Metabolické poruchy

macus30
25. mar 2017

Ahojte, mam skoro 4 rocneho chlapca, ma problem so zapchou, a uz rok berie prasok makrogolum na kakanie, okrem ineho nechce jest, teda nic moc nezje.. Uz som zufala...doktor, nas chce poslat doktorovi, ci nema nejaku metabolicku poruchu alebo problem...chcem sa spytat, viete mi poradiť? Dakujem krasne

vieramar
25. mar 2017

Tým,že nepapá musí mať aj problém s kakaním.Nemá čím pomaly kakať.Uprav mu životosprávu,dostatok tekutín,musíš a dať mu aj niečo na podporu chuti do jedla napr. vitamín B ale presne ti aj povedia v lekárni alebo aj pediater a kedy a ako to užiť-Skús mu dávať aj jedlá ,ktoré vieš že asi zje ale nie často sladké.nepodporí to chuť do jedla, naopak prestane jesť.hlavne rańajky.Nedávať mu polotovar na obed ale domáce varené jedlá.Pozor sladké mlieko zapeká , skôr by som dávala biele jogurty alebo kyslé mlieko s pro - bio kultúrou , aby sa tie črievká pohli samé od seba.

kikus48
25. mar 2017

Ide zrejme o funkcnu zapchu. Ale aj tak je dobre odbornym vysetrenim vylucit niektore ochorenia, takze urcite je dobre ist. Inak ja by som skusila b-vitamin alebo peritol na podporu papania a pritom by som davala stravu s dostatkom vlakniny.

inull5
25. mar 2017

@macus30 ahoj,prečo myslíš na metabolické poruchy?aké má problémy konkrétne a odkedy?

macus30
autor
25. mar 2017

Zhruba od dvoch rokov ma problem so zapchou, nechce jest ma velmi obmedzeny jedálniček, ked hp nutim ze musi zacne ho napinat.. Tak to nerobim...b vitamin davam uziva..
Sme sledovany uz rok aj nieco na gastroenterologii, a tam nas doktor chce poslat na toto.. Nepapa moc ani v skolke, nerozprava, ma naruseny vyvin reci... Bolieva ho brusko, ano zmenili sme trochu zivotospravu, nevravim ze nejak radikalne ale zmenili...chcela som len vediet ci niekto vie co nas caka...a ake su vlastne mozne metabolicke poruchy... Dakujem

macus30
autor
25. mar 2017

Je utly, a na spodnej hranici priemeru, myslim vo vahe... Doktor nas tam chce poslat kvoli tomu ze uz rok vlastne s tymi praskami pekne kaka, ale po ich vysadeni, znovu nekaka.....

inull5
25. mar 2017

@macus30 metabolických porúch je veľmi veľa a nemá zmysel ich tu menovať..A na gastre teda nič nezistili?možno by nebolo na škodu ísť najskôr do endokrinologickej ambulancie a až potom do metabolickej..vziať mu hormóny štítnej žľazy,či nemá zníženú funkciu,či má dostatok rastového faktoru,atď. Pretože deti so zníženou funkciou štítnej žľazy zaostávajú často v raste,nenapreduju vo vývine ako ostatné a v neposlednom rade je trpia často aj zápchou.

macus30
autor
25. mar 2017

Ahaa no toto som napriklad ani netusila,zeby to mohlo byt aj stitnou zlazou, samozrejme viem, ze niekto chudne, niekto pribera a ma problem so stitnou zlazou, hmm....nie na gastre nic nezistili, lekar ma nechce posielať s nim dalej pokial nebude mat dokoncene neurologicke vysetrenie, atd...takze a o tej stitnej zlaze mi nikto nespomenul nic..tak dakujem

macus30
autor
25. mar 2017

Este mam jeden dotaz maly ma aj atopicky ekzem, myslite ze moze mat alergiu na nejaku potravinovu zlozku ktora mu sposobuje nejake problemy, ci trepem?? Neviem, pytam sa...dakujem

janickacrazy
26. mar 2017

@macus30 A to vám na gastre nerobili odbery na alergie? Samozrejme, že to može byť aj alergia a aj kvoli tomu možno mu jesť nechutí, lebo mu niečo v strave vadí. Najčastejšie je alergia na kravské mlieko, pri nej býva aj atopický ekzém u niektorých detí. Prípadne vám nerobili odbery na lepok? Či nemá celiakiu? Lebo vtedy deti nepriberajú a majú problémy s trávením.

macus30
autor
26. mar 2017

Nie na kravske mlieko nerobili, brali nejake obyc. Odbery... A to mi spravi nejaky alergolog alebo na gastre??

janickacrazy
26. mar 2017

@macus30 No robia to aj na gastre aj na alergologii, v podstate je to jedno, ale podľa mna vám to už dávno mali navrhnúť, takže treba sa na to popýtať a dožadovať sa, ja som sa tiež musela dožadovať.

kikus48
26. mar 2017

@macus30 podla na na gastre celiakiu vylucit museli. Aj potravinovu alergiu. A ta sa prejavuje skor hnackami. A celiakia ma kopiozne stolice. Ak naozaj ide o funkcnu zapchu a syncek nepapa, treba skusit zvysit chut do jedla (pangamin ci peritol), a pritom davat stravu vhodnu pri zapche.

macus30
autor
26. mar 2017

Neviem presne ci celiakiu vylucili, ale urcite nerobili vsetko, to by som snad vedela...davam mu vitatamin B.. Kedze mi vsetko chlapec nezje, a z niektorych jedal ho napina, tak varim to co zje... A nieje toho vela...v skolke mu tiez nedavaju nafukovacie potraviny, a tam tiez velka slabota.. A čítala som ze sa nemusi prejavovat iba hnackami ale aj zapchou u kazdeho inak..neviem kazdopadne sa popytam lekara a uvidime...

macus30
autor
26. mar 2017

A trpi zapchou rok aj pol takze taketo veci ako zmena stravy vlaknina vitaminy na chut do jedla atd...mame za sebou a vsetko dodrzujeme...je jasne ze sladke dostane ale az ked sa napapa...

janickacrazy
26. mar 2017

@macus30 Ved sa pozri do karty, tam musíš mať napísané, či vylúčili celiakiu a aké testy robili.

macus30
autor
26. mar 2017

Na gastre nemam kartu, iba papier mi vzdy da....a tam nic dokopy napisane nieje... Viem ze mu brali krv ale neviem co mu z nej vysetrovali... Musim sa pediatricky opytat...

janickacrazy
26. mar 2017

@macus30 Skús si to zistiť a nenechaj sa odbiť. Prípadne možeš doma vylúčiť mlieko a mliečne výrobky na 3 týždne a uvidíš, či bude nejaká zmena. To isté možeš skúsiť potom aj s lepkom a zistíš si to aj doma sama. Lebo aj doktori sú všelijakí a nám dala na gastre také hnusné mlieko doktorka, že malý bol z neho úplne hotový. Sama som si našla potom mlieko, ktoré mu sedí, sme na sojovom a konečne sa mu upravila stolica, problémy boli od začiatku, len lekári majú čas, ved ich dieťa to nie je.

macus30
autor
26. mar 2017

A ake ste mali problemy?? So stolicou zápchu ci hnacku?? Aj nieco ine okrem stolice??? Dakujem

janickacrazy
27. mar 2017

@macus30 Moj malý mal takú zelenú zapáchajúcu kašovitú stolicu, občas bolesti bruška. Starší syn mal striedavo hnačky a zápchy, ale bolesti nemal vobec. Obaja majú alergiu na mlieko. Tie príznaky sú rozne a nemusia byť všetky u každého dieťaťa.

macus30
autor
27. mar 2017

A vylucovali sami mlieko, ako myslim ci ho odmietali... Lebo maly pije mlieko, ako nevadi mu...takto vypit ho...

vieramar
27. mar 2017

To ,že malému nevadí mliečko a vie ho vypiť je vporiadku.Ale ide o to,že mlieko zapeká.Spomenuli ste ekzém bude alergik alebo je už .Nerobili vám testy na čo je dieťatko alergické? Ak nie pýtajte sa do alerga.Rieši to alergológ a s ekzémom treba ísť na kožné.Svrbí to a je to nepríjemné. Nič za to nedáte, bite sa o zdravie dieťatka.Nebolí to a pomôžete mu včas.

janickacrazy
27. mar 2017

@macus30 Nie, pili mlieko úplne normálne, aj im chutilo.

bibistec
27. mar 2017

uplne presne to co opisujete sme mali aj my. u nas je to intolerancia lepku. schvalne pisem ze nie alergia dcera nema celiakiu napriek tomu nesmie jest lepok. ale u nas boli aj krvne testy take ze malo vapnika, horcika a zeleza to tiez poukazuje na celiakiu a tiez som myslela ze pri celiakii su hnacky lekarka mi vsak povedla aze nie vzdy ze u niektorych luidi su praveze zapchy. a aj som pozorovala s tym lepkom, lebo manzel ma tiez problem a ma uz aj poskodene crevo a nemoze lepk a tiez nema celiakiu. takze akonahle sme lepok vysadili u nas do 24 hodin normalne kakanie a co dovtedy som ju nahanala lyzickou lebo nechcela jest teraz ju volame kobylka zje vsetko co nezje ju. stale hladna. ale u nas sa potvrdila predtym davno alergia na mlieko ale to sa da z krvi zistit . ten lepok sa zisil neskor ale skuste aj bez lekara vysadit lepok a uvidite po mesiaci ci je nejaky vysledok ale musite ozaj davat pozor aj na stopove mnozstva. mozno pomoze ak nie tak uz neviem.

macus30
autor
27. mar 2017

Ok velmi pekne dakujem za rady, a budem sa asi pýtať tomu alergologovi, testy alergicke mu nikto nerobil.. Jemu brali krv ale povedali mi ze je negativne, ale tam boli len nejake zaklad.. Lebo na moje vyziadanie mu kontrolovali cukor..takze neviem. No uvidim co ako dopadne. Dakujem este raz

jarinkaperinka
7. apr 2017

Ahojte, my sme mali podobne problemy, ako bibistec - dokonca u mojho syna neboli ani krvne hodnoty zle, napriek tomu tri mesiace pravidelne vracal, stale ho bolievalo brucho, schudol sedem kg (syn je uz 15-rocny), bol uplne bledy... Boli sme u piatich lekarov a vsetci povedali, ze krvne testy ma dobre, tak je to OK... Tak sme skusili testy potravinovej neznasanlivosti a tam mu vysla vysoka neznasanlivost lepku - i ked krvne testy na celiakiu ju vylucili a dokonca aj testy u alergologa ju vylucili. Zacali sme teda s bezlepkovou dietou a doteraz (uz je to pomaly rok) nema ziadne problemy. Len jeden lekar nam veri, ze to moze byt, ostatni hovoria, ze to je vylucene, lebo oni nic nenasli... ale v nasom pripade pomohli skutocne len testy potravinovej neznasanlivosti.