Mizofónia - kto na Slovensku sa ňou zaoberá?

gabriela01234
26. nov 2018

Ahojte. Chcela by som sa opýtať, má niektoré z vašich detí problém s niektorými zvukmi - Mizofóniu. Najčastejší problém - spúšťač alebo trigger je - mľaskanie, chlípanie, kašlanie, štrnganie príborom, klikanie myšou, písanie na klávesnici, zvieracie zvuky, štekanie psa alebo akýkoľvek iný zvuk. Mizofónia sa začína prejavovať okolo puberty ale môže aj skôr. Ďakujem.

gabriela01234
autor
2. máj 2024

@niky7777777 presne tak, síce článok o ničom - hlavne čo sa týka akože liečby. Všetci veľmi dobre vieme, že sa to momentálne liečiť nedá. Ale aspoň povedomie sa zvyšuje - dúfam že aj u niektorých ignorantských lekárov, ktorí by si mali čo to doštudovať.

niky7777777
4. máj 2024

No žiaľ, mne príde, že to by sa dalo vyliečiť len tak, že nám rozoberú mozog a vyskladajú ho znovu 😀 Proste, kde je priveľa prepojení, tam to "prekáblovať". Neviem si reálne predstaviť, že by na to mohol fungovať nejaký liek. To je ako s obličkami. Keď sa niekto narodí len s jednou, tú druhú si nedokreslí a keď sa naopak narodí rovno s tromi, tú tretiu si nerozpustí silou pozitívneho myslenia alebo tak. Tak isto nevieme, nakoľko je ten problém s mizofóniou organického pôvodu - viac neurónov v danej oblasti (oblasť zvukových a emocionálnych centier mozgu) alebo je to vec chemicko-elektricky-hormonálna, teda, nie o počte neurónov ale interakciách medzi nimi, a to by sa nejakými liekmi ovplyvniť podľa mňa mohlo dať. Ale nejak to vidím na túto druhú možnosť, lebo mne mizo začala vyslovene vstupom do puberty, a teda hormonálno-chemická príčina sa mi vidí viac ako pravdepodobná...

gabriela01234
autor
4. máj 2024

@niky7777777 Zrovna dnes som čítala vedecký článok o tom, že - hormón estrogén hrá kľúčovú úlohu v tom, ako mozog spracováva zvuky. Estrogén riadi, ako mozog spracováva zvuk Tu je link
.
https://www.sciencedaily.com/releases/2009/05/0...

niky7777777
5. máj 2024

@gabriela01234 Super, idem si to prečítať. Ale poznám aj chlapov s mizo, pravdou je, že oveľa menej ako žien. A veľmi veľa žien počas PMS vadí pomaly aj ako ich partner dýcha. S tým estrogénom to naozaj bude tak. Keď som svojho času brala kúru z alchemilky (na hormonálnu rovnováhu), tak som bola vyrovnaná a kľudná, vplyv na náladu a pozitívny som zaznamenala, ale mizo samotná nezmizla.

niky7777777
5. máj 2024

A toto je niečo, čo som spomínala v predošlom príspevku. Že všetky "duševné" poruchy majú nejakú organickú príčinu. Buď je v mozgu v konkrétnej oblasti príliš veľa hmoty, alebo prepojov, alebo čohokoľvek. Veľmi extrémne, ale dobre pre neho. https://www.topky.sk/cl/13/2749669/Mladik--19--...

niky7777777
5. máj 2024

Prečítala som ten článok. Je to zaujímavé. Posledná veta: "If this is the case, we are on the way to showing that estrogen is a key molecule for processing information from all the senses." Nielen zvuky, ale procesuje aj vnemy z ostatných zmyslových orgánov. Ale tu mám hneď námietky pre mizofonikov. Ak by naozaj zvýšenie hladiny estrogénu zvyšovalo zvukovú citlivosť, tak by sa to muselo meniť v čase, pretože minimálne ženské telo má neustále výkyvy v hladinách estrogénu počas cyklu. Určite zistenia zo štúdie súvisia so zdravými ženami, pretože naozaj majú mnohé počas PMS prejavy akoby mizofónie, alebo počas tehotenstva im výrazne vadia niektoré pachy a chute, prípadne zvuky. Takže áno. Ale klasická mizofónia tým asi dotknutá nie je. Pretože v čase výrazného poklesu estrogénu by mala v podstate zmiznúť, ale poznám aj ženy po prechode s mizofóniou. Vždy som sa utešovala, že keď prišla s pubertou, tak potom zmizne, ale už ma vyviedli z tohto omylu 🙂

niky7777777
5. máj 2024

Ešte mi napadla teória, čo ak teda estrogén je ten trigger, ale postihne to (mizofónia) len tých, ktoríý majú z nejakého dôvodu od prírody, od narodenia, "nadbytky" v emocionálnych centrách mozgu (či už zvýšený počet neurónov tam, alebo ich zvýšenú aktivitu - už sme tu viacerí skonštatovali, že máme napr. nadpriemernú empatiu)? Sedelo by mi to na to, že naozaj mi mizo začala v 10 rokoch, keď som začala vstupovať do puberty, ale... potom by ženy - mizofoničky po prechode mali automaticky prestať mať túto poruchu a predsa im ostane.