Prečo priberám po vyradení sladkostí?

12. máj 2022

Ahojte.
Prestala som jest sladkosti, nejak mi aj prestali chutiť, proste odkedy som mala covid pred pár mesiacmi, mi už nič nechutí tak, ako predtým, tak ja že načo to budem jesť, keď nemám ani pôžitok z chute. Povedala som si, že možno aspoň ľahšie schudnem. Mám už dlhodobo 77-78 kg (podľa toho, v akej fáze cyklu som) a chcela by som dať dole pre začiatok na tých 70kg. No a po tom, čo som vyradila sladkosti som za necelé 2 týždne pribrala na 80 kg, čo ma teda dosť šokovalo. Ešte chcem podotknúť, že ja som naozaj nejedla veľa sladkostí, maximálne jednu čoko tyčinku za deň (veľkosť 3bit, Mars), niekedy dokonca len kocku horkej čokolády v ovsenej kaši. Nesladím, ani som si nikdy nesladila kávu ani čaj a nepijem sladké malinovky. Nekompenzujem si vynechanie sladkostí iným jedlom. Teda naozaj to pri takom množstve sladkého asi nebol nejaký šok pre moje telo, nie? Vie mi niekto poradiť, v čom mohol nastať problém?
Diky moc.

viestta
12. máj 2022

Nestačí vyradiť sladkosti, treba celkovo znížiť príjem.. Možno ich nahrádza niečím iným a nedošla si ku kalorické u deficitu

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mamamasama
12. máj 2022

Problémom nie sú sladkosti...a ani nikdy neboli... Taká malá čokoládka môže byť menej kalorická ako balíček arašidov, alebo kocka masla... Dáš si na šalát viac dresingu, alebo olivového oleja a môžeš byť dokonca vo väčsom kalorickom nadbytku... Ako píše
@viestta ..je nutné dosiahnuť kalorický deficit...a to sa prekvapivo dá aj so sladkosťami ...

majamat
12. máj 2022

suhlasim s babami.
este podotknem, resp sa opytam, nemozes mat akurat teray PMS?
to ze si inokedy pred ms mala 78kg, to neznamena, ze budes mat vzdy taku hmotnost. pred ms nie je idealne vazit sa, pripadne netreba tu hmotnost honotit a porovnavat

autor
12. máj 2022

Takže takto, keďže som nejedla veľa sladkostí, tak som anj nečakala, že nejak radikálne kvôli tomu začnem chudnúť. Ale naozaj som nečakala, že za 2 týždne priberiem 2-3 kilá. Ráno jedávam ovsenú kašu, alebo občas praženicu (dve vajička), na desiatu dojem ovocie, z ktorého robím prikrm dcérke. Na obed som vcera zjedla dva taniere vajcovej rascovej polievky, nestihla som si spraviť druhé, preto som si dala duplu z polievky. Olovrant som nemala, večera bol zapečený rohlík so šunkou a syrom. Iné dni sú podobné, ale napr na obed osmažené tofu s listovým šalátom a pečeným zemiakom, alebo iný deň som mala boloňské špagety (naozaj nemám nejaké veľké taniere a dala som si za jeden). Preto vravím, že nijak sa moje stravovanie nezmenilo, keďže som nejedla veľa sladkostí, nemám potrebu si to kompenzovať iným jedlom. Len mi tak vtedy preblesklo hlavou, že aaa super, však nebudem jest sladkosti, bude sa ľahšie chudnúť, naozaj som nečakala že len od toho schudnem, ale ani že prestanem ich jesť a priberiem 3 kilá 😭 dúfam, že som to už lepšie vysvetlila 😊 jaj a pohyb mám aktuálne prechádzky s kočíkom a doma počas dňa nejaké cviky na spevnenie, hocikedy kedy stíham popri malej spraviť nejaké série, čiže bohužiaľ to mam rozhadzané hocikedy počas dňa, nie naraz. Snažím sa nájsť si čas aj na nejaké aspoň 15-20 minútové cardio pre začiatok, len dcerka zacina chodit a je to teraz náročné, kým spí musím robiť iné veci, však to poznáte 😄 Ale išlo mi naozaj o to, že váha sa držala na rovnako, jediná zmena bolo vyradenie sladkostí, aj to preto, že mi už nechutia tak načo ich jesť..

autor
12. máj 2022

@majamat no ešte mi ostáva 8 dni do, tak ani neviem.. PMS mavam tak 2-3 dni pred.. ale možno tento mesiac to príde skôr. 🤷‍♀️
Inak super, že som založila tému a siahodlhé príspevky a teraz mi vlastne napadlo, či to nemôže byť aj zadržiavaná voda, lebo mne v teple dosť telo zadržiava vodu a aj sa cítim už pár dní taká ťažká ako nasiaknutá špongia, keď tak nad tým uvažujem.. asi naozaj budem musieť zaradiť poriadnejšie cvičenie, nech to rozhýbem, vypotím..

majamat
12. máj 2022

ved to, PMS neznamena len bolesti,a le aj zadrziaanie vody. hormonalna zmena nastava v polovici cyklu, cize zhruba 2t pred ms. a to sa uz moze zadrziavat voda. tiez ako pises, teplo to urcite zhorsuje ja som v poslednej dobe jedla tak na udrzanie hmotnosti, niekedy skor na chudnutie ( viem podla kalor. tabuliek ) a teda za 2 dni mam o 1kg viac. to nie je realne, aby som tolko pribrala no vcera, aj predvcerom som bola na slnku a moje cievy dost reaguju na teplo.

autor
12. máj 2022

@majamat tak možno, že to mám tiež takto. Mala by som sa vrátiť k podvečernej powerjoge, tam som sa v lete vždy tak vypotila, že domov som išla v padajúcich nohaviciach a plandajúcich sandáloch. 😄
No tak aspoň som tu možno na niečo prišla, kým som to sem nenapísala, môj mozog nedokázal fungovať nad rámec "haló, čo je, veď nejem sladkosti!" 😆

naty2020
12. máj 2022

Skús stiahnuť kaloricke tabulky, veľa báb vďaka tomu chudne veľmi úspešne... Kamoška vďaka nim za rok zhodila 18 kg 🙂

lucia851
12. máj 2022

Ja užívam forfeminu a aspoň nie som pred MS nafúknutá ani opuchnuta

milka20
12. máj 2022

V DM majú dobrý čaj čo pomáha na odvodnenie a super je maderoterapia. Ten čaj sa vola hladké pozadie

januska12323
12. máj 2022

Skus sa vážiť každú nedeľu, inokedy nie. Po dvoch mesiacoch uvidíš či ti to kolíše len kvôli cyklu alebo naozaj priberáš.

diamond007
12. máj 2022

Cukry sú aj v ovocí a zelenine (mrkva, kukurica....)

majamat
12. máj 2022

poviem ti, ze mozem robit co chcem, hormony neprestim 😀 stale sa mi voda dost zadrziava, hlavne pred ms a hlavne cez leto, uz mam aj po ms a asi az na 8-9den mam konecne nejaku taku nroalnu hmotnost. normalne vidno v tom case pokles. prakticky navhodnejsie obdobie na vazenie je asi len 1-2t pocas cyklu

deniskaapetko9
12. máj 2022

Z toho co si napisala usudzujem,že ješ malo...aj preto môžeš priberať odporúčam kalorické tabulky

autor
12. máj 2022

Ďakujem všetkým.

@januska12323 skúsim takto, som zvedavá na výsledok.
@naty2020 asi aj skúsim, viacerí to spomínajú, tak aj na toto som celkom zvedavá.
@diamond007 ano viem, ale tam som nič zásadné v príjme nezmenila 🙂
@milka20 ten názov mi to predal! 😄 pozriem sa po ňom.
@lucia851 na tú som aj zabudla!

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
12. máj 2022

@deniskaapetko9
@elizabet173
Inak ja som vždy toľkoto jedla.. jednoducho neviem zjesť viac, totiž som strašne pomalý jedák celý život a asi preto sa tak zasýtim. Preto si nemyslím, že by moje telo citilo ten stav ohrozenia, dokonca toto je už viac než som jedavala kedysi, lebo za posledných par rokov "nútim" dať si raňajky, keďže všade som stále počula, aké je to dôležité. Budem teda musieť zaradiť nejaký olovrant. Keďže naraz jednoducho nezvládam zjesť. Ak mám na obed polievku aj druhé, tak potom už z druhého ledva vládzem niečo zjesť :/

No ale prišla som si sem po rady, tak dám na rady a tie kalorické tabuľky naozaj vyskúšam 🙂

lucia851
12. máj 2022

Ja ako užívam tu forfeminu som schudla 5 kil

viestta
12. máj 2022

Z toho co píšeš, tak trpis tragickým nedostatkom bielkovín, tvoje telo hladu je. Pridaj bielkoviny v akejkoľvek podobe aspon do troch jedál cez deň, a do mesiaca sa ti telo začne konsolidovať. Ak chceš zhodiť tak najlepšie ich pridať na večer, par hodín pred spaním jeden biely jogurt, okrem toho mäso, vajíčko a mliečne výrobky v priebehu dna

autor
12. máj 2022

@viestta ďakujem, posnažím sa. Vidím, že to tu padlo už viackrát, takže niečo na tom zrejme bude. Musím si to s tymi bielkovinami naštudovať, keďže mne sa to stále spája s mäsom a na to ja málokedy mam chuť :( ale áno, mliečne veci predsa! Tie mám rada. Ten jogurt večer mi možno pomôže s väčšou chuťou zjesť raňajky, lebo sa mi marí, ze kedysi, ked som si dala vecer jogurt, som sa ráno budila hrozne hladná 😄 sekla som s tým, lebo som nikdy nemala ráno chuť do jedla, napriek hladu. Ale to už fakt dávno, odvtedy som raňajky zaradila.

tyrkysova_kobyla
12. máj 2022

Vela bielkovin ziskas aj z tvarohu, ten si vies spravit na sladko namiesto jogurtu, alebo na slano zmiesat s pestom, omackou a sup na cestoviny 🙂

autor
12. máj 2022

Môžem sa ešte spýtať, ktorú aplikáciu používate? Ja som stiahla takú tu zelenú "Kaloricke tabulky", ale na zapísanie viacerých vecí naraz to chce premium účet, lenže v priebehu 5 minút mi to dvakrát zhavarovalo a napísalo, že nastala chyba 😆 moc nemám chuť platiť za takúto appku. Je nejaká lepšia?

majamat
12. máj 2022

ja ju mam, nemam verziu premium a funguje normalne.
u teba zrejme mohol nastat nejaky problem pri instalacii.

trochu nerozumiem. ako zapisat viacere veci naraz? vsak po jednom. ci to ti nefunguje?

autor
12. máj 2022

@majamat že dnes som si dala na obed aj zbytok včerajšej polievky, aj druhé, ale viem zapísať len jedno, rovnako pri raňajkách, neviem dat aj jedlo, aj kávu s mliekom.. keď som klikla na plusko, tak mi to len prepisalo už pridanu položku. Našla som ďalšie tlačítko plus v rámci raňajok s tam mi vypísalo toto:

autor
12. máj 2022

@majamat ok, znovu mi to zhavarovalo, zapla som a teraz to už ide.. pritom robím to isté, čo predtým.

majamat
12. máj 2022

neviem presne, nepises naraz potraivny?
mas ich pisat postupne, po jednom, kadu potravinu najskor ulozit,a z potom pisat dalsiu. z fotky neviem ci si to tak urobila.

tuknes na plusko na ranajky, napr, najdes chlieb, zadas mnozstvo a ulozis.
potom opat tuknes na plusko, najdes napr, sunku, zadas mnozstvo a ulozis.
takto ti to nejde?

autor
12. máj 2022

@majamat ano tak som to robila, zvlášť tie položky, ale nešlo to a zhavarovalo to, reštart s teraz to už ide. Ale potom som chcela jednu položku v obede upresniť a upraviť a mám to normálne v "obed" a keď som klikla stále to písalo že "ranajky" 🤯 potom to zase zhavarovalo, zase reštart a už to otvorilo ako obed. Prisaham, že nie som až tak mimo a naozaj šibe tej aplikácii 😅

majamat
12. máj 2022

😀 ok, len som si to upresnovala.
no snad to bude uz fungovat.
v aplikacii su nejake veci prednadstavene a je dobre si ich zmenit. su urcite nadstavenia, ktore tu an nete zvyknu odporucat, no samozrejme nei kazdemu to musi vyhovovat,priapdne nei kazdy sa v tom orientuje.

niekomu staci, ked vidi, kolko kalorii zjedol za den a od toho sa odpichne. no dobre by bolo, nadstavit si dennu spotrebu bielkovin, tukov a sacharidov. aby si vedela, ci si v norme, alebo nie. neviem presne, kolko coho je dobre mat. sucet tychto poloziek by ti mal davat nejake mnozstvo kalorii.
ja som niekde nasla, ze kolko coho je dobre pri chudnuti, tak som si to nadstavila podla toho, ale strretla som sa s inymi hodnotami. ja mam 110g bielkovin ( moze byt aj menej, 60g tukov ( tych mavaju aj viac ), 170g sacharidov. a toto mi robi dokopy 1660kcal.
nedari sa mi tento rok drzat dietu, aj ked dnes som zjedla len 1233kcal, no vela z toho su sacharidy. tie uz mam na 100%, no za to tukov mam len 40%, co je fajn, lebo tuky a sacharidy sa vedia navzajom naradit do urcitej miery ( nei naplno )
dufam, ze to nedotlacim este vecer.
tuky moc neriesim, lebo tie naplnam lahko, aj ked sa snazim jest prisne dietne. sacharidy ako kedy, ale viem ich ubrat,a j pridat, pokial sa ovldadam. no napr, beilkoviny naplnam horsie.

a teda tieto nadstavenia mam k mojej vyske a hmtnosti, lebo kazdy ma bazalny metabolizmus nadstaveny inak. je to energia, ktoru nase telo spali, aj keby si 24hod, spala. zavisi to od vysky a hmotnosti. neviem ci sa na tom podiela nejak aj vek, lebo v online kalkulackach sa neikedy tusim uvadza. ja mam bazal 1448kcal. a k tomu este nejake aktivity a spalim ako kedy. ked mam volno tak menej, v praci asi viac ( mam celodenne sluzby ). udajne je zdrave, zjest len o 500kcal menej,a ko spalis.
raz davali v spravach, ze spalime v priemere 2000-2500kcal za den. je to samozrejme individulane, to bol eln taky akysi priemer.

majamat
12. máj 2022

takze ak chces, mozes popatrat, ako sa tabulky nadstavuju,a lebo moze ich pouzivatlen tak jednoducho, ze si pozries iba to, kolko za den zjes, bez toho,a by si si nadstavovala aktivity, ci tekutiny a pod.