Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

krivan
25. nov 2013

@zuzanamv
prepac, ale ako si na to prisla? ze to mate, ake moli prejavy?
ak s tym nemas problom, rada by som sa o tom dozvedela viac
dakujem ti

kacena4
25. nov 2013

@krivan ahojko precitaj si poslednych par stran preberali sme to tam s jednou maminkou tiez mala podozrenie su svojho tusim 2-3 rocneho dietata

kiki68
25. nov 2013

no holky vidim,ze to mate zaujimave doma...len vydrzte...ano bud to ruci,alebo je to ticho a nepovie ani to,co chcete... 😉 V skolke moze byt problem,ja som tiez nasim nikdy nic nepovedala,len som rucala ako tur a na striedacku to tam nenavidela...musela som mat skrateny rezim na polovicny cas, o 12:00 ma museli brat domov,inak by bolo rodeo nepredstavitelneho charakteru 😀
to bruchabolenie som mavala aj ja na zakladke, mne byvalo zle, to mi ostalo,ako ja zvraciam ked cosi.

krivan, neviem ake konkretne prejavy myslis,lebo ono to inak prebieha u chlapcov a u dievcat,ale v tom uplne nizkom veku do 2-3 rokov tazko nieco konkretne zistis, lebo asperger ma take subtypy spravanie,to je vidiet az trosku neskor a to si uz vsimnes. Napriklad u mna je to tak,ze neznasam kolektiv,neznasam komunikaciu s cudzimi ludmi,ktorych si ja sama nevyberiem,ze s nimi naozaj komunikovat chcem, to,ako sa mam s nimi bavit mam len odpozorovane rokmi skusenosti, ziadne moje emocie tam nedavam,lebo nie su,takze to,ze som na nich mila je len naucene, lebo viem,ako to asi bude fungovat. Neznasala som zakladnu skolu,aj skolku,stredna skola uz lepsie,ale len pre tu specializaciu a male skupiny,cize som travila cas ked som chcela skoro osamote, nikto ma nenutil zapajat sa do kolektivu,nic take tam nebolo a nepodporovalo sa to, prave to bolo neziaduce. Najvacsi vztah mam k zvieratam, ako najrealnejsie emocie prezivam k svojmu psovi. Ja viem,je to divne,ale je to tak.Nerada sa objimam, ked som smutna nesmu sa ma ani dotykat. Tiez ako ine deti s aspergerom aj mne bolo dobre az vtedy,ked som si nasla svoju specializaciu a nechali ma rypat sa na mojom poli a mala som pokoj. Inak som nekomunikovala,ani s ucitelmi,cest vynimkam. Nepisem pisanym pismom, proste je toho strasne vela, ale pytaj sa co potrebujes. 😉

smejka
26. nov 2013

@kiki68 a kedy si zistila co ta bavi? moj syn bude mat 9 rokov a furt nevieme co by ho tak zaujimalo okrem pc 😒...a teda ma od leta potvrdeny AS

kiki68
26. nov 2013

@smejka ked som mala 3 roky a vedela som,ze ma nebavi to,co ostatne deti,tak som sa zamerala len na to,co ma bavi. Ked som isla na zakladnu uz som mala jasnu predstavu o tom,cim chcem byt a kde ine deti spominali pilotov a smetiarov,tak ja som vzdy povedala,ze dizajner. Tak som aspon nemusela s tymi deckami travit viac casu,ako bolo nutne, lebo to je ticha robota,kde ma nikto neotravuje. Hlavne u mna si vsimli uz v skolke ze nieco nie je v poriadku,len netusili co, rovnako to netusili rodicia a ani vtedy v tych rokoch psychologicka uplne nevedela o co pojde,takze to nechala tak a skonstatovala,ze to k vysokemu IQ a nadpriemernemu talentu nejak patri. Ked som mala 6 rokov tak som uz malovala zatisia na urovni mozno 13 rocneho decka. Lenze boh vie co by bolo dnes,lebo dnes sa to da inak diagnostikovat, su skoly pre taketo deti,vtedy skoly pre nadane deti neboli.Tiez neboli pocitace,teda bolo to velmi vzacne. Tak mozno ho bude bavit IT ..

smejka
26. nov 2013

@kiki68 vdaka...lebo on je taky skor bez zaujmu...trochu mam strach ze ked nebude rozvijat to na co ma (matika logika) ze v tom zakrpatie...

vladka306
26. nov 2013

@smejka Ahoj moja dcéra sníva od malička že bude veterinárkou.Už ju to drží 4 roky a všetko tomu podriadujeme.Chodíme na farmy,kupujeme encyklopédie ,rôzne modeli zvierat atd. 🙂 A k tomu počítaču dcéra je počítačový maniak na 6 rokov ovláda také veci, s ktorými majú problém aj niektorí dospelý.

kiki68
26. nov 2013

@smejka ono musis to podchytit a napriklad mu dat nejake doucovanie alebo nieco,kde bude najlepsie sam,aby ho nerusili ine decka,aby sa mohol zamerat na to,co ho bavi,ak je to matematika,pocitace,tak skus nieco take. On nezakrnie,len nesmie byt znechuteny. 😉

Mam kamosku a ta chcela byt zase lekarka- psychiatricka,no a presne to aj vystudovala, tiez za tym isla ako Vladkina dcerka za tou veterinou. Povedala by som,ze Vladka ma strasne mudre dieta, ako vybrat si taku zlatu banu ako povolanie 🙂

Vladka,tak ma napadlo,keby mate niekedy cestu okolo Brna,ci Prahy,viem ze na klinike jaggy byvaju nejake dni otvorenych dveri, vtedy tam mozu ludia chodit a poukazuju im cele vybavenie, MRI pristroje na diagnostiku, operacne saly, ja som zatial bola len v niektorych zial ako majitel pacienta, konkretne na MRI a ARO a tiez v miestnosti na rehabku,ale fakt by si to tam asi mala uzila, to vybavenie maju lepsie nez v ludskej nemocnici 😉

vladka306
26. nov 2013

@kiki68 Ja sa s ňou vyberem hocikde teraz plánujeme na jar zoo Schonbrunn kvôli pandám to je naša srdcovka.Ale do toho Brna by som išla.To by sa jej páčilo. 😀

kiki68
26. nov 2013

mozes si ich pridat na facebooku,maju tam stale foto novych pacientov 🙂
https://www.facebook.com/JaggyBrno

No zoo schonbrunn je nadhera...lepsie je ist cez tyzden,cez vikend su tam navaly ludi,aby to malej nevadilo. 😉
Ked uz budete vo Viedni tak dajte vediet, az sa aj stretneme kdesi pri Schonbrunne 😀

vladka306
26. nov 2013

@kiki68 Ok dáme kávu.Možno by bola tak očarená že by jej ani tí ľudia nevadili a ja sa budem musieť obetovať aby som to s ňou prešla. 😀

zuzanamv
autor
26. nov 2013

@krivan
Ahoj, debatu som zakladala uz pred 4 rokmi, boli sme na vysetreni v centre, kde sa tym zaoberaju, a diagnozu synovi nepotvrdili. Stale je trosku iny, introvert, ale je to povaha, nie diagnoza, takze ja ti velmi nepomozem. Uz ani nesledujem tuto diskusiu.
ALe predpokladam, ze ked si ju celu precitas, dozvies sa vsetko potrebne. Vela stastia!

kacena4
26. nov 2013

teda baby musim sa postazovat. tak syna mam uz 2 tyzdne zosypaneho doma (nova skola, ucitelia....) je integrovany a slovencinarka s nim ma problem okrem znamok 55443 mu oznamila ze mu da na 1/4 roka napomenutie zemu hrozi 4/5 a tak sme boli zosypany doma. takze riesila som to a vsetko ok. dnes idem na rodicko a ta k..... mi hovori, ze sak on sa javi normalne, nevyzera ze by mu nieco bolo..... a no vy sa s nim doma ucit nemozete, lebo vy ho naucite len teoriu ale ja musim vediet ci to pochopi a vie to aj pouzivat. tak reku nie je problem ja ho naucim teoriu a vy ho potom mozete vyskusat ako uznate za vhodne, ale kedze si uz mato vybudoval proti vam aleriu tak ze s psychologickou sme sa dohodli (skolskou) ze budem pritomna na skusani a ona nie a nie ze ja sa s nim ucit nemozem ze to len ona, a oni su uz inde a ako to dobehne......a ze ci by mu nebolo lepsie v specialnej skole. no skoro som spadla z noh. tak reku moj maly ma IQ 145 a ja ho dam do specky k mentalne chorym detickam..... no nemala som slov ani som sa s nou dalej nedotahovala, reku sak mu dajte 4ku na vysvecko a ona ze nie ona mu nic neda, ze potom mu radsej neuzavrie znamku, tak neviem co si mam o nej mysliet proste som v koncom s nou @magimari co si o tom myslis?? prisli mi vsetky argumenty proste nevedela som co dalej s nou riesit a otocila som sa a sla domov...

kacena4
26. nov 2013

@smejka moj ma 11 a je rovnaky okrem PC ho nic v tejto chvili nezaujima, raz su to dinosauri, inokedy kuzla, potom egypt, potom pyrotechnika teraz su to bojove zbrane, lode.... + PC stale

vladka306
26. nov 2013

@kacena4 A co mu napíše že absolvoval či čo.To je len zbytočné naťahovanie a neviem ako ho presvedčíš aby s ňou spolupracoval.

kacena4
26. nov 2013

@vladka306 praveze syn s nou celkou fajn nahodinach spolupracuje aj ona to uznala ale teraz po tych znamkach a zosypani sa (normalne na hodine odpadol) mi ho psycha odporucila nechat doma nech sa pozviecha a ze sa ucime doma ona jedina mi nedala ucivo hoci slubila a teraz nechce spolupracovat proste bola som za nou viackrat a vzdy ok a teraz sa to takto obratilo ze som bola soknuta teda aj somja som jej stale tvrdila ze nie je problem moze ho vyskusat ked sa vopred dohodneme a prirpavim ho na to a ona si hudla len to svoje ze mu neuzavrie znamky..... fakt neviem co si o tom mysliet musim zbehnut za psychologickou skolskou a uvidim co mi povie ona a asi to budem riesit cez riaditela,
inak dik za vykecanie sa tusim ma zacina prechadzat zlost na nu a zacinam hladat riesenia 😔 😔

vladka306
26. nov 2013

@kacena4 Ved ja som myslela teraz ked je doma ako ho namotivuješ aby išiel do školy kvôli známkam.Ja ako chodím po úradoch a stále niečo riešim začínam sa meniť z nekonfliktného,mierumilovného človeka na psychopatického jedinca ktorý ide aj cez mrtvoly. 😀 Skús toho riaditeľa a chcem sa spýtať vy nechodíte do centra špeciálno pedagogickej poradne.Tam by Vám mali pomôcť u nás to aspoň tak funguje.Všetko riešim cez nich.

kacena4
26. nov 2013

@vladka306 nie prestali sme chodit chodi k psychologicke od 5 rokov sem tam teraz pravidelne, k specialnej pedagogicke a k psychiatricke teraz kvoli tomu zruteniu a liekom + vsetko riesim s uzasnou skolskou psychologickou ktora mi nadmieru vychadza v ustrety. vcera sme sa na niecom dohodli a dnes mi to slovencinarka totalne zrusila tak ja neviem. inak maly bol u v pondelok v skole a v utorok cely den tak som bola vytesena no nemal slovencinu zajtra ju ma a tak mu bolo poobede zle
no neviem ale teraz uz aj zvracal a hnackoval 😖 😖 😖 😖

vladka306
26. nov 2013

@kacena4 A keby si bola s ním na hodine slovenčiny ako dozor.Možno je to blbosť ale on by bol v kľude a ľahšie by to zvládol.A nezosypal by sa.To vidím ako jedno z možných riešení.

kacena4
26. nov 2013

@vladka306 ale sak to som jej navrhla ze ked bude skusat mozeme to tak spravit ze tam pridem nech je maly kludnejsi inak na hodine ze nie je problem a ona furt nieco vymyslala a vymyslala az sme sa na nicom nedohodli a ukoncila to tym ze preco som ho nedala na specku a to ja som uz nemala slov proste vyrazila mi dych tym odmietanim ☹ ☹ 😔 😔

vladka306
26. nov 2013

@kacena4 A nieje na škole druhá učiteľka že by ju vymenili.Ona potrebuje asi sama nejaký papier že nie je kompletná.Ja už nechápem čo sa furt vyhovára.Je to dospelý človek pedagog tak nech povie na rovinu a nie furt niečo iné.A povedz jej že takéto deti neberú do špecky mám kamarátku ,ktorá uči na špeciálnej zakladnej škole inak je pri centre kde chodím z malou a ked ma malá zlostí tak jej poviem že tam pôjde. .Inak aj pani doktorka Jánošíkova nám napísala umiestniť dieťa priamou integráciou do bežnej základnej školy alebo po vyšetrení IQ ju umiestniť do triedy pre nadané deti.No neviem deti s Aspergerom to majú ťažké nie je pre nich vhodná špeciálna škola,ani bežná základná škola ani trieda pre autíkov no hrôza.Už sa teším čo ja idem riešiť v septembri.

kacena4
26. nov 2013

@vladka306 doteraz bol v triede pre nadane deti a ona mi povie ze do specky preto ma to soklo 😀 😀 😀 (len sa zrusila bola len 1stupen)

vladka306
26. nov 2013

@kacena4 Už mi je to smiešne ale nie ty celý tento systém.Predstav si ho kedže má dosť vysoké IQ ako by bol v špeciálnej triede kde detičky majú aj mentálne postihnutie a ich správanie je niekedy na úrovni malých detí nevravím nič na naše deti ale oni potrebujú kolektív normálnych detí neurážam postihnuté detičky aby sa mohli naučiť istému sociálnemu správaniu.

kiki68
26. nov 2013

boze, mne sa snad len sniva, fakt...akoze ta slovencinarka je ako spred 89teho... 😠
Ja normalne nekomunikujem s cudzimi ludmi len tak, mam voci tomu averziu,ale spravila by som vynimku a isla jej osobne vysvetlit co asperger obnasa a co moze sposobit tomu dietatu...ako co mame vyzerat ako dinosaurus s dvoma hlavami,aby to bolo poriadne vidiet? vidim,ze je ta slovencinarka uplna hlupana, vsetci musia vyzerat ako rainman,aby sa vedelo,co im je. Strasne som rozculena,lebo dobre viem,co Tvoj syn preziva. A specialna skola,to mi uz je len napad...ako mal moj profesor na strednej umeleckej pravdu,ze keby je po jeho ani do beznej skolky nechodime,vraj nas tam kazia normalnostou a myslienkami konzumu...pre nas len nejake uplne ine skoly a je vsetko ako ma byt 😉 U nas na strednej to bolo tak,ze ked clovek nechcel tak na teoriu nesiel, rposte sa na to v dany den zrovna necitil,ostal teda zavrety v atelieri,kde smrtelnici nesmeli. Mala som fakt vysnivanu skolu, tam som si zila vo svojej bubline a takto by to malo mat kazde dieta s aspergerom. Proste ta ucitelka si musi uvedomit,ze on takto len pojde do totalnej depky a znechutenia a pritom staci tak malo,keby mu da jednu jednotku,hoci za uplnu blbost jeho by to povzbudilo a nie sa na decku doslova vozit. Mozno je lepsie pre tieto deti byt len v skolach pre nadane deti,tam si casto ludia robia z tychto diagnoz doktoraty a vedia sa aspon chovat.

kacena4
27. nov 2013

@kiki68 sak to tiez sa citim strasne z nej a pritom je to celkom mlada baba ale proste nechapava niekedy som nemala slov ako ma dostala debatili sme asi 20 min. a furt si hudla svoje proste som zdepkovana z nej aj ja

smejka
27. nov 2013

@kacena4 😔 ...ja stale hovorim ze vsetko je o ludoch..drzim palce aby ste to zvladli...my sme pred 3 tyzdnami menili skolu...bolo to tam cele zle..teraz v novej skole to ide...dieta spokojne aj my
k tym zaujmom..na novej skole zacal chodit na sachovy kruzok a celkom je z toho vyteseny...

biankacertik
27. nov 2013

@kiki68 ak sa smiem spytat ty mas teraz normalne rodinku ci zijes sama? ta moja sa zatial javi ako extrovertka, ale teda s tym ze ona nepocuva nas a my musime pocuvat ju :D

kiki68
28. nov 2013

@biankacertik mam rodinku,teda chlapa a psa, zijem v podstate normalny zivot, ale mam pracu,kde nie som v kolektive 🙂 to by mi robilo velky problem,takisto nemusim vela telefonovat,takze dalsi kamen z krku,ja od decka nemusim akoze kolektiv,mne to nic nehovori. Ako vidiet na mne,ze som ina a asi trosku divna,ale vekom sa ta diagnoza lepsi. Clovek si viac zvykne,ale napriklad ist do banky je pre mna nocna mora. Vela veci za mna robi moj chlap,ona ma akceptuje taku aka som a teda mam stastie 😉

biankacertik
28. nov 2013

@kiki68 ja som zvedava ak sa nam AS potvrdi co z tej mojej bude. ked tak ona bude ten typ ze bude vyhladavat socialne kontakty ale nevhodnym sposobom.ona sa strci aj neviem kam. stale si vravim ze ak je chlap iny vzdy sa mu to prepecie, zena sa vacsinou podriadi. ale ked je zena ina tak musi najst sakra dobreho chlapa kt ju bude akceptovat taku aka je. Boze nech je to cokolvek, len nech to moje dieta ma normalny zivot ked ja tu uz nebudem.myslim praca, rodina, nech prosto je sebestacna. velmi si ma potesila ze sa to da zmaknut.

kiki68
28. nov 2013

@biankacertik ber to tak,ze bude mat normalny zivot,asperger nie je nejaka konecna, to nie je tazky autizmus, u deti je to najtazsie to rane detstvo,ked nastupuju do skolky,skoly, musia sa nejak socializovat a naucit ako co.Tam je asi najdolezitejsia praca rodicov a mozno aj trosku stastia v tom celom, potom od 15 vyssie to uz ide lahsie, teda aspon u mna to tak bolo. Prvae ja som u chalanov videla horsi priebeh tychto veci aj v dospelosti, u dievcat mi to prislo lahsie, vacsinou tie,co su single su strasne zazrate to svojej profesie. Ked na to trosku date pozor,tak to bude ok. Predtym sa ani nevedelo ze asperger je a vidite som tu a to v skole na mna nebrali ziadne ohlady, teda na zakladke urcite nie, skolku som este zazila komunisticku...takze ked som to ja prezila a dnes som ok,tak budu aj Vase deticky 😉