Máte dieťa s Aspergerovým syndrómom?

zuzanamv
20. jún 2009

Ahojte, nájdu sa tu mamičky, ktoré majú takéto dieťa?
U syna máme podozrenie, tak by som sa rada dozvedela nejaké praktické skúsenosti.
Môžete aj v IP.
Ďakujem!

akvi
25. sep 2016

@mummy01 proste sa nedostav..My sme to odignorovali, zatial nas dr. nenahlasila a myslim, ze nas uz ani nenahlasi, to MMR-ko preockovanie uz mame premlcane, este ostava premlcat to ocko v 11-tich rokoch, tak som zvedava, ako dopadneme.. Prinajhorsom daka pokuta, ale kaslem na to. Nastastie syn od tych cca 3 rokov u dr. vobec nebol, nebol natolko chory, ze by bolo treba ist, takze som nebola atakovana nejakymi poznamkami..

mummy01
25. sep 2016

@akvi no len mame ist na preventivku a my zasa chodime k dr. az pricasto ☹ Syn nieje ockovany,tam mame stale dovod neockovat.

akvi
25. sep 2016

@mummy01 no ja som odignorovala aj preventivky.. Vobec k dr. nechodime. A ak syn nie je ocko, tak jej proste povedz, ze sa u dcery tiez obavas, ze sa moze nieco pokaslat a uz teda ziadne ocko nechces.. Uvidis, ako zareaguje.. Prinajhorsom ta nahlasi.. Nie je to zase nic hrozne ist na ten urad, vypocut si kecy a zaplatit pokutu..

mummy01
25. sep 2016

@akvi no uvidim,zrovna to mmr som jej uz nechcela davat aj ked som ju musela dat proti kiahnam zaockovat a uz ani to ockovanie jej dobre neurobilo.

mummy01
25. sep 2016

Baby,este by som sa chcela vratit do temy učenie. Vedela som ze lahke to nebude ale mate vy nejake "techniky" aby vam decko nieco do tej skoly urobilo? Lebo teda my za tento tyzden skoro nic,jedna vec je ze nerozumie zadaniam a tak musim kreativne vysvetlovat co ma vlastne robit lebo nechape inak,jeden list z matiky robil s tatom a cele zle,tato nedovysvetlil tak si to mlady panko robil po svojom. Dalsia vec je dodrzanie zadania-ked je napisane nech nakresli 5kusov ovocia tak on streckuje a chce kreslit auta lebo to sa mu viac paci. Ked ma kruzkovat cervenou,on chce zelenou lebo je to tak lepsie. Vo vsetkom presadzuje vlastny nazor a vlastne postupy-zatial su ale vacsinou mylne.Niektore ulohy sa snazi odignorovat lebo sa mu zdaju hlupe. Take pri pisani ze najprv piseme ciarky do cvicneho zosita a az potom na ostro u nas neexistuje lebo on nebude pisat 2x to iste. A to nepisem o tom ze ho stale boli ruka,nema dobru ceruzku,svrbi ho oko a miliom reči preco to on robit nebude. Unho proste neexistuje take ze - ucitelka kazala tak to urob!!! Snazim sa najst sposob ako dosiahnut to aby aspon nieco urobil a ja aby som sa nezblaznila. Lebo kebyze to necham nanho tak on by sa asi najradsej ucil googlovanim a pozeranim videi. Ako bojujete vy?

akvi
25. sep 2016

@mummy01 asi ti velmi mojimi kecami nepomaham 🙂 , ale nebojujeme nijako.. Toto, co pises, to je ako o mojom synovi.. Odpor uz od prvej triedy, tiez u nas nic take, ze ucitelka povedala a basta.. On nema strach z ucitelky, kludne jej v skole vysvetlil, ze kreslit 10 jablk je trapne, ked on uz scitoval s prechodom cez desiatku.. Pisanie mal zase teoriu, ze staci jedno slovo na riadok, ze je zbytocne pisat cely riadok, ked to uz na 1x napisal dobre.. Este citanie bolo ako tak ok, lebo mohol citat to, co si vybral sam, kedze uz citat vedel.. Ale ak naaahodou ucitelka chcela po nom nieco z citanky, tak jej nezabudol pripomenut, ze je to trapne.. On dokazal dve hodiny meditovat nad niecim, ze preco to neurobi, pricom ak by to urobil bez kecov, tak to ma za 5 minut.. Domace ulohy som zrusila hned v 1.triede.. Nebol s tym problem.. a v skole si bojovala ucitelka.. Ale ona to brala v pohode.. A to, ze sa chce ucit googlovanim a pozeranim videi je podla mna uplne ok. Moj syn sa takto naucil po anglicky, on melie tak, ako rodnou recou, ja nechapem, kedy sa to naucil, ale prave tie videa k tomu prispeli.. A ine veci, co ho bavia, ani nehovorim.. On vedie odborne debaty s dospelymi ludmi a ti nestacia vyvalovat oci, ze co vie.. Takze ja vobec nemam tendencie zakazovat mu PC.
A jedine, co ta mozno ukludni je, ze v cca tretej triede syn presiel od odporovania na taktiku vyjednavania. A aj v skole si vela toho vydobil sam, on ma take padne argumenty, ze ukeca kohokolvek. A zistil, ze s ludmi sa da dohodnut, ked on urobi ustupok, tak aj druha strana ho v pohode urobi.. Takze obcas aj nejaku ulohu,ci projekt urobil, aby dosiahol zase nieco svoje..

mummy01
25. sep 2016

@akvi no googlovanie nezakazujem,vdaka tomu sa krpec naucil citat a pisat a myslim ze sa este vela odtial nauci.Ale ta rebelia,mne to tolko sil zoberie kym ho nejako argumentami prinutim nieco urobit a aj to nieco chce silou-mocou robit posvojom. On je velmi bystry ale co som si vsimla je ze si strasne vsetko interpretuje posvojom a zial casto nespravne,ale stoji si za svojim a je vzdy presvedceny o svojom nazore.
Ako ja som tiez trocha rebel a vpodstate chapem ze sa mu velmi nechce robit vsetky tie skolske hluposti lebo ja som taka ista. Mne ked niekto povie ze toto musim robit takto a nijako inak tak ma to len nabudi aby som nasla aj iny sposob riesenia. Takze je to moje decko 😀
Len zasa nemozem uplne 100% podporovat v nom toho rebela,chcem ho naucit ze ano su veci kde si moze ist po svojom a kde ma volnu ruku ale su aj chvile a veci kde sa treba aj prisposobit ale teda zatial to ma iba taky efekt ze ked zisti ze mi na niecom zalezi a chcem aby to urobil tak naschval urobi vsetko preto aby mi to minimalne okorenil.

akvi
26. sep 2016

@mummy01 no to si mozeme ruky podat, vo mne sa vzburi vsetko 😀 , ked mi niekto nieco prikazuje.. Som vo vyvrtke v momente.. 😀 Teraz nemyslim take, ze sef mi kaze to, ci ono, to je v pohode, akceptujem to, ale napr. pride k nam moja mama a povie mi, no mala by si nalozit umyvacku, je tu uz vela riadu.. Tak to ma privadza do zurivosti..lebo vsak vidim, ze treba, ale ja to urobim vtedy, ked ja chcem, nie ked ona povie.. Ked som u nej doma, tak je to ine, lebo tam ma vlastne ziada o pomoc..Ale v mojom dome si toto vyprosim.. A pritom aka blbost.. 😀
No a ten boj s deckom - ono casom pride na to, ze su ozaj veci, ktore musi. Ja som sa mu to vzdy snazila na sebe ukazat, ze napr. ja tiez nemam naladu kazdy den chystat veceru, alebo robit tych XY domacich prac a jednoducho musim..lebo ak ich neurobim, tak on vie, ako to bude vyzerat..Ja nie som zrovna superzena, co ma furt poriadok. U nas sa obcas stane, ze uz cisteho hrnceka neni, alebo muz mi oznami, ze mam posledne ciste boxerky 😀 Takze ja som vzdy synovi vravela, ze su ozaj veci, ktore sa musia, ci sa nam chce, ci nie.. A postupne to on zacal chapat a uz to nie je take vyhrotene u nas. Ale v 1.rocniku to este samozrejme nebolo, tiez som mala nervy na dranc.. Aj moj syn mal a stale ma svoje pravdy, ktore mu nevyhovorim ani keby co bolo.. Ale lepsi sa to.. V podstate ak nechces prist o nervy, tak vypustaj vsetko, co je nepodstatne. Zameraj sa na uplne minimum, co chces dosiahnut. Ja som sa zvykla obcas uplne vedome zamysliet, ze ktora situacia ma privadza do zufalstva a ze co je naozaj podstatne, co nie.. Ked sa nad tym zamyslis, rozpitves, tak vela veci sa da odburat.. A mne sa tiez znacne ulavilo, lebo som zistila ze to su moje totalne zbytocne strachy.. napr. ja som mala hysak z toho, ked sme meskali do skoly. Ja neznasam meskat, je to podla mna vrchol neucty. Mam to proste takto v sebe.. Lenze moje decko nie. A meskali sme vzdy koli nemu, nie koli ne. Tak som sa postupne naucila toto uplne vypustat, lebo aj tak si to on musel riesit, ze meska, nie ja.. mne ucka nic nepovedala, ale jemu. A on to mal na salame, takze ja som sa prestala stresovat.

A ako som uz niekolkkrat pissala, toto je praca pre teba, ty sa zamysli, preco ti tak velmi zalezi na tom, aby nieco urobil. Co to s tebou robi, koho su to pocity.. Ci su skutocne tvoje.
A neboj sa, dieta sa urcite nenauci tymto veciam tak, ze ho budes nutit.. Nikto sa nestane lepsim clovekom, ak ho budes nutiti byt takym. Naucis ho to jedine tak, ze mu pojdes prikladom.. Neda sa vysvetlit decku, ze musi obcas ustupit a zabudnut na svoju pravdu, lebo nie je sam na svete. Toto dosiahnes jedine tak, ze ty taka budes, resp. rodina sa tak k sebe bude spravat..

mummy01
26. sep 2016

@akvi ja len stale nemozem ist stopercentne podla seba. Zvezuje ma skola,rodina atd. Hrozne vela som uz popracovala na sebe a zmenila co sa dalo. Ty mas trocha vyhodu ze mas len jedno dieta,s dvomi je to ine zvlast ked kazdy z nich ma svoje potreby,svoje predstavy,svoje nazory a ja som len jedna a niekedy to aj skripe a aj neviem ako dalej. Prisposobit sa dvom detom a kazde ked je inak speci je niekedy brutal. A niekde v tom celom som aj ja ako clovek so svojimi potrebami. Takze tiez sa snazim postupovat po krokoch a riesit postupne co ma najviac pali a teraz je to to ucenie. A zasa sa ja ucim hladat sposob ako to pojde a aby mal krpec z toho aj radost...no zatial je to mission impossible.

akvi
26. sep 2016

@mummy01 ja ta na jednej strane chapem, na druhej zase - ak to naozaj chces, nikto ta nezvazuje.. Je to len na tebe, ci sa das alebo nie..
Ja viem, ze sa mi mozno lahko hovori, ale ver, ze ja viem asi, co prezivas, ale viem aj to, ze sa vela veci da, ked budes chciet. Skola sem, skola tam, to su strachy, ktorych sa vies zbavit.. S rodinou je to mozno horsie, lebo predsalen vztahy a pod.. Ale aj tam sa da. Da sa minimalne ze nebavit sa o tom.. toto ja tak robim s vela ludmi..

A ja tu mozno vyzeram, ze som v tom akoze uplne super a mam patent na vsetko 😀 Ale to tak vobec nie je.. Ja mam tiez dost svojich veci, co potrebujem riesit.. A dobre by mi padlo, ak by som mala s kym..Vlastne aj obcas mam nastastie. A nic nie je lepsie, ako podelit sa o problem, niekedy to staci fakt tu na fore vyflusnut aj medzi cudzich ludi.. Clovek mozno ani nepotrebuje riesenie, lebo to aj tak najde nakoniec sam. Ale mne teda dost pomaha, ak vidim, ze aha, aj druhi toto riesia a maju to asi takto.. Tu nejde ani tak o navody na problemy, ale o zdielanie a insipraciu.. A uvidis, ked budes uz nad vecou, ze boze, ake jednoduche to bolo a kolko energie som tomu venovala a pritom ako lahko sa to dalo.. Toto sa mne napr. stava v skole, ze pre mna hrozny problem a ked sa k tomu vyjadri niekto, kto je nad vecou, tak staci jedna veta a ja zbadam, ze ako to riesit.. 🙂

A k tomu uceniu - aby mal syn radost z toho - nechaj ho ucit sa to, co chce. Iba vtedy tu radost budes vidiet. Ak chces od neho, aby mal radost z ucenia sa veci, co mu nedavaju zmysel, tak to je ozaj mission impossible. Mozes sa s tym zmierit a neocakavat tu radost. A bude to ok.. Bude sa ti potom aj lahsie "nutit" ho do toho.. Lebo ocakavanie bude ine, ako mas teraz.. Teraz zbytocne ocakavas nieco, co je nemozne..

alenk
26. sep 2016

@mummy01 otazka pomimo, preco si musela proti kiahnam ockovat?
teda my mame lekarku velku zastankynu ockovania (mladsieho mi raz pichla soplaveho, ze to prave vtedy treba, som dve noci a dva dni oka nezazmurila...) a uz spominala ze vacsi kedze nemal kiahne, ze by bolo dobre... ale bojim sa, najradsej by som ho uz nikdy nicim nedala, ktovie ako zareaguje.

mummy01
26. sep 2016

@alenk syn je ZTP,bol zrovna v stave ze keby chytil kiahne tak by to nemusel prezit. Aby dcera mohla chodit do skoly a neohrozila ho kiahnami ( vtedy mali v skole epidemiu)tak sa aj s mužom museli dat zaockovat. Vtedy som to proste musela takto vyriesit aj ked nerada.

kofa77
26. sep 2016

@mummy01 toto robenie po svojom, to iste u nas.
ja stale pisem, ze som na pol ceste k akvi 🙂 , cize nie az tak volne, lebo si sama nie som sebou ista, cize v praxi, mame dohodu, vyrata, napise co treba, omacky nech pise, ake chce. takze odpovede tak aj tak vyzeraju- typu odpoved matematickej slohovej ulohy vyratana bez postupu, zato s pripisanym komentárom, ze na misku sa 18 apfels- akoze v nemcine ci jak, nezmestia, ze vymysli vetu na slovo rad- vysleodk je veta na 5 riadkov o tom ako v Indii stoja ludia v rade na listok na vlak a pod. perly...

ale ulohy robi, pretoze vzdy na konci tyzdna ma slubenu odmenu- kino, knihu, cukraren, stolny tenis a pod..
cize vie, ze treba, tak spravi.
v 1. roc zas skoro nerobil nic doma, co bolo treba spravil v druzine, co nie, s kecami ako tvoj, bol aj krik, aj nervy, moje aj jeho.
na hodinach zas robil do predu a bol pri tom ticho, niekedy sa ozval, ze on uz nemusi, ze to vie, ucka dala daco ine a bolo to.
tak nejak sa utriasalo. teraz zaciatok bol tiez taky nijaky, ale tiez sa to utriasava. system nieco za nieco u nas funguje

kofa77
26. sep 2016

a tiez stale hovorim, ze su veci, ktore clovek robit musi, cim skor ich spravi, tym lepsie a ma cas na svoje veci.
ze ked spravi v skole dava pozor v skole, ma o tomenej doma a ide aj o to, aby ked v zivote robil to, co chce, nech sa aj posnazi, aby raz bol sam sebe panom, take tie motivacne kecy mu hovorim 🙂
na nho to funguje.

kofa77
26. sep 2016

do cvicneho sme nikdy nepisali, vsetko na prvu dobru,na krasopise u nas nikto nebaziruje, ani ucka, citat sme necitali nikdy, co mali za ulohu, cital svoje.
snaz sa vsetko zjednodusovat ako sa len da.

mummy01
26. sep 2016

@kofa77 najhorsie na tom je to ze vsetko toto viem,aj to co mi @akvi napisala a presne podobne to vnimam a zijem. A potom pridem do skoly kde na mna pozeraju ako na debilnu matku ktora si nevie urobit s deckom poriadok,nevie ho motivovat ci donutit...chcu aby fungoval ako zvysok populacie,dokonca si myslia ze je to normalne chciet to odomna aj od neho. A tu je ten problem. Takze uz uplne presne smerujem k tomu ze sa na skolu vykaslem a pojdeme vlastnou cestou. Lebo ani ja niesom ochotna tlacit svoje dieta do nejakej dopredu urcenej skatulky.

kasami
26. sep 2016

Ahojte, rada by som sa pridala do vasej temy ak mozem so zakladnymi otazkami.
Boli ste na diagnostike v Andrease ? ako to prebieha ? Na aku ZS ste deti zapisali ?
My sme dostali odporucenie na dovysetrenie AS. Dakujem za pomoc 🙂

inom75
28. sep 2016

No, baby, tak dnešný ranný zážitok. Ja som z domu odchádzala o 6.30, lebo som mala doktorku. Krpca som zobudila 6.10 s tým, že idem k doktorke, že má popostielať, upratať za sebou a hlavne nezapínať notebook! Ja som bola vybavená raz-dva a celá rada, ako som to rýchlo poriešila, som sa vracala domov. Strčím kľúč do zámky a nebolo zamknuté, v kúpeľni zasvietené, bordel jak v tanku, tak som myslela, že krpec nešiel do školy. Lenže krpca nikde a odkaz napísaný strašne nervóznym písmom: Nemám kľúče!!! Viem si predstaviť, že čumel na nejaké videá a zrazu zistil, že už musí letieť a začal panikáriť. Kľúče boli totiž pod jeho pyžamom, ktoré si mal odložiť a našiel by ich. No môžem ísť do roboty? Veď by som bola ako na ihlách, čo doma, on by sa už vôbec neučil a tak fakt neviem, čo mám robiť, veď to je na mašľu!

mummy01
28. sep 2016

@inom75 tak neviem kolko ma tvoj krpec rokov ale mu gratulujem ze sa vobec do skoly vychystal sam 🙂
To u nas bola ina kovbojka dnes rano a nezvladli sme ist na prvu hodinu. Hodinovy zachvat zurivosti kvoli pisomke,obliekat sa zacala az o 7:50...uz som myslela ze zavolam sanitku...bud nej alebo sebe ☹

mummy01
28. sep 2016

@kasami Ahoj,my sme boli na diagnostike u Janosikovej. Cele to trvalo do dvoch hodin a tyzden predtym som jej posielala vyplnene dotazniky. Ako je to v Andrease neviem. Co sa skoly tyka tak moc neporadim,sami sa trapime...dcera v beznej spadovej skole je stvrtacka a syn prvak ma individualne vzdelavanie.

inom75
28. sep 2016

@mummy01 Môj krpec má už 11, takže by to mal už zvládať oveľa lepšie. Teda, myslím si... 😒 Len problém je v tom, že keď stále nehučím a neopakujem 100x, tak bude ležať a kľudne pozerať na strop. Vôbec mu nenapadne robiť to, čo má a pritom by to zmákol za možno 15 minút. Tak sa ja rozčuľujem a bliakam aj 3 hodiny, kým niečo spraví... 😠 Inak, včera som pozrela do žiackej a tam, prvá, nie známka, ale poznámka! 😀 Nemal DÚ!!!

inom75
28. sep 2016

@mummy01 A to ešte neviem, čo si obliekol, ale ako ho poznám, tak tričko s krátkym rukávom a tenkú mikinu a to sme mali ráno len 5°C!!! 😀

kvojtanikova
28. sep 2016

@inom75 hehe aj u nas prvy zapis v ziackej: "nebol som pripraveny na hodinu" a ucitelka dopisala- "nemal DU" a vrchol bol ze z akeho predmetu- ze HUV (hudobna)... Tak to uz kde sme ze aj z toho su ulohy...

inom75
28. sep 2016

@kvojtanikova Tak u nás to bolo z ruštiny, ale už nemal úlohu aj z matiky, ale to mu napísala len do zošita. On si to ani nepoznačí, že má úlohu... 😖 No čo, zabijem ho? 😅

inom75
28. sep 2016

@kvojtanikova A to čo mal, chudáčik, robiť na úlohu z HUV?

kvojtanikova
28. sep 2016

@inom75 mali si vyrobit menovku... Jasne ze niektori to odflakli cez prestavku ved to je robota na 30 sekund pre normalne decko. Lenze pre aspika perfekcionistu... Radsej povedal ze to nema...a tak mu fukla poznamku. A pritom chodi do triedy pre intelektovo nadane deti aprogen kde by snad mali byt ucitelia trenovani😞

inom75
28. sep 2016

@inom75 Teraz som zistila, že ani zuby si neumyl!!! 😝 Čo z toho decka bude? 😒

mummy01
28. sep 2016

@inom75 no moja ma o tyzden 10 a zachvatuje ako 2 rocna. Bez pripominania si ani zuby neumyje,vlasy neucese...kludne by tak aj do skoly sla. Nieco take ze sama sa vychystat do skoly je absolutna utopia u nas. Po sebe si tiez neuprace a vsetko hovorim dookola miliom krat a aj tak to nieje spravene a trva jej to cely den. A to mam este syna ktory je na tom skoro rovnako 😉

inom75
28. sep 2016

@mummy01 Teraz som zistila, že ani zuby si neumyl!!! 😝 Čo z toho decka bude? 😒

mummy01
28. sep 2016

@inom75 no ako u nas :- D