Krátkozrakosť u 5 ročného dieťaťa - skúsenosti

lucka11985
28. aug 2020

Ahojte, chcem sa opytat, ci ma niekto problem s kratkozrakostou u maleho dietata. Moje dieta ma 5 rokov a prave sme po ocnom vysetreni, kde sme skoncili s -3,00 dioptriami na obe ocka. Zatial sme dostali slabsie dioptrie, lebo s okuliarmi zaciname, ale podla lekara bude potrebovat min 3,5 dioptrie. Som z toho velmi nestastna. Citala som, ze sa kratkozrakost da zlepsit ocnmi cvikmi, realne niekomu z vas pomohli? Ak mate deti s kratkozrakostou ako sa vam to postupne zhorsovalo? Mal niekto dioptrie rovnake aj po viacerych rokoch?
Dakujem za vsetky komenty

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka11985
autor
28. aug 2020

ja som tiez, zrejme to podedil po mne.no okuliare nosim od 10 rokov, predtym som videla dobre., zacinala som na -1,00.Teraz mam -5,5 zhorsovalo sa to postupne, ale po porode asi az o 2 dioptrie.

sella38
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskooo1987
28. aug 2020

@lucka11985 ja som bol trosku iný prípad, mám astigmatizmus, diagnostikovali mi ho v druhej triede, lebo som sa sťažoval že mi riadky lietajú... najprv to boli nejaké 1tky postupne sa do puberty zhoršilo na nejaké 2,5... ale od vtedy stabilne...

sense
28. aug 2020

@miskooo1987 aj moja ma astigmatizmus obe oči...aj keď jedno viac druhé menej... Len ona ma na jednom - 1,75 a druhe - 3,25 (to sa jej paradoxne o polku už zlepšilo), som bola prekvapená keď som pozrela cez jej okuliare... A pochopila prečo dovtedy sa nevedela chytiť loptu ani nakresliť aspoň približne rovnú čiaru... Ci navliecť koráliky a kocky bud netrafil dat na seba alebo ich ukladal ako nevidiaci pomocou rúk...

miskooo1987
28. aug 2020

@sense ono keď si dá niekto moje okuliare, niekto s obyčajnou dioptriou, alebo so zdravými očami, tak sa oprie o prvú stenu a má pocit že bude vracať... mám ešte na každom úplne inú os... a navliecť korálky by sa naozaj nedali, keďže blízke predmety vidím dvojmo bez šošoviek... ja som asi v 13-14 začal nosiť šošovky.... až to pomohlo poriadne... bez toho som proste ak som sa pozrel na nejaký stĺp, a pozrel ponad alebo popod hranicu okuliarov tak sa stĺp zlomil o 30 stupňov...

kubkovamama
28. aug 2020

@lucka11985 ahoj,my celá rodina.Sestre sa to v puberte veľmi zhoršilo,skončila na -9,už ma zoperovane.Mne sa v 25r až ustálili,mám -3,5 a -3,75 a astigmatizmus,mám 35r.Vekom skôr mi pribudla +1,zatiaľ mi netreba multifokal.Syn od 1.triedy 6r začal na -1 a -1,75, má teraz 12r a skoro -4, nosí však slabšie,bolievala ho hlava.Lekarka ma upozornila,že sa to bude cca každého pol roka horsit zhruba o trištvrte dioptrie.Jednoducho genetika.Cviky mala preluskane aj moja sestra,otec,výsledok nijaký,skôr možno nemať tie okuliarky celý deň a doma odkladať.Pri pisani,kreslení by ich nemal mat.

kacena4
28. aug 2020

@sense mozem sa spytat pisete ze dieta ma astigmatizmus t.j. klasicke dioptrie nema len cilindre? dobre som pochopila? my mame 2r. drobca (krsniatko) klasicke dioptrie ma 0,75 + 5,5 cilindre ale dr. jej nedala okuliare co nas zarazilo ze preco ked ma az take silne cilindre - ale v tom soku a zhone sme sa nespytali ze ako dalej len kontroloa o 1/2 roka tvrdila ze kym dieta nespolupracuje a nerozprava co vidi tak okuliare nemoze dat. davaju sa okuliare aj len na astigmatizmus alebo tammusia byt aj klasicke dioptrike?! (dakujem za akukolvek radu)

miskooo1987
28. aug 2020

@kacena4 ja mám len astigmatizmus... ale zistili mi ho až na škole, lebo vtedy to nebolo silne... u deti som to dal vyšetriť okolo 3. Roku, im nenamerala nič...

zuzka102
28. aug 2020

@kacena4 môžu byť iba cylindre, nie aj dioptrie, ja tak mám, dioptrie nula a cylinder 0,5 (pričom aj 0,25 by mi stačilo). Ako dieťa (v cca 7 r.) som začínala s cyl. 2-2,5 a postupne sa mi to este v detskom veku zlepšilo.

kacena4
28. aug 2020

@miskooo1987 @zuzka102 vdaka za info mna zarazilo to ze cilindre 5 a netreba okuliare t.j. ze nema to vplyv na zrak? netreba ich nosit? lebo teda ja mam tiez okuliare 3,5 + 2 cilindre a bez brili toho vela nevidim uplne rozmazane, preto si neviem predstavit ze len cilindre 5 a dioptrie len 0,75 aky to ma vyznam na oko

miskooo1987
28. aug 2020

@kacena4 cylinder je spôsobený deformáciou rohovky, ktorá pri robí statické zaostrenie... cyvyja sa rôzne ... mne sa do puberty zhoršoval, niekomu sa zlepšuje, iným sa zhoršuje cely život... je to v zasade úplne najjednoduchšie napísané, ta guľa, čo je na tej očnej guli, nie je guľa, ale je stlačená...

zuzka102
28. aug 2020

@kacena4 neviem ako sa to berie u takých malých detí.. píšeš že drobec má 2 r. Vlastne sa môžu pri meraní spoliehať len na prístroje, lebo tak malé nevie dobre popísať čo a ako vidí. Keď mala dcérka 2 r., tiež sme boli u očnej, namerala cylindre tušim c. 3. Povedala, že o rok máme prísť znova, okuliare nedala, že oko sa ešte vyvíja. Boli sme znovu, keď mala 3,5 r., dačo namerali, neviem už presne koľko (ale nie také vysoké ako u vás), a kontrola zas o pár mesiacov. Veď popýtajte sa detskej očnej dr., prip. skúste aj inú.

andrejka1974
28. aug 2020

Tak moja starsia dcerka nosi okuliare od 21 mesia ov nahodne zistili ze nevidi do dialky a to mala prave - 8 lave - 5 cize asi nevidela skoro nič a pritom nikdy nenaburala do steny normalne chodila behala hned jej dali omuliariky a to silnejsie ocko sme prelepovali a teraz v septembri bude mat 12 rokov a u nas sa to zlepsovalo postupne a teraz mame prave - 4,5 a lave - 3,5 cize sa nam to krasne zlepsilo uvidime teraz ideme po roku na kontrolu a to mam este dalsie 4 deti bez okuliarov aj my rodicia sme nikdy okuliare nepotrebovali

kacena4
29. aug 2020
sense
29. aug 2020

@miskooo1987 no to máš pravdu a tiež keď som cez ne pozrel tak jedna strana auto úplne šikmo, druhá strana síce nie až tak šikmo ale strašne roztiahnuť (pohľad človeka zo zdravými očami) u našej našťastie prišli v 4 rokoch na to

sense
29. aug 2020

@kacena4 naša ma aj aj, aj diptriu aj cylindre... Dioptira sa jej trochu zlepšila, cylindre nie... Ale keď sme boli keď mala 2r povedala nám že podľa meraní ma vysoké dioptrie, oči len rozkvaokavala, Screening nerobila, keďže dieťa v 2 rokoch nevie toľko spolupracovať, ale ze sa ešte sa to ešte môže zmeniť a vtedy nám tiež nič nedala, v 4rokoch na preventívne keď jej robili aj creening už okuliare dostala...

lucka11985
autor
29. aug 2020

dakujem vam za vsetky komenty, my sme dnes skusali jeden cvik, moc som ho nim ale nenadchla, budeme skusat dalej, aj ine, objednala som si knihu na cviky, ja som maleho skusala aj predtym, lebo pozna na hodinkach, z dialky na ne nevidel, vedela som, ze okuliare budu, ale dufala som, ze nie az tak silne, predsa je to male dieta.

kacena4
30. aug 2020

@sense vdaka za info tak som pokojnejsia

lucka11985
autor
18. aug 2021

@kubkovamama ahoj, chcela by som sa opytat, na akych dioptriach zacinala tvoja sestra a v akom veku? Moj syn ma 6r, sme po kontrole a dostal -4,25, vo februari mal -3,5, cize za pol roka je to hroza. Som z toho cela zufala. Ja momentalne mam -5 dioptrie, zacinala som cca na -1 v skolskom veku. No mne sa to dost zhorsilo po porode. Dr, povedal, ze maly moze ist na operaciu, ale az po 18.

kubkovamama
19. aug 2021

@lucka11985 ahoj,sestru si veru uz nepamätám ako to bolo v detstve,ale co opisujes u syna ten skok v dioptriach,bohužiaľ je to normálne ako aj nasa doktorka mi vzdy prizvukuje,ze detské očko sa neustale tvaruje,akurat som s mojím bola na kontrole a tiez od zimy ďalšia dioptria.Ja teraz po pôrode tiež.Myslim si, ze dedičnosť tu dosť zaváži.

laurikagab
5. sep 2022

@lucka11985 ahoj, ako ste na tom po roku..dcera má tiež take silne dioptrie v takom veku, syn začínal v 6 rokov na -0,5 a - 1,75 a skončil v 11r na -4 na jednom oku a -2 na druhom oku

laurika554
19. júl 2023

@kubkovamama ako ste na tom s dioptriami odstupom casu?

kubkovamama
20. júl 2023

@laurika554 každý pol rok o polku až 0,75. Teraz má skoro 5. Mne pribudli 2 na jednom oku. Takže 4,5 a druhé 1,5. To horšie mám aj poškodenie sietnice,doteraz som ani netušila,chodila som na bežné očné,teraz som si zaplatila komplet na klinike.