Kiahne - prvá pomoc a zabavenie sa doma

zabina27
16. jún 2016

Baby, ospravedlnujem sa, asi by som tu nasla tieto info, ale nemam velmi cas vyhladavat, musim sa s malym zabavat... Tak sa chcem len do zaciatku opytat:
Maly sa dnes vysypal, podla dr (ale neboli sme u nej, len po telefone som sa rozpravala) su to kiahne, v noci mal teploty... Ma 2 roky. Co mu dat na vyrazky ako prvu pomoc, kym pride tato z roboty a kupi nam nieco v lekarni? Zatial som mu dala len fenistil kvapky, lebo sa teraz zacal skrabat, je mrzuty... Mozem ho pripadne na tych miestach, kde mu to najviac vadi, niecim natriet, alebo radsej pockat do poobedia?
A este mi poradte, kedze budeme musiet byt doma, nejake aktivity na doma, pre inspiraciu, lebo asi nam rychlo dojdu napady 🙂
Najviac sa bojim toho, ze kazdym dnom mozem porodit, aby ich hned novorodenec nedostal ☹ Tak mi drzte palce, nech babo pocka minimalne do terminu, nech je starsi uz ok 😉 Termin mam o tyzden v piatok...
Dakujem za rady 🙂

chichinka
17. jún 2016

Pox clin sme mali aj my, skvela vec, odporucam 🙂

zabina27
autor
17. jún 2016

@katynka77
@chichinka no tak u nas v meste to nemaju, obvolala som lekarne... dnes uz objednavat je asi zbytocne, uvidime, co do nedele urobi tanno hermal a ked tak objednam v nedelu, snad by to v pondelok bolo doma. dakujem za info 🙂

chichinka
17. jún 2016

@zabina27 drzim palce velmi!!!

katka1981
17. jún 2016

@zabina27, repik

zabina27
autor
18. jún 2016

@katka1981 co s repikom? kupel alebo caj alebo potierat?

ani neviem, kolkokrat denne ho mozem okupat, osprchovat... stale je mrzuty, stale ho to svrbi, fenistil kvapky uz nepomahaju velmi ☹

katka1981
18. jún 2016

@zabina27, uvaris si v hrnci silny repikovy caj a potieras vatovym tamponom, ja som potierala 2x denne, ale mozes aj 3x. Mala sa nechcela vobec sprchovat, lebo sa bala, ze jej odpadne chrasta, takze ja som ju komplet umyvala repikom celu.

hettinka
18. jún 2016

u nás najlepšie zaberal slabý roztok hypermangánu a v tom 2x denne kúpeľ, aj to vyrážky zasuší, aj pomáha d svrbenia
ak má teplotu, môžeš dať niečo proti teplote (paralen alebo ibalgin) a von ísť môžeš na svoju záhradu, ale nech sa hrá v tieni a v klude, aby sa zbytočne dieťa nespotilo ... a ide leto, takže pozor s opaľovaním! Po kiahňach môžu zostať pigmentové flaky, ak by sa dieťa potom hned opálilo, takže kup po vyliečení riadny opalovací krém,

onmaria
3. júl 2016

ahojte, vsade hladam, nemozem najst..poradte mi, ako malej umyjem hlavu? ma kiahne samozrejme aj vo vlasoch, ma ich 6.den, len hlava jej fakt neskutocne smrdi a potrebujem jej ju nejak umyt. viem, ze sa ma umyvat iba v cistej vode, ale tie vlasy sa jej potia a nemozem ju tak nechat (..co ja viem) dva tyzdne. dakujem

kakika007
3. júl 2016

@onmaria ja som malej umyla v teplej vode asi dvakrát premyla a hotovo. na šiesty deň. Ale ona na tele má už chrastičky,

gabikkas
3. júl 2016

@onmaria nasi maju tiez teraz kiahne, kupeme v hypermangane a aj sme umyvali v tom hlavu, samozrejme bez samponu, len tou hypermanganovou vodou trochu oplachnut a nechat tak, ani neoplachovat cistou....

onmaria
3. júl 2016

@kakika007
@gabikkas baby diky, ale jej ta hlava strasne smrdi. fakt! ma dlhe huste vlasy, dost sa poti. vcera som ju osprsila len cistou vodou, aj vlasy umyla, ale nepomohlo.

gabikkas
3. júl 2016

@onmaria smola, nemala by si pouzit nic, ani mydlo ani sampon, musite vydrzat...hypermangan trosku zdezinfikuje....

onmaria
3. júl 2016

@gabikkas citala som akurat, ze na kiahne dobre robi aj kupel z ovsenych vlociek, alebo kupel so sodou bikarbonou, alebo praskom do peciva.. neskusali ste? ze by som jej s tym aj hlavu umyla?

gabikkas
3. júl 2016

@onmaria nie, neskusali...ale ja by som jej kupel z ovsenych vlociek nedavala si na vlasy...kym to vymyjes, treba to dlhsie sprchovat, treba co najmenej vody na tie kiahne...

onmaria
3. júl 2016

@gabikkas sak jasne, este som jej nedavala nijaky kupel, preto som sa pytala. vcera som ju prvy krat sprchovala. dakujem

hettinka
3. júl 2016

Ja by som vlasky umyla jemným detským šampónom ale nešla s ním úplne na hlavu.

onmaria
3. júl 2016

@hettinka dakujem, asi vydrzim do zajtra a skusim jej to trochu umyt, aspon tie vlasy, nesuchat hlavu. dakujem 🙂

hettinka
3. júl 2016

syna som ostrihala úplne nakrátko hneď, ako som si všimla prvé kiahne a ešte ich nemal v hlave.
Dcéra mala dlhé vlasy a bolo to "veselé" potom odtial vyčesávať aj tie zvyšky chrastičiek po vyhojení. V tom čase sa to ešte natieralo tekutým púdrom (10 rokov dozadu) ... uááá
Ale viem, že som kupila baby-šampón a umývala som jej to do vyliečenia tým.

onmaria
3. júl 2016

@hettinka dakujem, my mame detsky sampon, baby si nim bezne umyvaju hlavu.
tie dlhe vlasy jej strihat nechcem, aj ked uz dlhsie sa jej "vyhrazam", ze jej ich ostriham, lebo nechce nosit cop 🙂

bonnie2
30. jún 2017

Zienky a mozem kombinovat kupel v hypermangane a potom kiahne potierat betadine roztokom?

zabina27
autor
1. júl 2017

@bonnie2 ja osobne by som betadine nedavala, ale kupel a nieco na natieranie mozes kombinovat, resp. by som povedala, ze by si mala 😉 my sme davali po kupeli to tanno hermal alebo tantum verde kloktadlo, kedze sa nechcel moc natierat, tak kloktadlo sme dali do rozprasovaca a striekali ho, to uz sa mu pacilo 😀

piacere
1. júl 2017

@bonnie2 ja som kúpala v hypermangáne a potierala buď tamtum verde alebo penou PoxClin. Min. nedeľu sa syn vyhádzal - komplet, mala som pocit, že má kiahňu a na nej ešte jednu kiahňu.... dnes je to v podstate 7-my deň a synátor je fit, po kiahňach ostali už len malé červené ďobky, tvár má úplne čistú (a to mal na tvári plno), bez jaziev, už nemá nikde chrasty...

katka1981
1. júl 2017

@bonnie2, ja som dcerku celu natierala repikom, a bolo to najlepsie co som mohla spravit. Vsetko ostatne odmietala, aj chladivy gel ze ma zimnicu.

bonnie2
1. júl 2017

@zabina27 mne betadine dr.povedala ze si mam kupit a hypermangan nespominala.ale ja som si ho kupila a to bedatine mi nejako nepasuje.
@piacere a to tantum verde co je na hrdlo?
@katka1981 a za kolko jej to preslo z toho repika?
Myslite zienky ze ten hypermangan nestaci? Nechcem na nu capat vsetko.niekto vraj len to pouzival a pomohlo...

bonnie2
1. júl 2017

@zabina27 a preco by si betadine nedavala?

katka1981
1. júl 2017

@bonnie2, ja som hypermangan nedala ani raz. Mne sa mala odmietla sprchovat, cize ja som ju len rpikom umyvala. Posledna chrasticka jej odpadla asi na 17. den to bola ta prva na tvari. Najprv som ju striekala koloidnym striebrom ale ona mala zimnucu prve 2 dni tak jej to vadilo, repik jej nevadil, lebo to bol teply cajik. Vysusil, pekne hojil. Na treti den behala po dvore, lozila po plote, bola jak naspeedovana 🙂

piacere
1. júl 2017

@bonnie2 áno, to kloktadlo

zabina27
autor
1. júl 2017

@bonnie2 teoreticky staci hypermangan, pokial ju to neobtazuje, nesvrbi cez den, nemusis nic natierat, ono je to skor na ake ukludnenie, vysusenie, ak je dieta nervozne podla mna. ja som mala kiahne hned po malom minuly rok, bola som par dni po porode malej, figu som mala cas sa natierat a presli, takze ak je dieta ok, nemusis natierat, ak ju to svrbi, tak jej trochu ulavis...

zabina27
autor
1. júl 2017

@bonnie2 tak betadine... my sme to riesili presne pred rokom, kiahne... moja teta je sestricka v nemocnici, sice nie na detskom, ale to je jedno. ona mi vtedy povedala, ze im betadine stahuju z pouzivania, ze sa tam riesi nieco ohladom toho, ze by to mohlo byt karcinogenne, uz si presne nepamatam, len mi povedala, ze ked im to stahuju, ze tym radsej nemam maleho natierat... kedze existuju aj ine pripravky, tak som ju radsej posluchla, bohvie, kde je pravda, co sa odvtedy zmenilo...

bonnie2
1. júl 2017

@zabina27 praveze ju to nesvrbi ani nic take tak preto rozmyslam ci nestaci len ten kupel.hadam aj po tom sa zahoja do toho tyzdna.zatial to nema nejaky extrem.kolko dni sa vlastne tvoria nove?