, ved ako pises takto sa fungovat neda....

mates1904
autor
9. júl 2012

@adelaine ten Nutrilon by mal napomahat traveniu,ale akosi sa to nepodarilo.Jeden lekar nam tvrdil ze ma pravdepodobne zapal niekde v tenkom crievku,a to sposobuje tie caste stolice a samozrejme ta intolerancia tomu len napomaha. cele to bolo od zaciatku zvlastne,nasa pediatricka to po cely cas pripisovala rastucim zubkom a podobne,druhy lekar skusil ten Ribomunil a popritom aj Nutrilon,ale stale nic. Ideme v stredu do KE za dalsou lekarkou,gastropediatrickou,tak uvidime s cim pride ona. Ale tak ako si spominala,takto sa fungovat neda.

mimi21mimi
9. júl 2012

Moja dcera ma intoleranciu - nepotvrdenu, lebo dr. nas odmietala niekam poslat i ked ma od malicka problemy, ale sama som to zistila... a ma teda pestrejsi jedalnicek. Je mozne kupit tabletky na prirodnej baze laktazan a v tom pripade moze po ich uziti mliecne vyrobky. Taktiez je mnozstvo bezlaktozovych - napr. v Kauflande.
Okrem toho tiez v tomto obchode maju na spestrenie jedalnicka ryzove ci sojove "jogurty" roznych prichuti, existuje mnozstvo rastlinnych mliek. Ja davam na ranajky kase instantne s vodou - spaldova, kukuricna, ryzova, psenicna atd. (v bio obchodoch, v Kauflande), pomazanky s rastlinneho masla (vajickova, kalerabova, mrkvova, redkovkova), vela ovocia a zeleniny, teraz v lete kupujeme dren ako zmrzlinku.... potom robim vela strukovin, lebo aj maso - hovadzie pri (narodila sa ako 4kilova) ale je zdrava a v pohode, ked nedostane "omylom" nieco mliecne.

Myslim, ze by stacilo hlavne spestrit jedalnicek a maly by pribral. 🙂

majka1981
9. júl 2012

co sa tyka intolerancie, tak Ti neporadim, nemam ziadnu skusenost. co ma ale napada je, ze mozes nahradit kravske mlieko aj ryzovym mliekom alebo sojovym mliekom, dostat do na priklad v dm. ja s ryzovym mliekom robim na priklad ovsene vlocky, chuti aj bez vsetkeho ako napoj, robia aj ako keby "jogurty" a pudingy atd.
co sa tyk priberania, tak ked je dieta mobilne, co predpokladam ze 20 mesacne je - tak to uz dieta nepribera tak vela, aj moj syn pribral za pol roka len malicko.
ja by som upravila ten jedalnicek, vynechala tie somariny chrumky atd, aby sa pekne napapal dobreho jedla.

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi presne takto fungujeme aj my 😉
maly je cestovinovy, tak fungujeme na privarkoch, ja tam pridavam Rajo mlieko bez laktozy na varenie, masko na stave....
inak ten Laktazan sa nesmie uzivat dlhodobo...je to len taka nevyhnutna pomoc pri traveni, ak uz clovek zje nieco pre neho nevhodne...a tusim, male deti by ho nemali uzivat...az od nejakeho veku, ci mylim sa?

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Ono je to v skutocnosti tak, ze v zahranici sa to moze uz od narodenia ale u nas to nie je nejako odobrene - nevyznam sa v tom, len som to citala.
Ale nevedela som, ze sa to nemoze uzivat dlhodobo - moze to nejako poskodit? Cestovinova je aj nasa teraz, ta by jedla suche slize bez problemov 🙂
Dnes som nasla v Kauflande aj bezlaktozovu smotanu prvykrat. 🙂 Ale este som ju nekupovala. To mliecko zvyknem kupovat, ale vacsinou polku vyhadzujem, lebo mala ciste mlieko nepije, len do varenia a mne do kavy nechuti, lebo je sladke.

mimi21mimi
9. júl 2012

* som tam zmazala polku vety - chcela som napisat, ze pri intolerancii by sa ani hovadzie maso nemalo a ze moja mala ma takmer v dvoch rokoch 10,5 kila uz dlhsie, narodila sa 4kilova, takze nejako moc to nie je, ale je zdrava a v pohode pokial nedostane mlieko v nicom.

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi hehe, pocuj, aj moj sa narodil s mierami ako mesacne babo, bez par gramov mal 4,5 kila a teraz je normalny, v 2 rokoch ma nieco okolo 12 kil...normalne zdrave deculo 🙂
a inak, ja som z Kauflacu tu smotanu na slahanie uz kupovala, piekla som kolac.....dala sa 😉
a to mlieko do kavy nechuti ani mne, ale zase napr, ked robim drobcovi bezlaktozovy puding ( z DMky), tak vobec nepridavam ziaden cukor, staci ze to mlieko je sladke....

inak, Laktazan ako taky ani nie, ze poskodit, ale tym, ze sa nedozdrziava dieta a iba sa to takto plata tabletami, som myslela, ze tenke crevo moze potom reagovat zapalmi, atd....

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Ahaaa to ma nenapadlo.. a myslis, ze nemoze uskodit aj tie bezlaktozove mlieka nejako? Myslela som v tom zmysle, ze ak by bola trebars total na bezmliecnej diete, mozno by neskor tolerovala apson nieco... u nas ma intoleranciu iba ocino, ale len ked mlieko vypije, inak moze vo vareni aj v peceni, aj smotanu slahackovu normalne...

Syncekovi robili na toto aj testy? Moja dr je asi nejaka pribrzdena, nemozem si u nej vydupat nic, tak som sa rozhodla riesit to sama s tym, ze ked pojde do skolky, vydupem si papier, ze mlieko nemoze a hotovo.

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi mojmu malemu zistili intoleranciu, ked mal 3 mesiace, lezali sme v nemocnici, tam ho testovali, robili mu test z krvi...pre vacsie deti existuje aj tzv. dychovy test po poziti laktozy...stale sme v sledovani, vsetko mame odobrene gastroenterologickou....nepridavam do jedalnika potraviny len tak svojvolne, aj tie mliecne vyrobky bez laktozy nam odobrila....kedze tam nie je laktoza, je rozstiepena, tak telo neprijima to, co mu skodi, teda mliecny cukor....ine je to pri alergiach na bielkovinu kravskeho mlieka....
intolerancia je v tomto jednoduchsia, lebo mliecne vyrobky sa nemusia vypustit z jedalnika, len musia byt bez laktozy prip. low lactose, kazdy kolko znesie...neskor im nemusia skodit napr. aj kyslomliecne vyrobky, acidka....

a ja pevne verim, ze tato porucha je iba nejaka parcialna, nam dava doktorka velku nadej, ze deti z toho vedia vyrast...ked bude moj krpec trosicku vacsi, pojdeme opat na pretestovanie....

azarijka
9. júl 2012

@mates1904 to mate ako u nas, alergia na mlieko plus este aj soja, kiwi a orechy. váhu ma teraz okolo 9,2kg, chuda ako spageta 😀 s jedenim obrovsky problem, z kazdeho zobne len trosku... ale ja som to uz nejak vzdala uz to neriesim, nechce nemusi... pripadne jej pustim krtka na PC, pri tom dokaze zjest aj dospelacku porciu 😀 😀

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Naozaj sa z toho da dostat? Myslela som, ze len z alergie na bmk sa da dostat....

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi ano, tak budeme verit obe...vsak? 😉

mates1904
autor
9. júl 2012

@mimi21mimi malemu brali krv uz parkrat a robili sa testy na alergie,najprv to bola alergia mlieko,potom uz len intolerancia na laktozu.taktiez skusala muku,tak najprv to vyslo pozitivne( asi pred 5 mesiacmi),teraz uz zase je na muku negativny..jahody mu vysli pozitivne.co sa tyka nasej detskej lekarky,tak to bolo to iste,do testov a odberov sme ju museli tlacit,my(resp.manzelka) sme jej museli povedat na ake zlozky ma robit testy a podobne

kaja73
9. júl 2012

@mates1904 urcite zaradte do jedlanicka obilne mlieka a za studena lisovane oleja-ja striedam repkovy,olivovy,rakytnikovy,tekvicovy a avokadovy-3 krat za den dam malemu po cajovej lyzicke-ono tie tuky z mlieka treba niecim nahradit.
A ked ma"len "intoleranicu laktozy, tak moze aj smotanove jogurty-teda kysane mliecne vyrobky-tam je kalorii tiez dost.

Ale dieta od cca 18m uz pomaly pribera-moj je na tej iste vahe pol rok a predtym pribral 400 g za ten minuly pol rok-teda za rok len 400g-teraz ma 2 a pol roka a ma len o cca 800g vysie vahu ako mal v roku.
Inak tiež bol dlho na diete-bezmliecnej- a pekne sa dalo vsetko nahradit a stravu mal vyvazenu a aj kaloricku.

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Veru hej 🙂 a ako to riesite v skolke?

@mates1904 Takze to asi s vacsinou doktoriek je taky problem... a detska robila u maleho tie testy?

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi zacal chodit do sukromnych jasli, tam problem s varenim diety nemaju, klop klop...
a nie, pediatricka mu testy nerobila, ona na to nema specializaciu...boli sme hospitalizovani v nemocnici, potom odtial nas preradili do sledovania v odbornej gastro amb., chodime kazdeho pol roka.

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Aha, tak ja to budem musiet asi vydupat, ak by mi pediatricka nechcela dat papier do skolky. Ona pojde az za rok a do statnej, bojim sa, ze budu robit problemy....

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi nechcem ta strasit, ale asi ano...my sme mali taky problem, preto sme museli hladat sukromne...a ak naozaj chces, aby si to mala na papieri, musis za tym ist....
podla mna teraz, ked uz nie je potrebny vymenny poukaz ako odporucanie na vysetrenie, podla mna by si si mala vyhladat nejaku dobru gastro ambulanciu u vas v okoli, zavolat im a porozpravat sa o tvojom podozreni...nech malu vysetria a bodka....pediatricku by som uplne z toho vynechala, prip. ak by chceli od teba v ambulancii vymenny list od pediatra, a ta by ti robila obstrukcie, tak ju rovno vymen...a to iste radim aj matesovi, na co taky pediater, ktory sa tomu nielen ze nerozumie, ale este bude robit aj obstrukcie v dalsich vysetreniach, ako keby to slo z jeho vrecka...

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Fuuuu a to sa riesi na gastre? Ja som bola stale v tom, ze u alergologa....

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi eee, gastro

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Dobre ze pises, lebo ja by som sa trepala alergologovi... a akym stylom robia vysetrenia? Krvou?

adelaine
9. júl 2012

@mimi21mimi kedze mas 2 rocnu slecnu tak zrejme krvou....
lebo ako som uz vyssie pisala, ten laktozovy test sa da robit aj z dychu cez taku masku, ale robi sa to vacsim detom, je to velka vyhoda, ze sa nemusia pichat, ale nasim drobcom by masku na tvari zrejme nikto neudrzal ....

kaselka
9. júl 2012

@mates1904 ahoj a čo ovocie, zelenina? Naša malá má krvnými testami nepotvrdenú alergiu na bielkovinu kravského mlieka, ale problémy s váhou nemá. Bude mať 2r a váži okolo 13 kg. Samozrejme každé dieťa je iné, no myslím si, že možno aj u Vášho malého bude problém možno ešte aj s nejakou inou potravinou aj napriek tomu, že krv je OK. U nás krv vyšla 3x a vždy inak a u malých detí je to vraj normálne, pretože imunitný systém sa ešte vyvíja. V každom príp. by som zaradila aj viac ovocia a zeleniny, panenské za studena lisované oleje a skúste aj tie obilninové mlieka ak ich teda bude chcieť. Celkom dobrý výber je v DM-ke. A ja by som skúsila chrumky a tyčinky zakázať, alebo povoliť až keď sa naje, teda ak to tak už nerobíte.

mimi21mimi
9. júl 2012

@adelaine Viem, ze je ten vydychovy test, ale to mi je jasne, ze ju neudrzim 😀
Som zvedava, ako jej odoberu krv 🙂 kazdopadne zrejme ked sa vratim z dovolenky v auguste to budem riesit... rozmyslam, ze u nas v TT tusim dobry gastroenterolog (neviem ci som to napisala spravne) ani nie je... ale bude hladat v okoli.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli