Kratšia nožička. Má aj vaše dieťa?

jarus1
12. feb 2010

Ahojte, chcela by som poprosiť maminky, ktoré máte skúsenosti s kratšou nožičkou, aby sa mi ozvali. Ďakujem za každý príspevok

dadkaa
13. feb 2010

Ahoj neviem ako to myslis, ci dlzku nohy alebo stopu chodidla ??? Ak dlzku nohy tak nie moja dcerka ale ja ju mam kratsiu o 1cm, a chodim v pohode vobec to nevidno. ak sa ti jedna o toto ak je kratsia viac tak to ti moc neporadim.

jarus1
autor
13. feb 2010

ahoj...ano mala som na mysli, že má krajšiu nohu, nie chodidlo. chodidlá sú rovnaké. Mala vyklbený bedrový klb a potom sa rast pribrzdil. Kedy si to ty zistila? Neliečili ste to? Vôbec neviem čo mám s malou robiť, čo mám čakať, hľadám niekoho kto má s tým skúsenosti ☹ som zúfalá a bezmocná

pedroma
13. feb 2010

neter (12 rokov) ma podobny problem. U nej je dovodom nadmerny rast a nepomer kosti DK, moment. ma skoro 170cm, velkost nohy az 41! Je ale chuducka, sama ruka, sama noha. Odchylku ma viac ako 1cm.

Korigaciu ma prostr. gelovej polovložky do topanky na kratsej DK. Ma samozrejme nespravne drzanie tela, na odlahcenie ma poradene plavanie, ak by sa problem vyrazne zhorsil - aj korzet. Sledovana je u dr. Popluhara v ZA. Operacne zatial neriesena.

Je to prijemne a usmiate dievca, a tento "handicap" ju absolutne neomedzuje, nestazuje sa, nekomentuje ho.
V telocviku nema tusim ziadne ulavy, beha, skace, bicykluje atd. Vlastne to u nej nie je viditelna vada, snad iba v tych plavkach...

dadkaa
13. feb 2010

Ahoj ja mam 34 rokov, a medicina v tom case ked som sa norodila bola v onieco horsom stave. Mne sa klb rozpadol ked som mala 1 rok, ked som zacala chodit, nebol vyvinuty a tym chodenim sa rozpadol a zdeformoval sa (nemam ho ako gulu ale ako vajicko), potom som zacala znovu chodit az v 2 rokoch ale to ani nepredpokladi ze to tak bude. Nasi ma brali ku roznym ludovym liecitelom. Nakoniec som predsa zacala no mam problemy cely zivot. V skole som nechodila na telesnu, nemohla som sa namahat, jedine som mohla aj mozem plavat a byciklovat.Velmi ma to hnevalo ako dieta. Teraz su v tom aj bolesti ktore prezivam, ale uz to ani taak ako bolest nevnimam ked je horsie (zima, menstruacia) dam si ibalgin od bolesti.Odporucene mam uzivat vitaminy artrostop a pod. to tiez zmiernuje bolest.
Nijaku Korigaciu ako pise pedroma nemam, aj ked mi to bolo odporucane od ortopeda, ale nejak som to nikdy neriesila, mozno by som mala 😉 , nevidno to.
Najviac som sa bala otehotniet a porodit ale zvladla som to, a zda sa mi ze aj bolesti sa mi nejak zmiernili uz som dlho ziadne vitaminy neuzivala. to zas pripisujem tomu ze pri malej si moc neoddychnem a musim sa viac hybat. jedna lekarka mi povedala ze aj nic nerobit je horsie ako hybat sa tak som mozno aj robila chybu ked som sa ziadnemu sportu nevenovala a v praci som len sedela za PC. teraz ked sa nemam cas zastavit to je skor lepsie ako horsie.
Na zaver vam len chcem popriat vela vela zdravicka, aby ste to mali ovela lepsie ako som to prezila ja. Budem vam drzat palce, viem ze teraz to musi byt hrozne zistenie ked sa neda pomoct vlastnemu dietatku, a je to tak ako to je. chapem tvoje pocity sama mam dieta no verim ze laska k nej vsetko preboli a najdete sposob ako sa stym vyrovnat. Nieje to az take zle, hlavne ze chodim, mam dietatko.... to su veci za ktore som velmi vdacna. Co bude v buducnosti .... uvidime... viem ze operacia klbu ma neminie, len dufam ze vymyslia nieco,ze ta medicina pojde len a len dopredu aby to bolo co najsetrnejsie.

jarus1
autor
14. feb 2010

dadkaa aj petroma, dakujem za povzbudivé slová, ano ako píšete teraz sa cítim taká bezmocná, lebo kratšia nožička nie je ako chrípka, že o tri dni je preč, malá už skoro sama chodí, našťastie, klbiky má už v poriadku. Na ľavý bola operovaná v žliine, ked ho mala vyklbený, no a potom sme nosili do 10m palíkove remienky a ked nám ich dovolili dať úplne dole, zistila som, že tá operová nôžka je kratšia.
Primár Popluhár povedal, že operácia sa dá najskôr ked bude mať 5 rokov, ale musí byť rozdiel v dlžkach nožičiek aspon 3 cm. Teeraz nás čaká návšteva ortopeda v mieste bydliska a riešenie asi tých vložiek do topánočiek ☹
Bojím sa toho, ale viem, že to musíme sledovať a robiť čo nám povedia. Ja sama som ako dieťa nosila Frejkovu perinku, ale kratšiu nohu nemám. Tak ma to mrzí ešte viac, že moja malá ano....

dadkaa
14. feb 2010

jarus neboj, teraz je naozaj ta medicina v popredi ako ked som ja bola mala, a nechali to tak..... proste mna asi odflakli... no co uz, s tym nic nenarobim..... ale tvojej dcerky sa to netyka ona bude v pohode, urcite spravia pre n u maximum, a ty ich k tomu donutis, a budes sa malej venovat bude to OK, moja mama mala okrem mna este 2 male deti a mala 20 rokov, roboty vyse hlavy, manzel, no o tom radsej nehovorim 😠 , takzeasi nebola moc priebojna aby so mnou nieco robili... ale nemozem povedat, stale som chodila do nejakych kupelov skoro kazdy rok, tam bolo niekedy fajn a niekedy som sa tesila domov, urciet vyskusajte aj to (Kovacova, Stary smokovec). Drzim palceky a hlavu hore mala ta potrebuje odvaznu (teraz som hrdinka no ked je moja mala chora to ma len chripku som z toho hotova 😉 ) papa este raz drzim palce.

jarus1
autor
14. feb 2010

dakujem,dadkas 🙂

pedroma
14. feb 2010

ste mi pripomenuli, ze vlastne aj moj manzel nosil Pavlikove remence, mal vyklbenu lavu nozicku pri porode. Svokrovci s nim chodili az do Olomouca na ortopediu, na SK povedali len balit na siroko az do 1.roka. Svokra bola detska sestricka, nesuhlasila iba s balenim,a doslova si vydupala ten Olomouc.

Manzel nema s klbami aj dlzkou noh ziadny problem, dokonca ich ma kraaasne rovne! 😅

Jarus, ja som tu vlozku do boty minule videla u neteri. Ona ma len taku polovlozku, nie je uplne tvrda, a je pekna farebna. Aj tvar ma taky "diskretny", nepretrca zbytocne. A zda sa mi, ze tu farbu si mohla zvolit sama. Nosi ju do topanok, prezuviek, aj sandal. Snad len v slapkach by bola nevyhoda 😉

jarus1
autor
14. feb 2010

pedroma...tú vložku si môže prenášať z topánok do topánok? joj je to ťažké zvykať si na niečo také, s čím nemám ani ja žiadne skúsenosti
vieš, moja malá nosila Pavlíkove remence, ale predtým jej v narkoze naprávali nožičku a aj ju zasadrovali, tak neviem či sa vtedy niečo nepribrzdilo ☹

pedroma
14. feb 2010

hm, ťažko pátrať po príčine spätne dozadu...aj keby sa objasnila, status dcerky nezmenis. Treba sa s tym vyrovnat, prijat dany stav a patrat po moznych medic. vydobytkoch. Prepac za uprimnost, je to aj moja vlastna skusenost. Drzim vam palce a prajem uspesne napredovanie a krasne nozky! 😉

A ano, prenasa si ju z topanok do topanok.

jarus1
autor
14. feb 2010

dakujem za podporu

jarus1
autor
16. feb 2010

Nepoznáte niekto Dornovu metodu?

rohacka
16. feb 2010

Jarus - pozri toto, da sa objednat
http://www.medhelp-shop.sk/knihy/dornova-metoda...

rubinka
16. feb 2010

Ja mám tiež kratšiu jednu nohu a na chôdzi to nie je vidieť, nekrívam ani nič. Nikdy som to nejako neriešila akurát mi treba skracovať nohavice na rôzne dlžky. Ja to mám vrodené, po babke.

jarus1
autor
16. feb 2010

rohacka...díky,pozriem 🙂

rubinka a o koľko máš kratšiu? mala si problémy s klbikmi?

jarus1
autor
25. feb 2010

ahojte...to nemá nikto taký problém ako my? neviem čo dalej ☹

dai
25. feb 2010

jarus,
treba vyhladat lekarov a skusit sa poradit.a potom verit a robit vsetko co je v tvojich silach aby ste mali dost podnetov na rozvoj motoriky.
moj brat mal tiez kratsiu nozicku - nie o centimeter ale cca. o 7 centimetrov.
mal nehodu ked mal 4 roky - zlomil si panvovu kost a rozstiepila sa mu stehenna, museli mu ju 2x lamat, mal ju v sadre cca. 8 mesiacov.
ked mu dali sadru dolu tak nevedel chodit, nohu mal ako som pisala o 7 cm kratsiu, uplne neduzivu, vychudnutu akoby odumretu 😒 dost si to pamatam, som od neho o 4 roky starsia, takze som to prezivala uz tiez vo velkej miere.
naucil sa chodit asi za pol roka ( plne zatazovat nohu ) - krival este dalsie 2 roky, v kazdom pripade, napriek tomu ze vsetci lekari u ktorych sme boli tvrdili ze nema sancu sa to vyrovnat, vdaka 2-om rastovym skokom - v 6-tich rokoch a potom v puberte, sa mu dlzka noh uplne vyrovnala - teraz absolutne nekriva a je to krasny chlap.
drzim palce aby ste sa uzdravili a ak aj nie - nie je to handicap ktory by zabranoval plnohodnotnemu zivotu, takze sa drzte 😉

rubinka
25. feb 2010

Nie nemala som problém s klbikmi, ako vravím mám to po babke že mám jednu kratšiu.

jarus1
autor
25. feb 2010

dai, dakujem za príspevok....k ortopedovi chodíme od 3mesiaca, nosili sme do 10.mesiacov Pavlíkove remienky a ked ich dali dole, tak som si to všimla

ak som to dobre pochopila, tvojmu bratovi nohu nepredlžovali, ale jednochým prirozdeným rastom sa dlžka nôh vyrovnala???

jarus1
autor
25. feb 2010

rubinka...ano, to povedali aj mne na ortopedii, že kratšia noha môže byť dedičná záležitosť, no nezistila som zatiaľ nikoho z rodiny

tatolu
14. mar 2010

Jarus, môj brat si zlomil nohu a potom ho neposlali na rehabilitáciu.
Asi po 1/2 roku sme zistili, že má kratšiu nohu - neviem o koľko. Fotrík vybavil lekárov v Poprade a dávali mu niečo do nohy na predĺženie kostí.
U nás je zas problém ruky. Môj skoro 2 ročný syn má vrodenú rádioulnárnu synostózu (skracovanie a deformácia ľavej ruky), tiež sme odporučení k Dr. Popluhárovi. Trochu zisťujem aký je to doktor 😔

tatolu
14. mar 2010

Ozaj zabudla som napísať, že vtedy mal 14 rokov, čiže akurát vo vývoji. Noha po zákroku neprestala rásť, čiže iný zákrok nebol potrebný. Teraz má bráško 30, takže to bolo pred 15 rokmi - medicína od vtedy isto musela postúpiť - chcem tomu pevne veriť aj ja 😔

jarus1
autor
14. mar 2010

ahoj tatolu, máš IP. Popluhár je najlepší ortoped na Slovensku

rohacka
14. mar 2010

Ahoj, Jarus, tak my uz mame potvrdenu kratsiu nozicku, lekarka vravi ze 0,5 cm, ale mne sa zda, ze 1 cm. Odporucili nas do Kosic k Dr. Spisakovej, ona je ortopedicka proteticka. Sme objednani, ale az o 2 mesiace. Je mi z toho nanic. Bojim sa, ze sa ten rozdiel bude zvacsovat 😔 .

jarus1
autor
14. mar 2010

ahoj...ano, presne to bola aj moja otázka pre ortopeda v žiline, či sa to nebude zväčšovať. Naozaj pre každého je v tejto chvíli ťažkoé na toto odpovedať. Je to vo vývoji. A na čo idete k protetičke?
Lebo nám zatiaľ nekázali nič..iba o pol roka na kontrolu. Vraj ak by začala chodiť inak, napr.špičkovať či vykrúcať nôžky dovnútra alebo chodiť ako kačička, vtedy máme prísť aj skôr.
A tiež sa veľmi bojím čo bude 😔

rohacka
15. mar 2010

K proteticke ideme pre nove topanky, so zvysenou jednou podrazkou alebo co. Poslala nas tam rehabka, ked zistila, ze moje podozrenie o kratsej nozicke je pravda. My mame aj ine ort. problemy, takze ideme k lepsej odbornicke, ktora ma na starosti aj rozne ortopedicke pomocky.

jarus1
autor
15. mar 2010

roháčka, aj my asi dostaneme také topánky, ale až v lete. Sama som zvedavá čo to bude a tiež sme mali aj iné ortopedické problémy s klbami, tak dúfam, že aspon tieto sa už dali do poriadku

jarus1
autor
30. máj 2010

Ahojte, píšem opäť s odstupom času...máme 16 mesiačikov a v 18-tich sa chystáme na veľkú kontrolu klbikov a tiež toho, že má jednu nôžku kratšiu.Cca o 1,5 cm. Strašne sa bojím. Sú tu také maminy, ktoré majú detičky s rozdielnymi dlžkami nožičiek?

petusko
23. aug 2010

ahojte, otvaram tuto temu po dlhsom case. Myslim, ze aj moj mladsi syn ma kratsiu pravu nozku ☹ vsimla som to len pred vyse tyzdnom, ked zacal samostatne chodit ☹ pravdaze ma vsetci presviedcaju, ze si to len namyslam, ale ja vidim na jeho chodzi, ze ju tak trochu akoby taha za sebou, lavou nohou robi ovela vacsi krok ☹
neviem, co robit. ale asi nevydrzim a pojdem k dr.
nemal prolemy s klbikmi, tak neviem, preco by to vzniklo, ak to teda naozaj je pravda ☹
okrem tej obuvi, teda spec. vloziek sa to inak neriesi?

rohacka
25. aug 2010

petusko - uz si nas nasla....ja som mala take podozrenie asi pol roka, az potom to lekarka potvrdila. mame zvysenu podrazku, vlozku so zvysenou podrazkou a zakaz chodit naboso, aby netrpela chrbtica, panva a mame cvicit. nevyrastol v poslednej dobe vela?