Je sója naozaj škodlivá pre chlapcov?

barbis
16. júl 2010

Maminky počuli ste už niekedy niečo také, že by mohli byť výrobky obsahujúce sóju škodlivé pre chlapcov? Dnes bola u nás kamarátka a manžel si varil párky, povedal jej, že už neobsahujú sóju, pretože je to vraj zakázané. Kamarátka na to, že áno, pretože sója obsahuje ženské hormóny, ktoré ovplyvňujú mužský organizmus až na toľko, že by mohli byť neskôr neplodný. Dosť ma to zarazilo, pretože ja často kupujem sójové rezance na rizoto alebo sójové plátky a môj malý ich miluje. Neviem teraz, či tomu veriť a vzdať sa sóje alebo je to blbosť, nikde som o tom nič nenašla.

warholette
16. júl 2010

to je hlupost. soja je lacny zdroj rastlinnych proteinov a konzumuje sa najma v azii. takze cinania a japonci by boli neplodni a nie najpocetnejsie narody na svete. soja dokonca ochranuje muzov pred rakovinou prostaty a zeny pred rakovinou prsnika. takze hor sa do soje, tofu je mnamnam a vsetky vyrobky zo soje su zdrave 😉

barbis
autor
16. júl 2010

@warholette to si ma ukľudnila, pretože ja varím sóju dosť často a nerada by som sa pripravila o vnúčatá 😀

mamutka
16. júl 2010

no pobavila som sa, dufam, ze ta kamaratka ak ma maleho syna, tak mu statocne pari genitalie v jednorazovkach a riskuje tak jeho problemy s plodnostou do buducnosti, hlavne ze mu neda soju, takze jeho plodnost moze jasat radostou.....no dobra je, fakt

barbis
autor
16. júl 2010

Ona nemá deti, je to vysokoškolská učiteľka a je dosť sčítaná tak preto som dostala obavy.....ale to že ju vo veľkom jedia číňania ma nenapadlo a tých je naozaj dosť 😀

luciferova
16. júl 2010

@mamutka to akoze kazda matka, ktora nelatkuje, je nezodpovedna? lebo dost to tak vyznieva 😅

monkula
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciferova
16. júl 2010

@monkula 😉
@barbis mozno nema deti prave kvoli tej soji 😉 😉 😀 😀

barbis
autor
16. júl 2010

@luciferova teraz som sa zasmiala....isto to bude kvôli tomu 🙂 ale nie 😎
čo sa týka toho látkovania...obdivujem také mamy, ja som na to strašne lenivá, radšej si raz za týždeň dojdem kúpiť huggiesky 🙂 ale môjho malého to nijak neobmedzuje, miesto prania a sušenia plienok si radšej zájdeme na ihrisko..no ale to je dosť od témy 🙂 🙂 🙂

monkula
16. júl 2010

@barbis jaj, to si nemala ,teraz nám sem nabehnú a budú nám tlačiť do hlavy, aké je to nezdravé, neekologické a podobne... 😝

barbis
autor
16. júl 2010

@monkula no to, že je to neekologické vieme všetci ale čo nie je 🙂 to by som musela prestať kupovať skoro všetko, veď koľko vecí je zabalených v sáčku, ešte aj tá sója 😀 veď ja triedim odpad, chodím všade peši, šetrím energie, kupujem bio keď dostane manžel prémie, mäsko papáme len 1 krát do týždňa nech aj slepice požijú 😀 tak aspoň tie pleny si doprajem...skúšala som prvé 2 mesiace ale nikdy viac..

monkula
16. júl 2010

@barbis podobne... 😉 okrem bio teda 😅 😅 😅

warholette
16. júl 2010

v kalifornii teraz presadili zakon, ze davat nakupujucim v obchodoch jednorazove plastove tasky je protizakonne, lebo to nici zivotne prostredie. vsetci musia mat svoje latkove alebo dostanu hnede papierove sacky. ale vazne, to ze je vsetko zabalene v tisicoch plastovych obaloch, to uz nikto neriesi... 😒
som uz mimo temy? 😕

barbis
autor
16. júl 2010

@warholette aj keď som žila v anglicku tak nám dávali potraviny do papierových vreciek a nikto sa nad tým nepozastavoval, už sa to pomaly blíži aj k nám..čo sú tie tesco eko tašky....ale aj tak najlepší zákon čo vyšiel u nás, sú tie igelitové rukavice na rožky, plné koše sáčkov v každej jednej predajni a to nikto nevidí a nekritizuje.

mamutka
16. júl 2010

jezisi, to sa hned musite rozculovat, pretoze zareagujem od srdca, kedze ta somarina o soji ma fakt pobavila? nemyslim si ze som nejaka alter mater, ani sa nejdem rozdrapit pre ekologiu, vlastne ani neviem co je na modernych latkovkach take alter, maju krasne farby, lahko sa s nimi naraba, oprat, osusit, to je cele, nic alternativne, len moderne, a ano, je fakt ze pri terajsich 35 stupnoch je urcite kazdemu dietatu v jednorazovke horuco, samorzejme maminka ma na sebe 100 perc.bavlnu, lebo je teplo, nuz ak vas toto stve, tak prostim, ale je to fakt. aj ja pouzijem jednorazovku ked musim, ked sa na dovolenke inak neda, nie som ziadny alternativny zarasteny exot s mastnymi vlasami co neuznava ani deodorant, ako podla mnohych asi vyzeram,kedze som tu daco spomenula....
inak, ani som v prvom prispevku nepisala, ze ja latkujem, len som si vystrelila z osoby, ktora ocierni soju lebo daco pocula ale ine veci jej nevadia, a uviedla som jeden priklad....
ked sa vas to dotklo, tak nechapem, je mi jedno co si kto robi, co si na seba nacapi, uplne, ale obcas mi je luto deti ktore vidim v kociku nahe lebo je horuco, hlavne ze od pasa dole, kde treba najviac vetrat su zabalene bezpecne nepriedusne. vobec nehovorim ani nepisem, ze maju nezodpovedne matky, ze ich treba zavriat a ine somariny, to su veci, ktore deti neriesia, ak je inak dobre o ne postarane, su stastne a ci ich zadocky dychaju ich netrapi. tym to pre mna hasne.
ze sa niekto urazi za to ze napisem podla mna uplne nevinnu reakciu na totalnu kravinu, nuz to nech si kazdy zrovna v hlave, preo sa tak nasiera.

mamutka
16. júl 2010

barbis, to ze miesto prania a susenia plienok si radsej zajdete na ihrisko, no neviem, 3 krat za tyzden pustit pracku a potom povesat, pricom maly nadsene pomaha, no to snad zaberie len chvilu, nie? to moj maly je nauceny travit vonku 2-4 hod denne, v byte nevydrzi, ani ked leje, snezi, tak podla tvojho vzorca by sa to malo negovat......
no ale sme mimo soje, podla mna ta fama zacala pletkami okolo geneticky modifikovanej soje, ktora sa strieka svinstvami co vsetko v okoli znicia, lebo by ju to mohlo oslabit, no a ta chemia asi vplyva zle na zdravie, ale zase, ktory postrek to nerobi?

monkula
16. júl 2010

😉 😉 @mamutka jediný, kto je nakakaný, si ty 😉 😉
JA som nenapísala, že si Yetti, ja beriem, že látka je dieťatku určite príjemenjšia, než umelá plienka, ale ja som na to lenivá, uznávam...

lili_a_mimi
16. júl 2010

Sojove boby su hlavnym zdrojom tzv. konzumovateinych fytoestrogenov, ktoré sú chemicky blízke estradiolu, avsak sú TISICKRAT MENEJ UCINNE ako estradiol (v prvom clanku zmieneny zensky hormon). V sucasnosti je viac ako 600 rastlinnych substancii, ktore mozu byt prekurzormi hormonov ako takych, avsak nie vsetky su konzumovatelne.
Hlavnym zdrojom konzumovatelnych fytoestrogenov su sojove boby. Obsahuju ich aj dalsie druhy strukovin (susena fazula, sosovica, arasidy), z obilovin (psenica, raz, ovos, jacmen), ale aj grapefruit, zeleny caj, pivo aj cervene vino, no v straaaaasne malom mnozstve.
Napr.: 1g sojovych bobov obsahuje 2mg fytoestrogenov (1000x menej ucinnych ako obyc.ludske hormony)
Fytoestrogeny su povazovane za "prirodne latky braniace vzniku rakoviny". Ucinok fytoestrogénov mozno zvysit pozivaním niektorej zeleniny, napr. mrkvy, spenátu, brokolice, karfiolu, ale aj grapefruitov. Negatívne na ne vplýva pozívanie alkoholu, fajcenie. Coraz viac sa hovori o ich preventivnom ucinku proti rakovine prsníka a maternice, ale aj prostaty u muzov, ako aj o ich preventívnom ucinku proti osteoporóze.
ZHRNUTIE: Soja ako taka je uplne bezpecna - a ak by ste aj nejaky ten "konzumovatelny hormon" nejakym specialnym postupom pripravili (varom, pecenim + specialnymi ingredienciami), urcite to neublizi ani vam, ani vasmu partnerovi, ci detom 😉

mamutka
16. júl 2010

monkula, ved ta tvoja prva reakcia o vyvysovani sa, zozrati mudrosti sveta, super a otras matkach, ktore treba zavriet urcite nie je reakcie spokojneho cloveka....ani ten koment, ze vam sem nabehnu alter matere a budu mudrovat...toto nie je tvoja diskusia pre par jedincov, toto je o soji, tusim si sa k nej este nevyjadrila 😀
akoze mier, ale kydat si na hlavu nenecham 😀
co sa tyka zdravych potravin, poznala som v praci cloveka, co predaval potravinarsku chemiu....postupne zacal tvrdit, ze keby chcel zit zdravo, musi jest len domace celozrnne pecivo, vsetko je umele, aj syr sa udi tekutym dymom, ziaden salas a pod., no najdravsie asi budu tie tmave "celozrnne" chleby z obchodov, ake su len fajn tmave, buduci rok uz budu snad totalne cierne.....zvlastne ze vyrobia z bielej muky daco tak cierne...a ludia to kupuju, ze to je zdrave 😔
jo a ten predajca potrav.chemie sa dlho nezdral, nasiel si lepsiu pracu 😀

mamutka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barbis
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
barbis
autor
16. júl 2010

tak ten článok od @tynushqa by ste si mali prečítať 😖

warholette
16. júl 2010

@tynushqa to je teda dobra vtakovina. presla som si prave celu stranku FDA a nasla som akurat toto http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdo...
ze vyrobcovia si mozu dat na sojovy vyrobok tvrdenie, ze napomaha znizovaniu kardiovaskularnych chorob pri splneni nasledujucich podmienok.
v clanku pravda o soji sa pise: "Sojove proteiny dokonca nepresli ako ludska potravina ani hotnotenim americkym uradom pre dohlad nad potravinami a liekmi - FDA (Food and Drug Administration". takze je to klamstvo, pretoze FDA ich uznava a uznava dokonca aj ich zdravotny prinos.
dalej sa v clanku pise: "Az alarmujucich 60 % potravin na policiach v americkych supermarketoch obsahuje nejaku podobu soje, napriklad sojovu muku, bielkoviny, ciastocne hydrogenizovany tuk zo sojovych bobov atd."
co je na tomto cisle alarmujuce? alarmujuce je, ze sa do zelatinovych cukrikov pridava vytazok z bravcovych kosti alebo sladkosti mars a snickers vyrabaju z telacich zaludkov. alarmujuci je obsah muky a kosti v parkoch a salamach a nie sojovy olej alebo sojove bielkoviny.
dalej. doktorka Larrian Gillespie vysvetluje o potlacani funkcie stitnej zlazy: "Izoflavonoidy v soji ucinkuju ako hormony v tele. A u mnohych zien, hlavne u tych, co prijimaju velke mnozstva koncentrovaneho sojoveho prasku alebo beru doplnky s obsahom tychto izolavonoidov (na zmiernenie post-menopauzalnych tazkosti) narusuje hormonalnu rovnovahu v tele, spustajucu alebo zhorsujucu problemy so stitnou zlazou". dolezite su slova "co prijimaju VELKE mnozstva" a "zmiernenie postmenopauzalnych tazkosti". tu je jej vyrok nevytrhnuty z kontextu: "Larrian Gillespie, M.D.: Protein is protein. It's the fat associated with it that matters.
Soy, however, has another problem in that it contains isoflavones that affect the
thyroid in menopausal women. Soy protein is great, but you don't find it alone." (http://www.power-surge.com/transcripts/gillespi...)
preklad - protein je protein, problemom je tuk, ktory je na tento protein naviazany. so sojou je problem v tom, ze obsahuje isoflavony, ktore zasahuju do produkcie thyroidu u zien v menopauze. sojovy protein je skvela vec, ale nenajdete ho sam o sebe". takze soja vo velkych mnozstvach skodi zenam v prechode, nie soja ako taka skodi vsetkym zenam.
clanok obsahuje dalsie a dalsie klamstva, vyroky vytrhnute z kontextu a neuplne informacie.
zaver - clanok chce naviest ludi na konzumaciu masa a odhovorit ich od konzumacie soje. to, ze maso tiez obsahuje hormony, tuky a na jeho vyrobu sa spotrebuje omnoho viac materialu, vody a energie, sa v nom uz nehovori...

tynushqa
16. júl 2010

@warholette
ked budes mat zaujem tak si mozes postudovat 😉

http://www.badatel.sk/documents/100_dokazov_pro...

bihan
16. júl 2010

Niečo od Dr. Bukovského (ktorého považujem za relevantnejší zdroj ako niektoré spomínané linky)
http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

a skoro všetko o sóji z tej istej stránky http://www.akv.sk/index.php?option=com_content&...

len krátky úryvok:
A teraz vážne: Na základ informácií z článku sme neboli schopní nájsť odbornú publikáciu, ktorá by mohla byť podkladom pre také závažné tvrdenia o škodlivosti sóje. Naopak, spoľahlivé zdroje ako sú AHA (Americká kardiologická asociácia) a FDA (americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) naopak sóju považujú za potravinu, ktorá srdce chráni, a to viacerými spôsobmi: blokovaním vzniku krvných zrazenín, protizápalovým účinkom a znížením hladiny cholesterolu a a triacylglycerolov.

tynushqa
16. júl 2010

@warholette
a nehnevaj sa na mna, ale ten clanok som citala 3x a vobec som tam nezbadala ani skryte navadzanie na konzumaciu masa a masovych vyrobkov 😉
Nechcem tu nikomu znechucovat soju, ja som tiez jedla vela soje, a je zaujimave ze prave ja som sa liecila na choru stitnu zlazu /tyreotoxikoza/ 7 rokov 😉 samozrejme, ze to nedavam do priameho suvisu, u mna hrala ulohu aj genetika. Ja len tak 😀

warholette
16. júl 2010

@tynushqa a nieco, kde by sa nehovorilo o potkanoch a laboratornych vyskumoch? daj mi nejaky link, kde sa hovori, ze konzumacia takeho a takeho mnozstva soje denne sposobuje take a take ucinky 😉 vsetky latky v potravinach su skodlive, ak sa konzumuju vo velkom mnozstve alebo ak su aplikovane na bunky v laboratornych podmienkach.
http://www.ahrq.gov/clinic/epcsums/soysum.htm
tu su zosumarizovane rozlicne vyskumy a hoci nepreukazali ziadne zazracne vlastnosti soje na ludoch, nedokazali ani jej skodlivost.
co sa tyka povodnej otazky, tu je dobry clanok - http://www.buzzle.com/articles/soy-consumption-...
@barbis ak budu muzi jest tridsatkrat vacsie mnozstvo soje, ako by jedli normalne (teda kila a kila tofu a podobne), tak mozu mat priznaky ako znizenie produkcie testosteronu alebo zvacsenie prs. take mnozstvo soje vsak nikto nie je schopny pravidelne konzumovat, takze sa netrap 😉

mobilo
16. júl 2010

ja si myslím, že keď človek papá všetko s mierou nemože mu to uškodiť 😉 😉 😉 😉
keby sa má človek stále zamýšľať nad tým, nič by nemohol papať proste je to tak...dnes sa človek dočíta niečo o sóji, zajtra o tom, pozajtra o tom...neviem možno keby tu sóju papá na raňajky, na obed a na večeru každý deň možno by mohlo,,,ale raz za čas určite nie 😉

luciferova
16. júl 2010

@mamutka mas cosi pravdy, zacnem zvazovat aj latkovky. uz som v teme o latkovkach 🙂