Konzumácia sladkosti v normálnej miere

luciannka83
14. mar 2013

Drahé mamičky. Aké množstvo sladkého je podľa vás normálne v jedálničku dieťaťa? Kedy sa dá povedať, že sa to so sladkosťami už preháňa. Môj syn má 11 mesiacov a dávam mu maximálne detské piškóty. Krúti sa mi hlava, keď čítam ako mamičky detí vo veku môjho syna dávajú deťom kakao, brumíkov, pribináčkov atď. Veď v brožúrke som čítala, že deťom by sa malo sladké zavádzať až po treťom roku života a najlepšie aj neskôr. Zaujíma ma to preto, lebo sladkosti vraj ovplyvňujú aj imunitu dieťaťa. Keby sa do diskusie zapojil aj nejaký odborník, bola by som veľmi rada. Ďakujem za názory.

tea333
28. mar 2013

cukor vytvara celozivotnu zavislost u deti. sladke automaticky nie je zle, ale ak malinke deti jedia sladke, zbytocne im to kazi chutove pohariky (ved ovocie je sladke az az) a zvyka ich to na presladenu chut.
vacsina klasickych sladkosti, milacikov, pribinacikov a inych mnamkovych produktov je nezdrava. treba citat zlozenie a aj obsah cukru. asi najhorsim sladidlom je glukozovo-fruktozovy sirup ktory sa nachadza vo vacsine komercnych produktov.
doma sa da upiect sladky kolacik s medom, javorovym sirupom, agave, hrozienkami, datlami...atd atd
sladke je aj ovocie, z ktoreho sa da piect, varit, ci robit stavy. existuju aj zdravsie sladkosti (najma v bioobchodoch a pod)

u nas sa do dvoch rokov ponukalo takmer vylucne ovocie, sem tam domaci kolac alebo prilezitostna ina sladkost.

tea333
28. mar 2013

@andreah25 cukor v ovoci je ina kava nez klasicky rafinovany. navyse - zrely banan (taky ten pehavy s ciernymi bodkami) ma cukry uz jednoduche, lahko rozlozitelne pre nase travenie.
dovolila by som si nesuhlasit s tvrdenim ze ziadny cukor nie je zly.. RAFINOVANY (najma biely) cukor
je pre ludi zly, mozno este horsim sladidlom je spominany glukozovo-fruktozovy sirup.
to su najvacsi prispievatelia k obezite

digysa
28. mar 2013

@tea333 Suhlasim s nazorom o cukre..... a tiez nesuhlasim s @andreah25 ze ty davas vsetky sladkosti a vsetky druhy cukru do jednej roviny......To je ale velka chyba....davat dietatu cukor v podobe ovocia a davat mu cukor v podobe cokolady su dve DIAMETRALNE odlisne veci.... Teraz pisem o detoch bez alergie.

TOtiz je jasne, ze nebudem obmedzovat dieta v jedeni ovocia... ale definitivne budem kontrolovat porcie sladkosti z bieleho cukru.
Neviem si predstavit, ze by som povedala mojim detom: " Uz nejedz to jablko, ved si mal pred chvilou pomaranc...." 😅

Zato vety typu: :" Uz notvaraj tie cukriky, pred chvilou si mal lizatko"- hovorim stale 😝

Ale uplne podporujem @andreah25 snahu v domaci robenych jedal aj sladkosti....To je najlepsie pre kazdeho cloveka,nie ieba pre dieta.

zuzana76
28. mar 2013

vyjadrim sa trochu k bananom

moje mladsie dieta do 2. rokov nechcelo jest nic ine okrem bananov, jablk / pripadne ineho sezonneho ovocia - melon, hruska, maliny/ ryze, cestovin a spaldovych tyciniek a materskeho mlieka, takze denne skonzumoval 2-3 banany takmer kazdy den, pritom vazil necelych 10 kg ako 2-rocny, takze z toho nepribral vobec, zubky ma tiez v poriadku, teraz ma 2 roky a 8 mesiacov a spapa uz aj ine veci, zato banany su TOP, teraz vazi okolo 11 kg, stolicu ma az 3-4x denne aj napriek konzumacii bananov a ryze - nezapeka ho to, zrejme prijima vela vlakniny v podobe ovocia, takze preto casta ale normalna stolica. Ked uz tak doma pecena bublanina, ci iny kolacik zo zdravsich surovin ako bio kakao, trstinovy cukor atd... Nevyhybam sa ani uplne ani beznym sladkostiam, ked dostanu nieco bezne , tak im to dovolim zjest, hoci ja take veci velmi nekupujem, namiesto par ks brumikov kupim radsej kilo ovocia. Teraz si vypolievaju odo mna zase bio cokoladu a dost. U nasich a sestry dostanu urcite nezdrave cokoladove vajcia a pod.

30petra
28. mar 2013

pre mňa je veeeľmi ťažké vyhnúť sa sladkostiam, aj keď sa snažím v maximálnej možnej miere sladké obmedzovať...so synom mám skúsenosť ako to tu už niekto písal, že svokra mu poza môj chrbát strkala sladkosti - tu máš moje, rýchlo spapaj, aby mamina nevidela 😠 😠 😠 a u dcérky je to detto, ale našťastie sa už tri roky nebavíme a malú videla cca 5x - bývame oproti cez cestu, ale vie ma na...rať, keď príde k nám - vždy večer - a malej rozbaľuje veselo cukríky aj keď to vyslovene zakážem 😠 schová sa za sedačku - kde má malá spravený kútik a tam ju napcháva - po jej odchode som si dala tú námahu a prehrabala som sa v koši, lebo som videla, že tam odhodila papieriky a narátala 8 cukríkov okolo 8-mej večer 😠 keď sladké nerieši svokra, tak všetci naokolo a keď sa na to ohradím tak na mňa pozerá každý ako keby som spadla z Venuše, ešte aj cudzie babky, keď sme na prechádzke majú v zásterách cukríky a nezabudnú ponúknuť. Doma mám väčšinou v miske nakrájané ovocie a zeleninku. Pridávam link, pozrite si koľko je skrytého cukru - za pozornosť okrem iného stojí activia nápoj
http://www.stream.cz/peklonataliri/798224-peklo...