Má sa vyšetrovať dieťa s ovčími kiahňami počas bežných ordinačných hodín?

sofia_r
13. jan 2015

Počas mojej poslednej návštevy ambulancie u našej pediatričky bol pred nami v ambulancii pacient s ovčími kiahňami, ktorý prechádzal čakárňou plnou detí a ja s mojimi deťmi (obidve aktuálne na atb liečbe kvôli streptokokovi pyogenes) sme bez akýchkoľvek preventívnych opatrení zo strany lekárky vchádzali po ňom do ambulancie. Lekárka nám len s úsmevom povedala, že ak sme ešte nemali kiahne tak si ich máme o 3 týždne odsledovať. Je to normálne? Nie som úzkostlivý rodič, kiahňam sa určite nevyhneme, ale prečo práve počas oslabenej imunity, keď sú moje deti na antibiotikách?
Takže otázočka je - toto je bežná prax, alebo lekár zlyhal v dodržiavaní hygienických princípov chodu ambulancie....?

brumka
13. jan 2015

mne ked mali deti kiahne som zavolala dr a ona ze mameprist na kontrolu ked zaschne posledna tak o 11dni liecili sme sa doma pomocou olejov a kiahne nam zaschli na 4 den dovtedsy sme mali karantenu doma

stanislavao
13. jan 2015

je to uplne bezne. a kedy ma ist matka s tym dietatom k doktorke? niektore ambulancie maju izolacku, aby kiahnove deti necakali v cakarni s ostatnymi detmi, ale viem, ze nie kazda pediatria ma izolacku. urcite doktorka neporusila ziadne hygienicke predpisy. pediatri maju uz cisticky vzduchu, aspon vacsina podla mna.

chryse
13. jan 2015

moja ked mala kiahne, tiez sme boli na vysetreni pocas ordinacnych hodin. Rano som si zavolala, sestricka povedala asi kedy mam prist. Mala mi aj kaslala-boli sme s dedom, kt. dostal zapal pluc a bolo pred velkou nocou. Tak sme nemali na vyber. Brala nas prednostne. Znama ked cakala s malou na kontrolu tak prisilo dietatko s kiahnami a mamina zaklopala sestricke a ta jej povedala, nech pridu zajtra, lebo dnu maju dietatko s mumsom.... :o))...Nikdy nevies, kto s akou chorobou bol alebo je dnu u doktorky, vlastne kdekolvek..

k_a_j_k_a
13. jan 2015

S kiahnami by si nemala ist medzi ostatnych k dr. Deti mali kiahne cez prazdniny, zostavali u svokrovcov, ale volala som dr. ze ich ma starsia dcerka. Zapisala si to, povedala, ze maju zostat u svokrovcov a pobehovat po dvore 🙂 ze ked dostane kiahne aj ta mladsia, ze mam zavolat. Na kontrolu az ked zaschnu. Isli sme o cosi skor, lebo dr. nastupovala na dovolenku a potom my. Ale isli sme mimo ordinacnych hodin, kedy uz nemaju v carni nikoho. A mala mladsia takmer vsetko zaschnute.
I ked, co som citala tu na MK, tak v zahranici ak mu deti kiahne, tak funguju normalne.

marianka0101
13. jan 2015

Ja si myslim, ze je to hlavne na rodicovi. My sme dostali ovcie kiahne v cakarni u doktorky. Po 1,5 hodine cakania v cakarni, prisla jedna mamicka a zbadala tam kamosku. Pyta sa jej, co maju a mamicka ktora tam bola uz asi hodinu s nami zahlasila, ze maju kiahne. Maly sa pekne hral s detmi v detskom kutiku, vyrazky som si na tvari nevsimla... Som myslela ze budem vrazdit, kedze dcerka bola dlhodobo na atb kvoli castym zapalom moc.ciest a prave sme prisli s dalsou chorobou. Mamicky som sa opytala ci o nej doktorka vie a ona ze nie. Tak hned ako sestricka otvorila dvere som bola taka drza a povedala som jej ze tam je dieta s kiahnami. Hned isli dnu. Sama doktorka sa hnevala ze takto sa to nerobi... no a o 3 tyzdne sme mali doma kiahne ☹ najskor sice syn a pekne od neho to dcerka dostala potom ☹ no ja som zavolala k doktorke a ona povedala ze v pripade normalneho priebehu sa mame prist ukazat az budu vsetky pupaciku vysusene, v pripade komplikacii volat a dohodneme sa. U syna to bolo v pohode, dcerka komplikacie. Doktorka nema izolacku, ale ma 2 vstupy, tak som jej cinkla ze sme tam a ona nas pustila inym vchodom, neprisli sme do kontaktu s ostatnymi detmi, v ordinacii a teda aj v cakarni je cisticka, ale verim ze po nasej navsteve urobila maximum preto aby minimalizovala moznost, ze sa po nas dalsie dieta nakazi... chovanie niektorych ludi je velmi nezodpovedne, nikto nevie, ako chore moze byt v tej dobe ine dieta a tym ze dostane v urcitom obdobi napr.kiahne sa jeho zdrav.stav moze velmi zhorsit

lenka.s
13. jan 2015

My sme len volali a dr kazala prist az na kontrolu, ked zacnu odpadavat chrasticky a v pripade, ze by doslo k extremnemu vysypu alebo inym vazbejsim tazkostiam tak volat a ona pride po pracovnej dobe osobne ... ale kazdy lekar je iny

felycity
13. jan 2015

po správnosti by to malo byť tak, že doktorka, v deň keď má skrátené ordinačné hodiny,tak má vyhradený čas, aby takýto pacientov navštívila osobne rovnako ako novorodencov. Takýto pacienti s takýmito infekčnými ochoreniami by nemali chodiť priamo do ambulancie, ale ktorá pani doktorka to v skutočnosti však robí, áno jednou z možností je , že prídu až po...

andrejka1974
13. jan 2015

u nas sa len telefonuje a na kontrolu az na konci, inac u nas vraj boli kiahne v skolke pred vianocami, mne nikto nic nepoveal, ale sme ich nedostali ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ takze sme asi imunny, pretoze ostatne deti vsetky dostali len my nie

luciacv
13. jan 2015

No ja budem onedlho dúfam rodiť, malý chodí do jaslí a minule v lekárni pán predo mnou sa rozprával s lekárničkou, že jeho škôlkárske decká majú kiahne. Tak sme sa s mužom "potešili" a povedala som si, že ak to mladý donesie z jaslí, tak malá to schytá hneď po pôrode a bude mať pokoj. A to ani k lekárovi do čakárne nemusíme ísť. Totiž, som najstaršia zo štyroch detí a ako nás mali naši oddeliť, ak jedna z nás mala akúkoľvek chorobu? Takže najmladšia z nás mala ovčie kiahne v čase nejakej vtedajšej veľkej epidémie (aj školy boli zatvorené) a to mala 3 mesiace. A tu sme. Pre mňa za mňa, kým sa dietko cíti ok, tak by k tomu môjmu mohlo do jaslí aj s atb prísť. Len učky by mali viac roboty.

yanielka
13. jan 2015

no tak myslim si, ze lekarka za to nemoze, kedze o nich nevedela. Je to na mamicke, mne sa takyto pristup tiez nepaci, viem, ze sa nevyhneme chorym, ved aj v obchode nevies ci nestretnes chore dieta, ALE mamicka mala zatelefonovat a dohodnut sa s lekarkou ta by jej dufam povedala, ze tam nema chodit. Ved co ak caka v cakarni aj nejaka tehotna mamicka, ktora kiahne neprekonala? Je to nezodpovednost matky

dahra
13. jan 2015

Dobrá otázka, tiež som sa nad tým pozastavila - takto pred rokom malý dostal kiahne. Zistila som, volala lekárke, že máme kiahne a ona nám kázala prísť. Chápem, nemôže sa spoľahnúť, že rodič správne diagnostikuje 😉. Tak sme teda došli, čosi okolo 11.00, aby veľa detí nebolo a ešte neboli deti z poradne. Nie som ten typ, čo vŕta do ľudí, no mala som už-už na jazyku, že sa opýtam či teda to nie je odo mňa neohľaduplné voči druhým, takto vláčiť plne infekčné dieťa medzi ľudí. Podľa mňa by sa to nemalo. Keď po 2 týždňoch prepukli kiahne u malej, tak som len volala a nešla, teda spýtala som sa už priamo, že či musím ozaj prísť, keď viem na 100%, že sú to kiahne a poznám aj postup liečby. Tak som nemusela.

simcab
13. jan 2015

pokiaľ viem, tak človek, ktorý má nasadenú liečbu antibiotikami je chránený aj proti niektorým inf. ochoreniam, vrátane kiahní 😉

mamina6410
13. jan 2015

je to bezne, moj maly dostal , volala som, aky je postup a hned povedala, ze mame prist sa ukazat, prekvapilo ma to, ale ona povedala, ze musia doeta vidiet, s malou sme boli na pohotovosti, dostala ich od maleho a aj tam doktorka povedala, ze hned v pondelok sa ukazat svojej doktorke, cize asi zalezi od toho ako to robi dany doktor

severankasr
13. jan 2015

vidíte a ja som takto chytila kiahne pocas tehotenstva ☹

maciatkolulu
13. jan 2015

No tak ja som este nepocula, zeby bol clovek pocas brania atb imunny voci kiahniam... aka bakteria to je? Ach jaj. Je to nezodpovedne od rodica, ma sa ohlasit k dr a neverim, zeby dr povolila sediet v plnej cakarni kiahnove dieta. Ved tam moze byt aj dieta, kt.ma ine zavazne ochorenie a nemoze si dovolit ochoriet na beznu detsku chorobu napr. A okrem ineho aj tehotne a starsi ludia....

jancikaw
13. jan 2015

moje deti ked mali kiahne,tak som dr, zavolala,povedala nám kedy máme prísť,a aby som jej zaklopala z ulice na okno a čakala ju pri izolačke...takže sme v čakárni medzi zdravými deťmi vôbec neboli.

sarinka2012
13. jan 2015

U nas ma pediater dve miestnosti hned vedla seba s prechodnym vstupom,ked mala dcerka ako dvojrocna ovcie kiahne,prisli sme normalne v ordinacnych hodinach ale zaklopala som hned sestricke na dvere a povedala jej o co bezi a ta nas hned dala do druhej miestonosti kde za nami aj prisla lekarka,do vysetrovne nas ani nezobrala,malu prehliadla rovno tam ,ved vlastne ani co prehliadat nema 🙂 pozrela pluzgieriky,uznala ze ide o ovcie kiahne a dostali sme radu co a ako a sup rychlo domov,ale je pravda ze rodicia su trosku hystericky co sa kiahni tyka ,akoby slo o smrtelnu chorobu.

trgypadl
13. jan 2015

Kiahne su virusove ochorenie,nie bakterialne.tiez je fajn pozriet si presny prenos tohto ochorenia.mnohokrat sa mozete nakazit na uplne inych miestach ako v cakarni u lekara.