Kyfóza u 8 mesačného dieťatka

adrika214
22. mar 2012

Mile mamičky, nemate niektorá skusenost, z hrbenim chrbatika u dietatka. Neviete mi poradit, ci sa to upravy, alebo vymizne uplne, ake cviky su vhodne cvicit? Pomohla by aj Vojtova metoda? Prosim poradte

enya00
22. mar 2012

a kolko ma babatko mesiacov?

adrika214
autor
22. mar 2012

@enya00 8mesiacov

enya00
22. mar 2012

no moj ma 4mesiace a zajtra ideme na prve cvicenie vojtovku...ale nehrbi sa iba tak vykrivuje do boku...a u doktorky si snim bola?co ona na to?

ancovicka30
22. mar 2012

@adrika214 moj maly sa hrbi v sede, v podstate odkedy zacal sediet co bolo dost neskoro (okolo 10mesiacov), sme sledovani na rehabilitacnej ambulancii, urcite su na to aj cviky, Vojtovka asi ani nie, ak je toto vas jediny problem, nam boli doporucovane take veci ako cvicenie na fitlopte v sede a skor vyhybanie sa sedu hlavne na dlhsie, nech sa ta zla pozicia nefixuje...nam sa to kazdopadne zatial nejak vyrazne nezlepsilo, a tazko povedat ci sa zlepsi, no fakt je, ze ja ked si skusim sadnut s vystretymi nohami na zem, tak je pre mna tiez extra tazke byt vystreta...len teda male deti to bezne zvladaju, a nas nie...

adrika214
autor
22. mar 2012

@enya00 ze je to trosku prehnute a treba cvicit, hlavne na fit lopte:kotulat na brusku, na chrbatiku, neskor furikovat, lezkat na brusku,drzat nozicky a ritku a nad oci do vysky dat hracku nech sa za nou taha,ale zadocek a nozicky musia ostat na zemi,, nemame to nejake strasne, vidiet to len ked sedka

adrika214
autor
22. mar 2012

@ancovicka30 ano,ano mi mame presne to iste,vidiet to len v sede,aj ked nevie este sedkat,ja som si to vsimla uplnnou nahodou ak som ho dala sedkat u mna na kolienkach, presne nam hovorili, ze nedavat vobec sediet, samozrejme ak si sadka sam uz tomu nezabranime, pred malou chvilou som citala o Vojtovej metode, jedna mamicka pisala, ze ju velmi dlho cvicili,ale vyplatilo sa, chrbatik sa napravil ... na ortopedii povedali,ze chrbita sa precvicuje aj tak ked dietatko sa nauci rychlo chodkat, chodza velmi podporuje spevnovanie chrbatika... ale mna to tiez trapi, a neviem cim to moze byt a ci to cvicenie pomoze, este rozmyslam ci nepridat okvapku Vigantolu

enya00
23. mar 2012

@adrika214 no tak len to robte na vojtovku by som zbytocne nesla,lebo ked mi ukazovali tie cviky mala som dost :(...neboj ono sa to urcite spravy 🙂

adrika214
autor
23. mar 2012

@enya00 velmi v to dufam, len nechcem nic zanedbat ☹

enya00
23. mar 2012

@adrika214 neboj,ved hadam tvoja doktorka vie co treba a keby treba ist na vojtovku,tak ta urcite posle,zatial bny som stym dietatko zbytocne nestresovala...moj maly pri tom dost plakal a to len jeden cvik ukazovala 😒 dnes co bude neviem 😒 ved urcite ta tvoja dr.niekam posle ak sa to nezmeni 🙂

majca92
14. jan 2013

@adrika214 zdravím ťa, aj mňa zaujala téma, keďže malá ma tiež guľatý chrbátik, ako sa Vám darí teraz? zmizlo Vám to? naša má 10 mesiacov, sama ešte nesedí a ani ju moc nedávam sedieť...a aj tak to máme, neviem si to vysvetliť. čo Vám na to pomohlo? Ďakujem za každú radu.

adrika214
autor
14. jan 2013

@majca92 Ahoj, velmi rada ti poradim, ano nas chrbatik uz sa napravil, ale maleho som vobec nedavala sediet, krmili sme sa po stojacky alebo po leziacky, samozrejme stvornozkoval a tak ale posadil sa sam az ked mal 11 mesiacov, a cvicili sme na fitlopte, taku furikovu metodu 🙂 bud som ho dala na brusko alebo chrbatik, drzala som ho za nozicky a gulali sme sa, tak tri krat za den po desat minut. Ked som sa vsak pytala ortopeda hovoril, ze sa to moze stat ked dietatko rychlo rastie, alebo ak sa rychlejsie potiehne, a nesmie sa zabudat na vigantol. A ked sme sa kupkali nechala som ho vo vodicke na brusku, len som dala malo vodicky a bola som tam s nim, alebo sme cvicili na deke, tak ze lezkal na bruzku drzala som ritku a nozicky, aby tahal len hlavicku a ramienka, ale ako maly zacal chodkat napravilo sa, lebo chodzou sa chrbatik precvicuje co najviac. Velmi drzim palce a neboj napravi sa a ked by si sa chcela nacokolvek spytat kludne napis. Pekny vecer

majca92
15. jan 2013

Ahoj, veľmi pekne ďakujem za rady, určite vyskúšame. Aj my sme práve začali cvičiť s fitloptou, tak snáď sa výsledky dostavia. Naša maličká má slabší chrbátik a dosť rýchlo rastie, čo tiež nie je najlepšie. 😢 Verím, že čoskoro začne robiť pokroky. Takže už chodíte, super, kedy sa Vám to podarilo...? Keby ťa niečo napadlo, tak budem vďačná ak napíšeš. Som rada, že Vám to zmizlo, sa bojím, že malej to ostane do budúcna. Držte sa a prajem veľa šťastia. Pekný dník. paa

felycity
22. jan 2013

ahoj, my sme mali kyfózu, ale máme diagnostikovanú poruchu rastu, u nás sa kyfóza prejavila tým, že ked dieťa sedelo, alebo sa ohlo, bolo tam vidieť taký hrbček, spevnením svalov sa to samé upravilo okolo 2. roka života, chodili sme cvičiť na rehab., ale hlavne kvôli tomu, že sme boli hypotonický, pokiaľ tam nie sú iné problémy, netreba dieťa veľmi nútiť do sedu, tak ako je vyššie písané, v pravouhlom sede sme nesedávali, ked sme papli tak vo vajku resp. sú aj polohovacie stoličky, pokiaľ dieťa evidente prospieva, treba mu dať čas a cvičiť, aby sa spevnilo svalstvo, hovorím, u nás to prešlo úplne a to sme necvičili nijaké drastické cviky, dieťa sa chcelo hýbať a postupne sa mu spevnovalo svalstvo.

majca92
28. jan 2013

@felycity ahoj, niečo podobné máme aj my, sme trošku hypotonický, ale už je to lepšie, malá si sama aj sadne no a vtedy jej to vidno najviac, ja dúfam že sa to časom upraví. Dobré nie je aj to, že veľa cestujeme a v autosedačke to nie je pre ňu naj...cvičíme na fit lopte a celkom sa jej to páči...tak ja verím, že bude OK. Držte sa všetci, nech sú deťúrence zdravé. Neviem kde sa tie všetky choroby berú, je toho veľmi veľa...ahojte

saxana123
4. apr 2013

Ahojte aj náš malý je hypotonik a má kyfózu, má iba slabší chrbát, o 3 týždne slávi rok, už spraví pár krôčkov štvornožky, pri nábytku sa dvíha buď na kolená ale sa postaví úplne, no nohy má pouzlované kadejako 😀 v postielke stojí a stojí, všelijako načapato, a ja neviem či je to dobre, či ho v tom podporovať alebo naopak brzdiť to trénovanie stoja. Plazí sa rýchlo a radšej ako po štyroch, ale vie aj to, no viac mu vyhovuje pohyb po bruchu 😠
Kedy vaše hypotonické deti s kyfozou začali chodiť? za koľko sa to upravilo?

@majca92
@felycity
@enya00
@adrika214

felycity
5. apr 2013

@saxana123 ahoj, presne ako popisuješ, aj my sme sa viac plazili, nechaj ho nech si skúša sám, on si bude určovať podľa toho ako bude vládať, zo dňa na deň bude mať silnejšie svalstvo, nám veľmi pomohlo to tlačiace chodítko, o ktoré sa mohol oprieť a neskôr ho tlačil pred sebou. Neboj to bude dobré, treba mu nechať čas a uvidíš, že o 2-3 mesiace budete chodiť a nie je dôležité, či bude chodiť ako ročný alebo 1 a polročný,hlavne nech si on určuje svoje tempo 🙂 Aha a tá kyfózy postupne zmizne ako bude silnieť svalstvo 🙂

adrika214
autor
9. apr 2013

@saxana123 Ahoj my sme zacali chodit v 13mesiacoch, moja rada nechaj dietatko ako samo sa citi, ono najviac rozumie svojmu telicku, jedine co som ja nerobila, nedavala ho sediet, vobec, radsej sme stvornozkovali a plazili, sedenie je dobre ked sedka na nozickach, inak nie.. ale pokial si uz sadkal sam, nechala som ho...doktor mi tiez povedal ako dietatko zacne chodit, chrbatik, driek spevnie a tym sa to upravy...a upravilo sa, takze neboj vsetko bude v pohode 🙂

saxana123
10. apr 2013

@adrika214 ahoj Adrika ja presne toto robím, nechávam ho úplne koľko zvládne, celé dni je na zemi a sám sa plazí, štvornožkuje, dvíha sa pri nábytku, často si sedí na pätách, jednou rukou sa pridŕža a druhou niečo majstruje. Len som nevedela či ten sed na pätách je dobrý a nemôže mu uškodiť. A to je super že začal malý chodiť v 13 mesiacoch, Miško má 11,5 a teda vôbec to na nejaké kráčanie zatiaľ nevyzerá, veď ešte ani nesedí, ako by mohol chodiť? po 4 ísť vie, ale radšej sa presúva po bruchu. Juj tak si ma potešila že sa to spraví samo, ja som tomu už prestávala veriť, lebo naša rehabilitačná sestra tá stále že no ukáž ten tvoj škaredý sed a posadí ho, a on sa samozrejme skláti doboku jak vreco zemiakov 🙄 ja ho tiež nedávam sedieť, iba ak musí v autosedačke, no vozenie sme skrátili na nutné minimum, to mu hádam neuškodí, no doma vôbec. Júúúj keby aspoň už začal aktívnejšie štvornožkovať aby sa trochu spevnil, ale ako mu to vysvetlím, ani donútiť sa nedá 😀

adrika214
autor
13. apr 2013

@saxana123 Ahoj, neboj vsetko sa upravi 🙂 a maly ti moze zacat chodit hned, raz to skusi a potom to uz bude rychlovka 🙂 ale tiez nezabudaj na vigantol na kosticky. Neviem ci som to tu pisala, ale mi sme doma cvicili na fit lopte len sa gulali na chrbatiku a potom na brusku, a najlepsi cvik na chrbatik je "furikovanie" 🙂 ja som bola velmi vystrasena z nasho chrbatika, strasne som sa bala a nevedela co robit, vsetko mozne precitala, ale doktor mal naozaj pravdu ako zacal chodkat vsetko sa poupravovalo. Vies niektore mamicky sa strasne chvalia, kedy uz im dietatko sedka, pomali ani pol roka nema a tak, podkladaju vankuse, len aby co najrychlejsie sedelo a bolo vyspele, ale opak je pravdou a pomaly dalej zajdes, ja som sa nakoniec aj tesila, ze skor stvornozkujeme ako sedkame, ale na tom nezalezi co robi skor ci to ci ono, hlavne ze ma zdravy chrbatik. Moc drzim palce.papa

ola82
9. jún 2015

Ahojte 🙂 Viem ze tato tema uz bola davnejsie ale ak by predsa este niekto zareagoval bola by som rada. Mam 15 mes. syna. Podla mna osobne od zaciatku trochu hypotonickeho, ale lekari sa tvraili ze vsetko OK, Nakoniec v 6 mesiaci predsa len povedala jedna fyzioterapeutka ze ma jemnu axialnu hypotoniu a brusnu diastazu a preto ma oslabene cele to svalstvo v oblasti bruska a spodneho chrbta. Lenze maly je co sa tyka psychomotorickeho vyvoja popredu 3 mesiace a preto nam ani nikto nic nedaval cvicit. Sediet zacal ked mal 8 mes a tiez s kyfozou. Ta sa mu striedavo oblacno lepsi.. Niekedy sedi uplne rovno niekedy zas pusta ten chrbatik. Chodi od 10 mes. A tu vznika moja otazka... Chodi prakticky 5 mesiacov ale zda sa mi ze stale ho nejak hadze. Akoby mu niekedy ten chrbatik zalamoval dozadu pocas chodze. Ked beha tak sa mu to nestava bo je nasponovany a asik sustredeny ale ked len tak pomaly kraca tak obcas sa zda akoby mu ten chrbatik povoloval... Chcem sa opytat ked Vam zacali deti behat kolko asik trvalo kym boli ozaj pevne. To ze zakopnu je ok, ale myslim to ze ozaj pevne drzanie dela. Dakujem 🙂

ketrin239
24. sep 2020

@ola82 Ahoj, prosim Ta malemu sa to upravilo? Ttoiz mame podobny problem, jemna axialna hypotonia, brusna disataza a kyfoza spodneho chrbta. ideme fyzioterapeutovi, ale zaujima ma, ci ste nieco cvicili a co mu pomohlo. Dakujem

ola82
24. sep 2020

@ketrin239 Ahoj 😊 no nic moc sme necvicili... kazdy nas odpalkoval ze ano ma to sice ale on robi take veci co nerobia ani starsie deti tak co s nim... ze to trebalo ako s babatkom cvicit vojtovku ze co uz s takym velkym dietatom ktore neni naucene cvicit tie ich metody... ja som ho davala na plavanie uz od roka a plave do teraz. Ma 6 a pol roka a je poriadny chlap 😊 diastazu ma stale ale zlepsuje sa ako rastie. Verim ze pri jeho entuziazme pre sport sa mu to zavrie uplne. Drzanie tela sa mu hodne zlepsuje. Normalne na nom nebadas nic. Ja ho obcas upozornujem nech si vystrie pliecka... ale to si myslim ze robia aj iny rodicia s detmi... 😊 Hra futbal a plava a je zivy. Na akykolvek sport siahne ide mu vyborne. Bicyklovat bez pomocnych koliesok zacal ked mal 2 roky a 4 mesiace... takze hlavu hore. Kazdopadne ho viest k sportu a cvicit s nim barz ake detske preliezacky a dat ho aj na sporty. Chlapec z toho vyrastie 😉

ketrin239
25. sep 2020

@ola82 super, dakujem za rychlu odpoved. V pondelok sme objednani na fyzio, tiez uz je starsi, ma 9 mesiacov, tak som zvedava co povedia. K sportu ho urcite budem viest. Este raz vdaka a nech sa dari 🙂