Kliešť u 2,5-ročného dieťaťa

18. okt 2022

Baby prosím poraďte, malá 2,5r mala včera prvý krát kliešťa. Susedka je zdravotná sestra tak som ju poprosila či jej ho vytiahne, vyšiel celý všetko ok. Teraz má na mieste kde bol kliešť takú malinkú červenú bodku vyzerá to ako vyrážka. Čo si mám na malej prosím všímať? A ako dlho ju sledovať? Ja už strašne stresujem 😟

nelca84
18. okt 2022

Klud, je to normalne, ta bodka tam bude niekolko dni, kludne aj 2 tyzdne. Trosku to aj svrbi. Nikdy si nemala kliesta?
Ak sa nebude zvacsovat, tak je to ok.

nikpa
18. okt 2022

Treba sledovať ten typický červeny fľak, ktorý sa zvykne spraviť po prisatí nakazeného kliešťa. Ak nevieš aky, kukni na Google. Inak príznaky bývajú po pár týždňoch podobne chrípke, teploty, zväčšené uzliny, človek je unavený... Ak by si niečo také v dohľadnej dobe spozorovala, je fajn ísť na kontrolný odber k obvodnej. Ja som nemala síce žiadny z príznakov, ani fľak a boreliózu som mala, takže nikdy nevieš ale takýchto prípadov je menej. Väčšinou sú príznaky ako som písala.

autor
18. okt 2022

@nelca84 nie,ja som nemala nikdy takže neviem porovnať, ale ďakujem, budem to sledovať

autor
18. okt 2022

@nikpa dá sa to potom liečiť alebo už zostanú protilátky?

greta2017
18. okt 2022

Moja mala toto leto kliesta a po 2 tyzdnoch sme sli na krv aby sme zistili ci nahodou nema boreliozu. Minimalne 2 tyzdne sa vsak musi vyckat. Dovtedy hlavne sleduj ci nema flaky hlavne take ze bledy stred a cerveny kruh (pozri google)

autor
18. okt 2022

@greta2017 pozerala som, také zatiaľ nemá. Budem teda čakať a potom poprosím našu pani doktorku o odbery, ďakujem

nikpa
18. okt 2022

Borelia sa lieči ATB, berie sa niekoľkotýždňova kúra, takže nič moc. A nakaziť sa dá bohužiaľ opakovane.

autor
18. okt 2022

@nikpa bože, a vždy sa musí z kliešťa niečo chytiť alebo aj nemusí? Pýtam sa ako debil ale ja som nikdy ešte nemala.

nikpa
18. okt 2022

Nie, nemusí jej vôbec nič byť. Len malé množstvo kliešťov prenáša choroby, neboj sa toľko 🙂

autor
18. okt 2022

@nikpa ďakujem za ukludnenie, ja som mega stresak čo sa týka detí 😀

nikpa
18. okt 2022

To sme dve 🤦😅 keď sa jedná o deti, vždy robím paniku popredu 🙄😄