Je ľahká mozgová dysfunkcia u deti dedičná?

miruskac
14. jún 2015

Ahojte mamicky .Moj manzel sa trochu zajakava a ma LMD.Mame 2,8 rocnu dceru a je dost hyperaktyvna neposedi na zadku a ked sme vonku stale beha a musi byt stale v pohybe ,ked prideme na nove ihrisko tak chce vsetko rychlo vyskusat ale ked sme na ihrisku ktore pozna je normalna.je len hyperaktyvna zatial a niekedy dost krici ako keby sa predvadzala.mam sa bat ze aj nase dievcatko bude mat LMD a ako sa mam spravat a vychovavat take dieta ? citala som ze to maju vacsinou chlapci .bojim sa lebo kazna mama chce mat zdrave dieta. poradte je to dedicne a mam sa bat ze to bude mat aj moje dieta? dakujem

mawka
14. jún 2015

akurat googlim, ze co to je a ani som netusila, ze to ma moj syn 😅 ako chodim s nim k spec. ped. lebo ma adhd a poruchy ucenia /dyslexia a spol./ a v podstate hodne na neho sedi z tych priznakov, ale zvladame to v pohode. iste, prva trieda bola zahul riadny, ale inak mam pocit, ze cim je vacsi, tym je vsetko miernejsie alebo sa to lepsi. neviem, ci je to tym, ze makame na tom centrum-skola-rodicia alebo ze rastie, neviem. ale aj ta jeho hyperaktivita nie je v zmysle ze je nezvladnutelny, len je proste stale v pohybe a drzka sa mu nezavrie a skor je hyperaktivny, ze ho vsetko zaujima, vsetko chce skusit, vsade chce pomahat a tak. takze to si mozem este pogratulovat. dcerka bola nedavno na psych. vysetreni kvoli skolskej zrelosti a jej vyslo ze ma mierne tazkosti s respektovanim autorit, posuva hranice, mierne tazkosti s pozornostou, ale ak som tu spravu dobre pochopila, tak to vychadza asi z jej povahovych crt, lebo to je taka akcna baba no 🙂 ale iagnostikovane to nema ani odporucania ze treba s nou extra pracovat. a obe deti moje maju v spravach nadpriemerny intelekt. ber to tak, kde priroda pridala, inde ubrala 🙂 ale ja zasadne s detmi idem ako normalne. len teda pri malom trenujeme vela vela citanie, ratanie a pozornost. inak nic extra. a osvedcil sa mi rezim doma. presne vymedzeny cas na povinnosti, hry, spanok. take deti rezim potrebuju. mna nikdy nikto netestoval ani exa, vtedy sa to takmer nerobilo, takze neviem povedat, ci aj ja mam LMD alebo nieco a tiz som neposedna akcna zena. vsetko sa moze este vykrystalizovat 🙂 neboj. a ked, tak skoc do CPPPP a tam ti iste poradia co a ako. ved od toho oni su. hlavu hore 🙂

jenny2009
11. dec 2015

...kedysi davno to bola tema mojej diplomovky a dnes uvazujem ci to nema aj moj syn, aj ked LMD je po novom ADHD , boli ste u psychologa, ktory vam urcil tuto diagnozu?

jenny2009
11. dec 2015

@miruskac tato porucha sa dedi, ale neviem isto sa negiagnostikuje od 2.8 roka, myslim ze psychologovia cakaju do predskolskeho az skoleskeho veku, kedze dovtedy dieta moze byt hrave aj neposedne atd.... ale samozrejme ak to ma jeden z rodicov je tam vyssia pravdepodobnost. Opis spravania tvojej dcery je podla mna uplne normalne zdrave dieta ktore ma radost 🙂
Ja tiez uvazujem ci ju nema moj syn, ma oneskoreny vyvoj reci a sustredit sa dokaze par minut, ale zase nie je hyperaktivny ak odmyslim, ze ked moze tak stale tancuje 🙂 a dobre

mawka
12. dec 2015

@jenny2009 no dedicne. lenze to sa da horsie zistit, ked nas nikto netestoval ako sa to robi dnes. kym nebola nejaka extremna odchylka, vsetci sme sli do skoly a nikdy nikto neriesil LMD, ADHD, rozne dys. teda ak si ja pamatam. akurat ze deti, ktore boli mimo standard, ze vazne bola silna odchylka, sli do specialnej skoly. takze neviem, v akej miere je to dedicne a ci sa da u dospeleho zistit, ci ma LMD. mna sa vlastne ani nepytali v CPPP ci som mala taky problem alebo v rodine. dost teda sa ma pytali na priebeh tehotenstva, porod a vyvoj deti od narodenia. ked si robila diplomovku, napis o tom viac, je to v kazdom pripade zaujimave 🙂

araik
12. dec 2015

najlepšie ti poradia v centre pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, skús si vyhľadať kde v tvojom bydlisku sa takéto centrum nachádza, zavolaj tam alebo napíš mail, opíš svoju situáciu...jedine tam ti môžu pomôcť s diagnostikou a dajú ti ďalšie odporúčania ako ďalej