Kašeľ ako prejav refluxu u 2 ročných detí

kaselka
24. júl 2012

Tém o refluxe je tu síce už niekoľko no nenašla som to čo potrebujem (väčšinou sa riešia bábätká) tak zakladám túto tému a dúfam, že nebude zamknutá. Moja 2 r. dcérka už asi 5 týž. kašle. Začalo sa to po skúške klasického UM (má alergiu na bielkovinu kravského mlieka). Vtedy začala kašľať a trvá to stále i keď je to podstatne lepšie. Keď som hľadala čo by to mohlo byť narazila som aj na to, že sa takto môže prejaviť reflux (ako bábätko ho mala). ORL vyšetrenie bolo OK. Prosím máte s tým niekto skúsenosť a ak áno ako dlho ste sa trápili kým vás odoslali na gastro vyšetrenie, príp. či ho niekto absolvoval na vlastnú žiadosť a platil si ho. Vopred vďaka. Už neviem ako by som jej pomohla.

alba24
3. aug 2012

@keiko33 ahoj mozem sa opytat? Kolko mala tvoja dcera rokov ked brala ten famotidin? Moj syn ma 11. m a ma reflux najma v noci a akoby nalacno teraz. Akoby ked sa mu uz zriedia v brusku stavy a kyseliny. A preto sa v noci budi a mece. Kde ste chodili k lekarovi? Dik Sasa

gocrazy
3. aug 2012

@kaselka necitala som celu tuto temu, len ti chcem povedat, moj syn ako osemmesacny mal potvrdenu alergiuna bkm a este dalsie veci...pili sme nutrilon alergy care, v troch rokoch mu robili opat testy a vysli negativne, takze sme mali zacat s mliecnymi vecami, sucasne sme vsak nastupili aj do skolky, takze tam nemal ziadne obmedzenia v strave, jedol vsetko co ine deti...po tyzdni sme zostali doma pre kasel a takto na striedacku stale , tyzden v skolke , tyzden doma...kvapky, spraye, od kasla, do nosteka...kazdy vravel ze je to reakcia na detsky kolektiv, ze su to bezne detske choroby a ze si tym kazdy musi prejst....po polroku sme skoncili na alergologii s diagnozou prieduskova astma....dostali sme kortikoidne spraye astmaticke a lieky....syn presiel viacerymi lekarmi a len jeden nam potvrdil astmu, dalsi tvrdili len ze ide o docasne priznaky astmy a jedna doktorka s ktorou teda ja osobne suhlasim tvrdila, ze je to dosledok toho, ze pil mlieko a jedol mliecne vyrobky, a ze hoci uz nema pozitivne testy , uz nikdy nesmie bielkovinu kravskeho mlieka v akejkolvek podobe...po mesiaci prisnej bezmliecnej diety syn nekasle, nesopli, nema bolesti bruska, stolicu ma normalnu....takze ak ti mozem poradit, opatrne pri zavadzani bielkoviny a sleduj reakcie, a ked sa ti nieco nebude zdat, treba mlieko opat vysadit...

kaselka
autor
3. aug 2012

@gocrazy Ahoj a ešte sa spýtam čo tie lieky na astmu - berie ich stále, alebo ste ich mohli vysadiť spolu s mliekom? A mali ste potvrdené aj nejaké inhalačné a iné potravinové alergie? Mojej malej totiž vyšli pozitívne inhalačné alergény (nejaké pele, roztoče, plesne + nejaké iné potraviny...) takže sa to zatiaľ uzavrelo ako alergia. BKM paradoxne nie i keď je preukázateľne vadila. Mlieko som jej samozrejme hneď vysadila a nepije ho už asi 1 mesiac len Nutrilon AC no zatiaľ kašle stále, síce menej ale kašle a hlavne keď leží resp. spí. Počas dňa len občas tak 1-2x - troška. No snáď po tom vyšetrení na reflux budeme múdrejší...

gocrazy
4. aug 2012

@kaselka no nemala by som takto verejne, ale nech...sama som mu tie lieky od astmy vysadila, lebo nezaberali vobec,aj sam lekar sa cudoval, ked sme po mesiaci prisli a ziadne zlepsenie....(stale vtedy tvrdil, ze moze kludne vsetko mliecne)...nasadil potom silnejsie lieky a po dvoch tyzdnoch na kontrole to bolo stale rovnake...krutil hlavou ze ako je to mozne...a preto sme sa s manzelom rozhodli, ze vysadime vsetky tie lieky, nechali sme iba aerius, nasadili bezmliecnu dietu a synovi nic nie je, ziadne piskanie na prieduskach...

testy na pele mu nerobili, nechapem preco doteraz, lebo sam lekar nam tvrdil, ze je urcite alergicky, lebo ked vyjdeme von, tak sa nam rozkycha, rozkasle, slzia mu ocka....boli sme u neho v juni, kedy bola najhorsia sezona pre alergikov a povedal ze je urcite na nieco alergicky, ze ved to na nom je vidiet, tak nam dal len aerius...

potravinova alergia bola u nas pozitivna najviac na banan, potom slabsia na jablko, vajce, hovadzie maso, BKM...v troch rokoch vsetko negativne, ale ja mu tie veci davam iba minimalne,ked musim...

reflux mal syn do roka, na gastre nam povedali, ze je to normalny prejav, kedy deti nemaju este vyvinutu traviacu sustavu, aby sme to neriesili, ze to prestane, ked zacne jest prikrmy, ale trvalo to dlhsie, on nam grckal len malokedy, vsetko mu to zostavalo vnutri, len mu to behalo hore dole, poculi sme uplne jasne, ako lapa po dychu a snazi sa to vsetko prehltat, potom sustavne ckal a pchal si prsteky do pusinky, ked ho z tej kyseliny palilo v hrdielku.....

ja mam potravinove testy negativne, napriek tomu mlieko netolerujem, moja alergologicka povedala, ze moze ist aj o tzv. skrizene potravinove alergie, kedy ak si alergicky na nejake pele, travy..potom netolerujes aj urcite potraviny....a ze netreba vzdy uplne stopercentne verit vsetkym testom, treba vraj hlavne sledovat reakcie tela na danu latku a ked nieco robi zle, treba to vylucit....

s malym ideme v septembri na kontrolu, sama som zvedava co povie lekar na jeho stav a som zvedava co povie na to, ked mu oznamime, ze lieky sme sami od seba vylucili...

skus malu vypolohovat pri lezani, odporucaju to pri refluxe, my sme tak maleho do roka polohovali, mal matrac pod hlavickou zvyseny...a robime to vzdy ked ma sopliky, aby mu nezatekali, lebo vtedy tiez dost kasle....

keiko33
12. aug 2012

@alba24 dcera ho dobrala pred mesiacom a ma 3,5 roka a chodili sme k lekarke do bardejova.

kaselka
autor
16. aug 2012

@tinki ahoj, tak sme po vyšetrení na gastre... No a lekárka mi povedala, že u tak veľkých detí už sonografické vyšetrenie nestačí. Síce jej ho urobila no povedala, že to o ničom nevypovedá. Dala jej na 2 t. skúšobnú liečbu a ak to neprejde tak sa mám rozhodnúť, či pôjdeme na ph-metriu do Martina 😝 Údajne to deti dobre znášajú. Zavedie sa cez nos hadička do pažeráka ☹ a merajú sa kyseliny 24 h. Je to 1 dňová záležitosť. A inak vraj je to u detí s alergiami dosť časté. Takže nie som o nič múdrejšia.... Uvidíme po dobratí liekov. A čo u Vás, už máte výsledky z alergo?

kaselka
autor
16. aug 2012

@gocrazy ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. No možno malý patrí k tým 20% detí, kde alergia na BKM pretrváva stále. Hlavne, že po vysadení mlieka sa stav tak zlepšil. Budem držať päste, aby už nekašlal a nemusel brať lieky. Moja malá kašle stále 😠 . Som zvedavá či jej zaberie tá naslepo daná liečba (viď. odpoveď pre tinki) Držte sa! 😉

tinki
17. aug 2012

@kaselka ahoj, výsledky už máme. Mlieko kleslo z 270 na 30. Vajíčko a lepok sú negatívne. Takže super. Ale bruško ju stále z niečoho bolí. Neviem, to nebude asi zo stravy, ako som vypozorovala. Na gastro sme objednaní až 2. 10. No uvidíme.. 🙂

gocrazy
17. aug 2012

@kaselka mozem sa opytat to sono, co malej robili na gastre...ako to prebiehalo...mala nieco spapala a oni sledovali kam potrava ide a ci sa vracia spat?...moja druha dcerka od narodenia stale place, viac krat jej robili rozne vysetrenia a stale vsetko vychadza dobre, napriek tomu odmieta papat a stale len place, doktorka povedala ze moze byt aj skryty reflux...a ze nas odosle na gastro...

kaselka
autor
17. aug 2012

@gocrazy ahoj, prišli sme nalačno malá smela vypiť len vodu. Potom asi 15 min. pred vyšetrením som jej normálne zarobila jej UM okolo 240 ml (mohol byť aj čaj) a to vypila. Údajne by dieťa malo vypiť okolo 150 ml tekutiny. Potom nasledovalo samotné vyšetrenie. Trvalo cca 5 - 10 min., podľa správy lekárka skontrolovala asi vš. orgány čo súvisia s trávením. Moja mala ako bábo tiež problémy čo opisuješ no ona ešte aj dosť vracala (trvalo to od narodenia asi až do 1 r, ale len pri pití tekutín, tuhá strava bola od podávania OK). No vtedy to nejako nikto nechcel riešiť (akurát som mala dávať Nutriton) ... a ja som na tom asi mala trvať. Možno by sme sa vyhli niektorým problémom a možno by som bola aj dlhšie kojila, lebo kojenie je o dopyte a ponuke a dopyt bol zo str. malej menší, keďže dosť plakávala a odťahovala sa od prsníka a kojenie nám trvalo väčšinou aj 45 min!!!. Takže keď vás posielajú radšej choď. Určite to zvládne toto je fakt vyšetrenie úplne v pohode a niet sa čoho obávať. 😉

kaselka
autor
17. aug 2012

@tinki Tak super, daj vedieť ako ste dopadli.

danusskaaa
17. aug 2012

Ahojte baby, skusala som citat spravu a mam otazku. moja za par dni pol rocna dcerka tiez kasle. ale robi to stale, pocas dna, nie len po vypiti mliecka. moze to byt tiez nejaka alegria??? skor sa mi to vsak zda, ze chce len zaujat, lebo ked k nej prideme tak je spokojna a zacne to zase robit az po chvilke ked si ju nevsimame. donedavna sme boli len kojeny, teraz uz cca mesiac sme na Nutrilone-nebadam ziedne neziaduce ucinky. ani s prikrmami nemame problem... mam to riesit u doktorky???

gocrazy
19. aug 2012

@kaselka mozem sa ta este opytat jednu vec? aky jazycek ma tvoja mala?ma ho krasny cerveny? alebo ma na nom nejake velke flaky?moja dcerka ma stale na jazyku po bokoch po celej dlzke velky cerveny flak bielo ohraniceny, doktorka mi tvrdi, ze je to prejav poruchy travenia...vraj ak su nejake alergie, alebo nejake vady na traveni, prejavi sa to na jazyku....

kaselka
autor
19. aug 2012

@gocrazy no nemá ho taký pekný ružový skôr trocha bledší, no aj lekárka teraz napísala do správy že je OK. No určite nie taký ako opisuješ Ty. A nemôže to byť len klasická kvasinková infekcia akú deti občas mávajú? Skúšala si jej to vytierať nejakú dobu genciánkou? V každom príp. na to upozorni na gastre ak tam pôjdete.

tinki
19. aug 2012

@gocrazy ahoj, ak sa môžem pridať, tak moja dcéra máva takýto jazyk a ona má potravinovú alergiu. Na mlieko. A keď zje niečo s mliekom, tak má takýto jazyk. Ešte môže byť problém s lepkom, alebo s vaječným bielkom. Niečo čo dráždi tenké črevo..

kaselka
autor
19. aug 2012

@danusskaaa No ťažko povedať. Ja si myslím, že tak malé dieťa sa ešte nevie takto cielene dožadovať pozornosti a ak áno tak skôr plačom, no možno sa mýlim..... Myslím si však, že deti by kašlať nemali a ak kašlú určite to nie je ok. Radšej by som sa na to spýtala lekára, za to nič nedáš. A čo sa týka kašľu ako prejavu alergie tak ním trpí max. do 2% detí. 40% sa udáva ako prejav zadnej nádchy, 20% spôsobuje reflux, 20% nepoznaná astma, 20% iná príčina väčšinou mimo dýchacích ciest.

gocrazy
19. aug 2012

@kaselka no ved prave vytierali sme to, ale vobec to nemizlo, sla som s tym znova k mojej detskej doktorke a ona povedala, ze si to nemam vsimat...ale na krcnom mi doktorka pozrela dokladne ten jazyk, do spravy napisala nejake odborne nazvy, co si nepamatam a povedala, ze treba gastro a alergologiu....

gocrazy
19. aug 2012

@tinki malej robili testy na mlieko, bielkovinu aj laktozu a ostatne dalsie potraviny, ked mala osem mesiacov, ale vsetko okrem soje, jej vyslo negativne, soja vysla len mierne pozitivna...ale zo soje nepapa takmer nic, aj veci, ktore obsahuju stopy soje, jej nedavam....mlieko pije nutrilon hypoalergenny...a hoci ma uz rok a pat mesiacov, tak zvacsa pije len mlieko, kedze cokolvek ostatne odmieta...nezje ovocie, zeleninu, ani presnedavky, jogurty len kyslomliecne, na obed len trosku polievky zeleninovej, ostatne varene jedlo odmieta, pecivo malokedy...

tinki
20. aug 2012

@gocrazy u deťoch do troch rokov vychádzajú testy zväčša negatívne a potom sa až ukáže výsledky. Je tu aj téma ohľadom týchto alergií a veľa mamičiek by ti povedalo, že im tiež tak opačne vychádzali tie testy.
Aj moja dcéra jedla, teda pila len mlieko, vôbec na nej nebolo vidieť, žeby jej mlieko robilo zle. A po vysadení mlieka a jedál s obsahom mlieka sa konečne rozjedla a aj jej zdravotný stav sa omnoho zlepšil.
Mlieko ak robí zle, tak zanáša črevá, potrava sa ťažko trávi, môže sa zistiť, že dieťa má málo vápnika alebo železa. Môže byť mierne hyperaktívna, nespí veľa a tak podobne..
Probiotiká dávate?

Nemáva ekzém? Alebo časté laryngitídy, alebo nádchy, zápaly priedušiek?

gocrazy
20. aug 2012

@tinki synovi vysla v osmom mesiaci pozitivna alergia na viac veci, prejavovalo sa to ekzemom, bolestami bruska, chudokrvnostou....v troch rokoch mu vysli testy negativne, napriek tomu mlieko netoleruje

dcerke vyslo vsetko negativne,okrem soje...vytery z ritky, stolica, zlep, krv, moc...vsetko v poriadku...na krcnom vsetko v poriadku...na sono vsetko vporiadku...napriek tomu je velmi uplakana, zle spi, stale sa mrvi, puci, poprdkava, nechce jest, odmieta cokolvek, len mlieko vzdy vypije bez problemov...doktorka si uz mysli ze som ja nenormalna, lebo inak je dcerka zdrava, sopliky mala zatial len hadam tri krat, antibiotika iba raz,inak chora nebola, ekzem nema....raz som jej uz skusila dat ryzove mlieko, co som kupila v dm drogerii, do tyzdna bola strasne zahlienena, nevedela som z coho, doktorky vraveli ze je zdrava, hrdlo, dychanie vsetko ciste, len je velmi zahlienena, vraj musi byt z nejakej stravy, ked som ryzove mlieko vysadila, do troch dni sopliky vymizli...koment mojej doktorky: to musi byt nahoda...ked sme pili hami mlieko, bola este horsia...uplakanejsia....

jedine co, pravidelne cka niekolkokrat do dna, stale si zmoli a sucha nostek a od narodenia bol problem s kakanim, tlacila aj dva dni a vykakala sa vzdy riedko...probiotika sme davali aj biogayu, nutrolin b, inphant dophilus...ale bez zmeny

vapnik z krvi bol mierne zvyseny, biele krvinky zvysene, nejake enzymy tiez mimo normy ale doktorka povedala ze to nevadi...

ja uz si pripadam ako blazon, na krcnom povedia, ze ma nieco s travenim, ked ma flaky po jazyku, na alergologii ze testy su negativne, na gastre, ze co chcem, ked ani nezvracia, pribera v norme, moja doktorka, ked ma vidi, tak zasa, ze co chcem, ci zasa nepapa....ale mne to nie je jedno, ked su alergie v rodine a moja dcerka je vyslovene nespokojne a nepokojne dieta... ☹

kaselka
autor
20. aug 2012

@gocrazy na Tvojom mieste by som asi začala rozmýšľať nad zmenou lekárky. To, že odmieta jesť dlhodobo všetko iné okrem mlieka ako píšeš asi nie je normálne. Tak ako píše @tinki krvné testy nie sú smerodatné. Mojej malej vyšli 1x negatívne na všetko. 2x mlieko, bielok ok (napriek tomu tieto potraviny netoleruje a má ekzém) no zato jej povychádzali iné potraviny a aj nejaké ihalačné alergie...... . Možno ide aj o ten reflux (a vracať pri ňom nemusí, to by mali na gastre vedieť!). U dospelých mlieko na chvíľu pomáha a zneutralizuje kyseliny i keď podľa odborníkov to nie je riešenie. Na Tvojom mieste by som možno vyskúšala na čas podať sirup Gastrotuss baby (pýtala som sa naň v lekárni a údajne nemá veľa nežiadúcich účinkov) a skúsila by som jej variť ako pri antirefluxnej diéte - možno ak to do nej dostaneš (a je to reflux) a zistí, že jej po týchto potravinách nie je zle začne papať normálne. Tu hneď na 1. str. nájdeš čo sa môže a čo nie https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/gastroezofagalny-reflux-u-deti-nad-3-roky-recepty/ Alebo ešte skús nejakého dobrého homeopata. U detí to vraj funguje veľmi dobre. Verím, že to je o nervy....

tinki
21. aug 2012

@gocrazy
@kaselka
tak ako som postupne čítala, tak mi to tiež príde, že by mohla mať reflux. Každopádne to gastro bude dobré vyšetriť. Nepokoj, nechuť do jedla. Skús ten Gastrotuss a uvidíš, či sa niečo zmení.
Minule som sa bavila s jednou kamarátkou, tá mala tiež problémy s dcérou, nakoniec sa zistilo, že má helicobaktera. Aj ten helicobakter /neviem ako sa to správne píše/ spôsobuje bolesti bruška, nepokoj a dráždi žalúdok alebo tenké črevo, to by mohlo tiež spôsobiť ten flekatý jazyk.

gocrazy
21. aug 2012

@kaselka
@tinki
dnes rano som malej kupila nutrilon allergy care,skusim jej ho dat, tym hadam nic nepokazim
ale ako vas tak citam, zacinam rozmyslat aj nad tym refluxom
ten gastrotuss som malej kupila, ked mala este len par tyzdnov, aj nutriton do mlieka sme davali, ale zmena bola iba minimalna....
podla tych receptov pre deti s refluxom som opisala veci, co jej nesmiem davat, ale vzhadom k tomu, ze moje dieta toho vela nepapa, tak mozem vylucit jedine cibulu, lebo tu jej davam vzdy do varenia....ved uvidime...moja doktorka ma teraz dovolenku, buduci tyzden jej zavolam a objedname sa na gastro....
a ten helikobakter sa da ako vysetrit?

tinki
21. aug 2012

@gocrazy no priprav sa, že ti veľmi nebude chcieť ten nutrilon jesť. Je to úplne iná chuť ako bežné mlieko. Inak ak chceš zistiť, či jej mlieko robí dobre, alebo nie, tak sa to robí ráznym spôsobom. A to je vylúčenie všetkého s obsahom mlieka. Vrátane pečiva, sušienok, mliečnych výrobkov, masla.
Tak sa drží taká diéta aspoň 3 týždne a potom sa dá dieťatku zjesť niečo s obsahom mlieka a sleduje sa reakcia. To, že jej ty len vymeníš mlieko, bohužiaľ, nestačí a nič nevypozoruješ.

Helicobakter sa vyšetruje len sondou do žalúdka. Berú sa tak vzorky a dávajú sa na rozbor. Deťom sa to robí s náladovkou, aby to ľahšie znášali.

gocrazy
21. aug 2012

@tinki ona doteraz pila nutrilon HA, ten je tiez horky, klasicke mlieko este nemala,tak tajne dufam ze neohrdne s tym alergy care...ja si neviem predstavit, zeby som jej vysadila mlieko a vsetko mliecne...neviem co by som jej davala...parkrat som to uz skusila tak, ze som ju nechala vyhladovat, mlieko som jej nedala, vzdy som jej ponukla nieco ine, co som chcela by zjedla...ale ona len plakala, nespala, bola priserne nervozna, zuriva...

tinki
21. aug 2012

@gocrazy nutrilon alergy care je bez mliečnej bielkoviny. Uvidíš, to je úplne niečo iné..Ono to začiatku vyzerá hrozne, čo jesť, a tak ďalej. Ale ver mi, bez mlieka sa dá krásne a zdravo žiť. Len sa netreba báť. Aj ja som mala hrozný strach. Moja tiež jedla len ráno mlieko, cez deń nejaký jogurt alebo krémik, večer mlieko. Cez deň nejakú polievku ešte bola ochotná..
A už je to v pohode. Ide o to, že čím mladšie dieťa podchytíš s tou alergiou, tým skôr sa z nej môže dostať.
A čo také jedávate cez deň?
Ja ťa nechcem nútiť. Len ak by si sa niekedy v budúcnosti rozhodla, tak ti chcem ukázať že to ide.. 😉

gocrazy
21. aug 2012

@tinki rano vypije mlieko okolo takej siestej
na desiatu ma bud activiu sladku bielu alebo kyslomliecny dezert
na obed spapa par lyziciek polievky a vypije mlieko
olovrant skusam vzdy presnedavku,cerstve ovocie ale vacsinou neuspesne,takze opat mlieko
vecera bud iba mlieko, alebo kombinacia kasa urobena z nutrilonu ha a potom este trochu mlieka
medzitym sem tam piskotka, slana tycinka,jeden-dva hryzy do rozteka....to je vsetko co ona spapa

gocrazy
21. aug 2012

@tinki a z tohoto ma v roku a 5 mesiacoch desat kg, takze prospieva v norme, nie je podvyzivena...podla mojej doktorky jednoducho jej to staci a to ze place uz od narodenia, tak je to preto, lebo mam narocne dieta s narocnou povahou.... 🙄

tinki
21. aug 2012

@gocrazy ach jaj, to aj mne hovorili, že mám "zarevané" dieťa..a vždy som si niečo našla na nete, prinútila doktorku otestovať a vždy sa mi teória potvrdila..Takže doktorov si vážme, ale nechajme liečiť bežné ochorenia.. 😉 🙂
Ale tak nemá veľmi pestrú stravu. A kde je zelenina? To nie je dobré. Dieťa bude jesť to, čo ho naučíš. Po lyžičke, po dvoch a zvykne si. Niekedy musí niečo ochutnať aj 50 krát kým si zvykne. To, že prospieva je len plus. Nemusíš sa báť, žeby ti nejak rapídne schudla keď vynecháš mlieko..
Takže buď sa do toho pustíš naplno, alebo jej dávať nutrilon alergy care, nemá fakt zmysel. Nič tým nezistíš.
Ráno dajme tomu, by vypila to alergy care. Potom na desiatu ovocie, banán, alebo nastrúhané jabĺčko s piškótkou, alebo výživku, Nechce? nevadí..daš dve, tri lyžičky, necháš tak. Na obed polievku, potom predsa musí prísť druhé jedlo, mäsko so zemiačkami. Ak nechce, tak to rozrieď napríklad polievkou na také riedšie..Ja som to kedysi robila tak, že som uvarila spolu kuracie mäsko so zemiakom a mrkvou alebo brokolicou v jednej vode. Potom som tam pridala na koniec kvapku oleja, troška zliala vodu a spolu pomixovala alebo popučila na kúsky..Tak sme jedli. Na olovrant môžeš dať chlebík so šunkou alebo niečo podobné..No a večera, zvyšky z obeda.. Pred spaním nutrilon..A máš deň bez mlieka.. 🙂

gocrazy
21. aug 2012

@tinki to tak robim s tym obedom, vjednej vode uvarim zeleninu, zemiak, maso a vsetko to pomixujem aby bolo take tie moc riedke ani huste, nieco medzi tym...dnes toho napriklad spapala az pol salky, co som nechapala....celkom dobre sa ale uchytila napriklad kuracia polievka, nepomixovana, kusky mrkvicky, rezanceky ale bez maska, toho mi tiez spapa niekedy dokonca aj pol salky....ona zo zaciatku pekne papa, usmieva sa, vravi si ham-ham-ham...a potom po par lyzickach sa zacne krutit, vsetko dlho drzi v pusinke, tazko prehlta a ku koncu uz len trepe rucickami, hadze velke oci a vypluva vsetko z pusinky, to viem, ze sme dojedli a viac do nej nedostanem....
pecivo mi nechce papat s nicim, sunku vypluje a tvari sa, ze som jej prave dala do pusy otravu.......

takze ty neodporucas ani activiu, ani nic kyslomliecne?....kupovala som v coop-jednote ich znacku coopacika kyslomliecny vanilkovy dezert a ten ked videla, tak sa normalne tesila, vyskala od radosti a vzdy spapala aspon par lyziciek,lenze dnes som tam citala ze obsahuje mliecnu bielkovinu, takze asi smola...pri synovi mi na gastre povedali, ze activiu bielu sladku davat mozem, aj pri alergii, ze tym vyrobnym procesom sa bielkovina a laktoza nejako zmeni a nesposobuje problemy...ci?ja nemam rada doktorku z gastra, chodili sme do trencina a cela ta navsteva spocivala v tom, ze sme tam hodinu cestovali na to, aby sme jej ukazali zdravotny zaznam, na dieta sa ledva pozrela a zhodnotila, zdravy, prospieva...blablabla...ked som jej volala ze mam mladsiu dcerku s takymito problemami, tak ma zrusila, ze ked nezvracia a nema pozitivnu alergiu, ze co chcem aby ona este s nou urobila....