Konzumácia sladkosti v normálnej miere

luciannka83
14. mar 2013

Drahé mamičky. Aké množstvo sladkého je podľa vás normálne v jedálničku dieťaťa? Kedy sa dá povedať, že sa to so sladkosťami už preháňa. Môj syn má 11 mesiacov a dávam mu maximálne detské piškóty. Krúti sa mi hlava, keď čítam ako mamičky detí vo veku môjho syna dávajú deťom kakao, brumíkov, pribináčkov atď. Veď v brožúrke som čítala, že deťom by sa malo sladké zavádzať až po treťom roku života a najlepšie aj neskôr. Zaujíma ma to preto, lebo sladkosti vraj ovplyvňujú aj imunitu dieťaťa. Keby sa do diskusie zapojil aj nejaký odborník, bola by som veľmi rada. Ďakujem za názory.

dejka77
15. mar 2013

Ja som sa snazila sladkostiam viacmenej vyhybat. Ved sladkost je aj ovocny jogurt a to som dcere davala. Potom sa u nej prejavila alergia na mlieko takze napr. cokoladu, zmrzlinu nemoze. Takze papa akurat tak ovocie a kupujem jej detske tycinky, ktore obsahuju ovsene vlocky, nejaky ovocny dzus, hrozienka - nie je tam mlieko tak to moze. Ale take veci ako pribinacik, cokoladu, keksiky, piskoty som jej nedavala, len zopar z tych veci ochutnala. Semtam robime domaci kolac - nieco ako bublaninu, tak to si da aj ked z toho nie som nadsena, ale to je na manzelov podnet.
No a k tej miere. Ked som bola dieta tak som mala 1 sladkost denne, vacsinou nejaky keksik napr. horalku a to je pre mna az doteraz miera. Ked toho zjem viacej tak mam normalne vycitky svedomia 🙂.
Ked sa obavas tych sladkosti pre deti, vzdy su predsa aj ine zdrave varianty kde nie je napr. ziadny olej, muka, mlieko, cukor je nahradeny prirodnym sladidlom. Sice je to sladke tiez, ale aspon zdravo sladke a ziadne ecka.

silviami
15. mar 2013

no u nás sa poje sladkého dosť. Ja nepečiem, len výnimočne, sladké nevarím, mame radi slané jedlá. Malá má 4 preč, v škôlke je to celkom ok, najhoršie ked varuje u starých rodičov. Ale snažím sa učiť, vysvetľovať, žiadne zákazy. Doma máme voľné prístupný šuplík so sladkosťami, tam si ktokoľvek môže čokoľvek vziať. Som presvedčená, že je to o vysvetľovaní a príklade ako pisala @aliza . Keď mna vidí, ako jem ovocie, tak sa tiež pridá a nejde pre sladkosť, ak si pre niečo ide, tak sa spýta, či môže. Vieme sa dohodnúť, že teraz bude obed alebo večera, ona si to nachystá a zje to až potom, ale to je skôr o tom, že nepozná hodiny a nevie, či obed bude za hodinu alebo dve. Alebo sa dohodneme, že si smie vybrať len jednu sladkosť. Ja som sladkosti zakazovala do dvoch rokov, potom som postupne dovolila relatívne zdravé sladkosti a verím, že dieťa pôjde za príkladom rodiča. Ak nás nevidí jesť sladké a vidí, že pijem len nesladený čaj, aj ona začne. Má rada osladený čaj, ale aj ten nesladený, čo pije maminka. Ja jej vyslovene sladké neponúkam, ale ani neodmientam ak niečo chce. Ak vidí v reklame ciniminis, tak kúpim, ju to občas napadne, ale ak si to dá 2x za mesiac na raňajky, tak podľa mńa na to neumrie. Napr. moji švagrovci striktne trvajú na tom, že dieťa nesmie čokoládu a sladkosti, len doma pečené a bio, a všimla som si, že svokra má skované veci a dáva jej to štýlom zjedz to tu a tak aby to rodičia nevideli. No to by ma porazilo. Ešte aj učiť dieťa odmala klamať rodičov. A toto mi hovorila aj kamoška, že malý prišie od babky, kde jedol sladkosť, pochválil sa jej s tým, že s babičkou sa dohodi, že jej to /mamine/ nepovie, ale on je dobrý synček, tak jej to teda hovorí. Skoro ju vystrelo od jedu.

aliza
15. mar 2013

dobre ranko 😉. Nasla som dobry clanok, stoji za to precitat. To by mali mat vsade vyvesene, aj v skole, aj kazdy rodic by to mal mat doma na stene!
http://plnielanu.zoznam.sk/c/631/pozor-na-cukor...

aliza
15. mar 2013

citujem:
Vedci prišli na to, že zvýšená chorobnosť detí, ale aj dospelých v súčasnej dobe, je zapríčinená do veľkej miery aj konzumáciou bieleho rafinovaného cukru.

V okamihu, keď ho zjete, dostáva vaše telo šok. V žalúdku sa po jeho konzumácii začína proces kyslenia, aby sa vyrovnalo PH. V tom momente potrebuje naše telo zvýšený príjem vitamínov skupiny B, živín, vlákniny a niektorých minerálov. Biely cukor tiež veľmi zaťažuje naše trávenie a dokonca znehodnocuje prechod zdravej stravy našim organizmom. Spôsobuje celkové prekysľovanie organizmu, čo je veľmi nebezpečné. Nehovoriac o tom, ako ničí našu imunitu. Po viacročnej vysokej konzumácii nám môže zničiť pankreas a spôsobiť v našom tele rozvrat endorkinného systému
V súvislosti s cukrom sa vo vedeckej sfére používa jeho označenie ako silného narkotika. Cukor môže spôsobovať vaše podráždenie, nervozitu, depresie, agresivitu, nesústredenosť, hyperaktivitu u detí, sklony ku násilnostiam, či nekontrolované emocionálne prejavy.

xlucia
15. mar 2013

@mareli viem co do neho davam. viem z coho su piskoty.... ale beriem to tak, ze to nemaju kazdy den, nejedia toho na kila a nie su v tom konzervany, stabilizatory a pod.... oproti tomu kupovanemu
aj my doma pecieme s celozrnnou mukou, su zvyknuti mat v jogurte vlocky atd.... preto myslim domaci milacik v rozumnom mnozstve im urcite neublizi... nemyslis?

xlucia
15. mar 2013

@jonas17 mozno sa na pomery dietata stravujete az prilis zdravo v tom zmysle ze ma privela vlakniny a nevie sa vykakat. ono deti nemaju jest len celozrnne... pije ti dost?

xlucia
15. mar 2013

@mareli ak mozete do skolky nosit potraviny, je to hrube porusenie hygienickych predpisov a ak to co i len jeden clovek da na hygienu, ma vasa skolka vazne problemy...
to sa nesmie!!

vroni
15. mar 2013

U nas doma sa biely cukor nevyskytuje vobec (pouzivam len brezovy, maximalne na kvasok kokosovy), biela muka tiez nie, celozrnna minimalne (dospeli nejeme mucne veci, takze len obcas pre deti), pouzivam neobilninove varianty . Z mliecnych veci nedokazem nahradit tvaroh, slahacku (mozno raz do mesiaca) a maslo a syr (co ma zase nerusi), inak mlieko a joguty robim mandlove, smotanu tiez. Pecieme tak raz do tyzdna (ked sa nam chce). Tak. A potom pride stara mama, donesie kilo najlacnejsej cokolady a cukrikov a snazi sa to napchat do deti, kym ich vidi, lebo ja by som im to urcite vyhodila 🤐 🤐 🤐 (nevyhodila. Lezi to volne dostupne v skrinke az tomu neuplynie doba trvanlivosti a potom vyhadzujem. Nasim detom proste dusa po takychto sladkostiach nepisti) Alebo je totalna bestia a upecie babovku (hnusnu, nezravu, plnu bielej muky a cukru) a my ju spolocnymi silami zblajzneme, lebo je sice hnusne nezrava, ale taka dobraaaaa 😀 😀 😀 (esteze to je len raz za cas) V skole su sladkosti zakazane, sladke jedla im nevaria, mavaju sice mucniky, ale pecene v skole bez eciek, to vobec neriesim. Ak popri to malu nejaka sladost zlaka, je mi to uplne jedno, nemienim robit zo sladkosti zakazane ovocie....

jonas17
15. mar 2013

@xlucia jeme chlieb aj múčne jedlá zo špaldovej hladkej, k tomu miešam celozrnnú...neviem, tento problém máme niečo vyše roka, ked mala zápal obličky, odkedy sme sa vrátili z nemocnice...tam týžden nekakala, brala dlho atb...určtie je to s tým spojené, prvý pokus po týždni bol bolestivý a odvtedy problém...

andreah25
15. mar 2013

@luciannka83 Z môjho pohľadu je zavádzanie sladkého až po treťom roku riadnu blud. Dieťa má jesť všetko, všetko samozrejme s mierou a všetko samozrejme ak mu to nespôsobuje nejaké zdravotné problémy. Robíte tu z cukru strašiaka, ale viete, že cukor je potrebný na vývoj mozgu? Nikto netvrdí, že dieťa má zjesť sladkostí na kilá, ale denne jedna sladkosť, samozrejme za predpokladu, že sa normálne počas dňa stravuje, nie je vôbec nič zlé. Samozrejme nehovorím o extrémoch, že dieťa nechce jesť nič iné iba sladké, to je veľké zlé a to treba zmeniť. Ale pri bežnej a rozmanitej strave dieťaťa je potrebný aj cukor, čiže nie je dobré robiť z toho horor. Viete, že napr. jeden banán môže kvôli vysokému obsahu cukru urobiť niekedy viac zlého, ako napr. kaša osladená trochou cukru? A taktiež nie všetko bio, je skutočne bio - to je tiež podľa mňa zbytočné podliehanie reklame, ako v prípade iných ,,zdravých" potravín. Treba jesť aj bielu múku, aj špaldovú, aj celozrnú, treba jesť všetko!!!

xlucia
15. mar 2013

@jonas17 papa ti kvalitne probiotika?

ichbinich
15. mar 2013

Ja som proti uplnym zakazom. Ale sladkosti aktivne neponukam.
Takze, dostane napr. piskoty, bebe dobre rano, alebo muesli tycinku. Alebo jogurt, niekedy s muesli, niekedy ten s lentilkami. Klasicke cukriky sama nemam rada, nemam to doma. Niekedy si pyta cerealie na ranajky, aj sladke ciniminis a spol. Neje to kazdy den, viem, ze tam je skoro polovica hmotnosti cukru, ale zilami mi to netrha. Inak sa stravuje pestro. Ked by mi zahlasil, ze chce na ranajky ciniminis, na desiatu sladky jogurt a pod., tak jasne, ze mu nedam. Ale napr. spolu upecieme mafiny alebo iny kolac, aspon viem, co tam je.

Mne skor vadi, ked dostane ponuknuty cukrik alebo lizatko u lekara alebo v lekarni. To si uz asi pestuju buducich klientov... 🙄 Zvycajne sa podakujem, ze ideme prave obedovat alebo pod. U svojho lekara dostane niekedy celozrnnu piskotu. Ale u ocneho fasol lizatko. Chcel to ochutnat, ale po jednom oliznuti mu stacilo...

Inak argumentovat, ze cukor je cisty jed, je podla mna prehnane. Da sa zomriet aj na cistu vodu... Skuste exnut 10l a je po vas 😉 Alebo zjest naraz kopu soli. Davka robi jed, ako sa hovori. Vsetko s mierou.

mareli
15. mar 2013

@xlucia no ale zabalene kupene v obchode, na vyrobu detskej torty. cize zabalena smotana alebo jogurt, zabalene neotvorene piskoty al ine keksiky...praveze bol problem na zaciatku pred 2 rokmi, ze sa nemohli nosit uz hotove kolaciky ci torticky, preto sa ta vyriesilo takto. a viem ze bola aj kontrola z hygieny v septembri a vsetko dopadlo dobre, jedine, co zakazali boloi pohariky plastove z doma zubne kefky, a musia mat skolkraske plastove, ktore v urcenych obdobiach dezinfikuju.... ked sa na to takto pozera,potom je hrube porusenie vo vsetkych skolkach, ked dovoluju a podporuju rozdavanie lizatiek ci cokoladiek na narodeniny!

mareli
15. mar 2013

@xlucia ten milacik domaci, podla toho, co znamena pre teba ublizenie....je to proste straaaasne tucne smotana na slahanie ma 30% tuku zataz na destky organizmus aj na dospelacky. tak ako vsetky smotanove a tazke omacky ci polievky. piskoty- vela maminiek si mysli, ze aka super detska strava to je, lebo uz oddavna sme to jedavala aj my, ale je to ozaj len ta biela muka a cukor biely... ale nie o tom, ja nemienim nikomu radit, co ma dat svojim detom jest a co nie. ja osobne by som take nieco sama nezjedla a teda neponuknem ani detom, ked uz maju mat mliecny produkt, urcite kvalitny bio jogurt napr hollandia s ovocim. ale neodsudzujem nikoho, ked si pripravuje doma milaciky zo smotany ci slahacky a tvarohu, alebo kto si pecie z bielej muky, kazdeho osobna vec.
inak o strave su vzdy take debaty, kazdy si mysli, ako zdravo sa v rodine stravuju, alebo aspon sa snazia a dost ludi je precitlivenych na pripomienky k ich stylu stravovania sa.

jonas17
15. mar 2013

@xlucia hej, colon dophilus...

@andreah25 väčšiu hlúpost som dávno nečítala...že treba biely cukor na rozvoj mozgu a banán je horší ako cukor... 😕

andreah25
15. mar 2013

@jonas17 nikde som nenapísala spojenie ,,biely cukor" - napísala som, že cukor (akýkoľvek) je potrebný na vývoj mozgu, ak tvrdíš opak, ok, je to Tvoja pravda, ja mám svoju - hlúposť to nie je. Hlúposť je úplne vylúčenie cukru zo stravy - treba jesť všetko! A s tým banánom by si bola véééľmi prekvapená... skús si niekde zistiť, koľko cukru obsahuje banán a porovnaj si to potom skutočne s napr. tou kašou robenou s lyžičkou cukru...

vroni
15. mar 2013

@andreah25, prosim ta, co moze take zle urobit banan? (ked teda nemas nan alergiu)
Problemom nie je cukor ako taky ale len biely cukor. Ani ten by nebol tragedia, keby sme vedeli, kolko ho naozaj jeme (v sladkych napojoch, polotovaroch a kde kade) Ale suhlasim, ze cukor ako taky na prezitie potrebujeme.
Inak mne zase unika, preco je akoze repny cukor "zly" a trstinovy "dobry" (rafinovanim to nebude, da sa kupit aj nerafinovany repny cukor aj rafinovany trstinovy). Pri mede, stevii, fruktoze, brezovom cukre atd mi to je jasne, tam je ine zlozenie, ale v tychto dvoch nejaky valny rozdiel nevidim....

andreah25
15. mar 2013

@vroni nemusíš mať na banán alergiu, ani môj malý ju nemá, ale z dôvodu iných problémov nemôže banán jesť (max. raz za týždeň a len jeden), práve pre vysoký obsah cukru - totiž napr. 140 gramový banán obsahuje na porovnanie takmer 5 kociek cukru, odhadujem že je to cca 3 kávové lyžičky cukru. Ale ten banán bol použitý iba ako príklad ohľadne množstva cukru v potravinách, nie ako niečo zlé, lebo to cukor obsahuje. A podľa mňa nie je žiaden cukor zlý, ani biely, ani hnedý, ani neviem aký ešte. Treba všetko a treba to s mierou, akurát tie Tebou spomínané sladené malinovky či polotovary nám teda vôbec netreba ani v minimálnej miere. Takéto veci sa u nás doma absolútne nenachádzajú....

sabiatko
15. mar 2013

Len chcem povedat, ze nie je cukor ako cukor. Biely cukor je vyrabany chemicky a neobsahuje ziadne nutricne hodnotne latky narozdiel od cukru v ovoci, zelenine, obilninach, mede, dokonca aj trstinovy cukor obsahuje mineralne latky a vitaminy. Biely cukor je "prazdna energia", ktora nasmu telu poskytne energiu, ale nevyzivi bunky. Takze ked uz je lepsie pouzivat akykolvek iny cukor. Od bieleho cukru su uz snad horsie len umele sladidla.

vroni
16. mar 2013

@andreah25, aha, nasmu pubertakovi tak doktor zakazal jablka, ze su "presladene" (vyslachtene zvlast sladke sorty) a skodia viac nez cukor - aj ked nespecifikoval, aky... (pubertak sa potesil, jablka totiz nema rad, ale ja si dam stale radsej jablko nez lyzicku cukru do kavy 😉 )
A ten nestastny cukor je aj v jogurtoch, polotovaroch, vsetkych "light" produktoch, netreba pit sladke napoje, aby som sa "dopovala" cukrom, staci zjest jogurt z obchodu (sackovu polievku, hrasok z kozervy, dopln si cokolvek) - fakt by sa clovek musel asi zblaznit, aby vylucil akykolvek (biely) cukor z jedalnicka
@sabiatko, biely cukor je vyrabany prave tak chemicky ako akykolvek iny, snad s vynimkou medu (pripadne listkov stevie). Nas "klasicky" biely cukor je repny cukor, spracovany a rafinovany, cize chemicka je na nom akurat ta farba. Trstinovy cukor je rovnako spracovany cukor z cukrovej trstiny, len sa obvykle nerafinuje a preto nie je biely. Preto sa pytam, preco je akoze repny nerafinovany cukor zly a trstinovy dobry (nepouzivam ani jeden, oba povazujem za uplne zbytocne jednoduche cukry, bez ktorych sa zaobidem)

petra8786
16. mar 2013

@luciannka83 ja synovi nedvam nič sladke tak ako ja sama tiez si nedavam nič sladke...a maly presne ako pišeš nedostane ziadnu sladkost okrem ovocia az do 3tieho roka života....prave pre dovody ,ktore tiez uvadzas vo svojom članku....koli tomu,ze mu chcem posilnovat imunitu..a nie ju znižovat sladkostami

luciannka83
autor
16. mar 2013

@andreah25 Ja robím strašiaka z cukru? Ja som len zadala diskusiu, aby som zistila, čo si o tom myslia iné mamičky. A to že nechcem dieťa napchávať horalkami a inými cukrovinkami, tak to je predsa moja vec nie? Veď papá sacharidy v ovocí, pečive, mliečnych výrobkoch atď. Načo mu zbytočne dodávať energiu, ktorú nie je schopné spáliť?Potom sa čudujme, že % obezity u detí neustále rastie. A nie len u detí ale aj u dospelých.

sabiatko
16. mar 2013

@vroni Ahoj. Podla toho, co som si nastudovala, sa v bielom cukre nenachadzaju ziadne nutricne hodnotne latky, preto okrem energie organizmu neprinasa nic ine. Trstinovy cukor aspon obsahuje mineralne latky a vitaminy (Zn, Fe, vit B,...). V zasade ziadny cukor, ci uz biely alebo trstinovy nie je dobry vo vyssom mnozstve, ale ked uz, tak je lepsie si vybrat ten, ktory obsahuje aspon nieco vyzivne. Trstinovy cukor sa vyraba nechemicky, co som sa docitala: cukrova trstina sa po dozreti zozbiera, naseka, uvolni sa z nej sladka tekutina, zahusti sa na syrup a ten sa trojnasobnou krystalizaciou zmeni na cukor. TTakze rozdiel je havne v tom, ze pri rafinacii cukru z cukovej repy sa z neho odstrania vsetky hodnotne latky. To ze nepouzivas cukor, je pre teba len dobre.

vroni
16. mar 2013

@sabiatko, takto (priblizne) sa z cukrovej trstiny DA ziskat cukor. Zial, nerobi sa to, lebo je to pracne (drahe) a zdlhave - ziskat stavu z prirodnej cukrovej trsiny lisovanim a zrenim trva okolo troch mesiacov, takze sa cukrova trstina (neviem, ci vsetka do posledneho listu, ale rozhodne drviva vacsina) spracuva chemicky... Aby sme sa vratili k teme - v krajinach, kde cukrova trstina rastie ju vsetci svorne pouzivaju namiesto zuvaciek (mnam) - vraj zabranuje zubnemu kazu a bieli zuby (na vlastne zuby som vyskusala, tie kazy neviem, nemala som ziaden, ale zuby naozaj zbeleli) a davaju ju aj detom, ked im idu zubky... V nasich koncinach statut opravovaca a bielica zubov poziva brezovy cukor, skoda len, ze dokladne cisti nie len zuby ale aj penazenku, ale pridava sa aj do zuvaciek (zial, spolu s "mnamkami" ako sojovy lecitin a ine svinstva)... Mozno (netusim, to je teraz len mnou vymyslena konspiracna teoria) by mala podobne ucinky aj klasicka cukrova repa, keby sme ju chrumali surovu.... Skusal to uz niekto?

sabiatko
16. mar 2013

@vroni Ja mam doma trstinovy cukor a je na obale napisane, ze je Cane Sugar, Unrefined, teda trstinovy cukor, nerafinovany a stal asi 2 Eura (1 kg). Vzhladom na to, ze ho casto nepouzivam, sa mi to nezda tak vela, oproti bielemu, ktory stoji asi 1.20 Eur. Otazka je, ci ho naozaj nerafinuju, ja uz nikomu neverim, ale hadam by si na nich posvietili, keby hej. To je zaujimave s tou cukrovou trstinou na bielenie zubov. To by som si kupila, kebyze to tu mame 🙂 Ked som bola v Anglicku, moj kolega bol Arab a on tiez priniesol take drievko, asi pol centi hrube, ze s tym sa cistia zuby. Ja som to neskusala, len moja kamoska, ale ja verim tomu, ze v prirode je vela uzitocnych veci pre ludi, len clovek z toho tokaze vyrobit blbosti a pokazit tak cely zamer uzitocnosti.

andreah25
16. mar 2013

@vroni no, to je nevýhoda kupovania ovocia v obchodoch, človek ani nevie, čo ako sú šľachtené. Pokiaľ mám možnosť, tak mám ovocie od našich zo záhrady, budúci rok už snáď z tej svojej, no je čas (ako nastal tento týždeň), že uskladnené ovocie a zelenina od našich došla a treba kúpiť ☹ , no za chvíľu bude zase čerstvé, tak sa teším. A čo sa týka výrobkov, tak nekupujeme ani polotovary, ani konzervy, jogurty iba čisté biele (práve včera som malému urobila ovčí jogurt so žitnými otrubami a javorovým sirupom a musela som robiť ešte jednu porciu 😀 ), no žiadne nízkotučné a pod., všetko plnotučné, aj mlieka plnotučné, ja som osobne odporcom všetkých light vecí a iných somarín. A zo sladidiel používam aj biely cukor, aj trstinový, aj stéviu, aj javorový alebo ryžový sirup a hlavne domáci med....
- a s tou cukrovou repou by asi stálo za hriech to vyskúšať 😀 , dedo pestuje každý rok, tak keď bude úroda skúsim a dám vedieť 😀.
Mne skôr prišlo niekedy smiešne, ako vidím v obchode mamičky vo veľkom nakupovať potraviny s označením ,,pre deti", no keď som si poriadne pozrela zloženie, tak sama by som to nejedla - napr. že hydinové párky pre deti - obsah kuracieho mäsa iba 35%.... ostatné bravčové kože a iný bordel....

digysa
27. mar 2013

@andreah25 Chcela by som zareagovat na 2 veci

1. Banan vs. cukor

2. Jedna sladkost denne nikomu neuskodi

Tak som si dala namahu a pokusala som sa najst na internete nieco o banane....nenasla som...
Skutocne som za cely svoj zivot totiz nevidela dieta, ktore by bolo pribrate, obezne, ci chore z nadmernej konzumacie bananov..... 😒 Mne to pripada, ze skor sa to hodi na diabetikov....kde si ozaj musia reglovat hladinu cukru...

2. jedna sladkost denne? To myslis akoze uplne smrtelne vazne?? Sranda, prave com pocuvala v radiu relaciu ohladne sladkeho ako odmenu. Rozpraval tam jeden lekar a z celej tej diskusie vyberiem ten najdolezitejsi fakt, na ktory lekar daval velky doraz.......
....Jednoducho sa pokusal rodicom vysvetlit, aby nerobiil to, ci ono, poskytoval rozne rady a informacie aby PREDISLI situacii, kedy si DIETA BUDE VYZADOVAT SLADKOST KAZDY DEN.

Takze sladkost ( myslim tym akukolvek umelu humusinu- cukolada, gumenny medvedik, tatranka, horalka, cukrik, lizatko, rozne keksy, tycinky a pod...) by som rozhodne nedavala kazdy den.
Taketo veci deti absolutne nepotrebuju....

Cukor- v prirodzenom stave je nieco UPLNE ine, ako uz hore spominane umele humusiny.

Suhlasim, ze vsetko treba z mierou......ale mat nepotrebnu, nevyzivnu a nezdravu vec kazdy den nepovazujem, ze je to "z mierou"....s tym nemozem absolutne suhlasit. 😖

@vroni Palec hore 😎

andreah25
27. mar 2013

@digysa OK, ale ja som nikde nenapísala o dennej sladkosti v tvare Tebou spomínaných humusín - také nejeme, také doma ani nedržíme 😀 . Osobne za sladkosť považujem aj trebárs biely jogurt s domácim lekvárom, alebo špaldovú krupicu s javorovým sirupom, alebo mliečnu ryžu s trochou cukru alebo stévie. Nie každý si pod pojmom sladkosť predstavuje umelé humusiny 😀 . A banán? náš ho mal raz za týždeň a teraz ho nesmie - ale to je diskutabilné - no je ale jasné, že nadmerná konzumácia banánov spôsobuje zápchu, množenie sa kvasiniek (candidy) v hrubom čreve a možno aj iné, neviem. Takže stále platí - všetko s mierou 😀 .

digysa
27. mar 2013

@andreah25 No, biely jogurt s domacim lekvarom teda za sladkost nepovazujem ( prilis zdrave pre mna....jeme ho dost casto 😎 )
No tazko sa tu diskutuje, ked ty pises o 'svojich" sladkostiach a ja o beznych sladkostiach... lebo sladke je aj hrozno a dost...ale hrozno je predovsetkym ovocie a nie sladkost...

Ja som skor narazala na uvodny prispevok, kde sa mamicka pyta na podavanie sladkosti detom....a kedze zacala o piskote...tak som uz vedela, ake sladkosti ma na mysli... 😖

Inak my tie humusiny jeme....samozrejme, ze sa snazim vsetko "z mierou" 🙂 ...ale proste tym humusinam sa v starsom veku neda vyhnut... Preto u mna zase plati.....predlzovat sladke ako sa len da......ved sa ho clovek naje v zivote vela....

Syn zacal so sladkym az zaciatkom tretieho roka.....take ze pribinacik, puding, rozne keksicky....co sa tu spominaju u deti, ktore su este pod 3 roky.... To je pre mna cisty nezmysel v jedalnicku dietata.
Ked sa dieta dostane do kolektivu, tak sa s tym oboznami raz-dva......

andreah25
28. mar 2013

@digysa Tak mi máme, čo sa bežných sladkostí týka, toto jednoducho vyriešené, pretože malý má alergiu na KM, čiže ani nič nesmie - ani bežné keksy, pretože všade je niečo z KM. Chodí aj do škôlky, kde si ale nosíme svoje jedlo a učiteľkám som dala ,,naše keksy", že keď sa náhodou niečo dáva deťom, tak nech mu dá z tých jeho, aby sa necítil byť ukrátený. Sú to keksy pohánkové, ryžové, amarantové a kadejaké - bez obsahu mlieka a vajec, sladené ryžový alebo iným sirupom - no pokladám to za sladkosť ako akúkoľvek inú. Možno preto nejako nerozlišujem ,,bežné" sladkosti od tých našich a beriem to všetko rovnako. A piškóty? - jedine doma robené...
Samozrejme aj keby sme nemali tento problém, tak nie som zástancom napr. denného podávania čokolády a pod.