Kiahne po herpesi

monika15
15. jún 2012

Je to pravda ze ked dospela osoba co ma herpes na ruke, pride do kontaktu s dietatom tak dieta bude mat kiahne????

☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

katka1981
15. jún 2012

@monika15, nie. Kiahne sposobuje ten isty virus ako pasovy opar, to je herpes zoster. Klasicky herpes na perach, v nose ale aj na inych castiach tela sposobuje herpes simplex. Pokial mas na ruke klasicky herpes a nie pasovy opar, tak dieta nedostane kiahne. Pokial by prislo do kontaktu s tym herpesom, moze sa nakazit herpesom simplexom, cize sa mu moze vyhodit klasicky herpes. Ludia, kt. prekonali ovcie kiahne, mozu dostat pasovy opar, niekedy v buducnosti. Pasovy opar je nakazlivy, ale ak ho clovek prekona, uz by ho viac dostat nemal.

monika15
autor
15. jún 2012

@katka1981

DIKI MOC>>>>>

denduska
15. jún 2012

@monika15 len ak by to bol herpes zoster (ja som takto nakazila svoje deti kiahňami 😅 )

monika15
autor
15. jún 2012

@denduska
@katka1981

no baby mi sme tu na dovolenke este 2 tyzdne :((((
a vobec ma to netesi :(((((((((((((((((((((((((((((

ale diki za odpovede....

katka1981
15. jún 2012

@monika15, aky herpes mas na ruke?

monika15
autor
15. jún 2012

@katka1981
ma to mamina sa mi zda ze ten opar...:(

katka1981
15. jún 2012

@monika15, pasovy opar?

monika15
autor
15. jún 2012

@katka1981
hej :(

denduska
15. jún 2012

@monika15
pásový opar bolí jak sviňa 🤐 ja som ho mala malinký ale keď som sa toho náhodou dotkla, až mi slzy vyšli od bolesti.

monika15
autor
15. jún 2012

@denduska :(((

katka1981
15. jún 2012

@monika15, pokial je to pasovy opar je riziko ze dostanu kiahne, inkubacna doba je 14-21 dni. Ale musia s nim prist do kontaktu, nesiri sa vzduchom ako u kiahni
http://www.lekari-online.cz/infekcni-lekarstvi/...
http://pasovy-opar.cz/

monika15
autor
15. jún 2012

@katka1981

@denduska

no tak baby bola som po diagnozu tak to neni opar len obycajny herpes....

katka1981
15. jún 2012

@monika15, tak bud pokojna, pokial jej ho nepochyta, nestane sa nic 🙂

denduska
15. jún 2012

@monika15 😉 super.

monika15
autor
15. jún 2012

@katka1981
tak dufam... DIKI 🙂)

dejnas
28. aug 2012

ja teraz momentálne sledujem decká, nakoľko manžel má pásový opar... podozrenie sme mali už pred 3 dňami, od včera diagnostikovaný lekárom+ liečený... v skutočnosti ho má zrejme už minimálne 10 dní, vtedy sa začal sťažovať na bolesti chrbta, asi o 3-4 dni sa mu objavilo na krížoch len jedno menšie "ložisko" (mysleli sme, že je to nejaký ekzém)... ja som kiahne v detstve prekonala, naši krpci (4r a 2,5r) nie...
máte niekto skúsenosť?
kedy najskôr budem vedieť, či to drobci chytili, resp. odolali? pravdepodobnosť nákazy je zrejme vysoká, nakoľko mm celý týždeň o herpese nevedel 😒 a aká vysoká pravdepodonosť je, že dostanem ten opar ja, ak som manželovi oštrovala výsyp? 😝

arizona
5. sep 2012

@dejnas pokial dobre viem, pasovy opar nie je infekcny. bola som s nim sice v nemocnici na infekcnom, ale tam mi hovorili, ze ho odomna nikto nechyti (teda - je to infekcia, ale neprenasa sa). ak si spravne pamatam postupnost, najskor musis mat v sebe varicellu (co deti asi nemaju, kedze kiahne este nemali) a az potom sa to moze prejavit ako herpes zoster. ale kedze uz je 5.9., asi v tom uz mate jasno 😅 alebo ste to schytali??? napis, prosim ta, ak mas cas, zaujima ma to... syn si v juli odkrutil kiahne, ale vo velmi slabej variante. dufam, ze to boli ony a slaby prejav pripisujem prave tomu, ze este pred tehotenstvom som mala h. zoster. na nete sa neviem k ničomu podobnemu dopatrat, asi hlavne kvoli tomu, ze pasovy opar sa tyka predovsetkym starsich ludi 🙄

dejnas
5. sep 2012

@arizona my sme práveže boli viacerými lekármi upozornení, že pokiaľ ma manžel ten opar, tak u detí je vysoké riziko infekcie - ovčími kiahňami... nevyjadrila som sa asi úplne presne v otázke, príspevok som zaradila do témy "kiahne po herpesi"... to bol vlastne môj dotaz... 😉
našťastie, zdá sa, že drobci odolali, manžel už nie je infekčný... ešte možno plynie nejaká zbytková inkubačná doba, no myslím, že by to už prasklo...
lekárka manžela upozornila, aby sme doržiavali prísny hygienický režim, pretože to vraj prenosné je 😕 ja neviem, doteraz sme s tým nik nemali skúsenosť... ja som manželovi ten počiatočný "výsyp", nevediac o čo ide, celý týždeň ošetrovala (tj, natierala som to mastičkami v domnení, že ide o ekzém) a vraj priamy kontakt je úplne najviac "nebezpečný"... pozor treba dať aj na uteráky, použitú bielizeň sme tiež pre istotu selektovali mimo ostatnej... tak sme boli poučení
tiež som trochu pátrala a zistila som, že to nie je až tak často o starších ľuďoch, bola som dosť prekvapená, koľko mladších to prekonalo (možno len náhoda v mojom okolí?)

arizona
5. sep 2012

@dejnas presla som aj ten predchadzajuci link a prenos je teoreticky mozny, ale prakticky len tazko (pokial sa nechytaju tie pluzgieriky)... ale nejake % tam asi bude, hlavne u ludi so znizenou imunitou a deti... je pravda, ze my sme vtedy deti neriesili 😅 a ludia okolo mna sa nemali coho bat, aj ked mm mi to skumal, kym sme nevedeli, co to je 😅 kym som to neschytala, nevedela som, co to je, len som o tom "pocula". v mojom okoli to zatial nemal nikto - ani mladi, ani stari. viac ma dorazilo, ze sa to moze vratit - ze to nie je ako klasicke kiahne 😖
tvoje deti si asi pockaju na klasiku - od inych deti 😅

dejnas
5. sep 2012

@arizona jj, asi to tak bude... najskôr som sa vyľakala, ale pravdupovediac, potom som aj tak trochu očákavala, že si tie kiahne teraz odkrútia, keď sú malí... no nišť...
ja som kiahne prekonala v detstve a práveže na tie pľuzgieriky som siahala 😝 manžel mal totiž asi 3 -4 dni len také menšie ložisko na jednom mieste... fakt ma to ani nenapadlo, že by šlo o herpes, on si to totiž aj rozškriabal, takže to vyzeralo ako nejaký ekzém... až po tých 4 dňoch sa mu ten "výsyp" začal ťahať pozdĺž nervu a napokon to mal asi 20 - 25cm dlhé, zasahovalo to čiastočne na brucho 😝 ... potom nám docvakli tie súvislosti - tj. vyše týždňa ho bolel veľmi chrbát...
tak snáď máme dobrú imunitu všetci (zatiaľ) 🙂

arizona
6. sep 2012

@dejnas mne to začalo na spánku ako 1 vyrážka... v piatok... no hádam nepôjdem cez víkend s jedným je....m na pohotovosť 😀 tak som čakala do pondelka, ale to som už ledva hlavou točila, bolelo to pri pohybe, v kľude to bola pohodička. tak som zbehla k dr. a ten ma hneď poslal na infekčné, lebo sa mi to rozšírilo ku kútiku oka a odtiaľ na sánku a k uchu... prišla som na infekčné - jednými dverami som vošla a druhými ma hneď poslali na lôžkové odd. 😅 až neskôr som začala zisťovať, čo to je, tak som sa napr. dozvedela, že ak matka prekoná h. zoster počas tehotenstva, bábätko získava od nej imunitu. takže dieťa nedostane nikdy kiahne 😕
držte si podobne tuhú imunitu aj naďalej 😉

dejnas
6. sep 2012

@arizona uf, no ty si mala teda riadne rýchlý priebeh a ešte k tomu na hlave ☹ super že všetko oki dopladlo 🙂
ďakujeme 🙂 aj vy sa držte, kukám, že ti malý nastúpil do škôlky, tak choroby heš heš 😉

arizona
6. sep 2012

nerobím si ilúzie 😀 😎 dávam tomu ešte max. 2 týždne 🙄