Kedy ísť s dieťaťom na pohotovosť?

adulikpetrakova
16. jún 2019

Ahojte maminky. Chcem sa spytat, podla coho sa rohzodujete, ze idete s dietatom na pohotovost? Ja som s nasou dcerkou 4rocnou bola doteraz na pohotovosti asi 5 ci 6x. a naposledy dnes a mam z toho uz mindraky, lebo mam pocit, zze lekari aj sestricky na nas vzdy zazeraju, ze som prisla pre blbost. tentokrat malu bolela hlava, nevedela som ci dostala upal, zacina jej choroba, alebo ju neustiplo nieco pri vode...poradte...ako to robite vy?

belllinka
16. jún 2019

@adulikpetrakova tak sa logicky zamysli, keby kazdy utekal kvoli bolesti hlavy alebo stipanceku na pohotovost, tak ako by to tam vyzeralo? Ako by dokazali na pohotovosti zvladnut taky napor pacientov?

sapetka
16. jún 2019

@adulikpetrakova kvoli bolesti hlavy na pohotovost?ach nemyslis vazne

pribinak
16. jún 2019

Ak nie je po uraze ci údere do hlavy, tak naco chces ist na pohotovosť? Ved ani tam nemajú čarovnú paličku ze dieta hned vyliečia ak ma napr úpal. Len ti povedia, ze znižuj teplotu a davaj pit.
A ist na pohotovosť so stipancom? Ako prepáč, ale si to zober z druhej strany, ine dieta ma 40C teplotu a musi neviem kolko cakat, lebo ty tam prídeš kvoli štípance
Sialeneee

luliu
16. jún 2019

Nechodím na pohotovosť s teplotou, bolesťou ani ničím podobným. Šla by som s úrazom alebo s niečím doma naozaj nezvladnutelnym

pieksamaki
16. jún 2019

@adulikpetrakova
Malo by sa dva-tri dni sledovat....nikdy nie hned..pokial to nie je uraz.. akebo iny akutny stav.skusenosti ta naucia....

luliu
16. jún 2019

A pri bolesti hlavy by som dala nurofen a veľa piť, pohotovosť úplne zbytočná a nedivím sa ze sa tak na teba pozerali

beky1813
16. jún 2019

Ked je to nieco vazne, co nepocka do druhého dna, alebo do pondelka. My sme boli 5 krat s dcerou a to 6,5 roka - zlomena ruka, roztate obocie, zapal ucha (odmietla nas zobra orl doktorka, lebo sme neboli objednane, inac by sme nesli), raz mala pidi kliesta, co nesiel vybrat a raz medzi sviatkami na navsteve sa jej zhoršil kasel a mala zapal priedusiek s nabehom na zapal pluc.
Toto su stavy nq pohotovost, nie bolest hlavy

zuzi0911
16. jún 2019

Toto je veľmi ťažko. Ja som raz bola s dcérou u obvodného lekára. Dcéra stále kaslala, ona ma inak syndróm daždivého kašľa atď no niekedy je to ťažko rozoznať.... Takže boli sme u Dr. Dr, klasika fenistil, stoptusin. Lenže mala aj teplotu a kašeľ bol naozaj hrozný. Tak som s nou v ten deň ešte išla aj na pohotovosť. Predsa len názor druhého lekára a celkovo bepacilo sa mi to. Keďže s kašľom ako takým u nej skúsenosti boli, ale toto sa mi zdalo iné. No a na pohotovosti nás hneď hospitalizovali. Do rána, by sa mi zadu sila. Mala všetky cesty zúžené. Co Dr ráno vraj počuť musel! Ale asi nepočul. Takže tak. Takže ja chodím resp. idem keď fakt sa mi niečo nezdá, s čím mam skúsenosť no vyzerá to inak. Alebo ak sa vyskytne niečo s čím nemám skúsenosť tak do rána je dlho čakať keď človek nevie o co môže ísť. Našťastie na pohotovosti sme už neboli veeelmi dlho. Ale viem si aj zavolať na pohotovosť a vždy mi veľmi milo poradia a odporučia co robiť. A v prípade, že to nezaberie mame prísť.

adulikpetrakova
autor
16. jún 2019

chapem, co mi pisete...ale nesudte. Ja som pocula o tolkych pripadoch, kedy aj za bolestou hlavy bolo nieco strasnejsie (ako napr rakovina). ale tak nechcem byt citlivka, no som, lebo mala sa nam narodila predcasne a vo velmi kritickom stave sme ju mali niekolko dlhych tyzdnov. Ani teraz nie je celkom fit, cakaju nas este 2 operacie...takze rozumiem, ze ma niektore povazujete za precitlivenu, ale nesudte ma....kazdopadne vdaka za vase skusenosti. ist s urazom, alebo vysokou teplotou...to je jasne. tak ak ste boli na pohotovosti uz, tak s cim? nech si to viem v hlave upratat 😅😅

selest
16. jún 2019

My sme este neboli ale uz sme parkrat volali a vzdy nam dobre poradili ukludnili nas atd. Tiez stresujem pre malickosti ale ak s nim aj tak nic nemaju robit, tak si usetrime cestu a cakanie a spytat sa mozme aj cez telefon. Ale zas ak sa ti nieco nezda alebo si nevies rady tak je lepsie ist ako keby sa malo nieco stat..

kristina2412
16. jún 2019

@adulikpetrakova ak chodíme,tak len so zápalom stredného ucha ak sa to nedá zvládnuť do ďalšieho rana,či pondelka.

siska25
16. jún 2019

@adulikpetrakova tak s bolestou hlavy by som ani ja nesla, pokial by nebola po uraze alebo vyslovene od tej bolesti kricala a nemala vysoku horucku. Dceru bolieva hlava casto, vzdy ju poslem riadne napit, ak nepomoze nurofen a do postele. Na pohotovosti sme boli s bolestou usi, silnou bolestou hrdla a vysokou horuckou ( bola to angina), rozbitou hlavou ( trebalo sit a mala aj otras mozgu), s predmetom v nose, nahlym vyhadzanim sa s opuchom hrdla a s akutnou bolestou brucha a dehydrataciou, mala zasunute crevo.

luliu
16. jún 2019

@adulikpetrakova nechodím ani s vysokou teplotou, v čom by mi pomohli, v ničom. A rakovina? Myslíš, že by ju zistili na pohotovosti? Výdych, nádych a skus nabudúce takéto situácie zvládnuť doma. Uvidíš, pôjde to. Držím palce

siska25
16. jún 2019

@adulikpetrakova a tiez mam dceru predcasne narodenu s vela komplikaciami. Pri kazdom zube, mala tri dni horucku 40,5 stupna, riadne som stresovala vtedy. Pri tretom uz beriem veci viac v pohode.

simulienka2207
16. jún 2019

My sme boli po uraze hlavy-podozrenie na otras mozgu u takmer 3 rocneho a potom po ustipnuti vcelou/osou/neviem co to bolo,ked zacal na dalsi den v mieste vpichu opuchat ☹ V oboch pripadoch sme boli aj hospitalizovani...

eliska13
16. jún 2019

@adulikpetrakova a ako Ti dnes pomohli?
Bola som na pohotovosti, keď mu nešla zraziť horúčka ani po liekoch mal angínu dostal ATB, ale najprv som volala či mám prísť ci čakať.inac som rada, že sa mu choroby vyhýbajú, aby bolo nutné ísť na pohotovost
Áno si precitlivela a je to diskutabilné či to bola zbytočná panika ja by som nešla s takou vecou je teplo, deti menej pijú a pod....ale zase vždy ma strašila meningokova nákaza a ta sa prejavuje silnou bolesťou hlavy a často sa končí úmrtím

veronikaszabova
16. jún 2019

@adulikpetrakova s bolestou hlavy? Omg...

Boli sme so zapalom stredneho ucha, laryngitidou, ... so starsim, ked ho postipe vcela - silna alergia.
Na pohotovost len vtedy, ak by to nevydrzalo do dalsieho dna. Ani s horuckou nechodime. Naco?

eliska13
16. jún 2019

@siska25 fúha vy ste si zažili nepríjemnosti.z čoho sa tak vyhádzala, že hrdlo opuchlo?

ketrint
16. jún 2019

Mne raz povedali na pohotovosti, že keď je taký stav a neviem či čakať alebo letieť na pohotovosť to riešiť, tak mám zavolať na 212 a oni poradia.
A raz som tam volala (hoci mi to prišlo akosi trápne že ich s tým idem zaťažovať, ale pani sa vôbec neprekvapila a potom som sa aj jej na to pýtala a ona že nie je problém takto zavolať, že tam na to su), lebo dcérke nešli zraziť vysoké teploty už pár dní, čo by mi vedeli poradiť ešte niečo (skúšala som snáď všetko), alebo či utekať na pohotovosť (lebo u mňa to znamená zháňať taxík, už dosť ťažké dieťa nosiť na rukách a obehnúť recepciu/poschodia, vyčkať niekoľkohodinové rady na ambulancie, a keď sa to dá akokoľvek inak riešiť, tak som za iné riesenie)... Naozaj mi poradila dobre, aj bola príjemná.

vikusjk
16. jún 2019

Ja som bola s malou na pohotovosti len raz (ma 7 r., vtedy mala 4), ale to len preto, ze sme boli odcestovane, dosiel nam liek na astmu a kedze je len na predpis, museli sme ist.
Inak by som utelaka napriklad (okrem urazu a pod.) pri vaznej alergickej reakcii, alebo proste inom akutnom stave, ktory nedokazem riesit doma s liekmi, ktore bezne doma mam.

pieksamaki
16. jún 2019

@adulikpetrakova
Ano.je to vzdy individualne...my sme boli so stomatitidou, dehydrataciou..(to nas odtial poslali do nemocnice).-za to sa hanbim osobne ja...kedy som nezvladla fyzicky crevnu virozu u deti a pri vela detoch sa mi jedno po tyzdni zdehydrovalo...ja som nevladala a nevidela som ze to nezvladam....dieta uz nevedelo chodit..a ja som doplnala tekutiny iba striekackou...nevedela som ze je to uz dehydratacia....clovek sa uci cely zivot.
Aj sme mali lekara 3x doma....to bolo super v tom...ze nemusime ist so vsetkymi detmi..lebo niekedy stav vyzaduje pomoc mojho manzela...vtedy to bola angina...a uz neviem co....
Obcas sme boli este v spociatku s takymi tiez teplotami...ktore tusim neustupovali....
Uz tersz zvyknem skor zavolat o poradenstvo pri febrilnych krcoch a stavoch....lebo vtedy neviem zhodnotit v chaose...
Kazdy sme individualny....chapem,ze ked mate predcasniatko..to cloveka tak nadstavi.....co je vzdy lepsie...

Drzim palce....vsetko ber informativne....

adulikpetrakova
autor
16. jún 2019

@eliska13 sme v oblasti, kde meningitida je...mozno ste citali o Vistuku...to mi tiez nepridava na pohode. na pohotovosti ma vybavili s tym, ze mam sledovat a keby bola horucka, zrazit. a piť...jasné, ale na to som ja pedant, pila dnes dosť...

sandri
16. jún 2019

Na pohotovosti som bola so synom len raz - bol chory, strazil ho dedko, rano som odchadzala do prace s tym, ze mu bolo lepsie a ked som prisla domov o 17:30, maly mi plakal, ze ho strasne boli usko a vyzeral strasne. Vtedy som sa na dedka velmi hnevala, preco mi nezavolal do prace, ze je zle,ale cakal az kym sa vratim - ked uz ziaden lekar neordinoval a zostalo nam len ist na pohotovost. Tam ma totalne zdrbala lekarka, ze kde sme boli cely den. Pre mna poucenie - dedko viac nestrazi, ked je syn chory. No a raz som volala 112, ked mal mladsi syn rok a tazky zachvat laryngitidy a dusil sa mi aj po podani lieku doma. Tam mi ponukli sanitku alebo ze ci sa dopravime na pohotovost, ale napokon sme este skusili pockat 20 min a liek nastastie zabral... Upal, stipanec a pod. je absolutne zneuzivanie statutu pohotovosti.

pribinak
16. jún 2019

Tento rok som na pohotovosti som so synom nebola, ale minuly rok spadol na bicykli a zlomil si malicek na ruke ;) bolo to treba zafixovať
Predtým sme boli 2x s laringitidou, tak kaslal az sa dusil a este sme boli s črevnou chrípkou, to bol malicky a skončili sme na infúzii

kiara3
16. jún 2019

@adulikpetrakova ako s časti ta chapem nás starší je taky citlivejší...Bolieva ho hlava az zvracia...ale po pohotovosti som s nim nechodila skor otravovala dr....menší ten je strašne šidlo na pohotovosti sme s nim boli minuli týždeň s tym že som sa bala že pojedol guličky s antistresovej loptičky ktore sa v tekutine zväčšujú....situacia sa zvrtla asi za par sekund kym som prešla s izby do izby...našťastie nič nepojedol ale museli urobiť endoskopiu.....

eliska13
16. jún 2019

@adulikpetrakova nesledujem to, ale minulé roky nejaké malé deti a teeeneger čo slecna zo Zahoria zomrei neprijemna a rýchla nakaza

babi81
16. jún 2019

@adulikpetrakova my sme boli za 3,5roka 2x v zahranici, 1x dcerku nieco stiplo a opuchla jej pol tvare az tak ze nevedela otvorit ocko, 2x o 3dni na to lebo dostala 40teploty a povedali, ze ak sa objavi teplota mame hned prist. inak by som s teplotou nesla.

nini1010
16. jún 2019

Dobrentomprehanas,anibsa im necudujem ze na teba zazeraju.Lebo ja som tiez velmi velmi uzkostliva na malu,ale toto ubteba je skor paranoja.

sellycka13
16. jún 2019

@adulikpetrakova idem do lekárne sa opýtať keď neviem čo môžem dieťaťu dať.... Na pohotovost iba s vážnymi problémami ako neprestávajuca teplota, hnačky a pod......

ukulela
16. jún 2019

@adulikpetrakova Rozlisujes Urgent a APS (byvale LSPP) - urgent v nemocnici non stop a LSPP - sluzi ambulantny pediater po ordinacnych hodinach do 22.00? So starsim (4 roky) sme v poslednej dobe boli viac krat na LSPP kvoli laringitide - vzdy to ako na draka vyslo v piatok vecer/cez vianoce, ked dostal zachvaty kasla strasne. Vzdy dostal lieky a nikdy som nemala pocit, ze by som obtazovala, Ked som si nebola ista, ci prist, tak som dopredu aj volala a poradila sa. Na Urgete sme s nim boli len raz - aj to nas odoslali z LSPP, kvoli zapalu stredneho ucha (tiez vikendovy stav).
Mladsi - mimino - na LSPP kvoli zhorseniu dychania pri zapale priedusiek a po zhorseni stavu na dalsi den uz rovno urgent (take boli aj instrukcie z LSPP - a hospitalizovali nas)
Priamo na urgent len s necakanym vaznym stavom, urazom, ... inac pocas pracovnych hodin obvodak, mimo nich LSPP. Ale LSPP by mali pacienti tiez vyhladat len pri zhorseni stavu, nie suplovat to, ze nestihali sme cez den ...
Ja inac vyuzivam aj non stop lekara na konzultaciu z poistovne Dovera, ked si nie som ista, ako veci riesit ...
Inac - proti meningokokom sa aj ockuje, ak mas velky strach a paniku.
Ak mava mala komplikacie, resp ty strach, tak si sadni s vasou pediatrickou, alebo s lekarom, ktory riesi vase diagnozy, a pozhovaraj sa s nim, na co davat pozor, kedy riesit urgent, co su u nej uz varovne signaly atd. lebo ano, si precitlively. vidiet za bolestou hlavy rakovinu je uz za hranocou.