Mohla som RTG vyšetrením synovi ublížiť?

miskajankova
26. jan 2023

Ahojte mamicky,som dost znepokojena nemozem spavat ,lebo sa nejdem zbavit pocitu ci som synovi neublizila s tym ze som suhlasila s rtg vysetreniami.Ide oto ze syn ma 8 rokov a od malicka bol dokopy na rtg 7x z toho jedno vysetrenie bolo s kontrastnou latkou.(mal zapal pluc,urazy hlavy a kontrastna latka zistovali reflux).Nedavno mal kamoskyn syn uraz hlavy a oni odmietli rtg ze niesu toho zastancami.Tak mi ostal chrobak v hlave ze kvoli mne bude mat nasledky.Co si o rom myslite?dakujem

maaamiii
27. jan 2023

@aristka začala som čítať komentár a už sa mi nožík vo vačku otváral 😂😂 ale dočítala som a maximalne súhlasím 🥰 pokial lekár s niekolkoročnou praxou usúdi, že je rtg potrebný, tak proste je a basta. Kamarát mal úraz hlavy. Odmietal nemocnicu a pohotovosť. Vzali sme ho s mojim mužim nasilu proti jeho vôli. Chlapec mal kúsok od hrobárovej lopaty, lebo mal krvácanie do mozgu a prasknutú lepku v strede čela a na pravom spánku. A to sa podľa neho "len udrel".
A to bol dospelý človek. Neviem si predstaviť, čo by bolo, keby sa taký uraz stane dieťaťu. Preboha, veď sú naše jediné zázraky, ktoré sme priviedli na svet. Netreba si dupať za svojou pravdou, treba veriť odborníkom.
Akoze dobre, sú tu aj magori, čo odrežú inú nohu ako treba alebo zlomia väz pri komplikovanom pôrode a podobne. No stále je u nás viac dobrých lekárov, ktorým môžme veriť. Plus teda išlo len o rtg, nie o operáciu blízko miechy. Tam by som zvažovala, komu sa zveriť.

moonlight1210
27. jan 2023

@miskajankova kamoskin manzel nerobi dobre.
Rtg hlavy by som po uraze neodmietla, ak ho nan poslu. Moze odhalit trebars aj vnutorne krvacanie. A urcite, ak ho odporucili, tak preto, ze to bol uraz, ktory sa da brat ako vaznejsi. Nie kazde dieta s pohotovosti poslu hned na rtg.
Ked by som rtg odmietla a dieta len doma pozorovala (a ono by malo vaznejsie nasledky, ktore by sa zacali postupne prejavovat), tak ano, clovek by si vsimol, ze sa nieco deje.
Lenze po rychlom navrate do nemocnice, kde by este len vsetky tie vysetrenia museli az vtedy prebehnut, aby zistili, co sa teda deje a na ktorych miestach presne, to moze stat minuty, ked uz mohlo byt na stole a mohli mu zachranovat zivot.
Takze kamoskin manzel zbytocne vymysla, a hoci sa mozno citi sčítaný, mudry, prezieravy, naopak skor zvysuje sancu, ze konkretne v tomto takymto pristupom dietatu moze uskodit.

My ked sme mali uraz hlavy, robili nam rtg, ani by mi nenapadlo odmietnut. Vsetko nastastie v poriadku. A dodnes sa bavime na tom, ze z celej rodiny minimalne ono ma potvrdene, ze ten mozog v hlave urcite ma. 🙂

miskajankova
autor
27. jan 2023

@moonlight1210 Dakujem mne ani tak by neslo o ten jeden rtg hlavy ale ze ich mal viac a v jednom roku 2x

maaamiii
27. jan 2023

@miskajankova nerobili ten rtg 7x za deň. Tqkze buď totálne v pohode. 😊😊

kacero007
27. jan 2023

ja som bola na RTG s malinkou keď mala 3 mesiace - mala problém s nožičkami a DR potreboval vedieť, či to vieme liečiť aj ambulantne, alebo musí na operáciu. Vtedy som to brala ako nutnosť, dr predsa vie čo robí a ide o zdravie môjho dieťaťa. Na rtg pracovisku vedia čo robia, prispôsobili všetko malinkej.. podľa mňa, konala si podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, nemusí ťa to trápiť 🙂

katulienkax
27. jan 2023

raz sa v jednej relacii neurolog vyjadril, ze rtg hlavy nie je spolahlive vysetrenie vnutorneho krvacania, ako stale lepsie ako nic, ale samotne rtg krvacanie nemusi odhalit. Pri urazoch hlavy sa odporuca CT vysetrenie. Hlavne, ze ozrana daju hned na CT a normalneho cloveka nie.

mimi3008
27. jan 2023

@miskajankova Nechcem byt hruba, netaktna a odsudzovat, preto budem mierna...tvoja kamoska je hlupana

mimi3008
27. jan 2023

@katulienkax no, nie ze nemusi, ale neodhali. Ale ak je napr.prasklina na lebke, moze to ukazat na to, ze pad bol velmi silny a je o to vyssia pravdepodobnost vnutrolebecneho krvacania, vtedy je indikovane CT. A dieta do CT len tak nedostanes, aby kludne lezalo, castokrat ho treba pritlmit. Nehovoriac o znacnom rozdiele v davke ziarenia medzi rtg a CT

miskajankova
autor
27. jan 2023

@slovakboy Dobry vecer dakujem za vysvetlenie.Takze sa nemusim obavat ked mal kontrastnu latku rtg a rtg hlavy v jednen rok?cca pol roka rozdiel.Inak mal 2 dni hnacku po tej kontrastnej latke.

lejduska
27. jan 2023

@miskajankova prosím,len si neber príklad z toho ako tvoja známa odmietla rtg, myslím,že také vyšetrenia lekári neindikuju zo srandy ani z nudy takže bol na to objektívny dôvod. Mrzí ma,že ste mali toľko zdravotných problémov a je normálne keď sa nad tým zamyslas ako každá milujuca matka,ale ked to prameni od tej kamosky, ze ona odmieta, to by som nebrala v uvahu. A je to diagnostická metóda, snáď potrebovali zistiť co chlapcovi je

slovakboy
27. jan 2023

@miskajankova nie nemyslím. Je to síce škodlivé a mierne rádioaktívne ale je to latka s veľmi rýchlym polčasom rozpadu a vylúči sa z tela von. Preto tá hnačka. Trvalo mu to neuškodí to by musel chodiť na to viac krát.

adaluc338
27. jan 2023

Samozrejme neodporuca sa velakrat a zbytocne, napriek tomu ak je to indikovane podla mna si spravila to najlepsie pre svoje dieta. My sme pred rokom mali uraz hlavy , po uraze vracanie a vobec ma ani nenapadlo!!! odmietnut rtg. Bola som strachom bez seba, a napriek tomu ze sme boli potom aj hospitalizovani bezproblemovo.... len preistotu..neviem si predstavit ze by som si bez rtg a vysetreni svojho dietata prisla domov a len tak zaspinkala v perinke a v pokoji. To len tak na zamyslenie...