Kiahne - prvá pomoc a zabavenie sa doma

zabina27
16. jún 2016

Baby, ospravedlnujem sa, asi by som tu nasla tieto info, ale nemam velmi cas vyhladavat, musim sa s malym zabavat... Tak sa chcem len do zaciatku opytat:
Maly sa dnes vysypal, podla dr (ale neboli sme u nej, len po telefone som sa rozpravala) su to kiahne, v noci mal teploty... Ma 2 roky. Co mu dat na vyrazky ako prvu pomoc, kym pride tato z roboty a kupi nam nieco v lekarni? Zatial som mu dala len fenistil kvapky, lebo sa teraz zacal skrabat, je mrzuty... Mozem ho pripadne na tych miestach, kde mu to najviac vadi, niecim natriet, alebo radsej pockat do poobedia?
A este mi poradte, kedze budeme musiet byt doma, nejake aktivity na doma, pre inspiraciu, lebo asi nam rychlo dojdu napady 🙂
Najviac sa bojim toho, ze kazdym dnom mozem porodit, aby ich hned novorodenec nedostal ☹ Tak mi drzte palce, nech babo pocka minimalne do terminu, nech je starsi uz ok 😉 Termin mam o tyzden v piatok...
Dakujem za rady 🙂

ajana1
16. jún 2016

kupel z ovsenych vlociek, mozes ho nimi aj potriet ked ho kupes 🙂

zabina27
autor
16. jún 2016

@ajana1 to som citala, ale mozem ho kupat aj hned v prvy den? ak by bol velmi mrzuty tak vyskusam, ine doma ani nemam, vlocky hadam hej 🙂

h2
16. jún 2016

@zabina27 Ahoj, nemusíš sa báť, že novorodeniatko dostane kiahne, niekoľko mesiacov po pôrode má imunitu, získanú od matky. A čím potierať kiahne? Najlepšie ničím, nechať voľne na vzduchu. Skús malého nejak presvedčiť, nech sa neškriabe. Držím palce, nech ste skoro v poriadku.

martinabreza
16. jún 2016

Ahoj mi ich tieš máme asi od včera máme 3 roky .Zajtra idem k dr. Či naozaj .Moj nemal zatiaľ teplotu ani nie je mrzutý.Kamoška mi dala hypermangán tak ho začnem kúpať aj hneď možeš aj 3 krát denne okúpať. A keby si porodila ah hneď bábo to nedostane po narodení má 6 týždnov protilaltky od mamky.

andreasorocinova
16. jún 2016

U nás najviac zaberala sprcha. Syn to znášal v poriadku, keďže má len rok a 5 mesiacov a dcéra to už bolo na nervy, keďže ich dostala od malého a vedela, že sa škriabať nemá. Natierali sme sa betadine, ktorý nám hneď pľuzgier vysušil a behom 4-5 dní sme mali už iba chrastičky. Nás najviac bavia rozprávky a plastelína. Keď už bola malá veľmi nervózna tak som ju osprchovala a bol kľud :D. Tak pevné nervy prajem a skoré uzdravenie.

ajana1
16. jún 2016

@zabina27 jasne ze mozes. Tie vlocky sa davaju na utlmenie svrbenia. Inak tekuty puder by sa ani nemal davat takze ten si ani nekupuj

katynka77
16. jún 2016

Ja z vlastnej skusenosti odporucam na kiahne novinku na trhu Pox Clin. Je to chladiva pena, ktora rychlo ulavi od svrbenia, ma chladivy a upokojujuci efekt, obsahuje prirodne zlozky a kiahne dezinfikuje. Mali sme odporucanie aj na Tanno Hermal, ale to nepomahalo ako tento Pox clin. Hlavne to nezanechava ziaden film na vyrazkach, takze ich ani nedusi a rychlejsie sa hoja. A kupat v hypermangane. A ak by bolo dieta velmi mrzute, aspon na noc Dithiaden. Nech sa pokojne vyspi. My sme ich pred vyse mesiacom prekonali, takze chvalabohu to mame uspesne za sebou. Drzim palce

maxiva
16. jún 2016

@ajana1 ked som bola ja dieta tak sa tn puder pouzival,teraz sa nema davat?preco ved puder vysusuje?

ajana1
16. jún 2016

@maxiva to ze vysusuje ale vzduch to taktiez vysusi 🙂 hlavne moze zaniest infekciu do rany. Fakt su najlepsie tie vlocky proti svrbeniu a aj najlacnejsi prostriedok ;)

maxiva
16. jún 2016

@ajana1 dobre vediet 🙂 toto som fakt nevedela.pamätam si ,ze nam lekarka zakazala sa par dni kupat,vraj by sme ich mali ovela viac.sestra sa samozrejme okupala a chodila ako muchotravka 😀

monilik
16. jún 2016

@zabina27 moji chalani mali kiahne v zime. doktorka povedala - nic na to nedavat, nicim nenatierat, nechat vzdusne oblecenie a pokial svrbi - Fenistil kvapky. velke pluzgiere svrbive iba lekarskym liehom raz za cas vysusit aby sa nezapalili... plus ze mamky davaju tantum verde (ano to kloktadlo) alebo Tanno Hermal. obe sme vyskusali ale nejak nepomahalo, tanno je nieco ako tekuty puder a tantum malo ten isty ucinok ako lieh, ze vysusilo pluzgiere. starsiemu som ani nic nedavala kedze dlhodobo uziva antihistaminika tak ho to ani nesvrbelo a presiel tym uplne v pohode, ma tri jazvy co si odskrabol chrasty, ktore mu hadam casom zmiznu. mladsiemu som davala na noc fenistil a pod plienkou sme museli susiť tak som vzdy pri prebalovani vatovym tamponom namocenym v liehu prebehla pluzgiere.
inak - nekupali sa kym sa im robili nove pluzgiere, iba ritku sme umyvali jednemu druhemu a potom ked uz sa zacali odlupovat chrasty tak sa sprchovali. kupali sa az ked uz bolo po kiahnach.

luciannka83
16. jún 2016

môj starší syn má teraz kiahne. Dr. nám povedala, že kľudne môžme chodiť vonku,len sa máme vyhýbať deťom. Potierame betadine roztokom. Krásne to zasúša. Vlastne už máme len chrastičky. Prvé dva dne, kedy to bolo akútne sme boli doma a potom sme chodili na prechádzky, alebo pred blok sa pohrať, kde niekto nebol. Nemalo by sa veľmi chodiť po slniečku. 🙂

zabina27
autor
16. jún 2016

@ajana1 tym odvarom z vlociek sa da aj len tak natierat? vatovou tycinkou, tamponikom?

@katynka77 tou penou natieras jednotlive vyrazky, ci sa to ako telovym mliekom natiera? pytam sa ako tlk, ale pena mi pripada taka celotelova 🙂 Ditiaden je asi na predpis, nie? lebo nasa dr. robi az v pondelok, tak by som musela zajtra zohnat niekoho, kto mi to predpise...

inak baby zaujimave, ze ani moj gynekolog ani zastupujuca detska dr nespomenuli, ze malinke babo by malo mat imunitu, praveze detska hovorila, ze ak by som porodila, tak by sa nemali stretnut, ak by bol maly este infekcny...

zabina27
autor
16. jún 2016

@luciannka83 cize teoreticky napr. na chalupu by asi mohol ist, ale asi to nebudem riskovat, ma byt slnecno... asi az ten buduci vikend by som ich poslala... inak si neviem predstavit, ze vidim vonku dieta s kiahnami, nic v zlom, ale asi by som sa zlakla... 2-rocnemu velmi nevysvetlim, ze len tu sa moze hrat a nerozbehnut sa za niekym

monilik
16. jún 2016

@zabina27 s tou imunitou babatiek je to na povazenie... dolezite je, ci si prekonala kiahne ty a ak ano, tak mas protilatky, ktore sa placentou dostali aj babatku. plus dalsie dostane po narodeni z mlieka, ale to podla mna neznamena ze sa nemoze kiahnami nakazit pokial bude v dennom kontakte s virusom...
ak mate chalupu alebo byvate v rodinnom dome, moze ist kludne von niekam do chladku aspon sa prebavi, hlavne aby nechodil medzi ludi, lebo okrem toho ze moze nakazit ine deti tak kiahnami je uz aj tak dost oslabeny a vtedy velmi rychlo chyta dalsie virusy a infekcie. moji obaja mali po kiahnach antibiotika. jeden mal anginu a druhy herpeticky zapal dasien 😖

kasi1213
16. jún 2016

My máme asi týždeň potom. Najprv mala dcéra, to bolo v pohode. Používala som aloe veda prípravky. Ked to prepuklo tak sprej a potom gél. Potom dostal syn a to bolo iné kafe. Bol strašne vyhadzany mal aj teploty. Pri ňom mi ten sprej nezaberal. Používali sme tanno hermal. Ale natrela som ho s tým asi štyri krát (asi dvakrát denne) to mu pekne vysusilo tie vyrážky a už ho to nesvrbelo. Potom som to už nechala tak aby sa to hojilo. Na najhoršie rany som potierala aloe veda gél. A každý večer kúpeľ v hyperamalgane.

zabina27
autor
16. jún 2016

jaaaj baby, uz si len vybrat, co bude zaberat nasmu 🙂

@kasi1213 ten hypermangan sa kupuje v lekarni? bez receptu? musim uz muzovi napisat sms, co ma pokupovat, tak sa rozhodujem

kasi1213
16. jún 2016

Áno v lekárni a bez receptu. Ale keď to kupoval môj manžel tak mu povedali že iba zľahka umyt a potom opláchnuť. Doktorka mi potom povedala že môžem kľudne ho tam chvíľu nechať sa pokupat a potom ho už neoplachovat iba jemne utrieť pritlacanim plienky.

evittam
16. jún 2016

@zabina27 Fenistil je svinstvo - prepáčte všetci za výraz. A nielen gél
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zdravi/261...

jurinecka125
16. jún 2016

@luciannka83 a nepovedala doktorka koľko dní sa treba vyhýbať ostatným deťom? Ďakujem

zabina27
autor
16. jún 2016

@luciannka83 @andreasorocinova muzovi v lekarni povedali, ze betadine nemame pouzivat pre dieta... pouzivali ste riedeny alebo ako?

@katynka77 a o Pox Clin v lekarni este nepocula, tak nic 🙂

skusime s tym, co kupil, betadine ale asi zriedim, tanno hermal mu doporucila a ked tak ten hypermangan na kupanie...

ajana1
16. jún 2016

@zabina27 Len ho v tom vykup. Inak to ti aku hlupost detska povedala? Maly je naviac infekcny este pred vyskytom prvej vyrazky Tak to by si ich musela stale drzat oddelene a nikam nechodit lebo co ak uz ma ten virus v tele. A je infekcny iba dovtedy kym pupaky nezaschnu a nie as kym odpadnu.

zabina27
autor
16. jún 2016

@ajana1 to asi myslela, ze ak by sa hned teraz narodilo

andreasorocinova
16. jún 2016

Mne povedala doktorka, že toto a riadne sme to potierali s vatovou tyčinkou na kiahne a perfektne po pár dňoch sme mali zasušené. Ale mal v našej rodine aj môj 5 ročný bratranec a im doktorka povedal, že tekutý púder. To záleží asi dosť od názoru alebo ja neviem. Ja mám dobré skúsenosti s betadine tak odporúčam 🙂

luciannka83
17. jún 2016

@zabina27 používali sme neriedený. Nám ho lekárka doporučila a viem, že sa používa bežne u detí pri kiahniach, hoc je na letáku napísané, že až od vyššieho veku.

luciannka83
17. jún 2016

@jurinecka125 2 týždne do škôlky nemá ísť. Ale po zasušení poslednej vyrážky by už nemal byť infekčný. TZN, keď už má chrastičky. Ja som ho brávala napr. so sebou na nákup a vyhýbali sme sa deťom. Ale jemu sa veľmi rýchlo zasušilo. Už na 3tí deň mal chraty.

luciannka83
17. jún 2016

@zabina27 Na chalupu ho v pohode pusti 🙂 bude v tieni, alebo mu dáš dlhé tričko a klobúk. Ale neviem aké to maté rozsiahle. Môj má 4, tak vonku počúval, lebo vedel, že by hnil doma. A u nás pred blokom na dvore zvyčajne zvykne byť tak 1 dieťa. My sme boli na jednej strane a oni na druhej 🙂 A keď bolo detí viac a sa pohybovali nekontrolovane, tak sme šli domov.
@zabina27

gabikkas
17. jún 2016

@luciannka83 ahoj, prosim ta a kolko bolo vonku stupnov? ja neviem ci pustit dceru na zahradu, vravia cosi take, ze by nemali kihane zachladnut....tak rozmyslam ci nepockat az kym nebudu uplne vsetky zaschnute ci poze ist aj ked nema...

luciannka83
17. jún 2016

@gabikkas To ti neviem povedať koľko bolo stupňov. Chodili sme začiatkom týždňa hneď z rána okolo 9tej. Myslím, že teraz ich už nezachladíš, keď nemáte pod 10stupňov. Ale neviem pri koľko stupňov sa kiahne zachladia. Ja by som ju v pohode pustila 🙂 Už sú teplé dni.

katynka77
17. jún 2016

@zabina27 Prepac, ze az teraz. Bola som mimo PC. Ten Tanno hermal nam len dunstoval tie vyrazky, preto sme po prvom dni presli na Pox clin. Je to novinka, minule o tom davali dokonca v TV, ze super vec. Je to taka dezinfekcna pena a potiera sa tym cele telo, kde je vyhadzane. ANo, v lekarni to este moc nepoznaju. Ja som objednavala cez pilulka 24, internetova lekaren a na druhy den som to mala doma 🙂 Ja na to nedam dopustit. My sme mali velmi zly priebeh a straaasne vela kiahni. Dokonca aj vnutorne a nebyt tohto, tak neviem...