Kiahne - prvá pomoc a zabavenie sa doma

zabina27
16. jún 2016

Baby, ospravedlnujem sa, asi by som tu nasla tieto info, ale nemam velmi cas vyhladavat, musim sa s malym zabavat... Tak sa chcem len do zaciatku opytat:
Maly sa dnes vysypal, podla dr (ale neboli sme u nej, len po telefone som sa rozpravala) su to kiahne, v noci mal teploty... Ma 2 roky. Co mu dat na vyrazky ako prvu pomoc, kym pride tato z roboty a kupi nam nieco v lekarni? Zatial som mu dala len fenistil kvapky, lebo sa teraz zacal skrabat, je mrzuty... Mozem ho pripadne na tych miestach, kde mu to najviac vadi, niecim natriet, alebo radsej pockat do poobedia?
A este mi poradte, kedze budeme musiet byt doma, nejake aktivity na doma, pre inspiraciu, lebo asi nam rychlo dojdu napady 🙂
Najviac sa bojim toho, ze kazdym dnom mozem porodit, aby ich hned novorodenec nedostal ☹ Tak mi drzte palce, nech babo pocka minimalne do terminu, nech je starsi uz ok 😉 Termin mam o tyzden v piatok...
Dakujem za rady 🙂

piacere
1. júl 2017

@bonnie2 môj mladší sa vysypával 3 dni, starší teraz 2 dni 🙂

bonnie2
1. júl 2017

Taketo to ma. Kiahne mame druhy den.

bonnie2
1. júl 2017

@piacere
Ale tyzden sa hadam vysypavat nemoze vsak? Joj ja som netrpezliva.uz chcem aby sme mali po tom🙂

piacere
1. júl 2017

@bonnie2 môj starší mal teraz takto: piatok-sobota 40-tky. V nedeľu výsyp... z minúty na minútu pribúdali (ale ja som mu na radu našej pediatričky - tak som to urobila aj u mladšieho a vysypaný bol tiež okamžite, tie ďalšie dva dni sa mu už pridalo len pár kiahní).. tak ja som mu urobila čaj a vypil ho na ex horúci a do pár minút sa vyhádzal... Mladšiemu som dala vypiť horúce kakao a do 20 min. bol komplet obkiahňovaný....

zabina27
autor
1. júl 2017

@bonnie2 ak nesvrbi, tak nenatieraj, ked tak zacnes potom. ja s nepamatam presne, kolko dni, ale viem, ze tak na 6. - 7. den sme s malym uz boli vonku (mimo ludi a v tieni), cize to uz sa mu nerobili nove

bonnie2
1. júl 2017

@piacere fiha skusim jej aj ja dat kakao ved to jej nemoze uskodit.nech to je cim skor von a hlavne prec.diky.

bonnie2
1. júl 2017

@zabina27 nebudem teda natierat nicim.
Dakujem vam zienky za rady.pomohli ste mi.

zabina27
autor
1. júl 2017

@piacere nieco podobne mi poradila sestricka v porodnici - ze si mam dat poldeci a zabalit sa do deky, ze rychlo vyskocia vsetky 😀 ja som nemala cas ani chut to skusat (kojenie a staranie sa o 2 krpcov mi s poldecakom a vylihovanim v deke nejdu dokopy 😀 ) ale teda nieco na tom asi bude 😉

bonnie2
1. júl 2017

Este sa chcem soytat ci teh hypermanganovy slaby kupel mozem robit aj tri krat denne? Neuskodi jej to? Zatial jej to pokozku nevysusuje len tie kiahne.a nemoze jej to nejako vysusit moc ciku? Akoze viem ze riadne blba otazka ale tak napadlo ma to 😀

bonnie2
1. júl 2017

@zabina27
Tak pri dvoch detoch sa ti organizmus zahrial aj bez pol deci 🙂

zabina27
autor
1. júl 2017

@bonnie2 my sme kupali 2-3x denne, ale ak sa bojis vysusenia, tak ju len postav do vane a oblievaj, namocenym uteracikom potieraj tym roztokom (ja som po porode tiez nemohla sediet vo vani, takze som sa oblievala). a po odpadnuti vsetkych chrasticiek ju natieraj nejakym vyzivym telovym mlieckom na premastenie koze, vyhybajte sa slnku (je to naprd mat kiahne v lete, ale tak aby jej neostali z opalenia jazvy)

bonnie2
1. júl 2017

@zabina27 dakujem.

bonnie2
4. júl 2017

Zienky chcem sa znovu spytat....malu som teda len kupala v hypermangane od prveho dna.kiahne mame piaty den...na niektorych sa robia uz chrasticky ale ba niektorych tie pluzgieriky nepraskli...len to tak mavrelo a stale akoby dnu nieco bolo...myslite ze je to ok? Nie vsetky musia popraskat?

bonnie2
4. júl 2017

Vyzera to takto...bojim sa aby to nebolo nieco zle...ze to ostane vnutri...na kontrolu ideme v piatok.

zabina27
autor
4. júl 2017

@bonnie2 myslim, ze to chce cas, proste tie vacsie sa hoja dlhsie, dlhsie trva, kym sa vysusia, pokial mala nema teploty, nie je jej nejako zle, tak len cakat, kym to prejde, to je teda moj nazor 😉

zabina27
autor
4. júl 2017

a teda, keby sa to naschval praskalo, ze by sa napr. poskriabala, tak vtedy by sa tam mohla zaniest nejaka infekcia, cize len cakat, kym sa same vysusia, pripadne to skusat urychlovat tym hypermanganom a potieranim

bonnie2
4. júl 2017

@zabina27 ona sa neskriabe nema ziadne svrbenie ani teploty.len ma vystrasilo ci to nemalo ist vsetko von z tych pluzgierikov.aj tieto akoby vysychali pomaly...ach uz nech je piatok.diky za nazor...

vanilkavan
7. jún 2018

@zabina27 Dobrý deň. Prosím Vás viem, že je to už dávnejšie, ale chcela by som sa spýtať či to od Vás novorodeniatko nechytilo, prípadne, čo Vám vtedy radili lekári- ako postupovať. U syna sa v škôlke práve objavili v triede kiahne a ja mám v pondelok plánovanú sekciu ☹ A teraz nevieme čo robiť, keďže veľmi nemáme kde syna izolovať. Za odpoveď ďakujem.

zabina27
autor
8. jún 2018

@vanilkavan mala to chytila, ale ja som bola v tom, ze kiahne som prekonala,v takže ako tehotnú ma nikto neriešil, to až keď som sa v pôrodnici vysypala... Malú sme mali sledovať a pri prvej vyrážke sa ozvať lekárke. Prvé kiahne sa jej vyhodili, keď mala 17 dni, išli sme k nám do nemocky, na druhý deň jej začali dávať infuzky s antivirotikami. Bolo to v pohode, len je akási viac chorlava, ale neviem, či kvôli kiahnam...
Syna by som na vašom mieste nechala už doma zo škôlky, nemusí to dostať. Ty si kiahne nemala? Či sa bojís, že bábo dostane od syna? Lebo ak si mala, tak bábo by malo mať vrodenú imunitu pár mesiacov. Chápem, že tazko izolovať syna od novorodenca na celu tu inkubacnu dobu. Možno sa vysype este kým budeš v pôrodnici a budete to riešiť za pochodu a ak budevok, tak sa tam popýtaj lekárov, že či prípadne ak by dostal, či to bábo môže od neho chytiť. Držím palce, daj potom vedieť 😉