Mám dať vybrať nosné mandle štvorročnej dcérke?

mirisel
12. mar 2014

ahojte,poradte mi ci mam dat malej vybrat mandle,dost tazko sa jej dycha, vlastne skoro stale dycha ustami,v noci chrape.Teraz cez zimu mala aj casto nadchu az z takym zapachajucim hlienom,pytala som sa dr.povedsla ze nie.Na krcnom zasa ze urcite dat vybrat..ja neviem, dakujem ak sa podelite o vase skusenosti,ci to pomohlo,ci dorastaju tie mandle..

inffinity
12. mar 2014

když má takové problémy nechala bych vybrat jestli jsou velké. Co ti řekl ORL? A ano dorastaju..

lalinko2010
12. mar 2014

@mirisel ahoj, aj ja som bola s malým na ORL - súkromná klinika, v ten deň tam boli tri detičky, drobec mal celú "zimu" soplíky, dýchal pusou, chrápal, no strašné, lekár hneď ak nedám vybrať drobec bude zaostalý mentálne, fyzicky a podobne. Nedala som vybrať, po pohovore s detskou lekárkou. Malý je ledva chorý, a nádchu neriešim...
Z tých troch detičiek jedine môj nemá vybrané mandle. a ani mu ich nedám vybrať!

lenka1993
12. mar 2014

Ahoj, ja som mala vybrane mandle. Take tazkosti z dychanim som mala ze som chodila po rehabilitaciach, lieceniach a kade tade. Pomohlo, na cas. Asi po pol roku dorastli a vsetko sa opakovalo. Potom to uz mama neriesila a preslo to samo 🙂. Ja by som nedala vybrat, nemam dobru skosenost.

mirisel
autor
12. mar 2014

@lalinko2010
@lenka1993 ja mam strach hlavne z toho ze ako to bude znasat,lebo ma od malicka panicky strach z bielych plastou,teda pokial nemusim radsej k dr. ani nejdem. len teraz zacala aj dost skaredo rozpravat,tak huhnavo alebo ako by som to povedala..myslim ze to ma z toho..ale min.rok nebola vobec chora cez leto,ani sopliky ani nic.

mirisel
autor
12. mar 2014

@inffinity lekar na ORL povedal ze vybrat,detska dr.ze urcite by nedavala,pokial sa ona sama nestazuje ze jej to vadi a ze sa jej zle dycha,teda pokial mala sama nechce,kedze ma panicky strach z lekarov

lalinko2010
12. mar 2014

@mirisel ešte som zabudla dodať, že ako prešla "zima" tak malý dýcha normálne, v noci kontrolujem či dýcha, lebo ho nepočujem. takže neviem čo je lepšie.
kamarátka dala malej vybrať mandle a krčné jej zmešili alebo čo to bolo, tak operácia trvala hodinu, by som umrela strachom, mandle jej vybrali cez pusinku, myslela som že cez noštek sa vyberajú. malá odvtedy dýcha normálne.
rozhodnúť sa musí každý sám, kamarátkinmu malému trikrát narástli mandle, nosné.
myslím že vybratie mandlí by sa malo riešiť vtedy ak je dieťa permanentne nachladnuté, choré a podobne.

sissy27
12. mar 2014

@mirisel zlé dýchanie spôsobuje ďalšie problémy - telo vynakladá viac energie na získanie kyslíka, takže únava, nekvalitný spánok, to má za následok únavu, pri dýchaní ústami sa zle ukladá jazyk, ten ochabuje a zle tvaruje podnebie, čo zase spôsobuje zlý (krivý) rast zubov a logopedické problémy...dýchanie ústami otvára cestu všetkým baktériám a vírusom, ktoré by sa normálne filtrovali v nose - zvýšená chorobnosť a alergie... takže taká "prkotina" ako zväčšená nosná mandla môže narobiť pekne veľa komplikácií...
všetko sú to veci, ktoré sa neprejavia hneď, ale až neskôr... netvrdím, že vybranie nosnej mandle treba zaviesť nejako paušálne, ale určite sa viac porozprávať s odborníkmi, zistiť si všetky pre a proti a nedupkať nôžkou že nedám a nedám a nedám lebo nechcem... takisto ak sa už rozhodneš pre zákrok, treba zvážiť aj akým spôsobom to dáš spraviť... ak chceš viac, napíš kľudne do IP

mirisel
autor
12. mar 2014

@sissy27 ked mi uz o tom pises,neviem ci to moze byt tym sposobene,lenze asi tak treti tyzden na malej sledujem,ze jej krivi pusinu do jednej strany,aj ked rozprava aj ked sa smeje tak na jednu stranu,az tak trochu priviera oko na tej strane..a pisala som ze o tom rozpravani ani nehovorim v jeseni este pekne chytala ŕŕŕ a teraz vobec,ani ked sa snazi tak jej to nejde. aj susedky mi hovorili ze si to vsimli,idem v piatok ku detskej,tak sa porozpravam s nou,a uvidim..

lenka1993
12. mar 2014

@mirisel no neviem, rozhodnutie je na tebe. Skus pockat do leta, mozno to prejde samo. Ja by som nedala urcite. Da sa to zvladnut, hovorim z vlastnej skusenosti. Ale samozrejme kazde dieta je ine. No podla mna ju zbytocne stresovat ked sa boji lekarov.

cikyta
12. mar 2014

@mirisel My sme začali aktuálne chodiť ku ORL a povedal, že má zväčšenu nos. mandlu (nepoznám nikoho do 8 rokov, kto ju má normálnu 🙂 ) A povedal, že je už vhodná na oper.zákrok, no on za tieto zákroky velmi nieje a vždy sa snaží urobiť vštko na jej záchranu...naordinoval nám nosné kvapky (v lekárni zarábané z jeho receptu) plus inhalovať vodným inhalátorom YABRO (obsahuje kys.hyauloronovu...na prír.báze...drahé, ale velmi účinne. 1 ampulka výjde na 2,70 €) Po mesiaci nastal viditelný rozdiel 🙂 Nehuhne, nerozpráva nosom, nechrápe a teda musím klo klop nech to tak aj zostane. Uvidíme.

deny3
12. mar 2014

@mirisel ťažké rozhodnutie, pretože ak malej nosná mandľa naozaj vadí, môže urobiť veľkú paseku, presne ako spomína @sissy27 , no na strane druhej, ja si už rok a pol trieskam hlavu o stenu, že som malému dala nosnú mandľu vybrať. Pokiaľ bol malý so mnou doma, mal raz či dvakrát do roka soplíky, pred nástupom do škôlky mu nosnú mandľu vybrali, pretože krčiar ma vystrašil tým, že mandľa tlačí na ušká a má plochú krivku pri meraní, že mu to môže poškodiť sluch. Navyše malý pri spinkaní chrápal. Mandľa išla von, v plnej narkoze, nič si nepamätá, doteraz nenarástla, ale ... Odvtedy je neustále chorý, sople mu zatekajú, takže ideme z angíny do zápalu priedušiek, od septembra mal už 4 krát atb, pri spaní stále chrápe, krčné mandle sa veľmi zväčšili, skoro sa dotýkajú, takže som teraz tlačená do zrezania krčnej mandle, krivka je aj tak stále takmer plochá. Keby sa dalo vrátiť čas, nikdy mu nedám nosnú mandľu vybrať. V istom veku si asi deti musia prejsť nejakými chorobami, skús sa ešte raz porozprávať s vašou pediatričkou, povedz jej svoje obavy, prípadne výber prekonzultuj aj s iným krčiarom. Blíži sa jar, bude viacej slniečka, soplíky ustúpia, uvidíš potom, či bude aj naďalej dýchať ústami. Ale skús malú občas upozorniť, nech zavrie pusinku a dýcha noštekom, uvidíš ako jej to pôjde, navyše nosná mandľa sa vekom stráca, tak sa netreba hned ponáhľať vyberať.

deny3
12. mar 2014

@cikyta škoda, že ja som na takého lekára nenatrafila 😖

mokon
12. mar 2014

@mirisel aj moja skúsenosť pri 2 deťoch, že nie, detská dr. mi hovorila, že len 5 % vybratých nosných mandlí je vybratých opodstatnene, tiež mám známe, ktoré nechali deťom 3-4 krát vybrať a po rokoch ľutujú, vraj to bolo úplne zbytočné. Asi by som ešte skúsila iného dr.

monhla
12. mar 2014

Ja som dala staršej vybrať nosné mandle pred 2 mesiacmi.
Pred tým som váhala, ale cez Vianoce jej to "chytilo" ušká a tak už nebolo o čom. Bola síce v nemocnici, ale iba 1 deň /ráno nástup , večer odchod/ Robili jej to v celkovej narkóze a malá si nič nepamätá - okrem jednej injekcie. Takže keď sa jej po operácii všetci pýtali na to ako sa cíti a či ju niečo nebolí, tak im ukazovala leukoplast na ruke a tvrdila ako hrozne trpí 🙂
P.S. Pred operáciou to náš lekár na ORL skúsil upraviť liečením /mala nejaké kvapky/ a až potom nám poradil operáciu. Pýtala som sa našej detskej - aj tá to doporučila. A kedže mi to nestačilo, boli sme aj v inom meste na ORL. A až potom išla malá na vybratie.

brumka
12. mar 2014

@mirisel urcite ano, chrapanie je velmi nebezpecne, abysi neskoncila ko mi koli velkej mandli zaliatymi uskami hnisom a naslednym prepichovanym, jedno usko bolo tak zle ze sme mali 4m ventilacnu trubicku, to jest ziadna voda, umyvanie hlavky len s vatoua indulonou, a hlavne zle pocula co sme nevedli teraz sa nam rozvazuje jazycek operovali nas laserom nasukromnej klinike na jednodnovecj chirurgii

prepac ale vasa pediatricka je vadna? ved vies ako jej moze ta velka mandla ublizit? ak ma chytene uska a nebude sa s tym dlho nic robit moze mat nazvzdy oslabeny sluch, zle vyvinutu rec a to chrapanie jej moze sposobovat apnoe, urcite riesit

natalianr
12. mar 2014

ahoj, aj my sme boli na vyber v januari...jednodnova,celkova narkoza, nic si nepamata, presne ako pise monhla trpel tiez za obviazanu ruku :D teraz dycha pekne nostekom, v noci tiez ,,prve dni som ho chodila pozerat ci vobec dycha, lebo to ked si zvyknuta na chrapanie jak od manzela , pride ti to zvlastne :D ja rozhodnutie nelutujem, ale ako pisali aj baby vyssie , vsetko ma svoje za a proti 🙂

mirisel
autor
12. mar 2014

@monhla
@mokon
@deny3
@cikyta
@lenka1993 kočeny dakujem za vase nazory a skusenosti,zajdem k pediatricke,a uvidim co mi povie ked jej poviem nas aktualny problem,snad nebude nutne vyberat,lebo pri jej strachu si to zial nedokazem ani predstavit..pekny den 😅

wewe22
12. mar 2014

ja som davala vybrat ked mala 4,5roka nakoniec jej zobrali aj krcne a museli aj bubienky prepichovat koli nahromadenej tekutine
neuveritelne jej to pomohlo mala sice aj liecbu na imunitu ale to mala aj predtym a az po operacii zabrala
tiez to mala tak ze takmer stale dychala ustami a po operacii sa musela znova ucit dychat nosom
davala som v celkovej narkoze doplacali sme 100e ale nelutujem
urcite vybrat

mirisel
autor
12. mar 2014

@brumka z usami nema problem,potvrdili nam to na ORL..uvidim je to tazke rozhodnutie

brumka
12. mar 2014

@mirisel a ked zle rozprava? urcite ak povie orl dat von lae neodporucam davat v lokalke ale v celkovej anesteze laserom, vadsinou to robia v sukromnych klinikach a plati sa zato ale je tam velka sanaca ze nedorastu a ak robia s laserom nieje tam krv. uplne pohoda. ale ak chrape urcite by som to dala odstranit

majkapatko
12. mar 2014

My sme nasmu 5-rocnemu dali vybrat nosnu mandlu a nelutujem. Prestalo chrapanie i pocikavanie. Pobyt v nemocnici bral ako srandu, cely cas bol nalepeny na pocitaci 🙂 To len maminky maju obrovsky strach, ako dietatko bude strasne trpiet. A ono si pritom nic nepamata, lebo pred operáciou dostane taky oblbovacik-sirup, potom zaspi a prebudi sa az v izbe na posteli. Maly bol chvilu po prebrati sa z narkozy v soku, chcel si vytrhnut infuziu z rucicky, ale po chvili som ho upokojila, znova zaspal a po prebudeni uz fungoval normalne bez toho, aby si na cokolvek spomenul.

a2303
12. mar 2014

Podľa mňa jednoznačne vybrať. My sme si užili svoje, dcérka mala tiež 4 roky. Neustále soplíky, choroby, baktérie v nose, kolotoč antibiotik. Z tých častých chorôb sa jej mandle už na pôvodnú veľkosť jednoducho nemali šancu vrátiť. A tým, že boli mandle v nose veľké, nad mandlami mala ložisko soplíkov, baktérií a aj to spôsobovalo kolotoč chorôb. Tak isto mala žlté, husté soplíky. Nebol deň aby sme nefúkali noštek. tak ako každá mamička aj ja som sa bála výberu mandlí, preto sme pol roka skúšali všetko možné (dnes by som to už nerobila, len som naťahovala čas a predlžovala jej trápenie). Chodili sme do madarska na čistenie dutín, boli sme u alergo, brala všetko možné na imunitu a nič. Nakoniec bola bledá, v noci sa nikdy nevyspala, chrápala, nemala pokojný spánok a to chrápanie je veľmi nebezpečné môže spôsobiť APNOE, mala kruhy pod očami a z toho neustáleho dýchania nosom naberala už aj jej klenba v ústočkách iný tvar - deformovala sa. Nakoniec jej sopliky začali zatekať aj do uší a mandle tlačili aj na sluchovod, čo spôsobilo to, že nam začala zle počuť. Nepočula tv, na všetko sa 5x spýtala a bolo, že som na nu rozprávala a ona ma vôbec nepočula. Vtedy sa to vo mne zlomilo a uvedomila som si, že pre svôj strach môžem zapríčiniť aj to, že sa jej sluch poškodí a to môže aj natrvalo. Tak som už neváhala ani minutu a riešili sme to. Išli sme na súkromnú kliniku do Levíc, kde ju vyšetril ORL doktor Csendes (klobúk dole, profesional, nelutujem, že sme išli práve tam). Ešte malú len uvidel, už spustil: biela pokožka,kruhy pod očami, meniaca sa klenba... a počas vyšetrenia sondou (v pohode to dcérka zvládla, a to plače ked jej obvodná len pozerá hrdlo) nám na obrazovke ukazoval stav mandlí, no des... o dva týždne na to sme dostali termín na zákrok. Nespala som poriadne a revala každú minutu, keď som sa na malú pozrela.. bála som sa čo bude. Pred zákrokom malá nesmela od polnoci piť a jesť (toto bolo z celého to najtažšie). Ráno o 7mej sme vyrazili, o 8mej nás prijali (na izbu sme si brali prezuvky, malej hračky, knihy, dvd-čka a kým sme čakali na zákrok, sme boli obaja s ňou na izbe, hrali sme sa, čítali, pozerali dvd). O cca 11tej dostala malá sirupček (náladovku), sestrička bola veľmi milá, videla, že sa malá bojí, tak tam len bola pri nás a sirupček som jej mohla dat ja. Po náladovke si nič nepamätá.. Ona dodnes nevie, že jej vyberali mandle... Ked náladovka zaučinkovala, tak prišiel veľmi milí anesteziolog, 5 minút sa s nami rozprával, a dcérke povedal, že ideme pozriet zelený balon, ktorý môže nafúkat. Išla som s nou na sálu, zelený balon bol už kyslík na uspávanie. Bola som pri nej, až kým nezaspala (to je na nezaplatenie, že dieta nemá z celého tramu). Aj ked si nič nepamätá ale nikto mi ju nevytrhol z ruky a bola som s nou. Akonáhle zaspala, revala som ako malá a čakali sme vonku. O 40 min. nám ju priniesli na izbu. Prvá hodinka prebúdzania bola tažká, mala poplakávala ale potom zaspala a spala do 4tej. Za ten čas chodil na izbu doktor, kontroloval malú, vysvetloval nám čo ako bolo a pýtal sa, či máme ešte prípadné otázky. Prišiel aj anestezilog skontrolovat malú a chodili aj sestričky, či je všetko ok. Klobúk dole! Takto úžasný personál som ešte nemala česť stretnút. O pol piatej sme išli domov a mala kludový režim doma ešte týždeň. Mandle vyberali laserovou metodou, to znamená, že garantujú, že nenarastú! Takže, nie nelutujem.. lutujem len to, že som do toho nešla skôr a pre svoj strach, som nechala trápiť sa tak dlho moju malú lásku...

deny3
12. mar 2014

@mirisel a ešte, my sme teraz v zime skončili asi u šiesteho krčiara, ten malého poslal na gastro, tam mu dr. zistila reflux, ten práve môže spôsobovať zahlienenie, skús ísť tam s malou, vyšetrenia sa neboj, robí sa len utz nalačno a potom po vypití čaju alebo čo jej donesieš.

a2303
12. mar 2014

@mirisel S ušami problém ešte len môže nastať...

mokon
12. mar 2014

@a2303 podľa mňa ale v prvom rade u každého dieťaťa správne zdiagnostikovať, lebo my sme šli s 2-ročnou na ORL kvôli uchu, keď sme vošli, zrevala na nás, či máme nosnú mandľu bez toho, aby videla papier od detskej, alebo sa nás opýtala s čím sme prišli. Keď som jej povedala že áno, povedala, že všetko zapríčiňuje nosná mandľa a máme mesiac, aby sme sa objednali u nej na operáciu. Napísala to aj do papierov a šli sme domov, to všetko bez toho, aby videla dieťa - stáli sme pri dverách. Mandľu sme nedali vybrať, dcéra má už 8 a je ok. Ale tak ako píšeš Ty, keď treba vybrať, tak treba.

25daniela
12. mar 2014

Aj my sme si tym presli, ale viac menej to pomohlo, ale my sme to museli riesit koli usiam, pretoze dietatu sa tvorila tekutina a bolo nutne prepichovat bubienky. Ale viem o tom ze keby dieta tak sa trapilo ako vravite, tak by som to riesila tiez, lebo potom ma dieta aj taky vyzor...

a2303
12. mar 2014

@mokon Súhlasím, dieťa treba vyšetriť. My sme všetko videli na vlastné oči s manželom na obrazovke, keď malú vyšetroval sondou. Ukázal nám jej mandle a po vyšetrení ako majú vyzerať zdravé mandle.

a2303
12. mar 2014

@25daniela Presne, aj nám to doktor vravel. Je to výzor facies adenoidea..

a2303
12. mar 2014

http://www.detskaorl.sk/?p=93

Perfektne napísané, odporúčam prečítať.

0silvia0
12. mar 2014

@mirisel syn mal tiež zelené sople celé zimy, na ORL odporúčali mandle vybrať. Neposlúchli sme a prešlo to samé, tým ako dieťa rastie, zväčšuje sa mu hlava a všetko v nej 🙂 takže už tie mandle časom tak netlačia v dutinách a nespôsobujú komplikácie. Toto som veľmi laicky vysvetlila, mne sa u lekárov nepáči prístup "všetko odrezať", lekári by mali riešiť jednotlivé prípady individuálne a odstrániť mandle len v skutočne vážnych a komplikovaných prípadoch, nie vtedy keď má dieťa jednu zimu sople.