Mamičky deti s histamínovu intoleranciu

mini81
7. jún 2021

Hľadám mamičky, ktoré majú detičky s histaminovu intoleranciu, pretože na nete je o tom veľmi málo informácií.
A ak sú info a recepty , tak väčšinou pre dospelých a mojej dcére ani po úpravách to nechuti 😭☹️.
Potrebovala by som informácie priamo od "zdroja", aj keď viem, že každá HIT, je iná.
Dakujem 🙂👍

unicornlady
7. jún 2021

Tabletky má? Ja neviem úplne podrobnosti, ale jedna príbuzná to mala od detstva (teraz je na strednej) a sú jedlá, ktoré nemohla. Musela mať čerstvo navarené (nie ohrievané), ale počas ZŠ sa stravovala aj v škole, len si so sebou tabletky nosila, ak by bolo niečo v potrave, čo jesť nemôže.

mini81
autor
7. jún 2021

@unicornlady
Tabletky nemá, má len 4 roky a kazali nám len držať diétu
Ale je to ťažké variť piecť jej stále to isté

unicornlady
7. jún 2021

Aha, to už presne neviem odkedy dostala tabletky. Viem, že v škôlkárskom veku veľa chodila po doktoroch, než jej zistili, čo jej je (celá sa vyhadzovala po tele)

Našla som nejaké recepty na nete (aj nejaké knihy priam kuchárku pre histaminikov som videla)
https://www.fitrecepty.sk/recepty/bez-histaminu

https://histaminovaintolerancia.sk/recepty/

makova333
7. jún 2021

@unicornlady ziadne fungujuce tablety neexistuju. Existuje vyzivovy doplnok Daosin, ktory takmer nikomu nezabera. Max tak oddiali problemy o den dva. 3tbl Daosin stoji takmer 30 €, co je fakt dost na to, ze malokomu zabera.
@mini81 zakladom je dieta. U deti sa neda spravit tvrda eliminacna, ale zacni s potravinami, ktore su vseobecne tolerovane a potom pridavaj. Idealne je ked recepty ktore varis len upravis podla toto co dieta toleruje. My papame bezlepkove cestoviny (vyrabam doma alebo kupujem Yeme, DM, bioobchody), kuracie, morcacie, kralicie sem tam bravcove masko. Raz za cas ryba. Ryza, zemiaky, kolace, palacinky, lievance, zapekane jedla, halusky s kapustou (nie kyslou), granatir, rizoto, zelenina a ovocie podla toho co toleruje. Polievky najmä vyvar, ale mozes akukolvek, ktora mu chuti a je z povolenych surovin.

mini81
autor
7. jún 2021

@makova333
Dakujem
Prosím ta a ryžu akú?
Mi sme kupovali predtým paraboid, tu mala ľúbila, teraz podľa tabuľky ju nesmie
A nejaký recept na koláč pri eliminacnej? Vkuse pýta sladké

unicornlady
7. jún 2021

ale nejaké antihistaminiká sa asi dávajú

makova333
7. jún 2021

@mini81 ryza uplne normalna sos, akusali sme aj jazminovu, ale ta mu nechutila. Kolac klasika 2 hrnceky muky, vanilkovy cukor, 1/2hrnceka cukru, 1/2 oleja ja davam repkovy, 1 hr. mlieka a tri vajcia. Rozdelit zltky, bielka vyslahat, zltky zmiesat s cukrom, olsjom, mliekom zmiesat do muky, nakoniec vyslahane bielka. A sup na pol hodku do rury. Robim z toho bublaniny, babovky...

makova333
7. jún 2021

@unicornlady nemusia, nie je to alergia, je to chybajuci enzym. Preto niekomu pomozu a niekomu nie. Pomozu zvycajne tym, ktori maju aj nejaku alergiu a mozno o nej ani nevedia.

zuzka10175
8. jún 2021

A ako sa dcérke prejavuje HIT?

tulipanicek
8. jún 2021

No ver, že môže byt aj horšie. Moja nemá ani dva, silnú HIT a k tomu ABKM. To je už fakt náročné.. Podľa mma špeciálne recepty nenájdeš. Ale pečiem a používam spaldovu muku, minule mi tu super poradili prášok do pečiva s vinnym kameňom.
Kupujem čistokvaskovy cistospaldovy chlebík 2x do týždňa a ohriankovany je fakt výborný.
Lekvár kupujem taký ktorý môže zložením.

mini81
autor
8. jún 2021

@zuzka10175
Ahoj
Dcéra mala problémy zo stolicou, nostekom a keď začala kašľať až sa dusila
Sém-tam suchá pokožka, vyrážky, červené oči, nekludny spánok
Boli sme na gastre aby vylúčili celiakiu, laktózu, keď nič nezistili, tak sme išli na alergologiu

mini81
autor
8. jún 2021

@tulipanicek
A nevadí jej hrianka? A môžete lekvár?
Mne ide hlavne o radi, čo takému dieťaťu môžem dať.
Dospeláci jedia úplne niečo iné, čo mám skúsenosť a co ich poznám.
Keď som sa pýtala, na sladkosti co môže, doktorka ani nevedela poradiť čo jej môžem skúsiť dat!!
Ci detskú výživu, ovocnú kožu, mrazené ovocie namiesto zmrzliny a pod,.

makova333
8. jún 2021

@tulipanicek to mate super, ze mozete kvaskove, u nas nepreslo ☹
@mini81 mrazene ovocie aj sorbety nam nerobia problem.

mini81
autor
8. jún 2021

@makova333
A jahodové a jahody? Ríbezle, maliny, egrese
To mala zbožňuje

tulipanicek
8. jún 2021

@mini81 Jahody len veľmi ťažko. My sa zatiaľ orientujeme švajčiarskym zoznamom. Môžem ti poslať keď chceš.
Čítala som že hrianky môže. Lekvár som zatiaľ našla Lwn jeden, ktorý môže - aronie, chia a hroznova stáva, bez konzervantov a dalších prísad.
Hej, je to ťažké a hlavne každý deň cerstve a my mame tých obmedzení viac, takze celkom komplikovane.
Mrazene by tiež ideálne nemali.

@makova333 Ten kvaskovy skúšame. Ale je to ťažké lebo dcérka má problémy vždy v noci a to mi v tomto veku nevie povedať ráno či ju bolelo bruško alebo išiel zub. Čím ste prosím ta nahradili pečivo?

marianarem
8. jún 2021

@mini81 Da sa vselico sladke vyrobit z tvarohu a smotany...termix, domace nanuky, tvarohove gulky, kolace...Alebo z ovocia domace ovocne pyre, pozri ten zoznam, ovocia sa moze dost - cucoriedky, marhule, broskyne, ceresne, jablka, hrusky...Alebo ja si robievam chia puding a chuti aj mojmu malemu, ktory je inac velmi vyberavy. Mliecna ryza sa da spravit a aj obycajny puding.

mini81
autor
9. jún 2021

@marianarem
Z mlieka mala zje bezlaktózovy biely jogurt, mlieko, som sa dočítala, že môže nezrejuce syry, tak skúšam ci zje bayby Bell a neudenu parenicu.
Tvaroh mi ani do huby nedá.
A tie chia nie sú ťažké na žalúdok?

mini81
autor
9. jún 2021

@tulipanicek
Na to mrazené som sa pýtala v pondelok lekárky, povedala, že to nie je taký veľký problém, len aby si si to mäso, ovocie, zeleninu mrazila ty, úplne čerstvú, zdravú a skoro s potrebovala.
Vyskúšame a uvidíme.

mini81
autor
9. jún 2021

Prosím Vás ako Vaše deti vnímajú teplo?
Ja mam s malou problém, že sa nechce primerane obliecť, lebo je jej stále teplo. Ruky, nohy ľadove a ona mi plače, že je jej horúco.
To bolo aj predtým, teraz je to katastrofa.

mini81
autor
9. jún 2021

@tulipanicek
Neboj aj 4r ty ráno nepovedia, prečo celú noc nespali, z čoho ich bolelo bruško.
Ale vďaka bohu aspoň za jej zlozvyk, keď ju bolia zuby tak všetko hryzie, takže toto viem odlíšiť.
Pečivo ničím, skúšala som také placky zo spaldovej múky, soli, vody a oleja, malú moc neoslovili
Keď mi príde prášok s vinnim kameňom, zas budem skúšať vytvoriť nejaké zemlicky,
Pripadne jej mrkvove maffiny
A aj mi sme na začiatku, ani mesiac, ale mi sme dosť veľa vecí skúšali vysadiť, keď zisťovali na gastre, tak teraz nemáme to tvrdé vypnutie, to mi povedala obvodná, že by bolo zbytočné.
Ja musím dávať pozor hlavne na skrizenu alergiu, napr. Zeler a slepacie vajíčka nemôže. Takže niečo dám a 5 dní sledujem....

makova333
9. jún 2021

@mini81 jahody, ribezle, egrese mu nerobia dobre, ale maliny v pohode🙂

makova333
9. jún 2021

@tulipanicek robim zemlicky/bagetky z bezlepkovej zitnoostrovskej muky. Len voda a muka a su super😊

marianarem
9. jún 2021

@mini81 Ked je dobre napucany, tak nie. Ale odporuca sa vraj len nejakych 15g/den pre dospaleho (to bolo napisane na obale jednych chia), tak dietatu dat radsej o cosi menej.
No ked bez mlieka tak to je tazsie...Inac moja sestra ma dost silnu HIT a teda moze bielu cokoladu, kupuje si kvalitnu bez farbiv, arom. Je to sice s mliekom ale zvykne to chutit aj tym, co nemaju mlieko radi.

zuzka10175
14. jún 2021

@mini81 mne sa podarilo z alergie dostať. bolo by dobré pozrieť sa na celkový stav organizmu a odstrániť príčinu... ak máš záujem, napíš mi správu, môžme to spolu prejsť a dám ti aj prístup na test, ktorý podľa signálov tela môže pomôcť nájsť problém v tele.

makova333
14. jún 2021

@zuzka10175 mozem pls aj mne

zuzka10175
14. jún 2021
sloska77
13. okt 2021

@zuzka10175 Ahoj, teraz som našla túto diskusiu, môžem Ťa aj ja poprosiť ten prístup na test? A myslíš, že sa dá nájsť problém takto aj u ročného dieťaťa? Ďakujem

sloska77
13. okt 2021

@tulipanicek Ahoj. Prosím Ťa, mohla by si mi poslať ten švajčiarsky zoznam? Môj synček mal nedávno rok a tiež má silnú HIT, ABKM, alergiu na vajcia a sóju. Už som z toho zúfalá, neviem čo môže, čo nie. Čo mu variť a z čoho. ☹

makova333
13. okt 2021

@sloska77 ide o nejake "cistenie organizmu". Uz som si s nou o tom pisala. Ziadny pristup test mi neposlala.