Má vaše dieťa diabetes mellitus 1. typu?

janulqa1975
10. aug 2015

Ahoj mam 17 rocnu dceru ktorej 15.5.2015 diagnostikovali DM 1tipu jetu niekto s touto diagnozou na vymenu informaci a skusenosti ?

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janulqa1975
autor
22. okt 2016

@peter952 dakujem velmi pekne ale chcem túto možnosť najprv skonzultovat s primarom diabetogie ku ktorému chodíme a uvidim aký má on nato nazor

jenny_m
22. okt 2016

@janulqa1975 dobry vecer, prosim neverte hocakemu clanku co najdete na internete a vsetko vzdy konzultujte s lekarom. Moj brat bol tiez diagnostikovany DM1 v 17 rokoch, aj mam tiez DM1 uz 6 rokov. Kludne mi napiste co mate akekolvek otazky poradim a pomozem co budem vediet 😊

A len taky detailik pre @peter952 predstavte si taku vec ze pri DM1 ked uz dojde k tomu ze sa netvori takmer ziadny inzulin v tele, tak glykemia by bola vyssia aj vtedy ked clovek neje vobec ziadne sacharidy. Na to sluzi bazalna davka inzulinu - to je davka ktoru clovek potrebuje pre normalne fungovanie tela bez toho ze by nieco jedol. Samozrejme, davky inzulinu ktore su potrebne k jedlu velmi zavisia od toho, kolko je v strave sacharidov.
A este len taka jedna vec, v CR su momentalne vo vaznici zatvoreni dvaja rodicia, ktori v svojej najlepsej viere naleteli nejakemu sarlatanovi, prestali dietatu podavat inzulin nasledkom coho chlapec zomrel....takze len tolko k tym alternativam...terba byt velmi opatrni. Mozem vas ubezpecit ze aj s diabetom sa da zit plnohodnotny zivot pri dodrzani urcitych pravidiel.

jenny_m
22. okt 2016

@peter952 aby som nekrivdila vam ani clanku tak som ho cely dokladne prestudovala 😊 Podstata uspechu tohto pripadu je v tom, ze chlapec mal este celkom slusnu hodnotu C-peptidu (ta urcuje, kolko este jeho telo tvori vlastneho inzulinu ), cize pri velmi nizko sacharidovej diete mu toto mnozstvo inzulino tvorene jeho vlasnym telom postacovalo. Nebolo teda potrebne dodavat dalsi inzulin.

Otazne teda je, nakolko dcera pani janulkqa ma este tvorbu vlastneho inzulinu, a toto musi jednoznacne konzultovat s lekarom. Ked by sa rozhodli pre takuto bezsacharidovu stravu, tak lekar podla toho moze davky inzulinu vyrazne znizit, alebo aj vysadit ak sa teda este tvori nejaky vlastnyninzuli ako bolo v pripade toho chlapca. Ale musi tento proces riadit odbornik a robit sa pravidelne kontrola vysledkov (nie len glykemie, ale aj celkovy krvny obraz, aby dietatu nechybali dolezite ziviny pre vyvoj pri nejakej jednostrannej strave). Urcite nie len tak svojvolne, to by mohlo viac ublizit ako pomoct

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jenny_m
23. okt 2016

@peter952 jedine co ma v clanku zarazilo je ta prva veta ze bezna liecba spociva v podavani inzulinu a dietou s VYSOKYM obsahom uhlohydratov. Tak to ma teda prekvapilo, poznam mnoho diabetikov a neviem o nikom komu by lekar odporucil vysoke mnozstvo uhlohydratov. Obvykle lekar presne stanovi ze kolko sacharidovych jednotiek ma clovek jest , a podla toho je aj davkovany inzulin. Napriklad ja osobne mam stravovaci rezim taky ze na ranajky mam 20g sacharidov, na obed 60g sacharidov, na veceru 50 gramov. To je spolu 130g sacharidov, bezna odporucana denna davka pre zdraveho cloveka je ovela vyssia 😊

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz